Džo Baidenas, archyvinė nuotrauka

Ar Rusijai gresia Baideno "pragariškos sankcijos"?

(atnaujinta 12:14 2020.11.12)
JAV valdžia pasikeis tik kitais metais, tačiau jau aišku: Džo Baidenas griežčiau elgsis su Rusija nei jo pirmtakas

VILNIUS, lapkričio 11 — Sputnik. Neseniai praeityje radikaliausias priemones — vadinamąsias pragariškas sankcijas — pasiūlė būtent demokratai. Kuo tai gresia Rusijos ekonomikai — skaitykite RIA Novosti autorės Natalijos Dembinskajos straipsnyje.

Rusijos vyriausybės skola

"Mes tikimės rimtai sugriežtinti poziciją Rusijos atžvilgiu. Neapykanta Maskvai Baideno komandoje tikrai pritrenkia", — "Financial Times" cituoja aukšto rango Vakarų šalių diplomatą Vašingtone.

Tačiau politinės deklaracijos yra vienas dalykas, o prezidento pareigos — visai kas kita. Kad ir koks karingas būtų Baidenas, Vašingtonas neturi daugybės priemonių, kad padarytų apčiuopiamą žalą Rusijos ekonomikai, pažymi "Bloomberg".

Didžiausia grėsmė yra draudimas investuoti į Rusijos vyriausybės skolas (federalinės paskolų obligacijos, OFZ). Tačiau pirmieji nuo to nukentės Amerikos investuotojai — stambūs vertybinių popierių savininkai. Ir jie gali paduoti Baideno administraciją į teismą.

Be to, reaguodama į tai, Rusija greičiausiai galutinai atsikratys JAV iždo obligacijų. Pernelyg didelių valstybės skolų ir didžiulio biudžeto deficito sąlygomis tai visiškai nenaudinga Baltiesiems rūmams.

"Amerikiečiai greičiausiai įves panašias Europos sankcijas už tariamą bandymą nunuodyti Aleksejų Navalną. Tačiau kalbama apie asmeninius, o ne sektorinius apribojimus. Po to bus bandoma atnaujinti dialogą su Maskva, nuo kurio rezultatų priklausys Vašingtono politika", — daro prielaidą Rusijos ir Azijos pramonės sąjungos prezidentas Vitalijus Mankevičius. Jo nuomone, Rusijos valstybės skolos draudimas yra koziris, kuris bus naudojamas tik akivaizdžiai peržengus raudoną liniją.

"Nord Stream-2"

Labiau tikėtina, kad padidės spaudimas "Nord Stream-2". Dar 2016 metais Baidenas Rusijos energetikos projektą pavadino blogu sandoriu Europai. "Tai galiausiai destabilizuos Ukrainą. Ir Europai reikia diversifikuotų dujų tiekėjų", — sakė jis, laikydamasis JAV viceprezidento statuso.

Spalio viduryje demokrato rinkimų būstinė vėl priminė, kad jų kandidato padėtis nepasikeitė: jis yra prieš Rusijos dujotiekį ir "siekia sustiprinti Europos energetinę nepriklausomybę".

Tačiau gali būti, kad visa tai liks žodžiais, tačiau iš tikrųjų naujasis JAV prezidentas derėsis su Rusija ir pašalins prieštaravimus projektui. Kaip tikina buvęs senatorius iš JAV Virdžinijos valstijos Ričardas Bleikas, Baidenas norės susitarti su Maskva dėl statybos užbaigimo "tyliai". Ir mainais jis bandys susitarti dėl naudos Vašingtonui.

Žaliasis kursas ir OPEC

Kitas neigiamas Baideno prezidentavimo aspektas yra energetikos politika, vadinamasis žaliasis kursas. Jis planuoja investuoti 2 trln. dolerių, kad pereitų prie švarios energijos iki 2035 metų. O iki 2050 metų — iki nulio.

"Akivaizdžiausi galimo Baideno laimėjimo naudos gavėjai yra atsinaujinančios energijos įmonės, infrastruktūros sektorius. Naftos ir dujų, farmacijos kompanijos jausis prasčiau, didžiausios technologijų įmonės gali patekti į antimonopolinio reguliavimo rizikos zoną. Tokiu atveju Rusijos rinkai padidėja griežtesnių sankcijų tikimybė", — nurodo "Finam" analitikai ketvirtojo ketvirčio investavimo strategijoje.

"Tikroji rizika Rusijai yra anglies mokesčio įvedimas į pasaulinę darbotvarkę, o tai pakenks geriausiai pasaulyje Rusijos savikainai. Tai taip pat taikoma plieno apdirbėjams ir spalvotosios metalurgijos specialistams", — pažymi Mankevičius.

Galiausiai Baidenas ir toliau darys spaudimą OPEC.

Pavyzdžiui, jis gali sušvelninti sankcijas Iranui ir Venesuelai, o jų nafta grįš į pasaulio rinkas.

"Iranas duos mažiausiai du milijonus barelių per dieną. Tai gali pakenkti OPEC+ sandoriui", — perspėja finansų analitikas Artiomas Zvezdinas.

"Yra rizika, kad Rusija pasitrauks iš susitarimo, o tada susitarimas žlugs. Juk Donaldas Trampas palengvino Maskvos dalyvavimą", — "Reuters" sakė šaltinis kartelyje. Susitarimas dėl naftos gavybos nutraukimo nustos veikti, o rinkoje atsiras pasaulinių problemų, kurios neigiamai paveiks pajamas iš naftos.

Tačiau visa tai vis dar yra tik spėlionės. Galbūt, atėjusi į valdžią, Baideno komanda pirmenybę teiks konstruktyvesniam kursui — juk skambūs šūkiai yra geri rinkimų kampanijoje, tačiau realioje politikoje jie nelabai padeda.

Tegai:
Džo Baidenas, Rusija, JAV
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (94)
Dar šia tema
Rusijos Federacijos taryba pasakojo, kaip Baideno pergalė paveiks START-III pratęsimą  
Putinas pranešė apie NATO pajėgų šalia Rusijos sienų išplėtimą
Putinas papasakojo apie pasiūlymą sukurti naują JAV saugumo lygtį
Aktorė Ana de Armas

"IMDb" sudarė 2020 metų kino žvaigždžių reitingus

(atnaujinta 01:19 2020.12.06)
Reitingai grindžiami sąrašu, kuris formuojamas atsižvelgiant į populiariausio internete šaltinio apie filmus, serialus ir aktorius vartotojų pageidavimus

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Servisas "IMDb" sudarė du reitingus: dešimt geriausių kino žvaigždžių ir dešimt aktorių, tapusių 2020 metų atradimais. Abu sąrašai paskelbti "IMDb" Twitter paskyroje.

Jie yra grindžiami kassavaitiniu IMDbPro tinklalapio STARmeter sąrašu, kuris savo ruožtu formuojamas atsižvelgiant į vartotojų pageidavimus (kasmėnesinė IMDb, populiariausio internete šaltinio apie filmus, serialus ir aktorius, auditorija siekia 200 milijonų žmonių).

Pirmoje vietoje tarp populiariausių yra Ana de Armas ("Ištraukti peiliai", "Ne laikas mirti"), antroje — Julia Garner ("Ozark"), trečioje — Anya Chalotra ("Raganius"), ketvirtoje — Millie Bobby Brown ("Keisti dalykai", "Enola Holmes"), penktoje — Erin Moriarty ("The Boys").

Dešimtuką uždaro Henry'is Cavill'as ("Raganius"). Jis nėra vienintelis vyras sąraše. Septintoje eilutėje — Aidan'as Gallagher'is ("The Umbrella Academy").

"Metų proveržių" reitinge pirmauja Anya Chalotra.

Tegai:
aktoriai, reitingas
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Žanas Klodas van Damas išgelbėjo čihuahua šuniuką
Bredas Pitas filmavimo metu neįprastai pasijuokė iš Džordžo Klūnio
Embrionas

JAV 28 metų moteris pagimdė vaiką prieš 27 metus gauto embriono

(atnaujinta 01:16 2020.12.06)
Pažymima, jog tai ne pirmas kartas, kai amerikietė pagimdė vaiką iš embriono, kuris buvo užšaldytas daug metų

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. JAV gimė vaikas, kurio embrionas buvo gautas prieš 27 metus. Apie tai pranešama televizijos laidos "Good Morning America", transliuojamos Amerikos "ABC" kanale, tinklalapyje.

