Klimatas

Mokslininkai: net visiškai nutraukus išmetamų teršalų kiekį klimatas nebus išgelbėtas  

(atnaujinta 20:38 2020.11.15)
Norint užkirsti kelią temperatūros ir jūros lygio kilimui dabar, būtina ne tik visiškai sustabdyti visus išmetimus, bet ir kasmet iš atmosferos surinkti mažiausiai 33 gigatonas anglies dioksido ir kaip nors panaudoti ar laikyti, teigia mokslininkai

VILNIUS, lapkričio 15 — Sputnik. Mokslininkai teigė, kad Norvegijos mokslininkai sukūrė klimatinį modelį, kuriame jie apsvarstė įvairius antropogeninių šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo scenarijus. Rezultatai parodė, kad net jei išmetamų teršalų kiekis būtų sumažintas iki nulio, temperatūra toliau kiltų dar bent šimtą metų. Darbas buvo paskelbtas "Scientific Reports".

Norvegijos verslo mokyklos Osle mokslininkai Jorgenas Randersas ir Ulrichas Goliukė sukūrė savo klimato kaitos modelį, apimančią laikotarpį nuo 1850 metų iki šių dienų, ir, remdamiesi modeliavimo rezultatais, numatė pasaulinės temperatūros pokyčius ir jūros lygio kilimą. Iki 2500, net visiškai nutraukus išmetamųjų teršalų kiekį, nebus išsaugotas klimatas.

Modeliavimas rodo, kad jei 2030-aisiais antropogeninių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija bus didžiausia ir iki 2100 metų ir nukris iki nulio — tai yra pats palankiausias scenarijus — pasaulinė temperatūra iki 2500 vis tiek bus trimis laipsniais aukštesnė, o antrasis variantas — kad jūros lygis ir pusė metro aukštesnė nei 1850 metais.

Jei dabar šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija bus sumažinta iki nulio, pasaulinė temperatūra toliau kils dar apie šimtą metų dėl pasaulinės klimato sistemos pokyčių ir Arkties ledo ir amžino įšalo tirpimo.

Autorių teigimu, yra trys svarbios natūralios priežastys, kurios neleis greitai pakeisti globalinio atšilimo tendencijos: 1) Žemės albedo sumažėjimas dėl ledo ploto sumažėjimo; 2) vandens garų kiekio padidėjimas atmosferoje, susijęs su temperatūros padidėjimu; 3) šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio padidėjimas atmosferoje dėl anglies dvideginio išsiskyrimo tirpstant amžinajam įšalui.

Visi trys procesai turi teigiamą grįžtamąjį ryšį, o tai reiškia, kad juos lengviau pradėti nei sustabdyti. Tyrėjai mano, kad šių procesų pradžia buvo duota 1950-aisiais, kai prasidėjo pramoninis žmonijos vystymosi etapas, o 1960–1970-aisiais "negrįžtamasis taškas" jau buvo praėjęs.

Norint užkirsti kelią temperatūros ir jūros lygio kilimui dabar, būtina ne tik visiškai sustabdyti visus išmetimus, bet ir kasmet iš atmosferos surinkti mažiausiai 33 gigatonas anglies dioksido ir kaip nors panaudoti ar laikyti, teigia mokslininkai.

Tyrėjai pripažįsta, kad jų konstrukcija yra daug paprastesnė nei tų klimato modelių, kurių rezultatais savo prognozėse vadovaujasi Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija — tarptautinė organizacija, sukurta, siekiant įvertinti žmogaus sukeltų veiksnių sukeltą pasaulinės klimato kaitos riziką. Tačiau atsižvelgiama į visus pagrindinius veiksnius, turinčius įtakos klimatui, ir, svarbiausia, į grįžtamąjį ryšį tarp jų. Todėl mokslininkai ragina atidžiau ištirti rezultatus ir, jei reikia, išbandyti juos alternatyviais modeliais.

Mokslininkai įspėja apie būtinybę atsižvelgti į išvadas, pabrėždami, kad padėtis atrodo daug rimtesnė, nei manyta anksčiau. Klimato kaita jau jaučiama kaip sausros, uraganai ir gaisrai, paveikę didžiąją pasaulio dalį. O jei nieko nebus padaryta, kiekvienais metais padėtis tik blogės.
 

Tegai:
klimatas, mokslininkai
Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

"Apsėstas velniu": Baltarusijos schizmatikai pasmerkė Lukašenką

(atnaujinta 18:07 2020.11.23)
Bažnyčios atstovai mano, kad Lukašenkos režimas yra "šėtoniška valdžia", o jis pats turi atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Pasiskelbusi Baltarusijos autokefalinė stačiatikių bažnyčia (BASB) pasmerkė Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, paskelbdama jį "apsėstu velniu", skelbiama oficialioje BASB svetainėje.

"Dievo mums suteikta galia mes išstumiame iš šventosios stačiatikių bažnyčios ir skelbiame anatemą buvusiam prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, kuris, nors ir turi krikščionišką vardą, priskiriamas stačiatikių bažnyčiai tik gimimo teise, draudžiant jam imtis Kristaus paslapčių (sakramento — Sputnik)", — sakoma anatemos tekste.

Skizmatinės struktūros nariai jo režimą pavadino "šėtoniška valdžia" ir paragino tikinčiuosius nepaklusti jos įsakymams. Be to, BASB teigė, kad jis privalo visiškai atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje.

BASB 1948 metais įkūrė baltarusių emigracijos nariai, paskelbę savo nepriklausomybę nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios Baltarusijos egzarchato. Šeštame dešimtmetyje ji įstojo į Konstantinopolio patriarchatą, tačiau netrukus jį paliko.

1990-ųjų pradžioje jos nariai bandė tiesiogiai vykdyti veiklą Baltarusijoje. Dabar šioje šalyje yra tik viena šios struktūros parapija, jos administracinis centras yra JAV. BABC nepripažįsta nė viena vietinė stačiatikių bažnyčia ir ji laikoma schizmatine. Kanoninė Baltarusijos stačiatikių bažnyčia veikia šalies teritorijoje, kuri turi Rusijos stačiatikių bažnyčios egzarchato statusą.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, bažnyčia
Dar šia tema
Kodėl Rusija nieko negali padaryti su TSRS duženomis
Tichanovskaja paskelbė apie pagalbos baltarusiams centro Lietuvoje sukūrimą
Lietuva išplėtė sankcijas Baltarusijai

Paskelbtas pergalingo Tuktamyševos čiuožimo "Grand Prix" etape Maskvoje vaizdo įrašas

(atnaujinta 17:04 2020.11.23)
Iš viso Rusijos rinktinė iškovojo vienuolika medalių iš dvylikos. Antrąją vietą užėmė Aliona Kostornaja, trečiąją — Anastasija Guliakova

Tarptautinė dailiojo čiuožimo sąjunga (ISU) paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksuotas pergalingas Rusijos dailiojo čiuožimo sportininkės Elizavetos Tuktamyševos čiuožimas "Grand Prix" etape Maskvoje. Vaizdo įrašas paskelbtas Facebook.

"Grand Prix" Maskvos etapas vyko sporto rūmuose "Megasport".

Vaizdo įraše galima pamatyti dalis sportininkės laisvosios programos. Jai pavyko įvykdyti du akselius su trimis su puse apsisukimais.

 Tuktamyševa iš viso surinko 223,39 taško ir užėmė pirmąją vietą, aplenkusi Alioną Kostornają (220,78) ir Anastasiją Guliakovą (199,03). Iš viso Rusijos rinktinė iškovojo vienuolika medalių iš dvylikos.

Tuktamyševa, komentuodama savo pergalę, pareiškė, kad buvo šokiruota ir nesitikėjo tokio rezultato.

Tegai:
Rusija, dailusis čiuožimas
Lapkričio 24-oji

Kokia šiandien diena: lapkričio 24 dienos šventės

(atnaujinta 15:55 2020.11.23)
Nuo lapkričio 24 dienos iki metų galo lieka 37 dienos, dienos ilgis — 08 val. 00 min., šią dieną savo vardadienį švenčia Mantvinas, Žybartas, Gerardas

Lapkričio 24 yra 328-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 329-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 37 dienos.

2020 metų lapkričio 24 dieną saulė teka 08:05, leidžiasi 16:05, dienos ilgis — 08 val. 00 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Mantvinas, Žybartas, Gerardas.

Katalikai šią dieną mini kankinius — Šv. kunigą Andriejų Zung–Laką ir jo draugus.

1988 metais šv. popiežiaus Jono Pauliaus II kanonizuoti vietnamiečių kankiniai, primenantys XVIII–XIX a. Tolimuosiuose Rytuose vykusią evangelizaciją.

Šią dieną minima 117 kankinių: 8 vyskupai, 50 kunigų ir 59 pasauliečiai. Bendru šventimu pagerbiami kankiniai iš Azijos regionų — Tunkvino, Anamitos ir Koncichino. Jie visi labiau norėjo iškentėti tremtį, kalėjimus, kankinimus, pagaliau net mirtį, negu mindžioti kryžių ir atsisakyti krikščioniškojo tikėjimo.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1714 metais Žemaitijoje gimė Tomas Žebrauskas, matematikas, astronomas, architektas. Mirė 1758 metais.

1906 metais gimė prozininkas ir vertėjas Kazys Jankauskas. Mirė 1996 metais.

1907 metais gimė rašytojas Justinas Pilyponis. Mirė 1947 metais.

1910 metais gimė rašytojas ir vertėjas Viktoras Katilius. Mirė 1993 metais.

1937 metais gimė literatūros tyrinėtojas, teatrologas Algis Samulionis. Mirė 1994 metais.

1941 metais gimė mokslo populiarintojas, diplomatas Romualdas Kalonaitis.

1952 metais gimė Lietuvos chemikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Albertas Malinauskas.

1956 metais gimė chirurgas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Ričardas Janilionis.

1989 metais buvo priimtas LSSR Tautinių mažumų įstatymas.

1996 metais mirė fizikos ir matematikos mokslų daktaras Viktoras Kybartas. Gimė 1929 metais.

1997 metais į apyvartą buvo išleisti naujieji 200 litų nominalo banknotai.

2010 metais nacionaliniame muziejuje Vilniuje iškilmingai įteikta valstybinė Jono Basanavičiaus premija kultūros veikėjai Marijai Remienei ir etnologei Irenai Aušrelei Čepienei.

Ši diena pasaulio istorijoje

1642 metais danų jūrininkas Abelis Tasmanas atrado Tasmaniją.

1759 metais prasidėjo pragaištingas Vezuvijaus išsiveržimas.

1842 metais pirmą kartą susitiko Karlas Marksas ir Frydrichas Engelsas.

1859 metais buvo išspausdintas kontroversiškasis anglų natūralisto Čarlzo Darvino veikalas "Rūšių atsiradimas".

1874 metais Amerikietis Džozefas Glidenas užpatentavo spygliuotą vielą.

1963 metais buvo nušautas Amerikos prezidento Džono F.Kenedžio nužudymu apkaltintas Li Harvis Osvaldas.

1987 metais JAV ir TSRS susitarė atsikratyti trumpų ir vidutinių nuotolių branduolinių raketų.

1991 metais nuo AIDS mirė britų legendinės grupės "Queen" 45 metų vokalistas Fredis Merkuris. Gimė 1946 metais.

1992 metais Kinijoje, Kinijos pietų oro linijų lėktyvui nukritus, žuvo 141 žmogus.

2007 metais Kevinas Rudas tapo 26-uoju Australijos ministru pirmininku.

Tegai:
Lietuva, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai