1991 metų gruodžio 8 dieną Baltarusijoje pasirašyta Belovežo sutartis

Belovežo sąmokslas: kaip mes mokame griauti ir nemokame statyti

(atnaujinta 17:11 2020.12.08)
Savo prisiminimuose Bušas vyresnysis rašė, kad Jelcinas jam paskambino tiesiai iš medžioklės namelio Belovežo girioje ir pasakė: "Gorbačiovas dar nežino šių rezultatų... Mielasis Džordžai... Tai nepaprastai, nepaprastai svarbu"

VILNIUS, gruodžio 8 — Sputnik. 1991 metų gruodžio 8 dieną Belovežo girioje Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas, Ukrainos prezidentas Leonidas Kravčiukas ir Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Stanislavas Šuškevičius pasirašė Belovežo susitarimą dėl NVS įkūrimo ir TSRS pabaigos. Apie tai — Sputnik radijo autoriaus Vladimiro Byčkovo straipsnyje.

Buvęs artimiausias Jelcino bendražygis Michailas Poltoraninas jau mūsų laikais viename iš interviu, paklaustas, kokį vaidmenį Jelcinas atliko rengdamas Belovežo sutartį, sakė: "Jelcinas atliko lemiamą vaidmenį. Jam nieko nebuvo gaila. Jam nerūpėjo... kad tik liktų valdžioje. Jis susidraugavo su Gorbačiovu, kuriam apskritai buvo į viską nusispjaut, ir jie tik "piešė" tarpusavio kovą. Bet iš tikrųjų nebuvo kovos! Jie tiesiogine to žodžio prasme tarėsi naktimis".

Президент РСФСР Борис Ельцин, президент СССР Михаил Горбачев и и президент США Джордж Буш беседуют на официальном обеде в Кремле, 1991
© Sputnik / Сергей Гунеев
RSFSR prezidentas Borisas Jelcinas, TSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas ir JAV prezidentas Džordžas Bušas Kremliuje 1991 metais

Savo ruožtu Gorbačiovas atsisakė Sąjungos pozicijos tarptautiniu lygiu. 1989 metų gruodžio 3 dieną per susitikimą Maltoje jis ir prezidentas Džordžas Bušas pareiškė, kad TSRS ir JAV nebėra priešininkės. Ši diena įėjo į istoriją kaip oficiali šaltojo karo pabaigos data. Nors daugelis dabartinių politologų šio susitikimo rezultatus vadina "politiniu Černobyliu". Bušas vyresnysis, vos susipažinęs su Gorbačiovu 1985 metais, sakė: "Mūsų užduotis yra ne padėti jam, o veikti JAV interesais, siekiant paveikti jo politiką mums reikalinga linkme". Tuometinis JAV valstybės sekretorius Henris Kisindžeris (Henry Kissinger) pasiūlė pasirinkti kursą Rytų Europos reintegracijai su Vakarų Europa be TSRS. Tuo tarpu buvo pažadėta, kad Gorbačiovas nenaudos pokyčių Rytų Europos valstybėse Tarybų Sąjungos saugumo interesų nenaudai.

Президент США Джордж Буш смотрит на часы во время совместной пресс-конференции с президентом СССР Михаилом Горбачевым в Лондоне, 1991 год
© AP Photo / Dennis Cook
TSRS Aukščiausiosios Tarybos pirmininko Michailo Gorbačiovo ir JAV prezidento Džordžo Bušo bendra spaudos konferencija

Prieš susitikimą Maltoje prezidento administracijos vadovas Džonas Sununu (John Sununu) atvirai pasakė: "Mes smarkiai suduosime [Gorbačiovui] ... jis skris kūlversčiais". Bušas Vyresnysis buvo dar aforistiškesnis: "Teisingai. Mes užgriūsime juos kaip įsilaužėlių gauja!"

Amerikiečiai jautėsi nesaugūs dėl sovietų lyderio pozicijos. Todėl netrukus po Maltos valstybės sekretorius Džeimsas Beikeris (James Baker) susitikime Maskvoje su Gorbačiovu jau pradėjo sakyti, kad JAV pasisako už "vieningą Vokietiją kaip NATO narę, o ne neutralią". Tuo tarpu Beikeris patikino, kad NATO jurisdikcija nebus išplėsta į Rytus "nė per centimetrą nuo dabartinių pozicijų".

Politikos analitikai teigia, kad Gorbačiovas tikėjo, jog mainais už nuolaidas gaus Vakarų šalių finansinę pagalbą. Tačiau 1991 metų liepos mėnesį G7 aukščiausiojo lygio susitikime Londone Bušas vyresnysis šias svajones sutriuškino. Neva šiuo klausimu nėra "aiškumo". Remiantis jo atsiminimais, Gorbačiovas paliko Londoną prislėgtas. JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Brentas Skaukroftas (Brent Scowcroft) situaciją apibūdino taip: "Gorbačiovas atėjo pasiimti to, kas, jo manymu, jam priklauso... Tarsi pats nesuprastų problemų rimtumo". Tai Bušas vyresnysis tik pažymėjo: "Atrodo, kad vaikinas sutriuškintas, ar ne?"

Совместная пресс-конференция Председателя Верховного Совета СССР Михаила Горбачева и президента США Джорджа Буша
© Sputnik / Юрий Сомов
JAV prezidentas Džordžas Bušas per bendrą spaudos konferenciją su Michailu Gorbačiovu Londone, 1991 metai

Bet grįžkime prie Belovežo girios susitarimo. Pasak Poltoranino, "Jelcinas prezidento idėją iš Amerikos parsivežė dar 1989 metais. Daug darbo buvo padaryta su mūsų politikais Jungtinėse Valstijose. O Jelcinas labai pasidavė įtakai".

1991 metų birželio mėnesį uždarame TSRS Aukščiausiosios Tarybos posėdyje KGB pirmininkas Vladimiras Kriučkovas paskelbė, kad šalyje veikia mažiausiai 2 200 priešo įtakos agentų. TSRS žlugdymo darbus atliko galingos pajėgos, įsikūrusios užsienyje. Tai atvirai pareiškė Džordžas Bušas:

"Pasiekta didžiausia pergalė prieš TSRS, ir, tarp kitko, jos vidinės opozicijos rankomis"...

Подписание Беловежских соглашений в Белоруссии 8 декабря 1991 года
© Sputnik / Ю. Иванов
Baltarusijos Belovežo giros susitarimų pasirašymas 1991 metų gruodžio 8 dieną

Jelcinas knygoje "Prezidento užrašai" apibūdina savo jausmus "TSRS laidotuvių Beloveže" metu: "Staiga atsirado kažkokios laisvės, lengvumo jausmas... Aš jaučiau širdyje: didelius sprendimus reikia priimti lengvai..."

Tai buvo lengvas sprendimas. Šventė su didele puota. Prisiminimuose Bušas vyresnysis rašė, kad Jelcinas jam paskambino tiesiai iš medžioklės namelio Belovežo girioje ir pasakė: "Gorbačiovas dar nežino šių rezultatų... Mielasis Džordžai... Tai nepaprastai, nepaprastai svarbu. Atsižvelgdamas į jau susiklosčiusią tradiciją tarp mūsų, negalėjau laukti net dešimties minučių, kad jums nepaskambinčiau".

Man suprantamas tavo amžių liūdesys,
Belovežo giria, Belovežo giria...

Tegai:
Džordžas Bušas-vyresnysis, Michailas Gorbačiovas, Borisas Jelcinas
Donaldas Trampas ir Vladimiras Putinas

Žiniasklaida sužinojo, kur dingo vertėjo įrašai Trampo ir Putino susitikimo

(atnaujinta 12:30 2021.01.17)
Pažymima, jog įstatyme teigiama, kad prezidentas negali sunaikinti įrašų nepasitaręs su nacionaliniu archyvaru ir nepranešęs Kongresui

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trampas buvo neapdairus dėl dokumentų saugojimo įstatymų, kurie grasina palikti spragų jo prezidentavimo istorijoje, pranešė "Associated Press".

Pažymima, kad Trampas turi "įprotį draskyti dokumentus" ir tada juos mesti, todėl Baltųjų rūmų darbuotojai, dirbantys su popieriais, turi juos klijuoti ištisas valandas. Pasak agentūros, "didėja susirūpinimas", kad neišsamus Baltųjų rūmų įrašų išsaugojimas "paliks skylę Trampo prezidentavimo istorijoje".

Protestai prieš socialinių tinklų blokavimą Varšuvoje
© AP Photo / Czarek Sokolowski

"Jam liepė nustoti tai daryti, bet jis nenorėjo sustoti", —agentūrai sakė buvęs Baltųjų rūmų archyvų analitikas Solomonas Lartie.

