Niurnbergo prosesas

Istorikas paaiškino, kodėl Niurnbergas buvo pasirinktas nacių teismo vieta

(atnaujinta 09:25 2020.11.23)
Teismo procesas buvo beprecedentiškai kruopščiai parengtas: jame dalyvavo daugiau nei 160 liudininkų, visų posėdžių stenograma sudarė daugiau nei 20 tūkstančių puslapių

VILNIUS, lapkričio 22 — Sputnik. 

Antihitlerinės koalicijos šalys nusprendė surengti tribunolą dėl nacistinės Vokietijos vadovybės Niurnberge, nes šis miestas buvo svarbus nacionalsocialistų partijai ir patyrė mažiau sunaikinimo nei Berlynas, RIA Novosti sakė Rusijos karo istorijos draugijos mokslo direktorius Michailas Miagkovas.

"Teismo procesas buvo beprecedentiškai kruopščiai parengtas: ar tai juokai — jame dalyvavo daugiau nei 160 liudininkų, visų posėdžių stenograma sudarė daugiau nei 20 tūkstančių puslapių", — sakė Miagkovas.

Tuo tarpu jis pažymėjo, kad nugalėjusios šalys iš pradžių nesutarė, kaip tiksliai turėtų būti vykdomas nacių teismas.

"Šalių -sąjungininkių antihitlerinėje koalicijoje vadovų susitikimuose buvo aptarta, kokia forma šis procesas turėtų vykti. Ruzveltas ir ypač Čerčilis pasisakė už tai, kad jis būtų politiškesnis, tai yra, visa tai virstų nacių viršininkų gaudymu, greitu jų tardymu. Tačiau Stalinas reikalavo, kad procesas būtų teisėtas ir kad kiekvienas nacių nusikaltėlis turėtų būti nubaustas už savo konkrečius nusikaltimus", — sakė šaltinis.

Niurnbergo bylos nagrinėjimas prasidėjo 1945 metų lapkričio 20 ir baigėsi 1946 metų ​​spalio 1 dieną. Prieš tribunolą stojo 24 kaltinamieji, kurie buvo aukščiausios nacistinės Vokietijos vadovybės dalis. Visi 403 teismo posėdžiai buvo atviri. Procesas buvo plačiai nušviestas pasaulio spaudos ir buvo transliuojamas tiesiogiai. Iš tų, kurie pripažinti kaltais dėl sunkių nusikaltimų taikai ir žmonijai, 12 buvo nuteisti mirties bausme pakariant. Likusieji turėjo atlikti laisvės atėmimo bausmes arba ilgus metus kalėti.

Tegai:
Niurnbergo procesas
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuvai gresia naujas Niurnbergo procesas už kolaborantų slėpimą
Aleksandras Bastrykinas: Vakaruose bandoma iš naujo įvertinti Niurnbergo tribunolą
RD-180 varikliai

Rusija perdavė paskutinę RD-180 variklių partiją JAV

(atnaujinta 12:28 2021.04.16)
Iš viso pagal daugiau nei dvidešimties metų sutartį "Energomash" į Jungtines Valstijas tiekė 122 komercinius variklius RD-180

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Paskutinė rusiškų raketinių variklių RD-180 partija buvo perduota Jungtinėms Valstijoms pagal anksčiau sudarytą sutartį, rašoma "Roskosmos" svetainėje, praneša RIA Novosti.

"2021 metų balandžio 14 dieną mokslininkų ir gamybos asociacijoje "Energomash", Amerikos klientams buvo perduoti šeši RD-180 varikliai. "Pratt & Whitney", "United Launch Alliance", "RD AMROSS" atstovai pasirašė variklių formas", — sakoma valstybinės korporacijos tinklalapyje.

Dabar varikliai ruošiami gabenti. "Dabartinis pristatymas bus paskutinis pagal galiojančią sutartį" — pridėta pranešime.

Anksčiau "Energomash" generalinis direktorius Igoris Arbuzovas RIA Novosti sakė, kad paskutinė RD-180 raketinių variklių partija pagal dabartinę sutartį šiemet bus pristatyta į JAV.

Iš viso pagal daugiau nei dvidešimties metų sutartį "Energomash" į Jungtines Valstijas tiekė 122 komercinius variklius RD-180. Variklis RD-180 naudojamas pirmajame amerikietiškos raketos "Atlas 5" etape. Tuo pačiu metu ULA anksčiau RIA Novosti sakė, kad ketina nutraukti "Atlas" raketų valdymą su RD-180 2020-ųjų viduryje. Norint pakeisti "Atlas", kuriama raketa "Vulcan" su amerikietiškais BE-4 varikliais.

Tegai:
variklis, Rusija, JAV
Džo Baidenas

"Putinas tavęs nebijo!" Britai pasmerkė Baideną sankcijas Rusijai

(atnaujinta 13:13 2021.04.16)
Rusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad JAV sankcijų kursas neatitinka abiejų šalių tautų interesų, ir pažadėjo parengti atsakomąsias priemones

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Britai sukritikavo JAV prezidentą Džo Baideną dėl naujų sankcijų Rusijai, rašo "Daily Mail".

"Baidenas laiko save supermenu, išspardęs dešimt Rusijos diplomatų. Koks jis kvailys!" — rašė vienas iš skaitytojų.

Kitas komentatorius pažymėjo, kad Amerikos lyderis bando padaryti "viską nepaisant" buvusio prezidento Donaldo Trampo, kiti mano, kad tokia situacija nebūtų buvusi vadovaujant buvusiam JAV vadovui.

Nord Stream-2
© Sputnik / Дмитрий Лельчук

"Visa tai sukels chaosą ir prives mus prie karų, bado, nedarbo ir anarchijos", — pabrėžė jis.

Dauguma vartotojų ragina "išvaryti Baideną iš Baltųjų rūmų".

Kai kurie vartotojai apgailestavo ir atsiprašė "viso laisvojo pasaulio" dėl JAV demokratų partijos padarytos žalos.

"Ar norite pasmaugti Rusiją sankcijomis? Ji turi 600 milijardų dolerių aukso ir užsienio valiutos atsargų. Tai šalis, turinti didžiausius gamtos išteklius pasaulyje", — sakė kitas komentatorius.

Jungtinės Valstijos vakar paskelbė dar vieną sankcijų Rusijai paketą dėl "Maskvos kišimosi į 2020 metų rinkimus", "kibernetinių atakų" ir padėties Kryme.

Rusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad JAV sankcijų kursas neatitinka abiejų šalių tautų interesų, ir pažadėjo parengti atsakomąsias priemones.

Tegai:
sankcijos, Rusija, JAV, Didžioji Britanija, Vladimiras Putinas, Džo Baidenas