Varšuva, archyvinė nuotrauka

Buvę Lenkijos prezidentai ragina Varšuvą liautis šantažuoti ES

(atnaujinta 13:47 2020.12.08)
Europos Sąjunga negali vienbalsiai patvirtinti naujo septynerių metų biudžeto ir tęsia diskusijas ieškodama galutinio sprendimo. Anksčiau Lenkija ir Vengrija vetavo ES finansinį planą ir ekonomikos atkūrimo paketą

VILNIUS, gruodžio 8 — Sputnik. Buvę Lenkijos prezidentai Lechas Valensa (Lech Wałęsa), Aleksandras Kvasnievskis (Aleksander Kwaśniewski) ir Bronislavas Komorovskis (Bronisław Komorowski) paragino šalies prezidentą, ministrą pirmininką ir vyriausybę liautis šantažuoti Europos Sąjungą grasinant vetuoti organizacijos biudžetą, praneša RIA Novosti.

Europos Sąjunga dar negali vienbalsiai patvirtinti naujo septynerių metų biudžeto ir tęsia diskusijas ieškodama galutinio sprendimo. Kaip lapkričio 19 dieną pareiškė Europos Vadovų Tarybos vadovas Šarlis Mišelis (Charles Michel), daugelio ES šalių pozicija neleidžia patvirtinti naujo daugiamečio finansinio plano. Lenkija ir Vengrija vetavo ES finansinį planą ir ekonomikos atkūrimo paketą dėl to, kad nesutiko su "sąlyginiu lėšų paskirstymo mechanizmu". Varšuva ir Budapeštas iš pradžių priešinosi tokiam mechanizmui, kuriam įsigaliojus jie galėjo prarasti ES finansavimą dėl Europos normų ir įsipareigojimų pažeidimų teisinės valstybės srityje.

"Lenkijos veto būtų suprantamas sprendimas ir gautų mūsų paramą, jei Europos biudžetas būtų nuostolingas ar nesąžiningas Lenkijai. Bet nėra taip! Mateušo Moravieckio vyriausybė 2021–2027 metų biudžetą suderino ir su jo parama jis patvirtintas Briuselyje šių metų liepą", — teigiama antradienį buvusių prezidentų išplatintame pareiškime.

Dokumente teigiama, kad Lenkija buvo ir išliks didžiausia ES lėšų gavėja.

"2007–2013 metais Lenkija gavo 67 mlrd. eurų, 2014–2020 m. — 82,5 mlrd. eurų, o 2021–2027 m. numatyta daugiau nei 139 mlrd. eurų subsidijų ir 34 mlrd. eurų paskolų. Lenkams reikalingos šio biudžeto lėšos kovai su koronaviruso pandemijos ekonominėmis pasekmėmis, darbo vietoms išsaugoti ir Lenkijos įmonėms paremti", — pažymi buvę šalies vadovai.

"Todėl mes akcentuojame: Europos biudžetas, kurio laukia visa Europa, negali tapti partijos ar vidinės partijos kovos dėl valdžios įkaitu", — teigiama pareiškime.

Kalbant apie teisinės valstybės principą, dėl kurio Lenkija ketina vetuoti ES biudžetą, dokumento autoriai pažymi, kad "nėra jokios unikalios lenkiškos teisinės valstybės versijos, išskyrus europinę versiją, lygiai taip pat, kaip nėra dviejų orumo rūšių — lenkiško ir europietiško, arba dviejų laisvės rūšių".

Valensa, Kvasnievskis ir Komorovskis savo pareiškime ragina "Lenkijos prezidentą, ministrą pirmininką ir vyriausybę nustoti šantažuoti kitas Europos Sąjungos šalis grasinant vetuoti ES biudžetą, kuris anksčiau buvo priimtas ir paskelbtas kaip didžiulė Lenkijos vyriausybės sėkmė".

"Tai žalingas veiksmas Lenkijai ir jos vietai vieningoje Europoje", — teigiama pareiškime.

Tegai:
Varšuva, ES, Lenkija
Dar šia tema
Apie naudą negalvoja: kaip Lenkija pasipelnys iš Lietuvos žlugus BRELL
Estijos gynybos pajėgų vadas sakė, kad kariai turi ko išmokti iš Lenkijos
Grožis koronaviruso fone: kaip Kalėdoms papuošta Lenkijos sostinė
Lenkija laukia ES biudžeto pasiūlymų iš Vokietijos
"Ignitis grupė" Lenkijoje statomame vėjo parke sumontavo visas 29 vėjo elektrines
Koronavirusas

PSO įvertino vakcinacijos poveikį imuniteto COVID-19 vystymuisi

(atnaujinta 22:08 2021.01.19)
Organizacijos atstovės spaudai teigimu, prireiks daugelio mėnesių, kol bus pasiektas pakankamas imunitetas, galintis apsaugoti nuo viruso

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Reikės daugelio mėnesių, kol vakcina sukurs didžiulį imunitetą COVID-19, ir nežinoma, ar tai padės sustabdyti infekcijų plitimą, antradienį pranešė PSO atstovė spaudai Margaret Haris, rašo RIA Novosti autorė Jelizaveta Isakova.

"Vakcinos padės, bet ne iš karto. Prireiks daugelio mėnesių, kol bus pasiektas pakankamas imunitetas, galintis apsaugoti. Mes net nežinome, kada sustos viruso plitimas. Mes tik žinome, kad vakcinos sustabdys šią ligą", — sakė ji.

Lietuvoje bendras patvirtintų koronaviruso atvejų konkretiems žmonėms skaičius nuo pandemijos pradžios yra 168 708. Bendras COVID-19 mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios yra 2 494.

Karantinas Lietuvoje dėl koronaviruso pandemijos galioja iki sausio 31 dienos. Vyriausybė anksčiau atsisakė svarstyti verslo atstovų prašymą atidaryti ne maisto prekių parduotuves ir grožio salonus.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
JAV Valstybės departamento pastatas

JAV svarsto įvesti naujas sankcijas Rusijai pagal CAATSA

(atnaujinta 21:55 2021.01.19)
JAV antradienį įvedė sankcijas "Fortuna" laivui ir jo savininkui "KVT-RUS", dalyvavusiems dujotiekio "Nord Stream-2" projekte

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. JAV netrukus svarstys papildomas sankcijas Rusijai pagal "Countering America's Adversaries Through Sanctions Act" (CAATSA), sakė JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas, praneša RIA Novosti.

"JAV artimiausiu metu apsvarstys papildomas sankcijas pagal CAATSA ir Europos energetinio saugumo aktą (PEESA)", — rašoma Pompėjaus, kuris sausio 20 dieną palieka pareigas Trampo administracijoje, pareiškime.

Jis priminė, kad JAV antradienį įvedė sankcijas "Fortuna" laivui ir jo savininkui "KVT-RUS", dalyvavusiems dujotiekio "Nord Stream-2" projekte.

"Jei "Nord Stream-2" bus baigtas, tai suteiks Rusijai galimybę visiškai apeiti Ukrainą, atimant iš jos gyvybiškai svarbias pajamas ir atveriant ją tolesniems agresyviems Rusijos veiksmams, taip pat skirs lėšų gamtos ištekliams naudoti kaip spaudimo ir piktavališkos įtakos Vakarų Europoje priemonę", — sakė jis.

"Šiandien paskelbtas pranešimas apie sankcijas parodo, kad JAV nebijo patraukti atsakomybėn tų, kurie ir toliau padeda bei sutinka su šiuo Rusijos prievartos instrumentu", — teigė Pompėjas.

Tegai:
Nord Stream-2, sankcijos, Rusija, JAV
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai