Baltarusijos opozicijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Europarlamentarai siūlo Briuselyje įsteigti Baltarusijos opozicijos biurą

(atnaujinta 17:15 2020.12.15)
Europos Parlamento nariai ypač pabrėžia būtinybę suteikti laureatams tarnybinius ir administracinius išteklius žmogaus teisių veiklai vykdyti

VILNIUS, gruodžio 15 — Sputnik.

Daugiau nei šimtas Europos Parlamento deputatų pasirašė kreipimąsi į EP pirmininką Deividą Sasolį su iniciatyva atidaryti nuolatinį Sacharovo premijos, kurią šiemet laimėjo Baltarusijos opozicijos atstovai, laureatų biurą Briuselyje, RIA Novosti pranešė Europos liaudies partijos (ELP) spaudos tarnyba.

Deputatai siūlo paskelbti šį sprendimą jau trečiadienį, Sacharovo premijos už kovą žmogaus teisių srityje įteikimo metu.

"Tada viskas priklausys nuo Europos Parlamento pirmininko Deivido Sasolio. Kaip galima daryti išvadą iš deputatų kreipimosi, jie tikisi, kad Sasolis priims reikiamą sprendimą ir trečiadienį (gruodžio 16 d. — Sputnik) per apdovanojimo ceremoniją paskelbs apie tokio biuro sukūrimą", — teigė agentūros pašnekovas. 

Kreipdamiesi į Sasolį, Europos Parlamento nariai ypač pabrėžia būtinybę suteikti laureatams tarnybinius ir administracinius išteklius žmogaus teisių veiklai vykdyti.

"Atėjo laikas Europos Parlamentui žengti kitą žingsnį ginant žmogaus teises ir suteikti Sacharovo premijos laureatams pareigas ir administracinius išteklius, kurie padėtų jiems kovoti už žmogaus teises ir demokratines vertybes. Toks Europos Parlamento Sacharovo premijos biuras, skiriamas metams iki kito premijos įteikimo, gali suteikti reikiamą paramą laureatams, tapti platforma, sujungiančia daugelio Sacharovo premijos laureatų pastangas kovojant už demokratines vertybes", — rašė deputatai kreipimesi į Sasolį.

Jie pridūrė, kad jei "Sacharovo premijos bendruomenės biuras" bus sukurtas 2020 metais, iki 2021 metų pabaigos jis bus suteiktas Baltarusijos opozicijos atstovams.

Baltarusijos opozicijai, tame tarpe buvusiai kandidatei į Baltarusijos prezidentus Svetlanai Tichanovskajai, 2020 metais Europos Parlamento suteikta akademiko Andrejaus Sacharovo premija. Apdovanojimo ceremonija numatyta gruodžio 16 dieną, trečiadienį, Briuselyje.

Rugsėjį EP pristatė penkių metinio apdovanojimo nominantų sąrašą. Jis visų pirma apima Baltarusijos opoziciją, kuriai atstovauja Tichanovskaja ir kiti aktyvistai. Kandidatais į apdovanojimą taip pat tapo aplinkosaugos aktyvistai iš Hondūro ir Irako arkivyskupas Najib'as Mikhael'is Moussa, gynęs Mosulo krikščionis nuo IS žiaurumų.

Spalio pabaigoje Baltarusijos opozicija buvo išrinkta balsų dauguma.

Europos Parlamentas kasmet skiria akademiko Andrejaus Sacharovo premiją iškiliems žmonėms ir organizacijoms, kurios svariai prisideda prie žmogaus teisių ir pagrindinių Europos vertybių apsaugos. Apdovanojimas įsteigtas 1988 metais.

Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, CRK duomenimis, surinko 80,1 % balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Opozicija mano, kad Tichanovskaja laimėjo, ir reikalauja derybų dėl valdžios perdavimo ir naujų rinkimų. Buvusi kandidatė netrukus po rinkimų išvyko į Lietuvą, kur iš anksto buvo išvežti jos vaikai. Baltarusijos generalinė prokuratūra pradėjo bylą pagal baudžiamąjį straipsnį dėl raginimų užgrobti valdžią, Tichanovskajai pateikti kaltinimai ir ji įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje.

Europos Sąjunga nepripažino prezidento rinkimų Baltarusijoje rezultatų ir pasmerkė valdžios "smurtą" prieš protestuotojus. ES nuosekliai rengė ir pristatė du individualių sankcijų Baltarusijos pareigūnams, įskaitant prezidentą Aleksandrą Lukašenką, sąrašus. Šiuo metu rengiamas trečiasis sankcijų paketas, į kurį, be asmenų, kaip tikėtasi, bus įtrauktos ir Baltarusijos organizacijos.

Tegai:
opozicija, Europos Sąjunga, Baltarusija
Temos:
Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (561)
Dar šia tema
Baltarusiai "svarbesni" už lenkus. Lietuvoje nagrinėjamos tik patogios bylos 
Vilniuje su šeimomis besikuriantiems baltarusiams planuojamos vaikų ugdymo vietos
Europa negali paveikti padėties Baltarusijoje, mano Tichanovskaja
Naikintuvai Su-57, archyvinė nuotrauka

"The National Interest" įvertino Su-57 galimybes oro dvikovoje su F-35

(atnaujinta 10:23 2021.01.21)
Anot straipsnio autoriaus, Su-57 ir F-35 oro mūšis yra labai mažai tikėtinas, nes jis neatitinka šiuolaikinio karo realijų

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Amerikos leidinyje "The National Interest" buvo lyginamos penktosios kartos naikintuvų Su-57 ir F-35 galimybės oro dvikovoje.

Kaip pažymėjo straipsnio autorius žurnalistas Markas Episkoposas, hipotetinis dviejų kovos mašinų susidūrimas įvyks plačiai naudojant priešraketinės gynybos sistemas, pažangius radarus ir daugybę pagalbinių orlaivių. Jo teigimu, oro pilotų dvikova, kurioje dalyvauja du pilotai, neturi nieko bendra su XXI amžiaus karo realijomis.

Pasak Episkoposo, turint omenyje visas lygiavertes abiejų naikintuvų galimybes, F-35 pilotas padarys viską, kas jo galioje, kad visiškai netektų kovoti su Su-57, nes Rusijos kovinė transporto priemonė yra patobulintas oro pranašumo naikintuvas, turintis atitinkamas technines savybes, tuo tarpu amerikiečių orlaivis visų pirma yra smogiamasis naikintuvas, kuris įsiskverbia į priešo oro erdvę, kad sunaikintų gyvybiškai svarbius taikinius ar infrastruktūrą.

"Labai tikėtina, kad F-35, atsidūręs šioje sugalvotoje, hipotetinėje situacijoje (oro dvikova — Sputnik), naudodamasis savo pranašumais, atlikdamas kai kurias slaptas funkcijas bandytų išvengti susidūrimo su artėjančiu Su-57", — sakė jis.

Anot žurnalisto, Su-57 ir F-35 oro mūšis yra labai mažai tikėtinas ne tik dėl to, kad jis neatitinka šiuolaikinio karo realijų, bet ir dėl to, kad toks scenarijus reiškia "katastrofišką ir, laimei, išgalvotą didelio NATO ir Rusijos karo perspektyvą".

Su-57 yra penktos kartos Rusijos naikintuvas, skirtas sunaikinti visų tipų taikinius ore, žemėje ir vandenyje. Pirmą skrydį jis atliko 2010 metais. Sutartis dėl 76 naikintuvų Su-57 tiekimo Rusijos oro ir kosmoso pajėgoms buvo pasirašyta forume "Armija-2019". Šiuo metu vyksta šio orlaivio bandymai, kurių metu tikrinamas jo sistemų veikimas, taip pat antrojo etapo variklio darbo režimai. Rusijos gynybos ministerija ne kartą pareiškė, kad Su-57 sėkmingai išlaikė bandymus Sirijoje.

F-35 yra penktosios kartos naikintuvas, kuris, be JAV, aptarnauja savo sąjungininkus. "Lockheed Martin F-35 Lightning II" programa jau kainavo apie 1,5 trln. JAV dolerių — tai brangiausia ginklų programa istorijoje.

Tegai:
JAV, Rusija, SU-57
Dar šia tema
Rusijos naikintuvas Su-57 užkariauja pasaulį. Kas toliau?
Rusijos naikintuvai "užkariavo" Japoniją
Aleksandrovkos pasienio patikros punktas

Lenkija ir Ukraina nori pritraukti Lietuvą padėčiai pasienyje su Baltarusija spręsti

(atnaujinta 10:20 2021.01.21)
Pasak Ukrainos, padėtis Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje ypač aktuali Kijevui "dėl nuolat aktyvėjančio Rusijos dalyvavimo įvykiuose Baltarusijoje"

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas ir Lenkijos nacionalinio saugumo biuro vadovas Pavelas Solochas dalyvavo vaizdo konferencijoje apie padėtį Baltarusijoje, diskusijos metu Danilovas išreiškė įsitikinimą, kad reikia sukurti nuolatinę darbo grupę saugumo klausimais regione, į tai galimai įtraukiant Lietuvą. Apie tai pranešė RIA Novosti su nuoroda į Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybą.

"Savo įžanginėje kalboje Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas pažymėjo, kad dabartinė padėtis Baltarusijos Respublikoje yra nepaprastai svarbi ne tik Ukrainai ir Lenkijai, bet ir visai Europai, ypač atsižvelgiant į didėjančią Rusijos įtaką Baltarusijos politiniams ir socialiniams procesams", — sakoma pranešime.

Ministerija pabrėžė, kad šiame kontekste padėtis Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje įgauna ypatingą svarbą Ukrainai "dėl nuolat aktyvėjančio Rusijos dalyvavimo įvykiuose Baltarusijoje". Danilovas pabrėžė, kad svarbu nuolat keistis informacija apie įvykius Baltarusijoje tarp Ukrainos ir Lenkijos žinybų.

"Šiame kontekste Danilovas išreiškė įsitikinimą, kad reikia sukurti nuolatinę darbo grupę Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos ir Lenkijos Respublikos nacionalinio saugumo biuro lygiu saugumo klausimais regione, vėliau galimai įtraukiant ir Lietuvą", — sakoma pranešime.

Vaizdo konferencijos dalyviai aptarė esamą situaciją Baltarusijoje ir galimus tolesnius įvykius, taip pat "Rusijos faktoriaus įtaką šios šalies vidaus procesams".

Aleksejus Puškovas
© Sputnik / Владимир Федоренко

Pabrėžiama, kad diskusijos dalyviai ypatingą dėmesį skyrė Baltarusijos valdžios institucijų poreikiui laikytis demokratinių standartų ir užtikrinti piliečių teises bei laisves.

Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka (CRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų), šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

Protestams išsklaidyti saugumo pajėgos naudojo specialias priemones. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį. Protesto akcijos tebevyksta. Teisėsaugos pareigūnai deklaruoja sumažėjusį jų dalyvių skaičių ir persikėlimą iš gatvių į gyvenamųjų namų kiemus.

Tegai:
Lietuva, pasienis, Baltarusija, Ukraina