Ledynas

Mokslininkai išsiaiškino, kaip Antarktidos ledynuose atsirado didžiulės skylės

(atnaujinta 21:35 2020.11.12)
Didžiulė Vakarų Antarktidos ledo danga tirpsta sparčiau. JAV nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro duomenimis, ištirpus visam Antarkties ledo sluoksniui, vandenyno lygis pakiltų apie 60 metrų, o tai sukeltų katastrofiškus padarinius visai žmonijai

VILNIUS, lapkričio 13 — Sputnik. Mokslininkai padarė išvadą, kad dėl šiltų oro srovių susidarė didžiulės skylės lede prie Antarktidos krantų. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Science Advances".

1973 metų žiemą Vedelio jūros lede prie Antarktidos krantų staiga susidarė milžiniška ledo skylė. Toje pačioje vietoje 2017 metų žiemos pabaigoje ir ankstyvą pavasarį atsirado atviro vandens erdvė.

Arktis
© Sputnik / Павел Львов

Mokslininkai iš Jungtinių Valstijų, Australijos ir Jungtinių Arabų Emyratų ištyrė skylių susidarymo Pietų vandenyno lede modelius ir nustatė, kad jie atsiranda dėl periodinių šilto ir drėgno oro srautų, vadinamų atmosferos upėmis.

Pasak vieno iš tyrimo autorių, Radžerso universiteto Žemės, vandenyno ir atmosferos mokslų instituto tyrėjo Kyle'o Mattingly'io, šie srautai daro didelę įtaką fizinei ir ekologinei Pietų vandenyno dinamikai. "Jie veikia kaip milžiniški jūros ledo langai, leidžiantys daug šilumos iš vandenyno pereiti į atmosferą, ir taip pakeisdami regioninę ir pasaulinę vandenyno cirkuliaciją. Jie taip pat turi įtakos fitoplanktono žydėjimo laikui ir mastui, kuris yra jūrų mitybos tinklo pagrindas".

Atmosferos upės atneša šiltą, drėgną orą iš Pietų Amerikos pakrantės į poliarinius regionus, šildo jūros ledo paviršių ir jis tampa pažeidžiamas tirpstant. Ankstesni tyrimai parodė, kad šilto oro srovės daro įtaką ledo tirpimui sausumoje ir ledo skylėse Vakarų Antarktidoje. Naujasis darbas pirmą kartą parodo jų poveikį jūros ledui Antarkties regione.

Šilto oro srovės tęsiasi tūkstančius kilometrų.

Didžiulė Vakarų Antarktidos ledo danga tirpsta sparčiau. JAV nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro duomenimis, ištirpus visam Antarkties ledo sluoksniui, vandenyno lygis pakiltų apie 60 metrų, o tai sukeltų katastrofiškus padarinius visai žmonijai.

Tyrėjai pažymi, kad ateityje, besikeičiant klimatui, atmosferos upės dažnės, jos bus platesnės ir ilgesnės, o oro masių judėjimas jose padengs didesnį atmosferos plotą. Didžiulių vandens garų masių judėjimas į Antarktidos krantus ne tik atneš didesnę šilumą, bet ir padidins kritulių intensyvumą.

Dėl to mokslininkai prognozuoja, kad pakrančių lede atsiras vis daugiau atviro vandens erdvių, ledo kraštas pasislinks į ašigalius ir Pasaulio vandenyno lygis kils. Mokslininkų teigimu, stebint Antarkties jūros ledą, kur ne kartą pastebėti atitirpę lopai, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas Vedelio jūros rajonui.

Tegai:
klimatas, Antarktida
Dar šia tema
Marso orbitoje atrastas Mėnulio fragmentas
Gydytojas papasakojo, kaip oro sąlygos Lietuvoje veikia COVID-19 infekcijos plitimą
Vladimiras Putinas

Elžbietos II pusbrolis apkaltintas bandymu parduoti susitikimą su Putinu

(atnaujinta 14:05 2021.05.10)
78 metų princas Maiklas šiuos kaltinimus atmetė. Jo oficialus atstovas pažymėjo, kad Kento princas nenorėtų to padaryti ir negalėjo to padaryti

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II pusbrolis, Kento princas Maiklas buvo apkaltintas bandymu parduoti galimybę susitikti su Vladimiru Putinu, praneša BBC Rusijos tarnyba, remdamasi "Sunday Times".

Britų leidimo žurnalistai atliko tyrimą, kurio metu jie prisidengdami privačios įmonės atstovais susitiko su Kento princu. Susitikime jiems buvo pasakyta, kad princas gali juos supažindinti su Putinu. Šio pristatymo tikslas liko neaiškus. Jo draugas, skaitymo markizas, vėliau jį apibūdino kaip "neoficialų karalienės ambasadorių Rusijoje". Priduriama, kad Maikals savo penkių dienų vizitą į Rusiją galėjo įvertinti maždaug 50 000 svarų. Arba jis gali užfiksuoti vaizdo pranešimą su privačios įmonės rekomendacija už 200 tūkstančių dolerių.

78 metų princas Maiklas šiuos kaltinimus atmetė. Jo oficialus atstovas pažymėjo, kad Kento princas nenorėtų to padaryti ir negalėjo to padaryti. Tokie susitikimai, pasak jo, neįmanomi be Britanijos ambasados ​​sutikimo ir Rusijos ir Didžiosios Britanijos prekybos rūmų pagalbos. Be to, spaudai buvo priminta, kad Kentskis su Putinu nebuvo susitikęs nuo 2003 metų.

Vėliau pranešta, kad susitikdamas su žurnalistais jis padarė klaidą ir davė nerealius pažadus, dėl kurių nuoširdžiai gailisi.

Tegai:
susitikimas, Vladimiras Putinas, Elžbieta II
Salotos

Kas nutinka organizmui valgant kopūstus

(atnaujinta 16:01 2021.05.10)
Šiame straipsnyje sužinosite apie šios daržovės teigiamą ir neigiamą naudą žmogaus organizmui bei vartojimo būdus

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Daržovė, subūrusi visą gerbėjų armiją visame pasaulyje ir ilgą laiką laikyta "sodo karaliene", yra kopūstas. Nepaprastai skanus ir sveikas, jis yra nepakeičiamas daugelio salotų ingredientas, taip pat svarbus mitybos ir sveikatos stebinčiųjų komponentas, praneša Sputnik Baltarusija.

Teigiamos kopūstų sąvybės 

Kopūstai yra vienas iš svarbiausių turtingų vitaminų ir mineralų šaltinių.

Viskas dėl to, kad jame yra kalcio — jis stiprina kaulus ir dantis, nikotino rūgštis — dalyvauja organizmo energijos mainuose, B grupės vitaminuose — jie daro plaukus, nagus ir odą gražius ir gerai prižiūrimus, taip pat stebi kūno aktyvumą, nervų sistemos, taip pat kalio, kuris yra būtinas visiškam širdies ir kraujagyslių sistemos funkcionavimui.

Taip pat kopūstų naudojimas teigiamai veikia medžiagų apykaitą, turi nuskausminamąjį ir priešuždegiminį poveikį, todėl dažnai vadinamas natūraliu vaistu.

Daržovė valo organizmą nuo cholesterolio, o jame esančios skaidulos pašalina toksinus ir kenksmingus toksinus.

Kopūstai gydo inkstų ligas, virškinimo trakto ligas (ypač mažai rūgštingus gastritus) ir, svarbiausia, stiprina imuninę sistemą.

Neigiamos kopūstų sąvybės

Vartojant kopūstus, verta su saiku vartoti daržovę, kitaip galite susidurti su pilvo pūtimu, viduriavimu ir pykinimu. Verta riboti tiems žmonėms, kurie turi sveikatos problemų su skydliauke, inkstais ir kepenimis.

Tegai:
sveikata, daržovės
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
gegužės 11

Kokia šiandien diena: gegužės 11-osios šventės

(atnaujinta 18:04 2021.05.10)
Gegužės 11 yra 131-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 234 dienos

2021 metų gegužės 11 dieną saulė teka 05:23, leidžiasi 21:09, dienos ilgumas 15.46.

Pagarbos mokesčių mokėtojams diena

Nuo 2017 metais gegužės 11-ąją Lietuvoje minima Pagarbos mokesčių mokėtojams diena.

Savo vardadienius šiandien švenčia Mamertas, Miglė, Pilypas, Skirgaudas, Vaitnoras ir Vaitnorė-Dileta.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1931 metais gimė Algimantas Grigelis, profesorius, Lietuvos mokslininkas geologas, mineralogas, habilituotas fizinių mokslų daktaras;

1969 metais gimė Lietuvos teatro, kino ir televizijos aktorius, režisierius Rolandas Kazlas;

1989 metais gimė Agnija Ditkovskytė, lietuvių kilmės aktorė, besifilmuojanti Rusijoje;

2001 metais mirė Janina Siliūnaitė, Lietuvos fotografė, poetė (g. 1948 m.);

2020 metais mirė Stasys Stačiokas, teisininkas, Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas (g. 1937 m.).

Šią dieną pasaulio istorijoje

1981 metais gimė Odd Hassel, norvegų chemikas, 1969 m. Nobelio chemijos premijos laureatas (g. 1897 m.);

1998 – Prancūzijoje nukaldinta pirmoji euro moneta;

2000 – Naujojo Delio ligoninėje gimė milijardasis Indijos gyventojas;

2014 – įvyko referendumas Donecke ir Luhanske.

Tegai:
Lietuva
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai