Asteroidų apsupta planeta

Visata tampa vis karštesnė, nustatė mokslininkai

(atnaujinta 18:38 2020.11.14)
Mokslininkų teigimu, Visata kaista dėl natūralaus galaktikų ir tarpgalaktinių struktūrų susidarymo proceso

VILNIUS, lapkričio 14 — Sputnik. Visata laikui bėgant tampa vis karštesnė, ir ji toliau kaista. Mokslininkai padarė išvadą, kad per pastaruosius dešimt milijardų metų galaktikų temperatūra žymiai pakilo. Darbas buvo paskelbtas žurnale "Astrophysical Journal".

Tyrėjai naudojo naują metodą, leidusį įvertinti dujų, esančių skirtingais atstumais nuo Žemės, tai yra, skirtingo amžiaus, temperatūrą. Kaip pagrindą jie paėmė duomenis apie raudonąjį poslinkį, gautą iš Sloano skaitmeninio dangaus apžvalgos ir Europos kosmoso agentūros "Planck" astronominio palydovo stebėjimų.

По мере развития Вселенной температура газовых ореолов, окружающих скопления материи, повышается
Besivystant Visatai, dujų aureolių, supančių materijos grupes, temperatūra pakyla

Raudonojo poslinkio dydis rodo, kaip ilgėja šviesos bangos dėl Visatos išsiplėtimo. Kuo toliau yra šviečiantis objektas, tuo ilgesnė jo banga ir senesnė jo kilmė. Autoriai įvertino dujų susikaupimo, matomo mikrobangų šviesos vaizduose iki 10 milijardų šviesmečių nuotolyje, raudonąjį poslinkį.

Naudodami temperatūros nustatymo pagal šviesą metodą, mokslininkai įvertino vidutinę dujų tolimose ankstyvosios Visatos dalyse temperatūrą ir palygino ją su temperatūra arčiausiai mūsų esančiose kosmoso dalyse.

"Mes matavome temperatūrą per Visatos istoriją, — Amerikos Džonso Hopkinso universiteto pranešime spaudai pateikiami vieno iš tyrimo autorių, fizikos ir astronomijos profesoriaus Briso Menaro (Brice Ménard) žodžiai. — Laikui bėgant, visos galaktikų sankaupos tampa vis karštesnės, nes jų gravitacija priraukia prie jų vis daugiau dujų".

Tyrėjai nustatė, kad laipsniškai didėja dujų temperatūra nuo senų galaktikų iki jaunų. Šiuolaikinių galaktikų grupių vidutinė temperatūra yra apie du milijonai Kelvinų. Tai dešimt kartų karščiau nei prieš dešimt milijardų metų ir keturis kartus karščiau nei Saulės vainike.

Pasak mokslininkų, Visatos atšilimas neturi nieko bendro su Žemės klimato atšilimu. Tai yra gravitacinės traukos padarinys, kurį savo laiku numatė teorija, pagal kurią didelio masto Visatos struktūra susidaro dėl tamsiosios medžiagos ir dujų gravitacinio kolapso.

"Įsivaizduokite, kad visi šie dujų atomai įsisavinami į galaktikas kaip begalė meteoroidų, prasiskverbiančių į Žemės atmosferą, kuriuos mes suvokiame kaip krintančias žvaigždes, — paaiškina Menaras. — Jie pagreitėja, nes sunkio jėga traukia juos link Žemės paviršiaus, ir įkaista dėl trinties su atmosfera prieš sudegimą. Šį gravitacinių jėgų sukeliamą kaitinimo modelį galima pritaikyti visoms galaktikoms, galaktikų grupėms ir didesnėms struktūroms".

"Mūsų tyrimas yra tiesioginis 2019 metų Nobelio fizikos premijos laureato Džimo Piblzo pagrindinio darbo, kuriame išdėstyta didelio masto Visatos struktūros formavimo teorija, patvirtinimas, — priduria pirmasis autorius Ji-Kuanas Čanas (Yi-Kuan Chiang), Ohajo valstijos universiteto Astronomijos dalelių kosmologijos ir fizikos centro mokslo darbuotojas. — Visatai vystantis, gravitacija sujungia tamsiąją medžiagą ir dujas į galaktikas ir galaktikų grupes. Atsparumas tuo metu yra toks stiprus, kad dujos vis labiau įkaista".

Kitaip tariant, Visata kaista dėl natūralaus galaktikų ir tarpgalaktinių struktūrų susidarymo proceso.

Tegai:
Visata, mokslininkai, kosmosas
Dar šia tema
Visatos mįslė. Mokslininkai įvardijo laiko mašinos galimybes
CŽV ženklas ir JAV vėliava

CNN: CŽV pareigūnas mirė Somalyje nuo operacijos metu patirtų žaizdų

Kario asmenybė atskleidžiama, tačiau pranešama, kad anksčiau jis tarnavo JAV karinių jūrų pajėgų specialiosiose pajėgose

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) pareigūnas mirė Somalyje nuo sužalojimų, patirtų per operaciją šalyje, praneša "CNN" su nuoroda į buvusį aukštą JAV administracijos pareigūną, žinojusį apie situaciją.

Pranešama, kad pareigūnas mirė praėjusį savaitgalį ir jo asmenybė atskleidžiama, tačiau šaltinis pranešė, kad anksčiau jis tarnavo JAV karinių jūrų pajėgų specialiosiose pajėgose.

Anksčiau agentūra "Bloomberg" pranešė su nuoroda į šaltinius, kad JAV prezidentas Donaldas Trampas ketina išvesti Amerikos karius iš Somalio.

Jungtinės Valstijos padeda Somalio valdžiai kovoti su radikalia islamistų grupuote "Al-Šabab" (Jaunųjų modžahedų judėjimas), kuri palaiko glaudžius ryšius su tarptautine teroristine organizacija "Al-Qaeda" *.

Remiantis JAV žiniasklaidos pranešimais, šiuo metu Somalyje dislokuojasi iki 700 JAV karių. Pernai buvo pranešta, kad JAV planuoja sumažinti karinį buvimą Somalyje ir sumažinti oro smūgius prieš "Al-Šabab".

* Rusijoje uždrausta teroristinė organizacija.

Tegai:
kariai, Somali, JAV, CŽV
JAV eskadrinis minininkas John S. McCain

"Kursas karo link": vokiečiai įvertino JAV eskadrinio minininko įplaukimą į RF vandenis

(atnaujinta 08:36 2020.11.26)
Vokietijos laikraščio skaitytojai pastebėjo, jog negali prisiminti, kada paskutinį kartą koks nors Rusijos karinis laivas įsiveržė į Amerikos teritorinius vandenis

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Vokietijos laikraščio "Die Welt" skaitytojai pakomentavo incidentą su JAV karinių jūrų pajėgų eskadriniu minininku "Džon Makein", kuris įplaukė į Rusijos teritorinius vandenis, tačiau dingo po perspėjimo iš Ramiojo vandenyno laivyno jūreivių pusės.

Incidentas, kuriame dalyvavo amerikiečių eskadrinis minininkas, įvyko antradienį. JAV karinių jūrų pajėgų laivas dviem kilometrais įplaukė į Rusijos teritorinius vandenis Petro Didžiojo įlankoje. Gavęs Ramiojo vandenyno laivyno įgulos įspėjimą "Džon Makein" iškart grįžo į neutralius vandenis.

Vokiečių skaitytojai įvertino Amerikos karių veiksmus.

"Jei JAV laivas po perspėjimo patraukė neutralių vandenų link, tai reiškia, jis vis gi buvo ten, kur jam nėra ko veikti", — parašė vartotojas Damon X.

"Praėjo ketveri metai, ir Amerika vėl ėmėsi karo kurstymo kurso. Įdomu, ar žiniasklaida tuo žavėsis, kai griausmas tikrai sugriaus", — paklausė Hubert N.

"Tiesą sakant, jausčiausi nejaukiai, jei priešais mano gėlyną staiga pasirodytų būrys, apsiginklavęs iki dantų. Ir kažkaip negaliu prisiminti, kada paskutinį kartą koks nors Rusijos karinis laivas įsiveržė į Amerikos teritorinius vandenis", — išsakė nuomonę Secutor.

Rusijos povandeninis laivas
© Sputnik / Ильдус Гилязутдинов

"Pasaulis mielai atsisakys tokio "pagrindinio JAV vaidmens" pasaulyje. Tik šiurkštumas regionuose, kurie neturi nieko bendro su JAV", — konstatavo Jens H.

"Apmaudu, kad JAV mano, kad reikia imtis tokių provokacijų", — parašė Christian Z.

Anksčiau Rusijos Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto narė Jelena Panina JAV veiksmus įvertino kaip bandymą eskaluoti Rusijos ir Amerikos santykius, panašią nuomonę išsakė ir buvęs Ramiojo vandenyno laivyno vadas admirolas Viktoras Fedorovas.

Tegai:
laivynas, karinis laivas, Vokietija, karas, Rusija, JAV
Dar šia tema
Amerikos karinis laivas pažeidė Rusijos sieną
"National Interest" įvardijo penkis pavojingiausius Rusijos karinius laivus
"Forbes": JAV Kryme surengė "raketinę staigmeną" Rusijai
Britų laikraštis pranešė apie "trečiojo pasaulinio karo grėsmę" dėl JAV eskadrinio mininko

Rusijos taikdariai stebi saugumą Lačino koridoriuje

(atnaujinta 11:24 2020.11.26)
Rusijos taikos palaikymo pajėgų daliniai nepripažintoje Kalnų Karabacho respublikoje stebi, kaip laikomasi trišalio taikos susitarimo ir paliaubų

Rusijos minininkai išvalė Lačino koridoriaus teritoriją ir kelio atkarpą į Stepanakertą Kalnų Karabache. Tai patvirtino oficialus Rusijos gynybos ministerijos atstovas generolas majoras Igoris Konašenkovas.

Kariuomenė visą parą stebi situaciją iš 23 stebėjimo postų, esančių prie kontaktinės linijos KKR. Taip pat taikdariai užtikrina eismo saugumą palei Lačino koridorių — pagrindinę transporto arteriją, jungiančią Armėniją ir nepripažintą Kalnų Karabacho Respubliką.

"Rusijos taikos palaikymo kontingento inžineriniai daliniai visiškai išminavo ir išvalė nuo sprogių objektų, sulaužytos ir apgadintos įrangos, Lačino koridorių ir 28 km kelio atkarpą iki Stepanakerto", — sakė Konašenkovas.

Šiuo keliu į KKR jau grįžo daugiau nei 11 tūkstančių pabėgėlių. Taikos palaikymo kontingentas iš Rusijos padeda vietos gyventojams ir valdžios institucijoms atkurti taikų gyvenimą.

Minininkai valo minas tose srityse, kurias paveikė karo veiksmai. Inžineriniai padaliniai valo kelius, padeda sukurti eismą regione ir atkuria vandens, energijos ir šilumos tiekimą gyvenamiesiems rajonams. Rusijos taikdarių patruliai lydi pabėgėlių kolonas ir maisto gabenimą į atokias NKR vietoves.

Tegai:
taikdariai, Rusija, Kalnų Karabachas
Dar šia tema
Stebima Rusijos: kaip Kalnų Karabachas grįžta į taikų gyvenimą
Dar 18 Rusijos karinių lėktuvų į Armėniją pristatė taikdarius ir įrangą — video
Taikos palaikymo operacijos Kalnų Karabache įvertinimas