Policijos pareigūnai saugo teritoriją po susišaudymo Vienoje, Austrijoje, 2020 m. lapkričio 3 d.

"Nauja, itin pavojinga tendencija". reiškia teroro išpuoliai Europoje

(atnaujinta 16:40 2020.11.08)
Emanuelio Makrono pareiškimai, skandalingas žurnalas, migracija, internetas, politinis islamas — pastarosiomis dienomis ekspertai ir politikai karštai diskutavo apie teroro išpuolių Austrijoje ir Prancūzijoje priežastis

VILNIUS, lapkričio 8 — Sputnik. Naujos tendencijos ar senos neišspręstos problemos — terorizmo grėsmė niekur nedingo. Iš kur tikėtis kitų bėdų, aiškinosi RIA Novosti autorė Sofija Melničiuk.

Teroras prieš užrakinimą

Praėjusį savaitgalį Austrijos kancleris Sebastianas Kurcas paskelbė, kad šalyje nuo antradienio bus nustatyti apribojimai. Pirmadienio vakarą, antrojo karantino išvakarėse, Vienos barai ir restoranai, bulvarai ir krantinės buvo pilni žmonių.

Apie aštuntą valandą Morzinplatz, Salzigris, Fleischmarkt, Bauernmarkt ir Grabenz gatvėse — sinagoga yra būtent šioje miesto vietoje — pasigirdo šūviai. Teroristai puolė iš karto šešiose vietose. Lauko stebėjimo kameros užfiksavo ginkluotą vyrą baltu kombinezonu, šaudantį į paprastus praeivius — šie vaizdai buvo nuolat rodomi visuose televizijos kanaluose.

Saugumo pajėgos turėjo atremti išpuolį vis dar sausakimšose gatvėse. Vienas teroristas buvo pašalintas, likę pabėgo.

Keturi žmonės žuvo, septyni buvo sunkiai sužeisti. Apie nužudytą nusikaltėlį vidaus reikalų ministras Karlas Nehammeris teigė, kad tai dvidešimtmetis Kujtimas Fejzulai, gimęs ir gyvenęs Vienoje, tačiau jo tėvai yra iš Albanijos. Be to, jis buvo vienas iš 90 Austrijos musulmonų, kurie ketino išvykti į Siriją ir prisijungti prie teroristinės grupuotės "Islamo valstybė"*.

2019 metų balandį už tai jis buvo nusiųstas į kalėjimą. Tačiau po šešių mėnesių, atlikęs reabilitacijos programą, jis buvo paleistas. "Nusikaltėlis sugebėjo apgauti sąžiningai ten dirbančius žmones. Asmuo, norėjęs prisijungti prie IS*, pasirengęs dalyvauti svetimame kare, buvo paleistas anksčiau laiko", — prisipažino vidaus reikalų ministras. Kartu jis pažymėjo, kad Fejzulai nebuvo teroristų grupės narys ir veikė vienas.

Policija sulaikė 15 įtariamųjų nuo 18 iki 28 metų. Visi jie atvyko į Austriją iš kitų šalių ir negavo pilietybės. Keli žmonės yra iš Šiaurės Kaukazo. Tarp jų yra ir vietinių Bangladešo, Makedonijos ir Turkijos gyventojų.

Aštuoni turi nusikalstamą praeitį. "Keturi jau buvo teisiami už teroristinius nusikaltimus, du — už įvairius smurtinius nusikaltimus ir du — už pasikėsinimą įvykdyti žmogžudystę", — sakė Nehammeris.

Tyrimas tęsiasi. Viena gija veda į Šveicariją, kita — į kitą šalį, kurios vidaus reikalų ministras neįvardijo. Ar įtariamieji buvo susiję su vienu tinklu, taip pat nepranešama.

Ataka po atakos

Austrija dar nėra susidūrusi su tokiais išpuoliais. Ir viskas įvyko praėjus vos kelioms dienoms po teroro išpuolių Prancūzijoje. Spalio 29 dieną Nicos centre 21 metų tunisietis, apsiginklavęs pjaustytuvu, įsiveržęs į Dievo Motinos baziliką su "Allah akbar" šūksniais nužudė tris parapijiečius ir nukirto galvą vienai aukai. Tą pačią dieną Avinjone, Lione ir Paryžiuje policija užkirto kelią dar kelioms atakoms. Prancūzijos valdžia pradėjo kalbėti apie "islamo fašizmą".

Policijos pareigūnas Prancūzijoje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Ирина Калашникова

Šie įvykiai savo ruožtu įvyko po mokytojo Samuelio Pati nužudymo Conflans-Sainte-Honorine. Likus dviem savaitėms iki teroro išpuolio Nicoje, jis pamokoje parodė prieštaringai vertinamo pranašo Mahometo žurnalo "Charlie Hebdo" karikatūras.

Samuelį Pati nužudė 18-metis čečėnas, gyvenęs kitame mieste — Evreux. Specialiosios tarnybos anksčiau apie jį nežinojo. Iškart po nusikaltimo dabar užblokuotoje Twitter paskyroje pasirodė mokytojo nukirstos galvos nuotrauka.

Keliais mėnesiais anksčiau IS* verbuotojų tinklas buvo aptiktas Ispanijoje. Trys buvo teisiami. Cell of Badalona — Barselonos provincijoje yra toks miestas — specialiosios tarnybos stebėjo pusantrų metų. Buvo nustatyta, kad grupė siejama su Sirijoje mirusiu kovotoju — marokiečių kilmės ispanu. Įtariamieji susitikinėjo su skirtingais žmonėmis, psichologiškai juos "apdorojo", ruošė teroro išpuoliams ir mokė, kaip elgtis su ginklais.

Radikalūs ryšiai

Galima manyti, kad išpuolių priežastis yra Europos Sąjungos migracijos politika, o pastarieji išpuoliai yra musulmonų radikalėjimo Europoje įrodymai. Tačiau Austrijos atveju taip nėra, tikina RIA Novosti kalbinti ekspertai.

Vienoje įsikūręs politikos analitikas ir radikalizmo ekspertas Antonas Šechovcovas mano, kad nėra tiesioginio ryšio tarp išpuolių Prancūzijos miestuose ir Vienoje. "Austrijos migrantų integracijos programos yra vienos geriausių Europoje. Teroristų išpuolis neturi nieko bendra nei su migracijos, nei su Austrijos integracijos programomis", — pabrėžia jis. Ir primena: Fejzulai gimė ir augo Vienoje.

"Žinoma, yra netiesioginis ryšys su islamo imigracijos problemomis", — interviu RIA Novosti sako Vienos saugumo politikos instituto mokslo direktorius ir Vienos universiteto Eurazijos tyrimų centro mokslo koordinatorius Aleksandras Dubovi.

Svarbu pažymėti, kad Vienos teroristas nebuvo užverbuotas ar apmokytas islamistų pogrindyje, priduria jis. "Šis saviradikalėjimas yra palyginti naujas ir itin pavojingas reiškinys, — pabrėžia Dubovi. — Žmonės, ypač jaunimas, neturintys jokios išorinės įtakos, pradeda domėtis radikaliomis ir ekstremistinėmis ideologijomis, savarankiškai randa informaciją internete". Ši tendencija auga ir kitose Europos šalyse.

Teroro išpuolis neturėtų būti laikomas tarpreliginių konfliktų šalyje pasekme, tęsia Dubovi. Iš esmės to nėra Austrijoje. Tačiau yra problema su politiniu islamu, kuris naudoja religiją ir religinę dogmą radikaliems veiksmams pateisinti.

"Politinio islamo ir Vakarų pasaulietinės valstybės konfliktas stiprės dėl migracijos ir neveiksmingų integracijos priemonių", — mano ekspertas.

Šechovcovas turi kitokią nuomonę. "Vienas žmogus nėra tendencija, mes negalime kalbėti apie jaunų žmonių radikalėjimą, tai yra individualus atvejis, — sakė jis. — Visai įmanoma, kad mes turime jaunatvišką savęs identifikavimo ir savęs įsitvirtinimo paiešką per radikalų islamą".

Tuo tarpu ES policijos tarnyba Europolas nurodo, kad teroristai vis dažniau veikia vieni. Kita vertus, Europos valdžios institucijų antiteroristinės pastangos duoda rezultatų: atakų skaičius mažėja, o areštai ir atskleisti nusikaltėlių tinklai auga. Bet tai nereiškia, kad grėsmė išnyksta: ji tampa vis sudėtingesnė.

* Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

Tegai:
Prancūzija, Austrija, ES, Europa, teroro išpuolis
Ledynas

Ištirpus ledynui archeologai rado unikalių artefaktų

(atnaujinta 20:25 2020.12.01)
Ant kalno šlaito Jutunheimeno nacionaliniame parke ištirpus ledynui rasta beveik 70 strėlių, batų, elnių audinių ir kaulų

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Norvegijos archeologai atrado senovinių artefaktų kolekciją, rašo "Daily Mail".

Ant kalno šlaito Jutunheimeno nacionaliniame parke ištirpus ledynui rasta beveik 70 strėlių, batų, elnių audinių ir kaulų.

Radiokarboninis datavimas parodė, kad seniausi daiktai datuojami 4100 m. pr. Kr.

Būdamos ledyno šerdyje, kai kurios strėlės išliko beveik nepakitusios. Antgaliai vis dar turi dervos, kuri leido juos pritvirtinti prie medinio koto.

Anksčiau tapo žinoma, kad Nyderlanduose archeologai atrado masinį kapą su 20 žmonių griaučių.

Kapas buvo aptiktas netoli viduramžių Beitšteino pilies, netoli Vianeno miesto. Be to, tarp palaikų nebuvo jokių audinių ar papuošalų pėdsakų.

Tegai:
archeologai, artefaktas
Dar šia tema
Čaplinskas papasakojo, kaip galima įveikti COVID-19 pandemiją per šešias savaites
Mokslininkai išsklaidė populiarų mitą apie klimato atšilimą
NATO simbolis

NATO remia Rusijos ir JAV dialogą dėl START III sutarties

(atnaujinta 20:20 2020.12.01)
START III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. NATO sąjungininkų užsienio reikalų ministrai palaikė JAV ir Rusijos dialogą dėl START sutarties, kuri baigsis 2021 metais, Briuselyje vykusioje spaudos konferencijoje sakė aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas, komentuodamas pirmosios NATO šalių užsienio reikalų ministrų posėdžio dienos rezultatus, praneša RIA Novosti.

"Mes sveikiname JAV ir Rusijos dialogą, kurio tikslas — judėti į priekį. Neturėtume atsidurti situacijoje, kai nėra susitarimo riboti branduolinių užtaisų skaičių. Laikas bėga", — sakė jis.

START III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų raketų.

Šiandien START III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei jis nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus.

Tegai:
Rusija, JAV, NATO, START-3
Dar šia tema
Rusijos Federacijos taryba pasakojo, kaip Baideno pergalė paveiks START-III pratęsimą  
Rusijos URM viceministras papasakojo apie situaciją aplink START-III
Lavrovas įvertino JAV pareiškimus dėl START-III derybų
Kelias, archyvinė nuotrauka

Vairuotojai Lietuvoje perspėjami dėl susidariusio plikledžio

(atnaujinta 07:33 2020.12.02)
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, aukščiausia oro temperatūra svyruos nuo 3 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Trečiadienio rytą dėl plikledžio sudėtingesnės eismo sąlygos Biržų ir Jurbarko rajonuose, praneša Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Šiaurės, vidurio ir pietvakarių Lietuvoje bei Molėtų rajone valstybinės reikšmės kelių dangos daug kur padengtos šarma.

Šiuose keliuose dirba kelių priežiūros mechanizmai, tačiau vairuotojų prašoma atsižvelgti į kelio dangos būklę ir rinktis saugų, o ne maksimaliai leistiną greitį bei laikytis didesnio nei įprasta saugaus atstumo.

Utenos apskrityje ir Švenčionių rajone eismo sąlygas sunkina rūkas, matomumas sumažėjęs iki 200 m.

Likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės keliai daugiausia drėgni, vietomis sausi.

Lietuvoje šiuo metu be kritulių, oro temperatūra nuo 3 iki 7 laipsnių šalčio.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dienos metu žymesnių kritulių nenumatoma. Vietomis galimas plikledis.

Aukščiausia oro temperatūra svyruos nuo 3 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos.

Tegai:
plikledis, orai, keliai, Automobilių kelių direkcija
Dar šia tema
Sniego Lietuvoje jau daugiau nei per visą praėjusią žiemą, pažymi meteorolai
Praėjusią savaitę elektra šalyje brango 35 procentais