Triumfo arka, archyvinė nuotrauka

Priešaky laukia sunkios savaitės. Universalus būdas kovoti su COVID-19

(atnaujinta 11:18 2020.11.01)
Apie antrąją koronaviruso epidemijos bangą buvo kalbama keletą mėnesių, o sprendžiant iš skirtingų šalių rodiklių, ji atėjo

VILNIUS, lapkričio 1 — Sputnik. Kai kuriuos europiečius jau aplenkė pakartotiniai griežti karantinai. Ir nors vieni nuolankiai laukia protrūkio pabaigos, kiti eina į gatvę imdamiesi veiksmų prieš ribojamąsias priemones. Tuo tarpu Azijos šalys savaip kovoja su pandemija, o JAV ruošiasi duobėtiems rinkimams. Apie tai RIA Novosti autorės Sofijos Melničiuk straipsnyje.

Europa bangoje

"Aš priėmiau sprendimą nuo penktadienio grįžti į saviizoliacijos režimą, kuris leido sustabdyti virusą", — taip Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas paskelbė naują karantiną visoje šalyje. Tačiau šį kartą mokyklos ir įmonės neuždaromos.

Infekcijos antplūdis nustebino Prancūziją: dabar ji yra epidemijos epicentras Europoje. Ministras pirmininkas Jeanas Castexas viruso plitimą pavadino "staigiu ir įspūdingu".

Praėjusios savaitės pabaigoje per dieną COVID-19 buvo diagnozuota 52 tūkstančiams prancūzų. O nuo pandemijos pradžios užsikrėtusių žmonių skaičius viršijo milijoną. Tai privertė Emanuelį Makroną imtis drastiškų priemonių: įvesti komendanto valandą 54 departamentuose ir vienoje užjūrio teritorijoje. Privaloma, kad 46 milijonai žmonių liktų namuose nuo 21:00 iki 06:00. Tačiau tokių priemonių veiksmingumas kelia abejonių. Kritikai mano, kad valdžia jau seniai prarado situacijos kontrolę.

Tačiau panašių veiksmų imasi ir kitos Europos šalys. Komendanto valanda nuo 23:00 iki 06:00 — Ispanijoje. Šiomis valandomis galima išeiti tik nusipirkti vaistų, padėti jauniems ar pagyvenusiems šeimos nariams. Regioninės valdžios institucijos turi teisę šiek tiek pakoreguoti apribojimų laikotarpį. Priemonė neturės įtakos tik Kanarų salų gyventojams.

"Aš noriu būti tiesus. Laukia sunkios savaitės", — perspėjo sveikatos ministras Salvadoras Ilja. Milijoninis atvejis Ispanijoje buvo nustatytas šiek tiek anksčiau nei Prancūzijoje. Abiejose šalyse jau mirė 34 tūkst.

Komendanto valanda Belgijoje. Ši šalis pirmauja pagal COVID-19 paplitimą: 1390 atvejų 100 tūkstančių žmonių. Antroje vietoje yra Čekija — 1380. Nuo spalio 28 dienos respublikoje taip pat yra komendanto valanda.

Italija susilaiko nuo tokių griežtų priemonių, jos vis dar yra regioninės — Neapolyje, Romoje, Milane ir kituose miestuose. Bet barai nedirba nuo 18:00. Sporto salės, baseinai, teatrai, kino teatrai yra uždaryti. Šįkart italai nepatenkinti dėl apribojimų. Neapolyje ir Romoje protestuotojai susirėmė su policija. Turine, pasak valdžios institucijų, į gatves išėjo 2,5 tūkst. Dešimtys žmonių buvo sužeisti, akmenys, fejerverkai ir buteliai skrido link tvarkos sergėtojų. Protestuotojai iš šiukšliadėžių statė barikadas, išdaužė "Gucci" ir "Louis Vuitton" salonų langus. Milane protestuotojai buvo išvaikyti.

Vokietija taip pat nebuvo patenkinta naujais apribojimais. Apie du tūkstančiai žmonių sekmadienį susirinko Aleksandro aikštėje, Berlyne. Policija pažymėjo, kad žiūrovai nesilaikė atstumo ir buvo be kaukių. Žmonės nepakluso reikalavimams laikytis taisyklių, ir minia buvo išvaikyta.