Agentūra visų pirma praneša, kad Trampas "konfiskavo" vertėjo įrašus, dalyvavusio jo 2017 metų susitikime su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Hamburge.

Be to, agentūros duomenimis, Trampo darbuotojai naudojo asmenines el. pašto ir pranešimų siuntimo programas. Pasak žiniasklaidos, buvęs Baltųjų rūmų patarėjas Donas McGunas 2017 metų vasario mėnesį išsiuntė atmintinę, kurioje nurodė darbuotojams atsisakyti tokios abejotinos praktikos arba išsaugoti medžiagą darant ekrano kopijas. Tačiau organizacijos, propaguojančios valdžios institucijų skaidrumą, mano, kad ekrano kopijos negali pateikti viso informacijos kiekio, teigia agentūra.

"Associated Press" paaiškina, kad Trampo nesilaikymas įstatymų, reikalaujančių saugoti dokumentus, negresia dabartiniam JAV vadovui ir neturės jokių pasekmių. Įstatyme teigiama, kad prezidentas negali sunaikinti įrašų nepasitaręs su nacionaliniu archyvaru ir nepranešęs Kongresui, tačiau prezidentas turi teisę nesilaikyti archyvaro rekomendacijos.

Tegai:
Vladimiras Putinas, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Atvykau pirmą kartą: Rusijos ambasadorius pasidalijo gyvenimo Lietuvoje įspūdžiais
Rusijoje prasideda masinė vakcinacija nuo COVID-19
Kremlius

JAV žurnalistas papasakojo, kur slypi Rusijos galia

(atnaujinta 12:04 2021.01.17)
Kaip pažymėjo žurnalistas, būti rusu reiškia gyventi su viltimis ir jausmais, o ne logika ir šaltais faktais

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Amerikiečių dramaturgė ir žurnalistė Tuvia Tenenbohm savo straipsnyje "National Review" žurnalui aprašė, kaip rusai gyvena per koronaviruso pandemiją ir kokia yra jų pagrindinė stiprybė.

Autorius pažymėjo, kad Maskvoje, nepaisant epidemijos, dirba prekybos centrai, kavinės ir restoranai.

"Juk negalima laikyti uždaryto visame pasaulyje garsaus Didžiojo teatro. Negalima atsisakyti ir gero rusiško maisto", — prisipažino žurnalistas. Jo nuomone, Rusijos sostinė siūlo skaniausius patiekalus pasaulyje.

Tuo pat metu Vakaruose žmonės dienas leidžia bijodami, kad gali mirti "šiandien, rytoj ar kitą savaitę". Žurnalistas pažymėjo, kad nežino, kuris požiūris yra geresnis, tačiau kasdienis Rusijos gyvenimas atrodo taip, lyg nebūtų pandemijos.

Jis papasakojo, kad į Rusiją atvyko iš Vokietijos. Hamburge jis nusipirko kaukę, kuri atrodo kaip dalis palestiniečių galvos apdangalo. Europoje daugelis nešioja šias kaukes, norėdami parodyti paramą palestiniečiams. Tuo pačiu metu rusai net nepastebėjo neįprastos priemonės.

"Čia, skirtingai nei bet kurioje Europos šalyje, kurioje buvau, niekas negalvoja apie Palestiną", — rašo jis.

Jis pažymėjo, kad Maskvoje policijos pareigūnai budi prieigose prie metro, kur jie tikrina, ar nėra apsaugos priemonių. Tačiau kai kurie rusai eina į metro ir nuima kaukes nuo veidų.

"Rusija — tai kitas pasaulis. Ne tas, prie kurio esu įpratęs. Rusija nėra Vakarai, ir net logika čia kitokia. Kas tai? Aš nesu visiškai tikras. Kartais man atrodo, kad jūs turite būti raketų mokslininkas, kad suprastumėte tai", — sakė rašytojas.

Jis norėjo dalyvauti pamaldose Kristaus Išganytojo katedroje, tačiau negalėjo to padaryti — policija jam paaiškino, kad per daug pavojinga susirinkti vienoje vietoje daugybei žmonių. Tuo pačiu metu maskviečiai ir toliau eina į GUM, nustebo autorius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į skirtingą žmonių elgesį per pamaldas: Niujorke daugelis stačiatikių krikščionių gieda, o Maskvoje meldžiasi ir gieda gana garsiai.

Kelionės metu straipsnio autorius daug kalbėjosi su rusais. Taigi, studentė, vardu Katia, su kuria keliavo tame pačiame kupė po Sankt Peterburgą, sakė, kad rusės yra pačios gražiausios. Šiaurinėje sostinėje Tenenbohmas atkreipė dėmesį į tai, kad gyventojai vis dar prisimena Leningrado blokadą.

"Mūsų protėviai išgyveno blokadą, o mes išgyvename bet kokį marą", — jam sakė kažkas iš Sankt Peterburgo.

Vaikščiodamas po miestą, autorius pastebi daugybę ženklų ant "nuomojamų" pastatų, kurie, jo nuomone, yra susiję su karantinu. Kita vertus, restoranai yra atviri ir net tušti, transporto priemonėje yra daugybė žmonių — visa tai, autoriaus nuomone, rodo "gyvų žmonių, užsispyrusių Rusijos žmonių, pasiryžusių nepasiduoti iki paskutinio, istoriją".

Jensas Stoltenbergas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kaip pažymėjo žurnalistas, būti rusu reiškia gyventi su viltimis ir jausmais, o ne logika ir šaltais faktais.

"Jie yra žmonės, o ne kompiuteriai, ir tai yra jų stiprybė", — sako Tenenbohmas.

Prieš atvykdamas į Rusiją jis nesitikėjo, kad jam taip patiks ši šalis ir jos gyventojai.

"Aš tiesiog norėjau pailsėti nuo nuolatinių žiniasklaidos ir vyriausybės perspėjimų apie COVID-19 ir begalinių istorijų apie Donaldą Trampą. Bet aš įsimyliu šalį ir jos žmones", — rašė žurnalistas.

Pasak jo, rusai yra labai draugiški, šilti ir svetingi, turi puikų humoro jausmą. Labiausiai autoriui patiko Maskva su teatrais ir skaniu maistu.

Manhetene, kur gyvena autorius, vakarais vis dar vyksta veikla palaikant nužudytą afroamerikietį Džordą Floidą. Be to, jei jis praeitų pro šalį ir nepakeltų kumščio palaikydamas protestuotojus, tada jis galėjo būti apkaltintas rasizmu. O Maskvoje septintą vakaro jis ramiai eina į baletą.

"Taip, pasaulyje siautėja pandemija ir tai baisu. Tačiau nereikia to bijoti kiekvieną dieną ir kiekvieną vakarą, kiekvieną minutę ir sekundę", — užbaigė jis.

Tegai:
Rusija, JAV
Nord Stream-2

"Zurich" nekomentuoja pranešimų apie "Nord Stream-2" atsisakymą

(atnaujinta 13:04 2021.01.17)
Bendrovės atstovas pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, "Ziurich" draudimo grupės pozicija išlieka nepakitusi: bendrovė turi išsamią įstatymų laikymosi sistemą ir yra įsipareigojusi visapusiškai laikytis visų taikomų sankcijų taisyklių

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Šveicarijos draudimo bendrovė "Zurich Insurance Group" nekomentuoja žiniasklaidos pranešimų apie ketinimą atsisakyti draudimo statyti "Nord Stream-2" dėl JAV sankcijų grėsmės, RIA Novosti sakė bendrovės atstovas Tomas Bajeris. 

Anksčiau "Bloomberg", remdamasi informuotais šaltiniais, pranešė, kad "Ziurich Insurance Group" nustos drausti "Nord Stream-2" dujotiekio statybą dėl JAV sankcijų grėsmės. 

"Dėl konfidencialumo mes nekomentuojame jokių santykių su klientais", — atsakydamas į prašymą pakomentuoti žiniasklaidos pranešimą apie "Nord Stream-2" draudimą.

Jis taip pat pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, "Ziurich" draudimo grupės pozicija išlieka nepakitusi: bendrovė turi išsamią įstatymų laikymosi sistemą ir yra įsipareigojusi visapusiškai laikytis visų taikomų sankcijų taisyklių.

Šią savaitę "Reuters", remdamasi šaltiniais, taip pat pranešė, kad sausio mėnesį JAV valstybės departamentas kelioms Europos įmonėms pranešė apie sankcijų riziką, kurią departamentas įtaria padėjęs Rusijai statyti "Nord Stream 2". Šaltinių teigimu, galimas projekto draudikas yra "Ziurich Insurance Group".

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui ir tokiu būdu pristabdė statybas.

Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortūna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai iš bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.

Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius su "Fortūna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tegai:
Vokietija, Nord Stream 2 AG, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba