Balistinės raketos Bulava paleidimas

"Civilizacijos pabaigos fragmentas": "Popular Mechanics" įvertino Rusijos raketas

(atnaujinta 23:42 2020.12.19)
Anot JAV leidinio, balistinių raketų "Bulava" paleidimas pademonstravo, kad paleidimo iš Ochotsko jūros atveju, jos gali pasiekti didžiąją dalį JAV į vakarus nuo Misisipės, o iš Baltosios jūros — JAV teritoriją į rytus nuo šios upės

VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. Amerikiečių žurnalas "Popular Mechanics" įvertino keturių balistinių raketų "Bulava" paleidimą iš povandeninio laivo "Vladimir Monomach", bandymus pavadindamas "civilizacijos pabaigos fragmentu".

Rusijos projekto 955 (šifras "Borej") branduolinis povandeninis laivas "Vladimir Monomach" gruodžio 12 dieną pirmą kartą paleido keturias raketas "Bulava" iš povandeninės padėties Ochotsko jūroje į Čižo poligoną Archangelsko srityje. Visi raketų koviniai blokai sėkmingai pasiekė poligoną.

Leidinys pažymėjo, kad raketos praskrido beveik virš visą Rusijos teritoriją, "nuo vietos į šiaurę nuo Japonijos iki vietos netoli Suomijos".

Straipsnyje taip pat patikslinama, kad iš Ochotsko jūros paleistos raketos "Bulava" gali pasiekti didžiąją dalį JAV į vakarus nuo Misisipės, o iš Baltosios jūros paleistos raketos gali pasiekti JAV teritoriją į rytus nuo šios upės.

"Gerai, kad tai buvo tik bandymas", — parašė medžiagos autorius.

Leidinyje taip pat teigiama, kad "Bulava" yra "apytiksliai ekvivalentiška" amerikiečių raketai "Trident D-5". Pabrėžiama, kad pusė iš 12 naujausių ginklų bandymų, atliktų 2003–2009 metais, nesibaigė sėkmingai, tačiau visi 10 bandymų nuo 2018 metų buvo sėkmingi.

Tegai:
balistinė raketa, ginklai, JAV, Rusija
Dar šia tema
Nufilmuota, kaip Rusijos korvetė "Gremiaščij" numušė raketą Baltijos jūroje
Politologas: "Bastion" sukurs NATO "mirtiną zoną" Kaliningrado srityje
"Ji skraido": Rusijoje nufilmuotas sunkiosios raketos "Angara-A5" paleidimas
Ekspertas įvardijo branduolinę sferą, kurioje Rusija pranoksta JAV
Rusijos ginklai: preliminarūs 2020 metų rezultatai
Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ir buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja paprašė Estijos išplėsti sankcijas Baltarusijai

(atnaujinta 10:08 2021.01.22)
Visų pirma ji paragino taikyti sankcijas riaušių policijos pareigūnams ir Vidaus reikalų ministerijos pagrindiniam kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija departamentui

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja paragino Estijos valdžios institucijas išplėsti sankcijas oficialiam Minskui, ketvirtadienį pranešė politiko spaudos tarnyba.

"Svetlana Tikhanovskaya pradėjo darbo vizitą Estijoje ir susitiko su prezidente Kersti Kaljulaid. Svetlana paragino palaikyti sankcijų išplėtimą, įtraukdama į OMON ir GUBOPiK [Vidaus reikalų ministerijos pagrindinio kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija direktorato — Sputnik] pareigūnų, teisėjų ir verslininkų, kurie palaiko, pareigūnų sąrašus [dabartinis politinis — Sputnik] režimas", — "Telegram" kanale pranešė spaudos tarnyba.

Anot pranešimo, šalys aptarė galimybę Estijoje pradėti bylas prieš Baltarusijos saugumo pajėgas visuotinės jurisdikcijos ribose, bendradarbiavimą ekonominių ir skaitmeninių reformų klausimu ir IT sektoriaus plėtrą. "Tai buvo konferencijos ar platformos, skirtos pasikeisti patirtimi kuriant elektroninę vyriausybę, žemės, muitinės ir mokesčių reformas, organizavimas", — aiškinama pranešime.

Встреча президента Эстонии Керсти Кальюлайд и экс-кандидат в президенты Белоруссии Светланы Тихановской
Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid ir buvusios Baltarusijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos susitikimas

Susitikime buvo aptarta vasario mėnesį artėjanti Baltarusijos liaudies asamblėja ir Baltarusijos konstitucinės reformos tema. Spaudos tarnybos duomenimis, Kaljulaid teigė, kad Estija jau daro Baltarusijos labui: švietimo ir visuomenės iniciatyvoms remti skirta 700 tūkstančių eurų.

ES šalys įvedė asmenines sankcijas keliems Baltarusijos pareigūnams, apkaltindamos juos smurtu prieš protestuotojus ir rinkimų rezultatų klastojimu, taip pat buvo sankcionuotas dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka. Įskaitant anksčiau, ES pristatė trečiąjį Baltarusijos sankcijų sąrašą, kuriame dalyvavo 29 asmenys ir septynios organizacijos. Šiuo metu sąrašuose yra 88 asmenys ir septynios organizacijos. Tuo pat metu ES teigė esanti pasirengusi toliau plėsti sankcijas, taip pat ir prieš įmones, jei padėtis Baltarusijoje nepagerės.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд и экс-кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская
© Photo : Telegram / Светлана Тихановская
Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid ir buvusios Baltarusijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos susitikimas

Po rugpjūčio 9 dienos Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, oficialiais šalies CRK duomenimis, surinkęs 80,1 % balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai, kuriuos saugumo pajėgos slopino naudodamosi specialiomis priemonėmis ir specialia įranga. 

Opozicija mano, kad Tichanovskaja laimėjo rinkimus. Jos iniciatyva Baltarusijoje buvo sukurta valdžios tranzito koordinavimo taryba.

Prieš Tichanovskają ir Koordinacinės tarybos prezidiumo narius Baltarusijoje iškeltos baudžiamosios bylos, jie kaltinami suformavę ekstremistinę grupuotę, kad antikonstitucinėmis priemonėmis užgrobtų valstybės valdžią.

Dalis opozicijos politikų ir pati Tichanovskaja išvyko į užsienį, iš kur tęsia savo veiklą. Tichanovskaja buvo įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje, ji su vaikais gyvena Lietuvoje.

Temos:
Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų
Raketos paledimas

Rusijos Federacijos taryba pakomentavo JAV planus pratęsti START III sutartį

(atnaujinta 09:41 2021.01.22)
Anksčiau Baltųjų rūmų atstovė Džen Psaki sakė, kad JAV siūlys Rusijai pratęsti susitarimą penkeriems metams. Jis baigsis vasario 5 dieną

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Rusijai ir Jungtinėms Valstijoms gali pavykti pratęsti START III dar nepasibaigus jos galiojimo laikui, RIA Novosti sakė Rusijos Federacijos tarybos tarptautinio komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas.

Anksčiau Baltųjų rūmų atstovė Džen Psaki sakė, kad JAV siūlys Rusijai pratęsti susitarimą penkeriems metams. Jis baigsis vasario 5 dieną.

"Puiki žinia, jei su šia pozicija nėra jokių papildomų sąlygų ir jei dabartinis tekstas bus pratęstas", — sakė ji.

Pasak jos, net jei susitarimas įforminamas "tik diplomatiškai", iki ratifikavimo jis gali būti taikomas laikinai, kaip numato Rusijos įstatymas dėl tarptautinių sutarčių.

Užsienio reikalų ministerija anksčiau sakė, kad Maskva pritaria susitarimo pratęsimui tomis pačiomis sąlygomis. Lūkesčiai siejami su Džo Baideno atėjimu į JAV prezidento postą. Departamentas atkreipė dėmesį, kad ankstesnė prezidento Donaldo Trampo administracija "sistemingai ir tikslingai" sunaikino senus susitarimus ir "vienašališkomis sąlygomis" bandė pažeisti Rusijos interesus.

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų raketų.

Šiandien START-III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus.

Tegai:
sutartis, JAV, Rusija
Cigarečių kontrabanda

Širvintų gyventojas, krovęs 5,5 tūkst. pakelių cigarečių, pusmečiui neteko laisvės

(atnaujinta 10:09 2021.01.22)
Vyras pripažintas kaltu dėl neteisėto disponavimo cigaretėmis. Jam skirta reali 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį 50-mečiui širvintiškiui, kurį Pagėgių pasieniečiai pernai rugsėjį sulaikė vienoje Šiaulių sodų bendrijoje kraunantį kontrabandinius rūkalus, rašo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, praėjusių metų rugsėjį buvo gauta informacijos, kad vienoje Šiaulių sodų bendrijoje gali būti sandėliuojamas nelegalių rūkalų krovinys. Nuvykę į vietą VSAT pareigūnai užklupo širvintiškį, kraunantį cigaretes iš automobilio "Audi 80" į "VW Caddy". Apžiūrėję automobilius, juose pasieniečiai aptiko 5 500 pakelių cigarečių "Fest" su baltarusiškomis banderolėmis.

Nustatyta, kad rastų cigarečių vertė, įskaitant privalomus sumokėti importo mokesčius, siekia 19 614 eurų. Širvintiškis teisme pripažino kaltę. Pasak nuteistojo, jam trūko pinigų, todėl taip nusprendė užsidirbti. Pasiskolinęs iš pažįstamos panevėžietės automobilį, į Šiaulius cigaretes vyras atgabeno iš Kauno.

Tyrimo metu pasieniečiai atliko kratą sodo namelyje, kuriame rado dar 1 820 pakelių cigarečių "Minsk Capital QS" ir 840 pakelių cigarečių "Fest" su baltarusiškomis banderolėmis bei 20 pakelių cigarečių "Winston Blue" be banderolių. Dėl šių cigarečių be lietuviškų banderolių neteisėto laikymo sodo namelio savininkas — 40-metis šiaulietis — baudžiamuoju įsakymu pripažintas kaltu.

Sausio 20 dieną Šiaulių apygardos teismas ir širvintiškį pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis. Teismas jam skyrė realią 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Nuteistasis buvo suimtas teismo posėdžių salėje.

Prie šio teismo nuosprendžio pridėta ir 4 000 eurų bauda, kurią vyras turės sumokėti per dvejus metus.

Tegai:
Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), cigarečių kontrabanda
Dar šia tema
Karantino apribojimus pažeidusios kaunietės automobilyje rasta nelegalių rūkalų
Lietuviai įkliuvo su kontrabandinėmis cigaretėmis, vienas jų dingo
Pasieniečiams įkliuvo baltarusis, kuris slėpė lašinius po striuke