Koronaviruso testas

Rastas ryšys tarp žarnyno uždegimo ir COVID-19

(atnaujinta 23:43 2020.11.08)
Angiotenziną konvertuojantis fermentas 2 (AKF2) yra daugumoje audinių. Jis atlieka svarbų vaidmenį širdies veikloje, aktyvina kraujospūdį reguliuojantį hormoną, taip pat dalyvauja aminorūgščių pernešime žarnyne, tačiau užsikrėtus COVID-19, šis fermentas tampa pavojingas

VILNIUS, lapkričio 8 — Sputnik. Amerikos gydytojai nustatė, kad kai kurios uždegiminių žarnų ligų rūšys yra susijusios su tuo pačiu fermentu, kurį naujas koronavirusas naudoja patekdamas į ląsteles, o IBD vaistų terapija kai kuriais atvejais padeda atsigauti po COVID-19. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Gastroenterology".

Angiotenziną konvertuojantis fermentas 2 (AKF2) yra daugumoje audinių. Jis atlieka svarbų vaidmenį širdies veikloje, aktyvina kraujospūdį reguliuojantį hormoną, taip pat dalyvauja aminorūgščių pernešime žarnyne. Tačiau užsikrėtus koronaviruso infekcija, šis fermentas tampa pavojingas, nes SARS-CoV-2 virusas prisijungia prie ACE2 ir naudoja jį infekuoti ląsteles.

Los Andželo medicinos centro "Cedars Sinai" ir kelių kitų JAV medicinos centrų mokslininkai atliko daugiakampį ACE2 elgesio tyrimą dviejų tipų IBD, Krono ligos ir opinio kolito atveju, norėdami sužinoti, kaip IBD vaistų terapija, nukreipta į ACE2, veikia naują koronavirusą. Abi šias ligas lydi simptomai, dažnai susiję su COVID-19: virškinimo trakto uždegimas, viduriavimas, mėšlungis ir apetito praradimas.

"Mes pasirinkome šias ligas, nes COVID-19, žinomas dėl savo "atakos" į plaučius, dažnai taip pat sukelia virškinimo trakto simptomus, — sakė tyrimo vadovas profesorius Dermotas McGovernas pranešime spaudai iš Cedars Sinai medicinos centro. — Mums buvo svarbu suprasti, kaip COVID-19 gali paveikti IBD sergančius pacientus, vartojančius priešuždegiminius vaistus. Be to, yra vis daugiau įrodymų, kad virškinimo traktas gali būti alternatyvus būdas SARS-CoV-2 patekti į žmogaus organizmą".

Paaiškėjo, kad ACE2 fermentas skirtingu IBD elgiasi skirtingai. Ištyrę beveik tūkstančio pacientų duomenis Cedars Sinai centre, Vašingtono universitete Sent Luise ir daugelyje kitų centrų visoje Šiaurės Amerikoje, mokslininkai nustatė, kad ACE2 kiekis plonojoje žarnoje sumažina Krono ligą ir padidėja gaubtinėje žarnoje, turinčioje opinį kolitą. Bet abiem atvejais, gydant priešuždegiminiais vaistais, tokiais kaip infliksimabas, šie kiekiai gali būti normalizuoti.

Prekybos centre Maxima
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Mes pamatėme, kad ACE2 poveikis priklauso ir nuo konkrečios jo vietos virškinimo trakte, ir nuo konkrečios ligos, — sako jis. — Šis fermentas yra tarsi dviašmenis kardas".

Autoriai pažymi paradoksalų ir prieštaringą ACE2 fermento poveikį IBD ir COVID-19: viena vertus, žmonėms, turintiems didesnę ACE2 išraišką, yra didesnė rizika užsikrėsti SARS-CoV-2, kita vertus, tas pats fermentas, gaminamas dideliais kiekiais žarnyne, padeda kovoti su infekcijos pasekmėmis.

"Šis fermentas greičiausiai turi priešuždegiminių ir antifibrozinių funkcijų, kurios padės kai kuriems COVID-19 pacientams", — pažymi mokslininkas.

Bet kokiu atveju, tyrėjai mano, kad prasminga pacientams, turintiems COVID-19 simptomų, skirti priešuždegiminius vaistus, dažniausiai naudojamus IBD.

 

 

 

 

 

 

Tegai:
žarnyno infekcijos, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (724)
Dar šia tema
Panevėžio merui nustatytas koronavirusas
"Koronavirusas egzistuoja": Santaros klinikoms teko įrodinėti ligoninės apkrovą
Aktorė Ana de Armas

"IMDb" sudarė 2020 metų kino žvaigždžių reitingus

(atnaujinta 01:19 2020.12.06)
Reitingai grindžiami sąrašu, kuris formuojamas atsižvelgiant į populiariausio internete šaltinio apie filmus, serialus ir aktorius vartotojų pageidavimus

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Servisas "IMDb" sudarė du reitingus: dešimt geriausių kino žvaigždžių ir dešimt aktorių, tapusių 2020 metų atradimais. Abu sąrašai paskelbti "IMDb" Twitter paskyroje.

Jie yra grindžiami kassavaitiniu IMDbPro tinklalapio STARmeter sąrašu, kuris savo ruožtu formuojamas atsižvelgiant į vartotojų pageidavimus (kasmėnesinė IMDb, populiariausio internete šaltinio apie filmus, serialus ir aktorius, auditorija siekia 200 milijonų žmonių).

Pirmoje vietoje tarp populiariausių yra Ana de Armas ("Ištraukti peiliai", "Ne laikas mirti"), antroje — Julia Garner ("Ozark"), trečioje — Anya Chalotra ("Raganius"), ketvirtoje — Millie Bobby Brown ("Keisti dalykai", "Enola Holmes"), penktoje — Erin Moriarty ("The Boys").

Dešimtuką uždaro Henry'is Cavill'as ("Raganius"). Jis nėra vienintelis vyras sąraše. Septintoje eilutėje — Aidan'as Gallagher'is ("The Umbrella Academy").

"Metų proveržių" reitinge pirmauja Anya Chalotra.

Tegai:
aktoriai, reitingas
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Žanas Klodas van Damas išgelbėjo čihuahua šuniuką
Bredas Pitas filmavimo metu neįprastai pasijuokė iš Džordžo Klūnio
Embrionas

JAV 28 metų moteris pagimdė vaiką prieš 27 metus gauto embriono

(atnaujinta 01:16 2020.12.06)
Pažymima, jog tai ne pirmas kartas, kai amerikietė pagimdė vaiką iš embriono, kuris buvo užšaldytas daug metų

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. JAV gimė vaikas, kurio embrionas buvo gautas prieš 27 metus. Apie tai pranešama televizijos laidos "Good Morning America", transliuojamos Amerikos "ABC" kanale, tinklalapyje.

Vasario mėnesį užšaldytas donoro embrionas, kuris buvo laikomas nuo 1992 metų, buvo persodintas motinai — 28 metų Tinai Gibson. Nėštumas praėjo gerai, ir spalio pabaigoje gimė naujagimė, kuri buvo pavadinta Molly Everette.

Ekspertai mano, kad tai yra pirmasis atvejis, kai gimė vaikas, kurio embrionas taip ilgai buvo užšalęs. Paskutinis rekordas priklauso kitai Tinos Gibson dukrai, trejų metų Emmai Wren, kuri gimė 2017 metais iš embriono, kuris buvo užšaldytas 24 metus.

Tegai:
JAV
Dar šia tema
Kinijoje moteris pagimdė vaiką pakeliui iš parduotuvės
Britė pagimdė sau anūką, būdama 55 metų
Volgograde 220 kilogramų sverianti moteris pagimdė kūdikį
Moteris pagimdė, įvesta į komą dėl koronaviruso
Gruodžio 6

Kokia šiandien diena: gruodžio 6-osios šventės

(atnaujinta 01:22 2020.12.06)
Nuo gruodžio 6 dienos iki metų galo lieka 25 dienos, dienos ilgis — 07 val. 29 min. Šią dieną 2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė

Gruodžio 6 yra 340-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 341-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 25 dienos.

2020 metų gruodžio 5 dieną saulė teka 08:25, leidžiasi 15:54, dienos ilgis — 07 val. 29 min.

Šv. Mikalojus, Arklių diena 

Lietuvoje gruodžio 6 dieną yra minima Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Šiandien vis mažiau Lietuvos ūkių augina arklius. Šis gyvūnas tapęs vienu iš tautinio tapatumo simboliu. Žirgas lietuvių istorijoje, tautosakoje ir buityje atliko daug funkcijų: nuo pagrindinio pagalbininko sunkiuose ūkio darbuose iki ištikimo draugo išjojant į karą. Darbiniam arkliui, atliekančiam sunkius darbus, lietuvis jautė didelę pagarbą ir artimumą. Gyvenimas be arklio buvo praktiškai neįsivaizduojamas. Todėl žirgo ir lietuvio draugystė dažnas naratyvas tautosakoje, įvairiuose pasakojimuose apie mūsų senolių kasdienybę.

Šį diena istorijoje

1520 metais gimė Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Mirė 1551 metais.

1791 metais Varšuvoje Lenkijos ir Lietuvos valdovo Stanislovo Augusto privilegija Telšiams buvo patvirtintos Magdeburgo teisės. Privilegijos originalas iki šiol saugomas Žemaičių "Alkos" muziejuje Telšiuose.

1940 metais Vilniaus rotušėje įkurtas Vilniaus valstybinis miesto muziejus, 1941-aisiais pertvarkytas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų.

1991 metais atidaryta Lietuvos ambasada Paryžiuje.

1999 metais Seime prasidėjo pirmoji Europos Sąjungos ir Lietuvos jungtinio parlamento komiteto sesija.

2002 metais pirmą kartą Lietuvos sostinėje buvo įžiebtas pasaulio Kalėdų eglučių parkas, kurį pagal savo šalių tradicijas papuošė ir pristatė užsienio šalių atstovybės.

2007 metų naktį į gruodžio 6-ąją per apiplėšimą savo namuose nužudytas dienraščio "Lietuvos rytas" fotografas Viktoras Kapočius. 

2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Šį titulą parlamento vadovei suteikė dienraščio "Lietuvos rytas" priedas — žurnalas "Stilius".

2009 metais Šiauliuose pašventinta nauja katalikų šventovė — Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia.

Savo vardadienį šiandien švenčia Bilmantas, Bilmantė, Bilminas, Bilminė, Bylenė, Bylenis, Koleta, Miglė, Mikalojus, Mikas, Mikita, Norvydė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai