Kandidatai į JAV prezidentus Džo Baidenas ir Donaldas Trampas

Trampas ar Baidenas. Kodėl šį kartą JAV rinkimai užsitęs

(atnaujinta 11:01 2020.11.03)
Jau šiandien amerikiečiai turėtų išrinkti naują prezidentą, tačiau rezultatų gali tekti palaukti ilgiau, nes kai kuriose valstijose skirtumas yra minimalus, o ir paštu atsiųstų biuletenių skaičiavimas gali užtrukti

VILNIUS, lapkričio 3 — Sputnik. Kandidatai į JAV prezidentus iki paskutinės akimirkos keliavo per abejojančias valstijas, grasino visoms siaubinga ateitimi, jei pralaimės rinkimus, ir žadėjo nugalėti koronavirusą, kuris nužudė 200 tūkstančių amerikiečių. Tuo pat metu tiek Donaldo Trampo, tiek Džo Baideno šalininkai iš anksto abejoja oficialiais balsavimo rezultatais. RIA Novosti autorės Sofija Melničuk ir Galija Ibragimova aiškinosi, kiek laiko gali užtrukti balsų skaičiavimas.

"Bip-bip" pypsėjimas prieš minios riaumojimą

"Tai yra rinkimai tarp Baideno depresijos ir didžiausio ekonominio bumo mūsų šalies istorijoje", — paskutinėmis kampanijos dienomis į rinkėjus kreipėsi Donaldas Trampas. "Baideno planas yra uždaryti jus namuose", — gąsdino amerikiečius prezidentas.

Džo Baidenas kalbėjo apie save kitaip. Jis kūrė strategiją "kelis mėnesius", tačiau išeidavo tos pačios rekomendacijos, kaip išlaikyti atstumą ir kaukių režimą, atlikti masinius tyrimus, stebėti infekcijas, taip pat teisingai ir nemokamai paskirstyti medicininę priežiūrą ir vakcinas. Visa tai demokratas žada įgyvendinti nuo pat pirmos savo prezidentavimo dienos.

"Tai, kaip Trampas reguliuoja epidemiologinę situaciją, yra praktiškai nusikalstama", — sakė Baidenas.

Ir dar prieš pat balsavimą kandidatai vykdė nuožmią kovą dėl rinkėjų. Mūšio laukas yra abejojančios valstijos. Trampas ir Baidenas paskutinį savaitgalį iki lapkričio 3 dienos praleido keliaudami. Trampo žygį sudarė keturiolika pasirodymų Mičigane, Ajovoje, Šiaurės Karolinoje, Džordžijoje ir Floridoje, taip pat keletas sustojimų Pensilvanijoje. Rinkimų rezultatas labai priklauso nuo šių vietų, be to, praeitą kartą prezidentas daugiausia laimėjo būtent jų dėka. O Baidenas kartu su Baraku Obama sutelkė dėmesį į Mičiganą.

Demokratas agitavo "drive-in" stiliumi: jis kalbėjo prieš automobiliuose sėdinčius rėmėjus — Ajovoje jų buvo trys šimtai. Tai atrodė kaip "stand up" automobilių stovėjimo aikštelės viduryje, tik automobilius puošė šūkiai ir partiniai simboliai. Vienas vairuotojas tyčia padarė klaidą žodyje "malarkey", užrašydamas "malarky" — vietoj "Ne — melui" išejo "Ne — idiotizmui".

Trampas apie tai kalbėjo su šiokia tokia pašaipa: "Ir tada jam pyptelės pora automobilių. Bip-bip".

Tačiau prezidento pokštai kol kas nelabai padėjo: Baidenas lyderiauja lenktynėse šešiuose neapsisprendusiuose regionuose, nors ir nedideliu skirtumu. Dabartinis vadovas turi reikšmingą pranašumą tik vienoje valstijoje, dar keturiose kandidatai yra visai šalia vienas kito.

Nacionalinėse apklausose demokratas užima pirmą vietą. Dešimt procentų yra didžiausias skirtumas prieš pat rinkimus nuo Bilo Klintono perrinkimo laikų, praneša NBC. Prieš ketverius metus skirtumas buvo keturi procentai Hilari Klinton naudai.

Kas bijo baisaus viruso

Dėl pandemijos daugelis išsiuntė savo biuletenius paštu. Savaitgalį nuotoliniu būdu balsavo beveik 60 milijonų amerikiečių, dar 34 milijonai atėjo asmeniškai į rinkimų apylinkes. Aktyviausios valstijos yra Florida ir Teksasas, kur agitacija tęsėsi iki paskutinio momento.

2016 metais rinko 136,5 mln. piliečių. Iš viso šalyje rinkimų teisę turi 239 mln. žmonių. Yra visokių priežasčių manyti, kad dabartinis rinkėjų aktyvumas bus didžiausias per šimtą metų.

Demokratai dažniausiai linkę balsuoti paštu. Kai kurios žvaigždės, palaikančios Baideną, socialiniuose tinkluose paskelbė vaizdo įrašus apie tai, kaip įmeta biuletenį į pašto dėžutę. Whoopi Goldberg sėdėdama virtuvėje dalijosi instrukcijomis. Ekstravagantiškai biuletenius atsiuntė dainininkės Lady Gaga ir Lizzo. Tiesa, merginos nemūvėjo pirštinių.

Respublikonams ir ypač Trampui nuotolinis būdas "taps didžiausia katastrofa Amerikos rinkimų istorijoje". Jo nuomone, pašto rezultatai lengvai suklastojami, o tai naudinga demokratams. Pats prezidentas balsavo iš anksto, tačiau balsuodamas ne pagal registracijos vietą, o Floridoje. Jis atkreipė dėmesį, kad jo asmeninis dalyvavimas yra patikimumo garantas, o apylinkėje "viskas buvo tobula, labai griežta ir atitiko taisykles". Žiniatinklyje skambėjo: "Balsuok kaip Trampas".

Dar vienas pašto naudojimo trūkumas, pažymi Trampas, yra delsimas. "Rinkimai turėtų baigtis ne po kelių savaičių, o lapkričio 3 dieną", — Twitter parašė jis.

Viskonsine demokratai jau paprašė pratęsti paštu atsiųstų balsų skaičiavimo terminą šešiomis dienomis, jei biuletenis buvo išsiųstas iki lapkričio 3 dienos. Nepavyko. Tačiau Pensilvanija tam pritarė.

O kas yra teisėjai?

Balsavimo dienos pabaigoje tikėtina, kad Trampas laimės, nes jo šalininkai dažniausiai eis balsuoti į apylinkes. Tačiau skaičiuojant paštu atsiųstus biuletenius, situacija keisis.

Visam procesui, remiantis Konstitucija, skiriama 30 dienų, aiškina RIA Novosti Jurijus Rogulevas, Maskvos valstybinio universiteto Franklino Delano Ruzvelto fondo, skirto studijoms JAV, direktorius. "Per šį laiką rinkėjai turi balsuoti — remdamiesi tuo, kad buvo suskaičiuoti visi balsavimo biuleteniai. Labiausiai tikėtina, kad rezultatų nežinosime nei lapkričio 3 naktį, nei lapkričio 4. Viskas užtruks kelias dienas", — mano ekspertas.

Rezultatą galima užginčyti teisme. Pirmiausia skundas nagrinėjamas valstijos lygiu, tada byla perduodama federaliniam teismui. Jis taip pat gali pasiekti aukščiausią instanciją — Aukščiausiąjį teismą, kuris priima visus šaliai lemtingus sprendimus. "Štai kodėl demokratai ir respublikonai kovoja už teisę skirti teisėjus", — sakė JAV ir Kanados instituto vyresnysis bendradarbis Pavelas Koškinas.

Dabar Aukščiausiajam teismui priklauso devyni nariai. Šeši yra konservatoriai, trys — liberalai. Tai yra paskyrimas visam gyvenimui. "Teisėjai yra nešališki, — sako Koškinas. — Tačiau daug ką reiškia ir žmogiškasis faktorius: jiems svarbūs principai, kurių laikosi vienos ar kitos partijos atstovai".

Taigi, konservatorių teisėjai (prijaučiantys respublikonams) atmetė vietos teismų bandymus sušvelninti balsavimo taisykles. Liberalai (arčiau demokratų), priešingai, pasisakė už švelninimą. Vyriausiasis teisėjas Džonas Robertsas (kurį paskyrė Trampas) laikėsi neutralios pozicijos, aiškiai parodydamas, kad jis priešinasi kišimuisi į regioninius reikalus.

Дебаты бывшего вице-президента Джо Байдена и президента Дональда Трампа
© REUTERS / MIKE SEGAR
Donaldas Trampas ir Džo Baidenas

Sunku pervertinti teismų sistemos vaidmenį. Rogulevas prisimena: 2000 metais amerikiečiai juokavo, kad Džordžą Bušą jaunesnįjį išrinko ne žmonės — jį paskyrė Aukščiausiasis teismas. Kelių šimtų balsų skirtumu valstija atidavė pergalę Bušui. Tai papiktino demokratus, kuriems atstovavo Alas Goras. Pirma, apklausos parodė Goro pranašumą. Antra, nugalėtojo brolis Džebas buvo valstijos gubernatorius. Tada Floridos teismui nepavyko suskaičiuoti balsų: mūšis vyko už kiekvieną biuletenį. Rasta pažeidimų dėl dėmių, dizaino, techninio šiurkštumo. Aukščiausiasis teismas įsikišo ir nutraukė chaosą: priėmė rezultatus. Demokratai pasitraukė.

"Faktas yra tas, kad tuos pačius ieškinius galima pateikti kitų valstijų teismuose, kur skirtumas tarp konkurentų buvo minimalus, — paaiškina Rogulevas. — Ir skaičiuoti iki begalybės. Bet visi sutiko, kad tai yra aklavietė".

Gali būti, kad šis scenarijus pasikartos. Beveik pusė Trampo ir Baideno šalininkų, remiantis "Reuters" apklausomis, jau sako nepripažįstantys savo kandidato pralaimėjimo. Jie yra pasirengę išreikšti savo nepasitenkinimą gatvių protestais. Nepaisant to, kaip įvykiai klostėsi po rinkimų, jų rezultatų dar reikia sulaukti.

Tegai:
JAV prezidento rinkimai, Džo Baidenas, Donaldas Trampas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (91)
Dar šia tema
JAV ruošiasi Europos pasipriešinimui
Baideno sūnus apkaltintas "pramoninio masto" korupcija
Rusijos CRK nagrinėja, kaip JAV kontroliuoja balsavimą paštu
Myliu Rusiją: JAV kandidatas į prezidentus papasakojo apie panašumus su Putinu
Ekspertas: JAV rinkimų rezultatai gali paveikti "Nord Stream-2" likimą
Mėnulis

Amerikos ekspertas: neišvengiama konkurencija tarp JAV ir Kinijos ieškant mėnulio

(atnaujinta 11:12 2020.11.28)
Specialistas pažymėjo, kad kinų "Chang'e-5" yra funkcionalesnis nei sovietinės E-8-5 serijos transporto priemonės, dalyvaujančios automatinėse mėnulio grunto grėžimo misijose, vykdytose 1969–1976 metais

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Harvardo-Smithsoniano astrofizikos centro tyrėjas Džonatanas McDowellas nemato perspektyvų bendradarbiauti tarp JAV ir Kinijos Mėnulio tyrime, mano, kad varžybos neišvengiamos, praneša RIA Novosti.

"Nemanau, kad JAV ir Kinija bendradarbiaus (vykdydamos savo mėnulio programas), tai bus varžybos", — pakomentavo jis pabrėždamas apie Kinijos mėnulio zondo "Chang'e-5" paleidimą.

Specialistas pažymėjo, kad kinų "Chang'e-5" yra funkcionalesnis nei sovietinės E-8-5 serijos transporto priemonės, dalyvaujančios automatinėse mėnulio grunto gręžimo misijose, vykdytose 1969–1976 metais.

Tuo tarpu jis pažymėjo, kad sudėtingesnė "Chang'e-5" zondo sistema greičiausiai sukels problemų. McDowellas pridūrė, kad ypač sudėtinga "Chang'e 5" misijos dalis bus automatinis prijungimas mėnulio orbitoje grįžus. "Tai ypač sunkus momentas ir niekas to dar nebuvo daręs anksčiau", — sakė ekspertas.

Komentuodamas Rusijos vietą prasidėjusiose varžybose dėl Mėnulio, amerikiečių ekspertas atkreipė dėmesį į "atsilikimą po daugelio delsimo metų".

"2000 metų pradžioje "Luna 25" būtų atrodžiusi gerai, tačiau ji yra mažiau ambicinga nei "Chang'e-4", o "Chang'e-5" kelia grėsmę, kad ji ("Luna 25") apskritai taps rudimentu", — sakė jis.

Pirmadienį Kinija paleido zondą "Chang'e-5", kuris turi nusileisti Mėnulyje ir grąžinti į Žemę dirvožemio mėginius. Misija skirta 23 dienoms. Manoma, kad prietaisas į Žemę grąžins apie 2 kilogramus mėnulio dirvožemio. Jei misija bus sėkminga, "Chang'e-5" bus pirmoji misija nuo 1970-ųjų pabaigos pristačiusi gruntą į Žemę. Anksčiau tai pavyko padaryti tik TSRS ir JAV.

Kinijos Mėnulio skambėjimo programa Chang'e apima tris etapus: skrydis aplink Žemės palydovą (Chang'e-1 ir Chang'e-2), nusileidimas Mėnulyje (Chang'e-3 ir Chang'e-4) ir grįžimas iš Mėnulio į Žemę (Chang'e-5 ir Chang'e-6). Pirmasis ir antrasis programos etapai jau sėkmingai užbaigti. Šiuo metu vykdomas trečiasis etapas. "Chang'e-7" misija apima bendrą Mėnulio Pietų ašigalio tyrimą, tame tarpe išsamų Mėnulio reljefo ištyrimą. Be mokslinių tyrimų, "Chang'e-8" turi atlikti pagrindinius daugelio technologijų bandymus Mėnulio paviršiuje.

Trampo administracijos suformuota Amerikos mėnulio programa "Artemis" numato žmogaus sugrįžimą į Mėnulį 2024 metais. Šiuo tikslu NASA propaguoja idėją sukurti Mėnulio orbitos stotį ir paskesnį žmogaus nuolatinio buvimo mėnulyje tikslo įgyvendinimą. Mėnulį JAV vertina kaip Marso vystymosi etapą.

Tegai:
Mėnulis, Kinija, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos Federacijos taryba apkaltino Trampą bendradarbiavimo su Rusija sunaikinimu
"Kursas karo link": vokiečiai įvertino JAV eskadrinio minininko įplaukimą į RF vandenis
Laboratorija, archyvinė nuotrauka

Rasta koronavirusą blokuojanti priemonė

(atnaujinta 16:09 2020.11.28)
Šveicarijos Ženevos universiteto ekspertai išanalizavo galimas medžiagas, kurios gali būti absorbcijos inhibitoriai SARS-CoV-2 atveju

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Mokslininkai rado vaistų, kurie gali užkirsti kelią virusams, tokiems kaip SARS-CoV-2, patekti į ląsteles. Tyrimas buvo paskelbtas žurnale "Chemical Science".

Pažymima, kad skverbdamiesi į ląsteles, daugelis virusų naudoja ląstelių absorbcijos mechanizmą, kurį veikia tiolai — alkoholių analogai, kur deguonies atomas pakeičiamas sieros atomu.

Šveicarijos Ženevos universiteto ekspertai išanalizavo galimas medžiagas, kurios gali būti absorbcijos inhibitoriai SARS-CoV-2 atveju. Norėdami tai padaryti, jie atliko sieros molekulių, paženklintų fluorescuojančiais zondais, pasisavinimo ląstelėse testus, kad būtų galima įvertinti jų buvimą ląstelių viduje naudojant fluorescencinę mikroskopiją.

Paaiškėjo, kad kai kurie inhibitoriai yra 500 kartų veiksmingesni už Ellmano reagentą, anksčiau naudotą tiolio grupėms aptikti. Tyrimai parodė, kad vienas iš tiriamų inhibitorių gali blokuoti SARS-CoV-2 patekimą į ląsteles.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas
Dar šia tema
COVID-19 skaudžiai smogė apgyvendinimo sektoriui: trečdaliu mažiau turistų nei pernai
Teks išgyventi: gydytojas perspėjo apie COVID-19 atvejų augimą Lietuvoje
PSO iškėlė kelių nulinių COVID-19 pacientų teoriją
Pagal COVID-19 testavimą Lietuva yra viena iš lyderių Europoje
Lapkričio 29-oji

Kokia šiandien diena: lapkričio 29-osios šventės

(atnaujinta 16:38 2020.11.28)
Lapkričio 29 yra 333-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 334-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 32 dienos

Šią dieną minima Tarptautinė solidarumo su Palestinos tauta diena. Taip pat ši diena Lietuvoje yra draugo diena.

1957 metais "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui įvykdyta mirties bausmė;
2001 metais Pasaulio lietuvių bendruomenė nutarė remti Lietuvos valdovų rūmų atstatymą.
1901 metais gimė Juozas Grušas, žymus XX a. antros pusės lietuvių dramaturgas, prozininkas, vertėjas, eseistas bei kultūros veikėjas (m. 1986 m.).
1910 metais gimė Antanas Škėma, lietuvių išeivijos rašytojas, prozininkas ir dramaturgas, modernizmo atstovas, didžiausias novatorius lietuvių literatūroje (mirė 1961 m.).
1830 metais Varšuvoje prasidėjo 1830-1831 m. sukilimas.

1945 metais susikūrė Jugoslavijos Socialistinė Federacinė Respublika.
1947 – JTO Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, pagal kurią Palestinos mandatas turėjo būti padalintas į žydų ir arabų valstybes.
1975 – Bilas Geitsas sukūrė kompanijos pavadinimą Microsoft.
Katalikų pasaulyje — pirmasis Advento sekmadienis.

Vardadienius švenčia Butvydė, Daujotas, Saturnas, Saturninas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai