Protesto akcija Ukrainoje

Zelenskis susidūrė su nauju Maidanu: kas bus?

(atnaujinta 21:59 2020.12.20)
Prezidento perspektyvos, kalbant apie deklaruotų tikslų trukmę ir pasiekimus, nėra aiškios, ir yra tik prielaidų, kas jį finansuoja

VILNIUS, gruodžio 20 — Sputnik. Atrodo, įprastos Ukrainos naujienos: gruodžio 15 dieną Kijeve įvyko dar vienas Maidanas. Galima sakyti, kad tai "mini Maidanas, tačiau tuo pačiu metu jis yra daug ambicingesnis nei Maidano pradžia 2013–2014 metais, rašo RIA Novosti autorius Sergejus Levčenka.

Nors jo perspektyvos, kalbant apie deklaruotų tikslų trukmę ir pasiekimus, nėra aiškios, yra tik prielaidų, kas jį finansuoja. Bet akivaizdu, kad šis Maidanas neturės paramos iš Vakarų (nei informacinės, nei diplomatinės, nei finansinės). Tai patvirtina ir Vakarų politikų bei diplomatų reakcijos į dabartinių maidaniečių "laiko praleidimą" (kuris, be abejo, buvo ne mažiau ambicingas nei 2013 metų lapkričio mėnesį) nebuvimas, ir abejingas, sausas žiniasklaidos, kuri yra Vakarų įtakos agentė, tonas.

Ir tai nenuostabu, nes dabar į Maidaną išėjo smulkiojo verslo atstovai, siekiantys ginti savo ekonomines privilegijas — nepaisant tikrųjų šios akcijos lėlininkų tikslų. Vakarai akivaizdžiai negali paremti mažų įmonių pretenzijų.

Nepaisant to, kad tais pačiais atstovais, būdama aktyvia visuomenės dalimi, ankstesnio Maidano organizatoriai, tarp kurių buvo ir Vakarai, puikiai pasinaudojo. Vakarams neparanku remti tuos, kurie gali būti už naujojo Maidano finansavimo — dabartinė vyriausybė yra visiškai kontroliuojama iš išorės. Labiau apsimoka palaikyti taikų perėjimą iš vienos valdomos vyriausybės į kitą, neįsitraukiant į Maidano demonstracijų chaosą.

Taigi, galime daryti išvadą, kad nereikia tikėtis, jog naujasis Maidanas bus visiškai sėkmingas, tačiau jis tikrai pasieks kokių nors silpnos vyriausybės nuolaidų. Be to, jų viešoji dalis smulkiojo verslo labui gali pasirodyti minimali, tačiau slapta organizatorių nauda — apčiuopiama.

Naujasis Maidanas prasidėjo tą pačią dieną, kai trys žibintų stulpai vienu metu krito ant naujojo viaduko Kijeve, kuris buvo pradėtas eksploatuoti mažiau nei prieš metus ir kainavo daugiau nei milijardą grivinų. Gal tai yra tam tikras ženklas Ukrainos valdžiai. Tačiau kol kas protestuotojai nesiūlo nieko pakarti ant žibintų. Jie vyriausybei pateikia du pagrindinius reikalavimus: mažų įmonių fiskalizavimo panaikinimą ir atsisakymą uždaryti verslus.

Nors Facebook puslapyje, kurį prižiūri akcijos organizatoriai, keliami ir platesni reikalavimai: nuo nuolatinio patariamojo organo sukūrimo vadovaujant prezidentui, kuris turės apginti smulkiojo verslo interesus, iki visų patikrinimų moratoriumo įvedimo, visų teisės aktų pakeitimų patvirtinimo ir tam tikrų mokesčių ir muitinės reformų.

Su "lokdauno" problema viskas yra labai aišku. Gruodžio 9 dieną Ukrainos vyriausybė nusprendė jį įvesti sausio 8–24 dienomis. Ne maisto prekių parduotuvės, sporto klubai, kino teatrai ir panašiai bus uždaryti, o barai ir restoranai galės dirbti tik išsinešti. Nors naujoji "lokdauno" versija bus šiek tiek švelnesnė nei pavasarinė, objektyviai tai labiausiai palies mažąsias įmones.