Vasario mėnesį užšaldytas donoro embrionas, kuris buvo laikomas nuo 1992 metų, buvo persodintas motinai — 28 metų Tinai Gibson. Nėštumas praėjo gerai, ir spalio pabaigoje gimė naujagimė, kuri buvo pavadinta Molly Everette.

Ekspertai mano, kad tai yra pirmasis atvejis, kai gimė vaikas, kurio embrionas taip ilgai buvo užšalęs. Paskutinis rekordas priklauso kitai Tinos Gibson dukrai, trejų metų Emmai Wren, kuri gimė 2017 metais iš embriono, kuris buvo užšaldytas 24 metus.

Tegai:
JAV
Dar šia tema
Kinijoje moteris pagimdė vaiką pakeliui iš parduotuvės
Britė pagimdė sau anūką, būdama 55 metų
Volgograde 220 kilogramų sverianti moteris pagimdė kūdikį
Moteris pagimdė, įvesta į komą dėl koronaviruso
Gruodžio 6

Kokia šiandien diena: gruodžio 6-osios šventės

(atnaujinta 01:22 2020.12.06)
Nuo gruodžio 6 dienos iki metų galo lieka 25 dienos, dienos ilgis — 07 val. 29 min. Šią dieną 2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė

Gruodžio 6 yra 340-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 341-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 25 dienos.

2020 metų gruodžio 5 dieną saulė teka 08:25, leidžiasi 15:54, dienos ilgis — 07 val. 29 min.

Šv. Mikalojus, Arklių diena 

Lietuvoje gruodžio 6 dieną yra minima Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Šiandien vis mažiau Lietuvos ūkių augina arklius. Šis gyvūnas tapęs vienu iš tautinio tapatumo simboliu. Žirgas lietuvių istorijoje, tautosakoje ir buityje atliko daug funkcijų: nuo pagrindinio pagalbininko sunkiuose ūkio darbuose iki ištikimo draugo išjojant į karą. Darbiniam arkliui, atliekančiam sunkius darbus, lietuvis jautė didelę pagarbą ir artimumą. Gyvenimas be arklio buvo praktiškai neįsivaizduojamas. Todėl žirgo ir lietuvio draugystė dažnas naratyvas tautosakoje, įvairiuose pasakojimuose apie mūsų senolių kasdienybę.

Šį diena istorijoje

1520 metais gimė Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Mirė 1551 metais.

1791 metais Varšuvoje Lenkijos ir Lietuvos valdovo Stanislovo Augusto privilegija Telšiams buvo patvirtintos Magdeburgo teisės. Privilegijos originalas iki šiol saugomas Žemaičių "Alkos" muziejuje Telšiuose.

1940 metais Vilniaus rotušėje įkurtas Vilniaus valstybinis miesto muziejus, 1941-aisiais pertvarkytas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų.

1991 metais atidaryta Lietuvos ambasada Paryžiuje.

1999 metais Seime prasidėjo pirmoji Europos Sąjungos ir Lietuvos jungtinio parlamento komiteto sesija.

2002 metais pirmą kartą Lietuvos sostinėje buvo įžiebtas pasaulio Kalėdų eglučių parkas, kurį pagal savo šalių tradicijas papuošė ir pristatė užsienio šalių atstovybės.

2007 metų naktį į gruodžio 6-ąją per apiplėšimą savo namuose nužudytas dienraščio "Lietuvos rytas" fotografas Viktoras Kapočius. 

2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Šį titulą parlamento vadovei suteikė dienraščio "Lietuvos rytas" priedas — žurnalas "Stilius".

2009 metais Šiauliuose pašventinta nauja katalikų šventovė — Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia.

Savo vardadienį šiandien švenčia Bilmantas, Bilmantė, Bilminas, Bilminė, Bylenė, Bylenis, Koleta, Miglė, Mikalojus, Mikas, Mikita, Norvydė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai