Paryžius

Visiškas uždarymas? Kas vyksta dabar Europos miestuose

(atnaujinta 09:15 2020.11.21)
Europa liko be tradicinės kalėdinės magijos — mugių beveik niekur nebus, o šios šventės bus visai kitokios, nei buvo įprasta

Europa liko be tradicinės kalėdinės magijos — mugių beveik niekur nebus. Prahoje, ant Karolio tilto, galite savarankiškai pasidaryti asmenukę, o vietiniai susitinka degalinėse. Paryžiečiai domisi, ar juos išleis atostogų. Londone negalima kviesti giminių į svečius, tačiau vaikų auklė ateiti gali. Italijoje kavinės ir barai dirba nuo penkių ryto, bet tik iki šešių vakaro. Kokie dar apribojimai galioja Europoje — rašo RIA Novosti autorė Svetlana Bajeva.

Iki pasimatymo degalinėje!

"Prahos centre, kuris garsėja turistais, šiuo metu yra labai labai tuščias. Kavinės, restoranai, barai yra uždaryti. Bandoma parduoti maistą išsinešti, bet nėra nė vieno kliento!" — sako gidė Uljana. Uždarymas buvo paskelbtas spalio 22 dieną. Pratęstas iki 21 dienos, bet, greičiausiai, jis vėl bus pratęstas. Čekija buvo viena iš pirmųjų šalių Europoje, pajutusi antrąją koronaviruso bangą, kur svečių iš kaimyninių šalių nematyti nuo vasaros.

Kino teatrai, muziejai, galerijos, bibliotekos, pilys, zoologijos sodai ir prieš karantiną nustojo isileisti lankytojus. Veikia tik būtiniausios parduotuvės: maisto prekių, buitinės chemijos, vaistinės — ir tik iki devynių vakaro (vėliau draudžiama išeiti į lauką, neišeinant į lauką). Sekmadieniais ir jos nedirba. Viskas perkama iš anksto. Jei ko nors pritrūksta, vienintelis pasirinkimas yra mažmeninės prekybos vietos degalinėse. Ten miestiečiai susitinka, šnekučiuojasi, geria kavą.

"Kalėdinės šventės nenumatytos, — sako ji. — Tačiau turgeliai yra atviri. Jie tikriausiai parduos, pavyzdžiui, šventinius kepinius. Bet jūs negalite kažko nusipirkti ir valgyti kaip anksčiau."

Po to vėl uždarys

Prancūzijoje, pasak Paryžiaus vadovės Kiros Poti, karantinas buvo pratęstas bent iki gruodžio pradžios. "Nors antrasis karantinas yra ne toks griežtas: mokyklos veikia, parkai yra atviri, — sako ji. — Tačiau kavinės, restoranai ir parduotuvės, kurios nėra būtinos, yra uždarytos. Pėsčiomis galite nueiti ne ilgiau kaip valandą ir kilometrą nuo namų." Bet kokiam išėjimui reikalingas specialus rašytinis pažymėjimas, kurį žmogus užpildo pats.

Kalbant apie artėjančias šventes, anot jos, dar nieko nėra aišku: "Pesimistai tiki, kad ir mes sėdėsime per Kalėdas, o optimistai, kad mus paleis pasivaikščioti, o paskui vėl uždarys".

Nesuderinamos taisyklės

Pasak JK gyvenančios rusės, karantinas ten tęsis iki gruodžio 2 dienos. Taisyklės yra gana prieštaringos. Viena vertus, leidžiama išeiti tik dėl maisto produktų, į vaistinę ir pas gydytojus. Bet, kita vertus, pasivaikščiojimai parkuose yra sveikintini. Neįmanoma pasikviesti, tarkime, draugo, bet auklė įleidžiama, kaip ir namų tvarkytoja.

"Lauke galite susitikti tik su ne daugiau kaip šešiais žmonėmis", — sako Natalija Sklyarova iš Londono. — Įėjimas į botanikos sodus ir valdas yra ribotas, todėl tokius renginius reikia iš anksto suplanuoti internetu.

Veikia mokyklos, universitetai, kolegijos ir netgi edukaciniai kursai. Ir yra žmonių, kurie vos pažįsta vienas kitą. "Jei kas nors suserga, visa klasė kartu su mokinių šeimos nariais yra izoliuota vienu metu", — sako Natalija.

Parduotuvės yra uždarytos, išskyrus tuos, kurie parduoda būtiniausias prekes. Šiame sąraše yra, pavyzdžiui, techninės įrangos parduotuvės. Daugelis paslaugų veikia, tačiau kirpyklos ir sporto salės — ne.

Negalite valgyti viešojo maitinimo įstaigoje, daugelis barų ir kavinių nusprendė visiškai užsidaryti. Restoranai daugiausia tiekia maistą į  namus arba aptarnauja klientus išsinešimui.

Kai kurios kavinės sugebėjo įrodyti, kad jų prekės yra būtinos, priduria Natalja. Pavyzdžiui, kepykloje gali būti parduodama ne tik duona, bet ir pyragaičiai, tačiau prie stalų niekas nesėdi.

Kaukių režimas Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Koncertų salės ir klubai neveikia nuo kovo. Muziejai dirbo keletą mėnesių iš anksto užsisakę, tačiau dabar jie nedirba. Teatrai (jokiu būdu ne visi) taip pat šiek tiek "atsidarė", o dabar jie vėl nepasiekiami. Daugelis kultūros objektų — pilių, dvarų — svečių nematė nuo pavasario.

Pagal apribojimų laipsnį Italijos regionai yra suskirstyti į tris zonas: "geltona" (ribojantis režimas), "oranžinė" (griežtesnis) ir "raudona" (visiškas uždarymas). Ir jei lapkričio pradžioje didžioji šalies teritorijos dalis buvo geltona, tai dabar vyrauja oranžinė ir raudona spalvos.

"Aš gyvenu Toskanoje, dabar tai yra" raudonoji zona ". Draudžiama palikti mūsų namus, išskyrus maisto prekių parduotuvę, vaistinę, gydytoją ar darbą", — sako Tatjana Aleshkina iš Florencijos.

Kituose regionuose komendanto valanda yra nuo 22:00 iki 5:00. Barai, kavinės, restoranai, konditerijos parduotuvės dirba nuo 5 iki 18 ir juose turi būti iškaba, nurodanti maksimalų svečių skaičių. Leidžiama aplankyti parkus, vilas ir skverus, bet ne grupėmis.

Muziejai, kino teatrai, teatrai, koncertų salės visur uždaryti. Vidaus ir lauko šventės, folkloro festivaliai, mugės ir visi panašūs renginiai yra draudžiami.

Sporto klubai yra uždaryti visoje šalyje. Tačiau "geltonojoje zonoje" galite treniruotis gatvėje, sako Tatjana.

Daugiau nei šeši nesiburiuoja

Ispanijoje specialus režimas galioja iki 2021 metų gegužės 9 dienos. Visur, išskyrus Kanarus, yra komendanto valanda nuo 23:00 iki 6:00. Tačiau kai kurie regionai nusprendė "uždaryti" gyventojus valanda anksčiau. Iš namų galite išeiti tik dėl svarios priežasties. Susirinkti grupėmis gali ne daugiau kaip šeši žmonės.

Režimas turi teisę "dar labiau apriboti" vietos valdžios institucijas. 11 regionų yra vadinamoji perimetro izoliacija, draudimas judėti tarp savivaldybių. "Ne tik naktį, bet ir dieną negalima vykti į kaimyninį miestą ar kaimą", — sako Europos korespondentė Darja Grigorova.

"Katalonijoje kavinės, barai, teatrai, kino teatrai ir daugelis muziejų yra uždaryti bent iki lapkričio pabaigos — gruodžio pradžios", — sako Barselonos gidas Sergejus Zacharovas.

Nuotraukoje: paminklas Cemachui Šabadui — Daktarui Aiskauda, buvusio žydų geto gatvių sankryžoje, jam irgi juokais buvo uždėta medicininė kaukė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Madride penkias intensyvaus darbo dienas ir keliones po miestą ji niekada nesutiko nė vieno patikrinimo punkto ar patikrinimo. Nors kai kurios teritorijos paskelbtos "raudona" zona, iš kurios neįmanoma išvykti be reikalo. Ji pažymėjo, kad policija daugiausia dėmesio skiria privatiems vakarėliams, barams ir klubams, dirbantiems žemutiniuose aukštuose po vidurnakčio: "Vien per sostinės savaitgalį yra padengta iki 300 skirtingų vietų".

Kitur situacija yra rami. "O po vidurnakčio gatvėse yra miestiečių, kurie akivaizdžiai negrįžta namo iš darbo, o vaikšto centre", — sako Darja. 

Tačiau dauguma Madrido gyventojų, anot jos, patys nenori ką nors pažeisti, o restoranai skundžiasi, kad klientai paprasčiausiai bijo eiti į maitinimą, nors tai ir veikia.

Turistų nėra. Tik, pasak Sergejaus, Kanarų salose "pilna svečių iš Didžiosios Britanijos ir Vokietijos, su kuriais ši teritorija turi saugų turistinį koridorių".

Jis sako, kad patys ispanai bando išeiti į gamtą, "visi eina į kalnus", kur nereikia dėvėti kaukių.

Graikijoje karantinas buvo įvestas lapkričio 7 d. Norėdami išeiti iš namų, turite nusiųsti SMS žinutę valdžios institucijoms. "Priemonės trims savaitėms. Leiskime sau normalesnį gruodį, kad šventė atrodytų kaip ankstesniais metais", — sakė ministras pirmininkas Kyriakosas Micotakis. Dar prieš tai restoranai, kavinės, barai, muziejai, sporto salės ir kino teatrai buvo uždaryti.

Karantinas paskelbtas ir Austrijoje. Kirpyklos ir mažmeninės prekybos vietos nustojo veikti — išskyrus parduotuves su kasdieninėmis prekėmis, paštą, bankus ir vaistines.