Visuotinis nepasitenkinimas valdžios neįtikino: šalyje, kaip ir Prancūzijoje, buvo įvestas karantinas — nuo lapkričio 2 dienos iki mėnesio pabaigos.

"Būti už namų ribų leidžiama tik su savo ir dar vieno namų ūkio nariais, daugiausia dešimt žmonių. Svečių skaičius butuose, privačiuose vakarėliuose bus kontroliuojamas griežčiau", — sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Veiks tik mokyklos ir darželiai, o vyriausybinės įstaigos, teatrai, kino teatrai, fitneso centrai, grožio salonai, viešbučiai ir maitinimas, išskyrus paslaugas išsinešti, nustos veikti.

Azijos sėkmė

Kinai savo savaitės atostogas KLR įkūrimo dienos proga atšventė dideliu mastu: apie pusė milijardo žmonių išvyko keliauti. Vietiniai koronaviruso protrūkiai nebuvo užfiksuoti penkiasdešimt dienų.

Pavojaus signalas buvo paskelbtas Sindziange po savaitės. Sekmadienį Kašgaro priemiestyje buvo nustatyti 137 besimptomiai atvejai. Nuline paciente tapo 17-metė drabužių fabriko darbuotoja. Priemiesčiuose buvo įvestas vietinis karantinas, priverstinai testuoti 4,75 mln. žmonių.

Šį radikalų požiūrį kritikavo vyriausiasis epidemiologas Wu Zunyou iš Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro. Jis mano, kad nereikia visų testuoti.
Kaimyninės Pietų Korėjos patirtis vadinama sėkminga ir verta kopijuoti, tačiau ir ten atsiranda vietinių židinių. Iš pirmadienį praneštų 80 naujų atvejų tik 16 yra įvežtiniai.

Sergamumo padidėjimas siejamas su apribojimų silpnėjimu: žmonės vis dažniau lankosi viešose vietose ir rečiau laikosi atstumo. Daugiausia atvejų yra Seule. Epicentras buvo šalia esantis miestas — Jonginas.

Tačiau tai, kad valdžia seka užkrėstus asmenis ir jų kontaktus, taip pat masiniai tyrimai neleidžia virusui greitai plisti. Korėjiečių metodas buvo vadinamas K-karantinu, panašiu į Korėjos pop žanrą "K-pop".

Amerikos nesėkmė

Jungtinėse Valstijose padėtis, kuri jau yra pati sunkiausia pasaulyje, sparčiai blogėja. Antradienį paros atvejų augimas pasiekė 70 tūkst. Antirekordas pasiektas 36 valstijose. Dauguma atvejų vienam gyventojui tenka Šiaurės Dakotoje, kur daugelis atsisako dėvėti kaukes.

Kai kurios valstijos įveda pakartotinius apribojimus. Ilinojuje, keturiose apskrityse ir Čikagos mieste, barams ir restoranams buvo uždrausta prekiauti alkoholiu po 21:00, o nuo 22:00 visi ne gyvybiškai svarbūs verslai yra uždaryti.

Kartais kova su infekcija tampa pavojinga. Pavyzdžiui, Čikagoje, atsakydamos į prašymą užsidėti kaukes, dvi merginos peiliu užpuolė sargybinį, jam nustatytos 27 žaizdos.

Teksase komendanto valanda įvesta nuo 22 iki 5 val. Kalifornijoje masiniai susibūrimai yra neteisėti, sporto salės veikia tik lauke, parduotuvės pustuštės, o muziejai priima tik ketvirtadalį lankytojų.

Labai liūdnas vaizdas Viskonsine. Ligoninių lovos užimtos 84 proc., intensyviosios terapijos skyriuose tik kas dešimta vieta yra nemokama. Antradienį pranešta apie 64 mirtis nuo koronaviruso.

Tokiame kontekste, šalis ruošiasi prezidento rinkimams lapkričio 3 dieną. Pasveikęs nuo COVID-19, prezidentas Donaldas Trampas su kampanija keliauja per vadinamąsias neapsisprendusias valstijas. Kur nebespėja, jis siunčia pirmąją ledi Melaniją. Jo oponentas demokratas Džo Baidenas vykdo virtualią kampaniją, ragindamas amerikiečius balsuoti paštu, kad būtų išvengta naujų protrūkių rinkimų apylinkėse.

Tegai:
Azija, Europa, Prancūzija, COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (679)
Buvęs RAN prezidentas Vladimiras Fortovas

Mirė buvęs RAN prezidentas Vladimiras Fortovas

(atnaujinta 09:46 2020.11.29)
Sovietų ir rusų mokslininkas dirbo TSRS mokslų akademijos Cheminės fizikos institute ir Aukštų temperatūrų institute. RAN jis vadovavo 2013–2017 metais

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Buvęs Rusijos mokslų akademijos prezidentas, akademikas Vladimiras Fortovas mirė sekmadienio rytą, pranešė RIA Novosti Rusijos mokslų akademijos prezidento pavaduotojas Vladimiras Ivanovas.

Режиссер Роман Виктюк
© Sputnik / Виталий Белоусов

"Šį rytą mirė iškilus sovietų ir rusų mokslininkas, 2013-2017 metų Rusijos mokslų akademijos prezidentas, Rusijos mokslų akademijos akademikas Vladimiras Evgenijevičius Fortovas. Tai yra nepataisoma nuostolis Rusijai, Rusijos ir pasaulio mokslui", — sakė Ivanovas.

Jis pridūrė, kad Fortovui buvo 74 metai.

Vladimiras Fortovas dirbo TSRS mokslų akademijos Cheminės fizikos institute ir Aukštų temperatūrų institute. Jis iš esmės prisidėjo prie impulsinės plazmos fizikos, ekstremalių materijos būsenų fizikos, energetikos, kosmoso fizikos ir raketų technikos raidos. Jo darbo rezultatai buvo labai svarbūs užtikrinant Rusijos gynybinius pajėgumus.

1996–1997 metais Fortovas buvo vyriausybės vicepremjeras — Rusijos Federacijos valstybinio mokslo ir technologijų komiteto pirmininkas. 1997-1998 metais Rusijos Federacijos mokslo ir technologijų ministras. 1996-2001 metais — Rusijos mokslų akademijos viceprezidentas. RAN jis vadovavo 2013–2017 metais.

Jis buvo apdovanotas daugybe ordinų ir medalių, daugelio prestižinių tarptautinių mokslo premijų laureatu.

Kuršių marių pakrantė ir paplūdimys Nacionaliniame parke Kuršių nerija Kaliningrado srityje

Paklausos ir kainų augimas: kelionių organizatoriai įvertino Kuršių nerijos perspektyvas

(atnaujinta 22:37 2020.11.28)
Nuo sausio 1 dienos vizito kaina padvigubės. Tačiau tuo tarpu išplėstas lengvatų gavėjų skaičius — tarp jų, be kita ko, pensininkai, maži vaikai ir moksleiviai, nepasiturintieji, neįgalieji

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Bilietų į Kuršių nerijos nacionalinį parką brangimas gali turėti įtakos jo prieinamumui turistams. Apie tai praneša Rusijos kelionių pramonės sąjungos elektroninis laikraštis "RATA News".

Nuo sausio 1 dienos apsilankymo kaina padidės nuo 150 iki 300 rublių asmeniui (nuo 1,65 iki 3,34 euro). Kelionių organizatoriai mano, kad toks staigus kainų augimas prieštarauja bendrajai vidaus turizmo plėtros tendencijai.

Национальный парк Куршская коса в Калининградской области
© Sputnik / Евгения Новоженина
Nacionalinis parkas "Kuršių nerija" Kaliningrado srityje

Kuršių nerijos parko tinklalapyje pažymima, kad nemokamai lankytis ypač saugomose gamtos teritorijose gali tik gyventojai tų regionų, kuriuose jos yra.

"Kuršių nerijoje, kartu su bilietų kainų padidėjimu, išplėstas lengvatų gavėjų skaičius. Jais tapo pensinio amžiaus piliečiai, maži vaikai ir moksleiviai, mažas pajamas gaunantys piliečiai, neįgalieji ir juos lydintys asmenys, daugiavaikės šeimos, karinių operacijų veteranai ir kiti", — rašoma laikraštyje.

Nacionalinio parko atstovė spaudai Olga Bolšakova pareiškė, kad kainų padidėjimą lemia didėjanti turistų apkrova nacionalinio parko infrastruktūrai ir poreikis palaikyti gerą jos būklę.
Национальный парк Куршская коса в Калининградской области
© Sputnik / Евгения Новоженина
Nacionalinis parkas "Kuršių nerija" Kaliningrado srityje

Kelionių agentūros "Aniuta"  direktorius Altynbekas Kožachmetovas pažymėjo, kad krūvis Kuršių nerijai iš tikrųjų didelis, tačiau tai dėl savarankiškų turistų. Jis mano, kad parkas elgiasi teisingai, išskiriamas didelę lengvatų gavėjų grupę, tačiau "revoliucinis" kainų augimas niekaip neatitinka šalies mastu plėtojamos vidaus turizmo plėtros tendencijos.

Panašios nuomonės laikosi ir bendrovės "Jantarnaja mozaika" direktorius Karenas Galstianas.

Национальный парк Куршская коса в Калининградской области
© Sputnik / Евгения Новоженина
Nacionalinis parkas "Kuršių nerija" Kaliningrado srityje
"Šiemet yra labai didelė paklausa aplankyti Kaliningradą ir, atitinkamai, Kuršių neriją, kur visi nori patekti. Mes siunčiame ten mažiausiai po penkis autobusus per dieną, o buvo dienų, kai iš mūsų vyko ir 15 autobusų. Gaila, kad toks susidomėjimas turistams randa tik vieną atsaką — kainų padidėjimą. Be to, kol kas nieko nebuvo padaryta, niekas nebuvo patobulinta, nebuvo sukurti normalūs tualetai, o kaina jau padidėjo", — pasakė jis.

Laikraščio pašnekovas pažymėjo, kad žmonės aktyviai keliavo į Kaliningrado sritį, taip pat ir dėl prieinamų kainų. Jo nuomone, toks nedraugiškas požiūris į turistus smogs tiek keliautojams, tiek turizmo verslui.

"Šiandien mūsų asociacijos valdyboje aptarėme šią problemą. Išsiųsime laišką Aplinkos apsaugos ministerijai", — "RATA-news" pasakė Kaliningrado srities turizmo pramonės įmonių asociacijos vadovė, kelionių organizatoriaus "Junona" generalinė direktorė Svetlana Slepionok.

© Sputnik / Aleksey Danichev
Vaizdas į kopas nuo aukštumos Efa Kuršių nerijos nacionaliniame parke Kaliningrado srityje

Anot jos, kelionių organizatoriai nepatenkinti tuo, kad jiems teks mokėti tą pačią kainą, kaip ir tiems, kurie atvyksta asmeniniais automobiliais.

"Įvažiavimas, bilietų pardavimas nėra reglamentuojami. Turime daug turistų skundų. O dabar dar ir bilietas kainuos dvigubai brangiau", — pareiškė ji.

Nacionalinis parkas "Kuršių nerija" įsikūręs Kaliningrado srities dalyje, besiribojančioje su Lietuva, siauroje žemės juostoje tarp Baltijos jūros ir Kuršių marių. Šiaurinės parko sienos eina palei Rusijos ir Lietuvos sieną.

Nacionalinis parkas "Kuršių nerija" ribojasi su to paties pavadinimo nacionaliniu parku Lietuvoje, užimančiu šiaurinę Kuršių nerijos dalį.

Tegai:
turizmas, Rusija, Kaliningrado sritis, Kuršių nerija
COVID-19 testas

Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 atvejų skaičius viršijo 60 tūkst.

(atnaujinta 09:55 2020.11.29)
Per pastarąsias dvi savaites sergamumo rodiklis respublikoje pasiekė 911,2 atvejo 100 tūkstančių gyventojų

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Lietuvoje per praėjusią parą buvo nustatyti 1976 nauji koronaviruso atvejai. Tai rodo interaktyvaus Statistikos departamento žemėlapio duomenys.

Palyginus su praėjusia savaite, atvejų per parą sumažėjo 14,4 proc.

Šiuo metu nuo pandemijos pradžios nustatytų atvejų skaičius siekia 60 193. Tuo tarpu serga 45 355 žmonės, 13 120 pasveiko, 491 pacientas mirė.

Per pastarąsias dvi savaites sergamumo rodiklis Lietuvoje pasiekė 911,2 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Karantinas Lietuvoje įvestas nuo lapkričio 7 dienos. Šią savaitę ji buvo pratęsta iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 62,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 1,4 mln. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (679)
Dar šia tema
Kalėdiniu laikotarpiu Lietuvoje nusimato daugiau skrydžių ir krypčių
Startuoja portalas vaikams ir tėvams "Katantinas.lt"
Rasta koronavirusą blokuojanti priemonė