VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Vokiečiai yra labai nepatenkinti JAV elgesiu: naująsias priemones prieš "Nord Stream – 2" jie vadina griežčiausiomis iš visų sankcijomis. Jas įgyvendins demokratas, ne kartą išreiškęs itin neigiamą požiūrį į dujotiekį. Ar Baidenas galės visiškai užblokuoti vamzdį — Natalijos Dembinskojos straipsnyje RIA Novosti.
Trampo pasirašyti dokumentai įsigalios sausio mėnesį, o įmonėms, kurios į Rusijos vamzdyną investavo mažiausiai milijoną dolerių, bus taikomi apribojimai. Tai paveiks ir tuos, kas užsiima logistika.
"Gazprom" patikino, kad "Nord Stream – 2" gavo finansavimą iš partnerių dar prieš paskelbiant sankcijas. Kaip paaiškino bendrovės vadovo pavaduotojas Aleksandras Medvedevas, "Engie", "OMV", "Shell", "Uniper" ir "Wintershall" spėjo pervesti pinigus, o lėšos jau buvo nukreiptos pagal paskirtį. Vokietijos "Uniper" pabrėžė, kad šalis patvirtino savo paramą projektui, remdamasi jo svarba tiekimo saugumui.
Tačiau Vašingtonas iš visų jėgų stengiasi to išvengti. Didžiausia Vokietijos naujienų agentūra DPA, remdamasi šaltiniu Baltuosiuose rūmuose, praneša, kad amerikiečiai skambina projekto dalyviams su "įspėjimais".
"Jungtinės Valstijos nenori taikyti sankcijų Europos įmonėms. Skelbiame apie šiuos raginimus, kad perspėtume ir suteiktume laiko pasitraukti (iš projekto). Šio vamzdyno nebus", — agentūrai sakė šaltinis.
Laiko patikrinta taktika. Po pirmojo sankcijų paketo Šveicarijos "Allseas" paskelbė sustabdanti vamzdžių klojimą. Tačiau Vašingtonas neatsižvelgė į tai, kad Rusija turi savo vamzdžių klojimo pajėgumus. Todėl statybos beveik baigtos.
Vokietijai amerikiečių grasinimai kelia nemalonių netikėtumų. "Toks požiūris yra visiškai nepriimtinas sąjungininkų tarpe. <...> JAV ekstrateritorinės sankcijos yra nepriimtinas kišimasis į tarptautinę teisę", — pabrėžė Vokietijos ekonomikos Rytų komiteto vadovas Oliveris Hermesas.
Skambučiai su grasinimais tik patvirtino vokiečių baimes: pasikeitus valdžiai Vašingtone, neverta tikėtis, kad retorika sušvelnės. Ateinančiais mėnesiais Baidenas "planuoja dar labiau užveržti varžtus", kad projektas su trijų milijardų eurų Vokietijos investicijomis visiškai žlugtų, rašo Vokietijos leidinys "Bild".
Ypač įspūdingas JAV ketinimas taikyti sankcijas draudimo ir sertifikavimo įmonėms, kurios dirba su Rusijos verslu ir teismais. Nors darbotvarkėje nėra jokių apribojimų Vokietijos valdžios institucijoms, Baidenas gali palaidoti beveik baigtą "Nord Stream-2", teigia laikraštis.
Dėl naujų sankcijų jau susitarta kongrese ir jos bus įtrauktas į 2021 metų gynybos biudžeto pakeitimus. Ankstesni apribojimai, žinoma, nebus panaikinti.
"Galų gale draudikai nedrįs atlyginti dujotiekio užbaigimo metu patirtos žalos, o sertifikavimo įmonės negalės įvertinti suvirintų vamzdžių patikimumo prieš dujų pateikimą į Vokietiją. Jei Trampas nespės, tai padarys Baidenas", — aiškina RIA Novosti nepriklausomas pramonės ekspertas, ekonomistas Leonidas Chazanovas.
Nors spaudimas europiečiams didėja, o Baltieji rūmai perejo prie visiško šantažo, panikuoja ne visi.
"Amerikos pramonė yra labai priklausoma nuo Senojo pasaulio rinkos, o Vašingtono bandymai užkirsti kelią dujotiekio užbaigimui gali sukelti visos Europos Sąjungos ir atskirų jos narių atsakomųjų sankcijų bangą. Be to, šiuo atveju amerikiečiai automatiškai praranda savo politinius sąjungininkus NATO", — teigia Chazanovas.
Yra dar vienas dalykas: Baidenas pirmiausia turi spręsti vidines problemas, o tai užtruks ilgai. Amerikos ekonomikos būklė yra baisios buklės. Antrąjį ketvirtį BVP žlugo 33 proc. Ekonomistai pripažino pandemiją kaip rimčiausią grėsmę šaliai nuo Didžiosios depresijos. Visi ankstesni nuosmukiai ir karai Irake padarė mažiau žalos.
Svarstomas dar vienas paketas, kurio vertė siekia 2,5 trln. USD. Tai yra ir papildomos išmokos bedarbiams, parama mažam ir vidutiniam verslui. Spausdinimo mašinos paleidimas žada beveik 10% JAV dolerio susilpnėjimą euro atžvilgiu. Esant tokiai situacijai, Baideno administracija neturės laiko "Nord Stream-2".
Nereikėtų pamiršti ir ekonomiškai objektyvių veiksnių: Rusijos dujotiekio dujų paklausa vis dar yra didelė, o kainų kritimas Europos neatidėliotinų priemonių rinkoje prieš žiemą tai įtikinamai patvirtina.
"Nuo rugpjūčio dujų gamyba Rusijoje didėja, spalį pagaminta beveik 63 mlrd. kubinių metrų kuro, tai yra 13 proc. daugiau nei rugsėjį ir net daugiau nei 2019 metų spalį. Tai rodo paklausos augimą, pirmiausia užsienyje", — teigia "Alpari" informacijos ir analitinio centro vadovo pavaduotoja Natalija Milčiakova.
Neigiamu Baideno pirmininkavimo aspektu laikoma Baideno energetikos politika, vadinamasis žaliasis kursas. Demokratai planuoja išleisti 2 trln. JAV dolerių perėjimui prie švarios energijos iki 2035 metų, o iki 2050 m. — kad išmetamų teršalų kiekis būtų lygus nuliui. Tačiau ir Rusijai naudinga žalia energija: "Nord Stream–2" tinka ne tik gamtinėms dujoms, bet ir vandeniliui. Europoje kuro vandenilio pagrindu paklausa yra potencialiai labai didelė.
"Be to, naujajai administracijai visiškai nereikia konflikto su europiečiais. Po inauguracijos Baidenas turės atkurti sugadintus santykius su Europos Sąjunga, o visų pirma su Vokietija, nes kitaip NATO kovinių pajėgumų stiprinimas bus neįmanomas", — priduria Milčiakova.
Beje, JAV taip pat abejoja, ar naujasis Baltųjų rūmų vadovas įvykdys viską, ką žadėjo Rusijos dujotiekio atžvilgiu. Kaip tikina buvęs Virdžinijos valstijos senatorius Ričardas Blekas, Baidenas mieliau derėsis su Maskva dėl "tylaus" statybų užbaigimo. Ir mainais bandys susitarti dėl naudos Vašingtonui.
VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Mokslininkai nustatė anksčiau nežinomą vėžio susidarymo mechanizmą, praneša "Medicalxpress".
Singapūro nacionalinio universiteto tyrėjų grupė ištyrė RPA, koduojančią COPA baltymą, kuris veikia kepenų, stemplės, skrandžio ir krūties vėžio vystymąsi. Jie klinikinėje aplinkoje analizavo, ar iš COPA geno perrašyta RNR buvo redaguota ar pakeista.
Jie nustatė, kad kiekviename langelyje yra redaguota ir neredaguota COPA versija. Jei vyrauja antroji versija, labiau tikėtina, kad ląstelė taps piktybine. Pažymima, kad redaguotas COPA slopina sudėtingą molekulinių signalų tinklą, kurio padidėjęs aktyvumas sukelia per didelį ląstelių dauginimąsi, o tai gali sukelti navikų atsiradimą.
Pasak tyrimo autorių, gauti duomenys padės rasti būdą suaktyvinti vėžio slopinimo procesus, redaguojant ląstelėje esančią RNR.
VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Kinijos valdžios institucijos ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nesiėmė pakankamai greitos ir ryžtingos kovos su koronaviruso pandemija prevencijos. Jas tuo apkaltino nepriklausoma Šveicarijos tyrėjų taryba, praneša CNN.
"Mums tikrai aišku, kad visuomenės sveikatos priemonės galėjo būti įvestos tiek vietiniu, tiek nacionaliniu lygiu Kinijoje 2020 metų sausio mėnesį", — sakoma tarybos pranešime.
Ekspertai padarė išvadą, kad organizacija sureagavo lėtai, kai jau buvo žinoma apie COVID-19 plitimą. Nors apie tai buvo įspėta jau gruodį, organizacijos atstovai pandemijos neįvardijo iki sausio pabaigos.
Jie ragino reformuoti organizaciją: anot jų, ji neturi pakankamai galių vykdyti funkcijas, kurių iš jos tikimasi. Todėl, tarybos manymu, pasauliui reikia "iš naujo nustatyti" savo reagavimo į epidemiologines grėsmes mechanizmus.
Sausio 18 dieną buvo pranešta, kad PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas perspėjo žmoniją, jog ji atsidūrė ant moralinės katastrofos slenksčio: dėl to, kaip nevienodai vakcinos paskirstomos tarp šalių, daugeliui žmonių neturtingiausiose šalyse gresia mirtis.
Sausio 21 yra 21-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 344 dienos.
2021 metų sausio 21 dieną saulė saulė teka 08:28, leidžiasi 16:33, dienos ilgis — 8 val. 05 min.
Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina.
1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė.
1906 metais gimė lietuvių poetas ir vertėjas Konstantinas Snarskis, pasirašinėjęs K.Žvangulio slapyvardžiu. Mirė 1980 m.
1951 metais gimė poetė Česlova Jakštytė.
1967 metais mirė poetas Jovaras (tikrasis vardas — Jonas Krikščiūnas). Gimė 1880 m.
2011 metais 70-metis lietuvių aktorius Juozas Budraitis paguldytas į Sankt Peterburgo ligoninę.
1793 metais už valstybės išdavystę giljotinuotas Prancūzijos karalius Liudvikas XVI.
1905 metais gimė garsusis madų dizaineris prancūzas Kristianas Dioras. Mirė 1957 m.
1908 metais Niujorke buvo priimtos taisyklės, draudžiančios moterims rūkyti viešose vietose.
1911 metais pirmą kartą organizuotas Monte Karlo automobilių ralis.
1924 metais nuo kraujo išsiliejimo į smegenis mirė Rusijos bolševikų lyderis Vladimiras Leninas.
1950 metais Londone mirė anglų rašytojas, romano "Gyvulių ūkis" autorius Džordžas Orvelas. Gimė 1903 m.
1954 metais JAV baigtas statyti pirmasis branduolinis povandeninis laivas "Nautilus".
1970 metais Irake, apkaltinus bandymu nuversti vyriausybę, mirties bausmė įvykdyta 12 asmenų.
1976 metais TSRS pirmą kartą pradėti pardavinėti vakarietiški laikraščiai — "Financial Times" ir "New York Times".
1976 metais anglų-prancūzų viršgarsinis lėktuvas "Concord" pradėjo reguliarius skrydžius.
1977 metais Italijoje buvo legalizuoti abortai.
1990 metais Rytų Vokietijos komunistai nušalino nuo pareigų Egoną Krencą bei dar 13 politinio biuro narių, kurie pranašavo Berlyno sienos kritimą.
1998 metais popiežius Jonas Paulius II pradėjo penkių dienų vizitą Kuboje.