Tegai:
koronavirusas, Europa
JAV valstybės departamentas

JAV valstybės departamentas pasirengė skirti 800 tūkstančių dolerių "pagalbai Ukrainai"

(atnaujinta 13:16 2020.11.27)
Projekte daroma prielaida, kad JAV ir Vidurio bei Rytų Europos šalys bendradarbiaus siekdamos "perduoti Ukrainai patirtį pereinamojo laikotarpio priemonių ir integracijos su ES srityje"

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. JAV valstybės departamentas pasirengė skirti 800 tūkstančių dolerių "padėti Ukrainai": Vašingtonas ketina tęsti bendradarbiavimo su Europos šalimis programą. Rašo RT remdamasis dotacija, su kuria susipažino redakcija.

Projekte daroma prielaida, kad JAV ir Vidurio bei Rytų Europos šalys bendradarbiaus siekdamos "perduoti Ukrainai patirtį pereinamojo laikotarpio priemonių ir integracijos su ES srityje".

Valstybių partnerėmis turėtų tapti 11 šalių: Bulgarija, Kroatija, Čekijos Respublika, Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija.

Vykdydamos projektą šalys sieks užtikrinti "energetiką ir kibernetinį saugumą", kovoti su COVID-19 pandemijos plitimu ir jos pasekmėmis bei atvira prieiga prie Vakarų rinkų.

Remiantis kai kuriomis ataskaitomis, nuo 2015 iki 2020 metų imtinai JAV suteikė Ukrainai karinę pagalbą iš viso dviem milijardais dolerių.

Šiuo laikotarpiu Vašingtonas pristatė į Kijevą ypač vertingą medicininę įrangą, šarvuotas transporto priemones su High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle" ir jų atsargines dalis, "Harris" daugialypius radijo imtuvus, "Island" tipo patrulines valtis, nešiojamas prieštankines raketų sistemas "FGM-148 Javelin" ir kt.

Tegai:
pagalba, Ukraina, JAV
Dar šia tema
Nusiteikęs pozityviai: Zelenskis pagijo nuo koronaviruso
Rusijos Valstybės Dūma sureagavo į pranešimus apie naujas JAV sankcijas Rusijai
Angela Merkel

Vokietijoje pastebėjo nereikšmingą Merkel susidomėjimą Navalno byla

(atnaujinta 13:04 2020.11.27)
Anksčiau lapkritį Rusijos užsienio reikalų ministerija paragino Vokietiją atskleisti medžiagą Navalno byloje ir pateikti jo mėginių bei vokiečių gydytojų paimtų tyrimų rezultatus

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Vokietijos vadovybės, ypač kanclerės Angelos Merkel, susidomėjimas Aleksejaus Navalno bylos tyrimu yra nereikšmingas, sakė Bundestago deputatas Antonas Frisenas. Jo žodžius cituoja RIA Novosti.

"Galiu padaryti tik vieną išvadą: Navalno byla buvo rimtai pabloginus Vokietijos ir Rusijos santykius. Tai nesukelia nepatogumų Jungtinėms Valstijoms, nes tokiu būdu ji yra daug arčiau savo tikslo užkirsti kelią "Nord Stream-2" statyboms", — aiškino jis, pažymėdamas, kad Vokietijos vyriausybės susidomėjimas tyrimu artėja prie nulio.

Lapkričio 25 dieną Vokietijos vyriausybė paskelbė, kad Navalno byloje yra ne vienas, o keli dalykai susiję su "Novičiok" pėdsakais. Tuo tarpu jie atsisakė atskleisti tikslią medžiagos sudėtį dėl "didelės išplitimo rizikos".

Anksčiau lapkritį Rusijos užsienio reikalų ministerija paragino Vokietiją atskleisti medžiagą Navalno byloje ir pateikti jo mėginių bei vokiečių gydytojų paimtų tyrimų rezultatus. Departamentas nurodė, kad visa iš Berlyno gauta medžiaga yra vien raidės, kuriose nėra jokios reikšmingos informacijos.

Navalnas rugpjūčio 20 dieną sunegalavo lėktuve. Jis buvo paguldytas į Omsko ligoninę. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai kaip pagrindinę diagnozę įvardijo medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Pasak Rusijos gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta. Vėliau jis lėktuvu buvo nugabentas į Vokietiją. Po to šios šalies vyriausybė, remdamasi karo gydytojais, paskelbė, kad Navalnas neva buvo apnuodytas nuodinga karine "Novičiok" medžiaga.

Vėliau Vokietijos Federacinės Respublikos ministrų kabinetas teigė, kad Vokietijos ekspertų išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, be to, OPCW, Berlyno prašymu, atlieka savo tyrimus. Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialią užklausą dėl šios situacijos. Iki šiol tiek Vokietija, tiek OPCW atsisakė pateikti Maskvai medžiagos, kuri, jų nuomone, tapo "apnuodijimo" priežastimi, formulę.

Tegai:
Aleksejus Navalnas, Vokietija, Angela Merkel
Temos:
Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu
Dar šia tema
Lavrovas: Vokietija tapo konfrontacijos su Rusija lydere Europoje
JAV Kongresas priėmė rezoliuciją dėl sankcijų Rusijos Federacijai dėl Navalno