Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

JAV rinkimų ekspertas: Trampas turi tik vieną galimybę apginti pergalę

(atnaujinta 14:05 2020.11.05)
Rusijos Aukštosios ekonomikos mokyklos Pasaulio ekonomikos ir tarptautinių reikalų fakulteto dekano pirmasis pavaduotojas Igoris Kovaliovas situaciją pakomentavo Sputnik radijo eteryje

VILNIUS, lapkričio 5 — Sputnik. Dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo būstinė neatmetė ieškinių dėl balsų skaičiavimo dar dviejose valstijose.

Sputnik radijo eteryje Igoris Kovaliovas, Aukštosios ekonomikos mokyklos Pasaulio ekonomikos ir tarptautinių reikalų fakulteto dekano pirmasis pavaduotojas, išsakė nuomonę, kad per rinkimus visuomenėje gresia rimtas radikalėjimas.

"JAV prezidento rinkimai, deja, bus pagrindinė naujienų tema ne porą dienų, kaip įprasta, bet ilgą laiką. Pirma, dėl to, kad bus atidėtas balsų, pateiktų paštu, skaičiavimo procesas. Antra, kiekvienas varžovas nepripažįsta savo pralaimėjimo, atitinkamai, bus visokių procedūrų: teismuose, o blogiausia — gatvėse. Džo Baideno šalininkai jau yra gatvėse, ir Donaldo Trampo šalininkai ilgai neužtruks. Pakanka prisiminti, kaip jie elgėsi Teksase balsavimo išvakarėse ir iš tikrųjų iš ten išstūmė Baideno kampaniją. Todėl tikimasi tolesnio rimto radikalėjimo, netgi susidūrimų", — sakė Igoris Kovaliovas.

Pagrindiniai Amerikos televizijos kanalai atlieka savo balsų skaičiavimą, ir tai prideda papildomos įtampos, sakė jis.

"Skaičiai, žinoma, veikia žmones, tuos, kurie seka šiuos naujienų kanalus — susidaro įspūdis, kad jie buvo apgauti, jie vertina šiuos skaičius kaip tikruosius rinkimų rezultatus, o tai ne visada tiesa. Galima pateikti daugybę pavyzdžių, kaip net ne viena iš agentūrų, rengusi prognozes rinkimų išvakarėse, prognozavusi tam tikrus rezultatus, neatspėjo. Turime laukti oficialių rezultatų. Nors, kaip žinome, net ir jie ne visada atitinka tikrovę — yra įvairių politinių sandorių. Svarbūs oficialūs rezultatai, o ne tai, ką suteikia laikraščiai ar televizijos kanalai", — sakė Igoris Kovaliovas.

Anot jo, JAV teismai gali vėl atlikti pagrindinį vaidmenį nustatant rinkimų rezultatus.

"Žinoma, kol kas pagrindinė Trampo užduotis — ir tai yra vienintelė jo teisinė galimybė nesinaudojant smurtu apginti savo pergalę be ginklų rankose — tai kova teismuose. Štai kodėl jis taip skubėjo paskirti savo atstovus į laisvas vietas JAV Aukščiausiajame teisme, kuris gali atlikti pagrindinį vaidmenį šiuose teisiniuose procesuose. Kadangi tokie ieškiniai greičiausiai pasieks Aukščiausiąjį teismą, JAV likimas vėl rimtai priklausys nuo teisėjų nuomonės. Tai yra, teismų sistema, kuri periodiškai kišasi į JAV politinius procesus, gali atlikti pagrindinį vaidmenį", — mano ekspertas.

JAV Aukščiausiojo teismo pastatas Vašingtone, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Игорь Михалев

Dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo būstinė gali pareikšti ieškinius dėl balsų skaičiavimo Arizonoje ir Nevadoje, respublikonai nori ne tik užginčyti rezultatą, bet ir sulėtinti apibendrinimą šiose valstijose, praneša CNN su nuoroda į šaltinius.

Anksčiau "Associated Press" pranešė, kad prezidento būstinė pateikė ieškinį Džordžijos teisme, reikalaudama, kad rinkimų pareigūnai laikytųsi įstatymų dėl paštu gautų biuletenių skaičiavimo ir laikymo.

Trampo biuras taip pat kreipėsi į teismą, kad sustabdytų balsų skaičiavimą Mičigane ir Pensilvanijoje, motyvuodamas tuo, kad respublikonų šalininkams nėra galimybės stebėti skaičiavimo, taip pat buvo reikalaujama perskaičiuoti balsus pagrindinėje Viskonsino valstijoje.

Antradienį JAV vyko prezidento rinkimai. Balsavimo rezultatai daugelyje valstijų vis dar nežinomi. Trečiadienio vakarą Trampas paskelbė savo pergalę ir apkaltino demokratus bandymais "pavogti rinkimus". Dabartinio prezidento kampanijos būstinė ketina pareikalauti perskaičiavimo keliose valstijose. Tuo pačiu metu, remiantis pirmaujančių Amerikos televizijos kanalų skaičiavimais, demokratų kandidatas Džo Baidenas išsiveržė į priekį, galutinei pergalei pasiekti jam reikia gauti šešių rinkikų balsus.

Tegai:
Donaldas Trampas, JAV prezidento rinkimai
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (91)
Dar šia tema
Ekspertas papasakojo, kodėl Rusijai naudinga Trampo pergalė JAV rinkimuose  
Rusijos Federacijos taryba paaiškino, kodėl rinkimai JAV svarbūs Rusijai
Didžioji Britanija pasvarstė, kokia būtų antroji Trampo kadencija  
"Labiausiai nenuspėjami". Užsienio žiniasklaida pakomentavo JAV rinkimus
Mėnulis

Amerikos ekspertas: neišvengiama konkurencija tarp JAV ir Kinijos ieškant mėnulio

(atnaujinta 11:12 2020.11.28)
Specialistas pažymėjo, kad kinų "Chang'e-5" yra funkcionalesnis nei sovietinės E-8-5 serijos transporto priemonės, dalyvaujančios automatinėse mėnulio grunto grėžimo misijose, vykdytose 1969–1976 metais

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Harvardo-Smithsoniano astrofizikos centro tyrėjas Džonatanas McDowellas nemato perspektyvų bendradarbiauti tarp JAV ir Kinijos Mėnulio tyrime, mano, kad varžybos neišvengiamos, praneša RIA Novosti.

"Nemanau, kad JAV ir Kinija bendradarbiaus (vykdydamos savo mėnulio programas), tai bus varžybos", — pakomentavo jis pabrėždamas apie Kinijos mėnulio zondo "Chang'e-5" paleidimą.

Specialistas pažymėjo, kad kinų "Chang'e-5" yra funkcionalesnis nei sovietinės E-8-5 serijos transporto priemonės, dalyvaujančios automatinėse mėnulio grunto gręžimo misijose, vykdytose 1969–1976 metais.

Tuo tarpu jis pažymėjo, kad sudėtingesnė "Chang'e-5" zondo sistema greičiausiai sukels problemų. McDowellas pridūrė, kad ypač sudėtinga "Chang'e 5" misijos dalis bus automatinis prijungimas mėnulio orbitoje grįžus. "Tai ypač sunkus momentas ir niekas to dar nebuvo daręs anksčiau", — sakė ekspertas.

Komentuodamas Rusijos vietą prasidėjusiose varžybose dėl Mėnulio, amerikiečių ekspertas atkreipė dėmesį į "atsilikimą po daugelio delsimo metų".

"2000 metų pradžioje "Luna 25" būtų atrodžiusi gerai, tačiau ji yra mažiau ambicinga nei "Chang'e-4", o "Chang'e-5" kelia grėsmę, kad ji ("Luna 25") apskritai taps rudimentu", — sakė jis.

Pirmadienį Kinija paleido zondą "Chang'e-5", kuris turi nusileisti Mėnulyje ir grąžinti į Žemę dirvožemio mėginius. Misija skirta 23 dienoms. Manoma, kad prietaisas į Žemę grąžins apie 2 kilogramus mėnulio dirvožemio. Jei misija bus sėkminga, "Chang'e-5" bus pirmoji misija nuo 1970-ųjų pabaigos pristačiusi gruntą į Žemę. Anksčiau tai pavyko padaryti tik TSRS ir JAV.

Kinijos Mėnulio skambėjimo programa Chang'e apima tris etapus: skrydis aplink Žemės palydovą (Chang'e-1 ir Chang'e-2), nusileidimas Mėnulyje (Chang'e-3 ir Chang'e-4) ir grįžimas iš Mėnulio į Žemę (Chang'e-5 ir Chang'e-6). Pirmasis ir antrasis programos etapai jau sėkmingai užbaigti. Šiuo metu vykdomas trečiasis etapas. "Chang'e-7" misija apima bendrą Mėnulio Pietų ašigalio tyrimą, tame tarpe išsamų Mėnulio reljefo ištyrimą. Be mokslinių tyrimų, "Chang'e-8" turi atlikti pagrindinius daugelio technologijų bandymus Mėnulio paviršiuje.

Trampo administracijos suformuota Amerikos mėnulio programa "Artemis" numato žmogaus sugrįžimą į Mėnulį 2024 metais. Šiuo tikslu NASA propaguoja idėją sukurti Mėnulio orbitos stotį ir paskesnį žmogaus nuolatinio buvimo mėnulyje tikslo įgyvendinimą. Mėnulį JAV vertina kaip Marso vystymosi etapą.

Tegai:
Mėnulis, Kinija, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos Federacijos taryba apkaltino Trampą bendradarbiavimo su Rusija sunaikinimu
"Kursas karo link": vokiečiai įvertino JAV eskadrinio minininko įplaukimą į RF vandenis
Laboratorija, archyvinė nuotrauka

Rasta koronavirusą blokuojanti priemonė

(atnaujinta 16:09 2020.11.28)
Šveicarijos Ženevos universiteto ekspertai išanalizavo galimas medžiagas, kurios gali būti absorbcijos inhibitoriai SARS-CoV-2 atveju

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Mokslininkai rado vaistų, kurie gali užkirsti kelią virusams, tokiems kaip SARS-CoV-2, patekti į ląsteles. Tyrimas buvo paskelbtas žurnale "Chemical Science".

Pažymima, kad skverbdamiesi į ląsteles, daugelis virusų naudoja ląstelių absorbcijos mechanizmą, kurį veikia tiolai — alkoholių analogai, kur deguonies atomas pakeičiamas sieros atomu.

Šveicarijos Ženevos universiteto ekspertai išanalizavo galimas medžiagas, kurios gali būti absorbcijos inhibitoriai SARS-CoV-2 atveju. Norėdami tai padaryti, jie atliko sieros molekulių, paženklintų fluorescuojančiais zondais, pasisavinimo ląstelėse testus, kad būtų galima įvertinti jų buvimą ląstelių viduje naudojant fluorescencinę mikroskopiją.

Paaiškėjo, kad kai kurie inhibitoriai yra 500 kartų veiksmingesni už Ellmano reagentą, anksčiau naudotą tiolio grupėms aptikti. Tyrimai parodė, kad vienas iš tiriamų inhibitorių gali blokuoti SARS-CoV-2 patekimą į ląsteles.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas
Dar šia tema
COVID-19 skaudžiai smogė apgyvendinimo sektoriui: trečdaliu mažiau turistų nei pernai
Teks išgyventi: gydytojas perspėjo apie COVID-19 atvejų augimą Lietuvoje
PSO iškėlė kelių nulinių COVID-19 pacientų teoriją
Pagal COVID-19 testavimą Lietuva yra viena iš lyderių Europoje
Lapkričio 29-oji

Kokia šiandien diena: lapkričio 29-osios šventės

(atnaujinta 16:38 2020.11.28)
Lapkričio 29 yra 333-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 334-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 32 dienos

Šią dieną minima Tarptautinė solidarumo su Palestinos tauta diena. Taip pat ši diena Lietuvoje yra draugo diena.

1957 metais "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui įvykdyta mirties bausmė;
2001 metais Pasaulio lietuvių bendruomenė nutarė remti Lietuvos valdovų rūmų atstatymą.
1901 metais gimė Juozas Grušas, žymus XX a. antros pusės lietuvių dramaturgas, prozininkas, vertėjas, eseistas bei kultūros veikėjas (m. 1986 m.).
1910 metais gimė Antanas Škėma, lietuvių išeivijos rašytojas, prozininkas ir dramaturgas, modernizmo atstovas, didžiausias novatorius lietuvių literatūroje (mirė 1961 m.).
1830 metais Varšuvoje prasidėjo 1830-1831 m. sukilimas.

1945 metais susikūrė Jugoslavijos Socialistinė Federacinė Respublika.
1947 – JTO Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, pagal kurią Palestinos mandatas turėjo būti padalintas į žydų ir arabų valstybes.
1975 – Bilas Geitsas sukūrė kompanijos pavadinimą Microsoft.
Katalikų pasaulyje — pirmasis Advento sekmadienis.

Vardadienius švenčia Butvydė, Daujotas, Saturnas, Saturninas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai