Amerikos tankai Abrams, archyvinė nuotrauka

"Jau perdirba "Abrams": amerikiečiai sugalvojo, kaip sunaikinti "Armatą"

(atnaujinta 22:11 2020.11.07)
JAV karo pramonės atstovai aktyviai naudoja naujosios ginkluotės kūrimo procese dirbtinį intelektą, ir jau sėkmingai pritaikė šią technologiją tankuose

VILNIUS, lapkričio 7 — Sputnik. Norint supaprastinti įgulos darbą ir sumažinti laiką nuo taikinio aptikimo iki visiško jo sunaikinimo — amerikiečiai pademonstravo technologijas, galinčias pakeisti karinį meną. Perspektyvios ATLAS sistemos, apdovanojančios šarvuotas mašinas elektroninėmis smegenimis, kūrėjai yra įsitikinę, kad protingesni ankstesnės kartos tankai susitvarkys net su naujausia Rusijos "Armata", rašo RIA Novosti autorius Andrejus Kocas.

Naujas principas

Sunkioji išsivysčiusių šalių šarvuota technika, palyginti su Antrojo pasaulinio karo laikais, labai pasikeitė. Tankai padidino šarvus, gavo galingus variklius, toliašaudžius ginklus, termovizinius taikiklius, palydovinę navigaciją ir pažangų ryšį. Tačiau, kaip ir praėjusio amžiaus viduryje, vadas mūšio lauke ieško taikinių. Ginklininkui-operatoriui jis pasako, kur pataikyti, jis pasuka bokštelį, nustato atstumą, pateikia visus reikalingus pakeitimus ir paleidžia ugnį. Pasak amerikiečių, šis algoritmas jau seniai pasenęs.

Vietoj to, ATLAS buvo sukurtas Vadovavimo, valdymo, ryšių, kompiuterinių tinklų ir žvalgybos integravimo centre (C5ISR) — antrinėje JAV kariuomenės Kovos pajėgumų plėtros vadovybės įmonėje. Tai yra pažangi nusitaikymo sistema, pagrįsta šiuolaikiniais jutikliais ir mašininio mokymosi algoritmais, maksimaliai automatizuoja taikinių paiešką ir jų ataką.

"ATLAS leis mūsų tanklaiviams pulti kelis taikinius vienu metu, ko šiandien reikia norint sunaikinti vieną taikinį, — žurnalistams paaiškino projekto vadovas Don'as Deaver’is. — Automatika, jei ne visiškai pakeis žmogų, tai pastebimai palengvins jo darbą. Sprendimas šaudyti ar ne vis tiek priklauso tanko vadui".

Nustatyti taikinį

Neseniai kariškiai pademonstravo, kaip veikia ATLAS — Aberdeen poligone, Merilande. Kompleksas buvo įrengtas ant eksperimentinio lengvojo tanko "Griffin I", kuriame buvo 50 mm automatinė patranka. Veikimo principas yra toks: įjungus sistemą, ant tanko bokštelio esantys optoelektronikos ir infraraudonųjų spindulių jutikliai pradeda suktis, nuskaitydami reljefą. Visi duomenys patenka į centrinį procesorių. Elektroninės smegenys, naudodamos mašininio mokymosi algoritmus, automatiškai nustato taikinius, savarankiškai nustato jų tipą, greitį ir pašalinimą.

Vizualinė informacija realiuoju laiku perduodama į tanko vado jutiklinį ekraną. Kairėje ekrano pusėje aptiktų taikinių vaizdai išdėstyti stulpelyje, o centre rodomas paveikslėlis iš patrankos. Vadui tereikia nurodyti pirštu į priešo tanką, o automatika viską atliks savaime. Dirbtinis intelektas pasuks bokštelį, nukreips ginklą, nustatys atstumą, apskaičiuos balistiką, pasiūlys tinkamiausią šaudmenų tipą ir šaudymo režimą. Asmuo turės tik paspausti mygtuką.

Paspaudęs priešo taikinį, vadas parenka kitą taikinį jutikliniame ekrane — ir procedūra kartojama. Pasak JAV kariuomenės, ATLAS tris kartus sutrumpins laiką nuo priešo aptikimo iki sunaikinimo. Tiesa, Pentagonas pripažįsta, kad kompleksas dar yra gana žalias. Šiandien naujovę išbando apie 40 ekipažų. Kol kas jie išbando vidutinio kalibro transporto priemonės (ATLAS-MC) variantą. Tačiau bus versija, skirta pagrindiniams mūšio tankams su 120 mm patrankomis.

Pasak kūrėjų, "Abrams" su ATLAS kompleksu galės atlaikyti "T-14 Armata" tankus. Galite ginčytis su tuo. Naujausios Rusijos kovos mašinos yra viena karta senesnės nei amerikietiškos ir turi didesnę apsaugą nuo standartinių JAV armijos šarvuotų šaudmenų. Tuo pačiu metu patys T-14 frontalinėje projekcijoje sugeba užtikrintai pataikyti į visų NATO šalių sunkiųjų šarvuotų transporto priemonių asortimentą. O šiuolaikinė elektronika leidžia aptikti taikinius tokiais atstumais, kuriuose potencialaus priešo tankai "Armatos" paprasčiausiai nepasieks.

Bendras tinklas

C5ISR specialistai pabrėžia: pagrindinis jų idėjos akcentas yra pažangus dirbtinis intelektas. Būtent ATLAS smegenys leidžia mašinai tiksliai nustatyti grėsmės pobūdį ir automatiškai išsiaiškinti, kaip ją neutralizuoti. Dirbtinis intelektas, kaip sakoma, gali lengvai atskirti šarvuotą mašiną nuo pėstininkų kovos mašinos, tanką T-80 nuo T-90 ir pėstininką su prieštankine valdoma raketa nuo snaiperio. Pentagonas planuoja naudoti šias technologijas ir aviacijoje.

Liepos pabaigoje Amerikos gynybos pažangių tyrimų projektų agentūra DARPA paskelbė konkursą, skirtą sukurti technologiją, leidžiančią nepilotuojamoms oro transporto priemonėms automatiškai aptikti priešo judančias sausumos transporto priemones ir nustatyti jų tipą. Manoma, kad dirbtinis intelektas nustatys taikinį naudodamas išsamią 3D modelių duomenų bazę. Kai dronas pamatys tanką mūšio lauke, jis palygins jį su trimačiais vaizdais iš panašios perspektyvos ir parinks tinkamiausią. Tačiau nežinoma, kaip tai įgyvendinama praktiškai, nes net to paties tipo serijinės mašinos yra su skirtingais priedais ir labai skiriasi savo išvaizda.

Dirbtinio intelekto naudojimas sausumos, jūrų ir oro transporto priemonėse yra amerikiečių "mozaikos karo" koncepcijos, kuri reiškia maksimalų kovinių operacijų automatizavimą ir masinį nepilotuojamų sistemų naudojimą kartu su žmonėmis, pagrindas. Iš dalies JAV sausumos pajėgos išbandė šią strategiją rugsėjo mėnesį. Konvergencijos projekto pratybose Jumos dykumoje buvo bandoma susieti visas turimas pajėgas ir turtą į vieną tinklą, kuriame bet kuris karo lauko karys gauna visą žvalgybos informaciją realiu laiku ir be tarpininkų, nukreipia orlaivius ir aukšto tikslumo ginklų sistemas į taikinius.

"Panašūs darbai vyksta ir Rusijoje, — interviu RIA Novosti sakė karo ekspertas Michailas Chodarenokas. — Visų pirma, mes kalbame apie vadovavimo ir valdymo sistemas. Dirbtinis intelektas yra labai perspektyvi sritis. Ne be reikalo prezidentas pasakė: tas, kuris kuria dirbtinį intelektą, taps pasaulio valdovu. Elektroninės smegenys tankuose, galinčios pakeisti šautuvo operatorių, yra tik vienas atvejis. Pasauliniu mastu dirbtinis intelektas gali pakeisti karo mokslą, kaip tai buvo parako išradimo atveju. Drįstu pasiūlyti, kad šaliai, įvaldžiusiai dirbtinį intelektą, karių neprireiks. Kovos automatika."

Priminsime: T-14 tankas turi radarą su aktyviomis fazių antenos grotelėmis, galinčiomis aptikti dešimtis oro ar žemės taikinių ir perduoti informaciją borto kompiuteriui, kuris savarankiškai pasirinks atsakomąsias priemones. Priekinės linijos bombonešiai Su-34 nukreipia lakūnus prie taikinio ir tiksliai nurodo, kada mesti bombas. O Rusijos pėstininkai turi žvalgybos ir taikinių nustatymo sistemas, kurios padeda greitai perduoti informaciją apie kovinę situaciją štabui ir prašyti paramos.

Tegai:
Abrams, T-14 "Armata", ginkluotė, JAV
Dar šia tema
"Sumanė blogybę": kodėl NATO didina kariuomenę prie Rusijos sienų
Permetė "Abrams'us": ką amerikiečiai sumanė prie Baltarusijos sienų
Karoblis pareiškė apie būtinybę daugiau investuoti į karinį mobilumą ir infrastruktūrą ES
Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

"Apsėstas velniu": Baltarusijos schizmatikai pasmerkė Lukašenką

(atnaujinta 18:07 2020.11.23)
Bažnyčios atstovai mano, kad Lukašenkos režimas yra "šėtoniška valdžia", o jis pats turi atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Pasiskelbusi Baltarusijos autokefalinė stačiatikių bažnyčia (BASB) pasmerkė Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, paskelbdama jį "apsėstu velniu", skelbiama oficialioje BASB svetainėje.

"Dievo mums suteikta galia mes išstumiame iš šventosios stačiatikių bažnyčios ir skelbiame anatemą buvusiam prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, kuris, nors ir turi krikščionišką vardą, priskiriamas stačiatikių bažnyčiai tik gimimo teise, draudžiant jam imtis Kristaus paslapčių (sakramento — Sputnik)", — sakoma anatemos tekste.

Skizmatinės struktūros nariai jo režimą pavadino "šėtoniška valdžia" ir paragino tikinčiuosius nepaklusti jos įsakymams. Be to, BASB teigė, kad jis privalo visiškai atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje.

BASB 1948 metais įkūrė baltarusių emigracijos nariai, paskelbę savo nepriklausomybę nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios Baltarusijos egzarchato. Šeštame dešimtmetyje ji įstojo į Konstantinopolio patriarchatą, tačiau netrukus jį paliko.

1990-ųjų pradžioje jos nariai bandė tiesiogiai vykdyti veiklą Baltarusijoje. Dabar šioje šalyje yra tik viena šios struktūros parapija, jos administracinis centras yra JAV. BABC nepripažįsta nė viena vietinė stačiatikių bažnyčia ir ji laikoma schizmatine. Kanoninė Baltarusijos stačiatikių bažnyčia veikia šalies teritorijoje, kuri turi Rusijos stačiatikių bažnyčios egzarchato statusą.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, bažnyčia
Dar šia tema
Kodėl Rusija nieko negali padaryti su TSRS duženomis
Tichanovskaja paskelbė apie pagalbos baltarusiams centro Lietuvoje sukūrimą
Lietuva išplėtė sankcijas Baltarusijai

Paskelbtas pergalingo Tuktamyševos čiuožimo "Grand Prix" etape Maskvoje vaizdo įrašas

(atnaujinta 17:04 2020.11.23)
Iš viso Rusijos rinktinė iškovojo vienuolika medalių iš dvylikos. Antrąją vietą užėmė Aliona Kostornaja, trečiąją — Anastasija Guliakova

Tarptautinė dailiojo čiuožimo sąjunga (ISU) paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas pergalingas Rusijos dailiojo čiuožimo sportininkės Elizavetos Tuktamyševos čiuožimas "Grand Prix" etape Maskvoje. Vaizdo įrašas paskelbtas Facebook.

"Grand Prix" Maskvos etapas vyko sporto rūmuose "Megasport".

Vaizdo įraše galima pamatyti dalis sportininkės laisvosios programos. Jai pavyko įvykdyti du akselius su trimis su puse apsisukimais.

 Tuktamyševa iš viso surinko 223,39 taško ir užėmė pirmąją vietą, aplenkusi Alioną Kostornają (220,78) ir Anastasiją Guliakovą (199,03). Iš viso Rusijos rinktinė iškovojo vienuolika medalių iš dvylikos.

Tuktamyševa, komentuodama savo pergalę, pareiškė, kad buvo šokiruota ir nesitikėjo tokio rezultato.

Tegai:
Rusija, dailusis čiuožimas
Lapkričio 24-oji

Kokia šiandien diena: lapkričio 24 dienos šventės

(atnaujinta 15:55 2020.11.23)
Nuo lapkričio 24 dienos iki metų galo lieka 37 dienos, dienos ilgis — 08 val. 00 min., šią dieną savo vardadienį švenčia Mantvinas, Žybartas, Gerardas

Lapkričio 24 yra 328-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 329-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 37 dienos.

2020 metų lapkričio 24 dieną saulė teka 08:05, leidžiasi 16:05, dienos ilgis — 08 val. 00 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Mantvinas, Žybartas, Gerardas.

Katalikai šią dieną mini kankinius — Šv. kunigą Andriejų Zung–Laką ir jo draugus.

1988 metais šv. popiežiaus Jono Pauliaus II kanonizuoti vietnamiečių kankiniai, primenantys XVIII–XIX a. Tolimuosiuose Rytuose vykusią evangelizaciją.

Šią dieną minima 117 kankinių: 8 vyskupai, 50 kunigų ir 59 pasauliečiai. Bendru šventimu pagerbiami kankiniai iš Azijos regionų — Tunkvino, Anamitos ir Koncichino. Jie visi labiau norėjo iškentėti tremtį, kalėjimus, kankinimus, pagaliau net mirtį, negu mindžioti kryžių ir atsisakyti krikščioniškojo tikėjimo.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1714 metais Žemaitijoje gimė Tomas Žebrauskas, matematikas, astronomas, architektas. Mirė 1758 metais.

1906 metais gimė prozininkas ir vertėjas Kazys Jankauskas. Mirė 1996 metais.

1907 metais gimė rašytojas Justinas Pilyponis. Mirė 1947 metais.

1910 metais gimė rašytojas ir vertėjas Viktoras Katilius. Mirė 1993 metais.

1937 metais gimė literatūros tyrinėtojas, teatrologas Algis Samulionis. Mirė 1994 metais.

1941 metais gimė mokslo populiarintojas, diplomatas Romualdas Kalonaitis.

1952 metais gimė Lietuvos chemikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Albertas Malinauskas.

1956 metais gimė chirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Ričardas Janilionis.

1989 metais buvo priimtas LSSR Tautinių mažumų įstatymas.

1996 metais mirė fizikos ir matematikos mokslų daktaras Viktoras Kybartas. Gimė 1929 metais.

1997 metais į apyvartą buvo išleisti naujieji 200 litų nominalo banknotai.

2010 metais nacionaliniame muziejuje Vilniuje iškilmingai įteikta valstybinė Jono Basanavičiaus premija kultūros veikėjai Marijai Remienei ir etnologei Irenai Aušrelei Čepienei.

Ši diena pasaulio istorijoje

1642 metais danų jūrininkas Abelis Tasmanas atrado Tasmaniją.

1759 metais prasidėjo pragaištingas Vezuvijaus išsiveržimas.

1842 metais pirmą kartą susitiko Karlas Marksas ir Frydrichas Engelsas.

1859 metais buvo išspausdintas kontroversiškasis anglų natūralisto Čarlzo Darvino veikalas "Rūšių atsiradimas".

1874 metais Amerikietis Džozefas Glidenas užpatentavo spygliuotą vielą.

1963 metais buvo nušautas Amerikos prezidento Džono F.Kenedžio nužudymu apkaltintas Li Harvis Osvaldas.

1987 metais JAV ir TSRS susitarė atsikratyti trumpų ir vidutinių nuotolių branduolinių raketų.

1991 metais nuo AIDS mirė britų legendinės grupės "Queen" 45 metų vokalistas Fredis Merkuris. Gimė 1946 metais.

1992 metais Kinijoje, Kinijos pietų oro linijų lėktyvui nukritus, žuvo 141 žmogus.

2007 metais Kevinas Rudas tapo 26-uoju Australijos ministru pirmininku.

Tegai:
Lietuva, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai