Marso paviršius

Marso orbitoje atrastas Mėnulio fragmentas

(atnaujinta 08:14 2020.11.09)
Mokslininkai teigia, kad norint padaryti galutinę išvadą dėl asteroido 101429 kilmės, reikia tęsti stebėjimus galingesniais spektrografais

VILNIUS, lapkričio 9 — Sputnik. Vienas iš asteroidų, esančių vienoje orbitoje su Marsu, gali būti fragmentas, kuris tam tikru laiku atsiskyrė nuo Mėnulio. Tokią išvadą padarė astronomai, ištyrę neįprasto kosminio objekto spektrines charakteristikas. Tyrimo rezultatai skelbiami "Icarus" žurnale.

Nagrinėjamas asteroidas 101429 (1998 VF31) priklauso Trojos asteroidų — mažų dangaus kūnų, patekusių į gravitaciniu požiūriu subalansuotus regionus, esančius netoli Saulės planetų orbitų, kategorijai — Lagranžo taškams. Jie yra 60 laipsnių kampu priešais planetas ir už jų.

Iki šiol Saulės sistemoje nustatytas 7681 toks asteroidas, iš kurių 7642 yra Jupiterio orbitoje. Marsas taip pat turi devynis "trojiečius". Visi jie, išskyrus 101429, priklauso vadinamajai "Eureka" šeimai, kuriai priklauso asteroidas "5261 Eureka" ir nuo jo atsiplėšusi uolėtų kūnų grupė.

Šiaurės Airijos Armos observatorijos ir planetariumo (AOP) astronomai nusprendė išsiaiškinti, kodėl asteroidas 101429 užima atskirą poziciją. Naudodamiesi X-SHOOTER spektrografu, įrengtu Europos Čilės Europos observatorijos 8 m VLT teleskope, mokslininkai palygino 101429 ir "Eureka" šeimos asteroidų atspindžio spektrus ir nustatė aiškius spektrinius skirtumus, rodančius skirtingas kompozicijas. 101429 spektras pasirodė stebėtinai panašus į Mėnulio spektrą.

"Panašu, kad šio asteroido spektras yra beveik identiškas toms Mėnulio dalims, kur yra atviros pagrindinės uolienos, pavyzdžiui, kraterių ir kalnų vidus", — pranešime spaudai cituojami vieno tyrimo dalyvio, astrochemiko Galino Borisovo žodžiai.

Mokslininkai mano, kad 101429 gali būti senovinis vientisos mėnulio plutos fragmentas. "Ankstyvoji Saulės sistema labai skyrėsi nuo tos, kurią matome šiandien, — sako pirmasis straipsnio autorius Apostolos Christou. — Erdvė tarp naujai susikūrusių planetų buvo pilna šiukšlių, o susidūrimai buvo dažni. Dideli asteroidai — planetiniai gyvūnai — nuolat pataikė į Mėnulį ir kitas planetas. Tokio susidūrimo fragmentas galėjo pasiekti Marso orbitą, kai planeta dar tik formavosi, ir ją užfiksavo Trojos asteroidų debesis".

Pasak autorių, gali būti ir kitų paaiškinimų. Pavyzdžiui, kad tai yra neįprastas Marso fragmentas, kuris nuo jo atsiskyrė dėl kažkokio senovinio susidūrimo, arba tipiškas asteroidas, kuris dėl Saulės atmosferos procesų įgijo "mėnulio" spektrą.

Mokslininkai teigia, kad norint padaryti galutinę išvadą dėl asteroido 101429 kilmės, reikia tęsti stebėjimus galingesniais spektrografais. Taip pat papildomų duomenų galima gauti įgyvendinant būsimas Marso misijas, kurios pakeliui į Raudonąją planetą tyrinės jos "trojiečius".

Tegai:
Mėnulis, Marsas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (90)
Dar šia tema
Nėra buvę baisesnių rinkimų. Kaip Amerika pasineria į chaosą
"AstraZeneca" atideda vakcinos nuo COVID-19 pristatymo į JK terminus
Grupė Metallica

Grupės "Metallica" labdaros koncertas surinko daugiau nei 1 mln dolerių

(atnaujinta 17:12 2020.11.26)
Pažymima, jog lėšos bus panaudotos labdaros fondo programoms paremti, o taip pat kovai su COVID-19 ir stichinėmis nelaimėmis

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Roko grupės "Metallica" labdaros koncertas, įrašytas grupės studijoje Kalifornijoje, padėjo surinkti 1,3 milijono dolerių, praneša "NME".

Koncertas įvyko lapkričio 14 dieną, ir visos surinktos lėšos buvo paaukotos grupės "All Within My Hands" labdaros organizacijai.

Lėšos bus panaudotos fondo programoms paremti, o taip pat kovai su COVID-19 ir stichinėmis nelaimėmis.

Grupė atliko aštuonias akustines dainas ir šešis elektroninius trekus. Pirmoje dalyje skambėjo perdainuotos "Deep Purple", Bobo Seegerio dainos, taip pat buvo "The house of the rising sun" ir dainų "Blackened" bei "Now that we dead" akustinės versijos.

"Jūsų pagalba yra labai svarbi, o mes labai džiaugiamės galėdami groti jums", — koncerto metu žiūrovams pasakė grupės lyderis James Hetfield.

Tegai:
COVID-19, labdara, koncertas, Metallica
Dar šia tema
Nėra pasirodymų — nėra verslo. Kaip viso pasaulio muzikantai išgyvena pandemiją
"Metallica" pripažinta sėkmingiausia gastroliuojančia grupe pasaulyje
Naikintuvas Su-35, archyvinė nuotrauka

"National interest" Rusijos naikintuvą pavadino "žudiku"

(atnaujinta 18:44 2020.11.26)
Leidinio autorius pabrėžė, kad "Su-35S" buvo sukurtas kaip eksporto modelis, tačiau pirmasis jo užsakovas buvo Rusijos aviacijos pajėgos

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. "National interest" apžvalgininkas Peteris Sučiu (Peter Suchu) gyrė Rusijos naikintuvo "Su-35S" pasirodymą, pavadindamas jį vienu geriausių tokio pobūdžio naikintuvų, rašo RIA Novosti.

Kaip pažymėjo ekspertas, lėktuvas neturi išskirtinių charakteristikų ir vis dėlto yra tikras "žudikas".

"Su-35S" priklauso 4 ++ naikintuvų kartai. Apžvalgininkas atkreipė dėmesį į jo supermanevringumą ir gebėjimą atlikti įvairias užduotis.

"Su-35S <...> gali pataikyti į žemę ir jūrą, įskaitant infrastruktūros objektus, kuriems taikoma oro gynybos sistema, taip pat objektus, esančius dideliu atstumu nuo bazinių aerodromų", — rašo žurnalistas.

Tarp naikintuvo ginklų jis išskyrė "oras-oras" klasės raketas, kurios gali sunaikinti taikinius iki 300 kilometrų atstumu, taip pat "Onyx" priešlėktuvines sparnuotąsias raketas.

Leidinio autorius pabrėžė, kad "Su-35S" buvo sukurtas kaip eksporto modelis, tačiau pirmasis jo užsakovas buvo Rusijos aviacijos pajėgos.

Pirmieji užsienio pirkėjai buvo Kinija ir Indonezija, kurios užsakė 24 lėktuvus, kurių bendra vertė siekė 2,5 mlrd. JAV dolerių.

Sutartis su Pekinu dėl naikintuvų tiekimo kartu su pagalbine įranga ir atsarginiais varikliais įgyvendinama iki metų pabaigos. Žurnalistas pažymėjo, kad dėl susitarimo su Rusija Kinijai taikomos JAV sankcijas, tačiau ji neatsisakė pirkti naikintuvų.

Tegai:
naikintuvai, Rusija
Vamzdžių klojimo laivas Akademik Čerskij

Sertifikatorius neigia pranešimus apie pasitraukimą "Nord Stream-2" projekto

(atnaujinta 20:02 2020.11.26)
Bendrovė priėjo prie išvados, kad sankcijos bus taikomos paslaugoms, susijusioms su laivais ir juose sumontuota įranga, reikalinga projektui

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Norvegų "Det Norske Veritas" — "Germanischer Lloyd" (DNV GL) neatsisako "Nord Stream-2" dujotiekio sertifikavimo, tačiau nutraukia darbus, susijusius su jūrų laivais, praneša RBC, remdamasis bendrovės atstovais.

"DNV GL nepriėmė sprendimo atsisakyti sertifikuoti "Nord Stream-2" dujotiekio sistemą", — sakė bendrovės pareigūnas.

Kaip paaiškino DNV, išnagrinėjusi naują Valstybės departamento aiškinimą dėl sankcijų prieš Rusijos ir Vokietijos dujotiekį veiksmų, bendrovė priėjo prie išvados, kad sankcijos bus taikomos paslaugoms, susijusioms su laivais ir juose sumontuota įranga, reikalinga projektui. Bendrovė pabrėžė, kad neatsisako teikti su "Nord Stream-2" vamzdynais susijusių paslaugų.

"Nord Stream-2" DNV GL dalyvavo dokumentų peržiūroje ir statybos darbų atitikties standartams patikrinime. Tai taip pat apėmė įrangos, kuri buvo naudojama laivuose, tiesiant dujotiekį, bandymus ir paruošimą. Be to, įmonei reikėjo išduoti atitikties sertifikatą, tinkamai įvykdžius projektą.

Projektas "Nord Stream-2" numato dviejų dujų linijų, kurių bendras pajėgumas — 55 mlrd. kubinių metrų per metus, iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines arba išskirtines ekonomines zonas. Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG". "Gazprom" skirs pusę lėšų, o likusią dalį investuos Europos partneriai: "Uniper", "Wintershall", "OMV", "Shell" ir "Engie".

Vokietija remia statybą, pabrėždama, kad projektas yra komercinis. Pasak ekonomikos ministro Peterio Altmejerio, "Nord Stream-2" prisidės prie dujų tiekimo į Europą stabilizavimo.

Projektą taip pat palaiko Austrija, kuri suinteresuota patikimu gamtinių dujų tiekimu. Viena pabrėžė, kad JAV ketinimai taikyti sankcijas projekte dalyvaujančioms įmonėms "kelia klausimų tarptautinės teisės požiūriu".

Pasak Austrijos koncerno "OMV" vadovo Rainerio Zelės, Maskva jau seniai įsitvirtino kaip patikima energijos išteklių tiekėja.

Projektą taip pat remia Norvegija, kurios vyriausybei priklauso 30 proc. bendrovės "Kvaerner", vieno iš dujotiekio rangovų, akcijų.

Prieš dujotiekio tiesimą yra JAV, Ukraina, Lenkija ir kai kurias kitos valstybės. Pasak kritikų, "Nord Stream-2" yra politinis projektas. Tuo tarpu Rusijos valdžios institucijos ne kartą pareiškė, kad projektas yra komercinis, o jo tikslas — padidinti Europos energetinį saugumą.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba