Дым на окраине города Мартуни в Нагорном Карабахе после обстрела

JAV leidinys įvardijo tris pagrindines Amerikos žvalgybos nesėkmes Karabache

(atnaujinta 19:25 2020.11.17)
Leidinyje atkreiptas dėmesys į akivaizdų Amerikos žvalgybos nežinojimą apie artėjantį karą regione ir jos trumparegystę dėl Rusijos veiksmų regione

VILNIUS, lapkričio 17 — Sputnik. JAV žurnalas "The National Interest" įvardijo tris Amerikos žvalgybos nesėkmes per ginkluotą konfliktą Kalnų Karabache.

Rusijos taikdariai Kalnų Karabache
© Sputnik / Министерство обороны РФ

Pirmąja klaida, pasak leidinio, tapo akivaizdus JAV nežinojimas apie artėjantį karą regione. Medžiagoje nurodyta, kad kovo mėnesį valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stivenas Biganas (Stephen Biegun) leido tęsti JAV karinę pagalbą Azerbaidžanui, nes Baku pasižadėjo diplomatinėmis priemonėmis išspręsti teritorinius ginčus.

"Ar Biganas ir Valstybės departamentas melavo? O gal juos apgavo Azerbaidžanas? Kodėl JAV ambasadą Baku užklupo netikėtai?" — paklausė medžiagos autorius.

Straipsnyje taip pat išreikšta nuomonė, kad Baku derino karinius planus su Turkija.

Antroji Amerikos specialiųjų tarnybų klaida — tai trumparegystė dėl Rusijos veiksmų regione. Visų pirma, Amerikos žvalgyba negalėjo numatyti Rusijos taikdarių dislokavimo Kalnų Karabacho konflikto zonoje, kuris įvyko dėl tiesioginių Maskvos, Jerevano ir Baku derybų, o ne per ESBO Minsko grupės, kurios viena iš pirmininkų yra JAV kartu su Rusija ir Prancūzija, mechanizmus.

Trečioji Amerikos žvalgybos nesėkmė, kaip pažymi leidinys, siejama su JAV žinių trūkumu apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Turkijos vadovo Redžepo Erdogano derybų dėl Kalnų Karabacho detales.

Lapkričio 10-osios naktį Rusijos, Armėnijos ir Azerbaidžano vadovai priėmė bendrą pareiškimą dėl ugnies nutraukimo Karabache. Pagal dokumentą Baku ir Jerevanas sustoja užimtose pozicijose, taip pat turi apsimainyti karo belaisviais.

Taip pat Rusijos taikdariai įeina į Karabachą.

Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas pažymėjo, kad šis susitarimas jam buvo itin sunkus sprendimas. Savo ruožtu Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas dokumento pasirašymą pavadino Armėnijos pasidavimu.

Derybos dėl taikaus Karabacho konflikto sureguliavimo vyko ESBO Minsko grupėje, kuriai vadovavo trys pirmininkai — Rusija, JAV ir Prancūzija.

Tegai:
JAV žvalgyba, JAV, Kalnų Karabachas
Dar šia tema
Šaltinis pranešė apie Karabacho kovotojų išvedimą iš pereinamųjų regionų
Bet kas, tik ne Rusija — kodėl Lietuvai nepatinka taika Karabache?
Armėnijos karinės klaidos Kalnų Karabache
Angela Merkel

Vokietijoje pastebėjo nereikšmingą Merkel susidomėjimą Navalno byla

(atnaujinta 13:04 2020.11.27)
Anksčiau lapkritį Rusijos užsienio reikalų ministerija paragino Vokietiją atskleisti medžiagą Navalno byloje ir pateikti jo mėginių bei vokiečių gydytojų paimtų tyrimų rezultatus

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Vokietijos vadovybės, ypač kanclerės Angelos Merkel, susidomėjimas Aleksejaus Navalno bylos tyrimu yra nereikšmingas, sakė Bundestago deputatas Antonas Frisenas. Jo žodžius cituoja RIA Novosti.

"Galiu padaryti tik vieną išvadą: Navalno byla buvo rimtai pabloginus Vokietijos ir Rusijos santykius. Tai nesukelia nepatogumų Jungtinėms Valstijoms, nes tokiu būdu ji yra daug arčiau savo tikslo užkirsti kelią "Nord Stream-2" statyboms", — aiškino jis, pažymėdamas, kad Vokietijos vyriausybės susidomėjimas tyrimu artėja prie nulio.

Lapkričio 25 dieną Vokietijos vyriausybė paskelbė, kad Navalno byloje yra ne vienas, o keli dalykai susiję su "Novičiok" pėdsakais. Tuo tarpu jie atsisakė atskleisti tikslią medžiagos sudėtį dėl "didelės išplitimo rizikos".

Anksčiau lapkritį Rusijos užsienio reikalų ministerija paragino Vokietiją atskleisti medžiagą Navalno byloje ir pateikti jo mėginių bei vokiečių gydytojų paimtų tyrimų rezultatus. Departamentas nurodė, kad visa iš Berlyno gauta medžiaga yra vien raidės, kuriose nėra jokios reikšmingos informacijos.

Navalnas rugpjūčio 20 dieną sunegalavo lėktuve. Jis buvo paguldytas į Omsko ligoninę. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Pasak Rusijos gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta. Vėliau jis lėktuvu buvo nugabentas į Vokietiją. Po to šios šalies vyriausybė, remdamasi karo gydytojais, paskelbė, kad Navalnas neva buvo apnuodytas nuodinga karine "Novičiok" medžiaga.

Vėliau Vokietijos Federacinės Respublikos ministrų kabinetas teigė, kad Vokietijos ekspertų išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, be to, OPCW, Berlyno prašymu, atlieka savo tyrimus. Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialią užklausą dėl šios situacijos. Iki šiol tiek Vokietija, tiek OPCW atsisakė pateikti Maskvai medžiagos, kuri, jų nuomone, tapo "apnuodijimo" priežastimi, formulę.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, Vokietija, Angela Merkel
Temos:
Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu
Dar šia tema
Lavrovas: Vokietija tapo konfrontacijos su Rusija lydere Europoje
JAV Kongresas priėmė rezoliuciją dėl sankcijų Rusijos Federacijai dėl Navalno
Vakcina nuo koronaviruso

Analitikai įvertino galimybes grįžti prie seno gyvenimo vakcinos nuo COVID-19 dėka

(atnaujinta 09:54 2020.11.27)
Anksčiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino, kad vakcinos negali visiškai sustabdyti koronavirusinės infekcijos plitimo

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Kitų metų pirmojoje pusėje pasirodžius vakcinai COVID-19, gali pagerėti daugelio pasaulio šalių ekonomika, tačiau gyvenimas nebus toks koks buvo. Tai teigiama finansinės grupės ING ateinančių metų prognozėje, praneša RIA Novosti.

Ekspertų teigimu, daugelyje Europos šalių, taip pat ir JAV, viskas pirmiausia pablogės, o po to pagerės.

"Žiemos mėnesiams bus būdingi griežtesni apribojimai, reikalaujantys daugiau žmonių ištvermės", — vertino ING.

Tuo tarpu analitikai neturi aiškios "naujos normos" sampratos, sakė vienas iš prognozės autorių, pasaulinis ING makroanalizės vadovas Karstenas Bržeskis.

Pasak jo, ši koncepcija ir toliau apims atsargumo priemones, tokias kaip kaukių dėvėjimas, ir visas apribojimų pasekmes tokiems sektoriams kaip laisvalaikis, kelionės, kultūra, kavinės ir restoranai.

Anksčiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino, kad vakcinos negali visiškai sustabdyti koronavirusinės infekcijos plitimo.

Anot Hanso Kliugės, Europos regiono direktoriaus, koronaviruso vakcinos taip pat neatsakys į visus mūsų klausimus, tačiau jos teikia didelių vilčių kovoje su virusu. PSO direktorius Europai taip pat pabrėžė, kad potencialą galima realizuoti tik tuo atveju, jei šalims bus užtikrinta vienoda galimybė naudotis vakcinomis.

Tegai:
vakcina, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Virtualios Kalėdos: Kaunas aprašė, kaip vyks šventės COVID-19 fone
Lietuvoje per parą nustatyta daugiau nei 2,1 tūkst. naujų koronaviruso atvejų