Sprendimą dėl griežto karantino likus mėnesiui iki jo įvedimo dienos aiškiai padiktavo ne epidemiologinės situacijos rodikliai, lovų skaičius ligoninėse, vaistai, gydytojų apkrova ir panašiai, o tiesiog todėl, kad tai būtina. Kad viskas būtų kaip pas žmones! Tai yra, labiausiai jis primena kargo-kultą, problemos sprendimo imitaciją. Tai, žinoma, sukelia nesusipratimą, atmetimą ir pasipriešinimą reikšmingoje visuomenės dalyje.

Ypač toje, kuri dėl to materialiai nukentės. Ir bandymas numesti kaulą vienkartinės valstybės išmokos forma iki aštuonių tūkstančių grivinų (iki 280 USD) tiems, kuriems anksčiau taikytos karantino priemonės, akivaizdžiai jų netenkino. Be to, jos gavimo procedūrų specifiškumas aiškiai išpjaus daugumą potencialių gavėjų.

Fiskalizavimo situacija yra įdomesnė. Įstatymus dėl atsiskaitymo sandorių registratorių įvedimo visiems vieno mokesčio mokėtojams (išskyrus maisto, techniškai paprastų ir panašių prekių pardavėjus rinkose) Aukščiausioji Rada palaipsniui priėmė nuo 2019 metų rudens per 2020 metus. Tai buvo padaryta iš dalies prisiimant įsipareigojimus TVF derybose dėl naujos kredito linijos ir iš dalies tiesiog fiskalinio konsolidavimo tikslais.

Ukrainoje objektyviai iškyla mažų įmonių privilegijų panaudojimo problema, pirma, siekiant legalizuoti kontrabandą ir "pilkąjį" importą, o dažnai gana stambioje įmonėje, ir, antra, kas tik jomis nesinaudoja mokesčiams sumažinti — nuo vakarietiškų dotacijų gavėjų (beveik visi jie yra registruoti kaip mokesčių mokėtojai ir, gaudami nemažas sumas iš Sorošo fondo ir kitų panašių organizacijų, moka centus į biudžetą) iki prekybos tinklų.

protestas prieš kaukių nešiojimą Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Tokiu būdu parduodama didžioji dalis nelegaliai įvežamų buitinių prietaisų ir elektronikos, drabužių, avalynės, brangių maisto produktų ir pan. Taip veikia beveik visa interneto komercija šalyje. Kitas reikalas, kad didžiausios verslo ir tarptautinės korporacijos uždirba daug daugiau, kai iš šalies paimamas pelnas, gaunamas remiantis išteklių nuoma, arba tokiomis schemomis kaip Roterdamas +, "žaliasis tarifas" ir kt. Ir iki tam tikro laiko neišsiaiškinta socialinė sutartis leido skirtingiems verslams neteisėtai melžti skirtingas "karves".

Kodėl Ukrainos valdžia ir kartu su TVF mokesčių vengimą, pagrįstą lengvatų taikymu smulkiajam verslui, laiko daug didesne blogybe nei daug didesnės didžiausių įmonių ir tarptautinių įmonių schemos, yra retorinis klausimas.

Vienaip ar kitaip, tačiau per 2020 metus dėl pandemijos šiek tiek atidėtas kasos aparatų įvedimo mažosioms įmonėms laikas, nukeliant juos į 2021 metus. Ir visai neseniai Rada iš įstatymo pašalino pačias keisčiausias normas: dėl didžiulių baudų, dėl pinigų grąžinimo (kai pirkėjas galėjo įskųsti mokesčių administratoriui pardavėją už tai, kad jis neišrašė čekio ir iš jo gavo pelno). Kasos aparatų bendro naudojimo sąlygos buvo nukeltos į 2022 metus, bet tik tiems:
— kurių metinė apyvarta neviršija 47 tūkstančių dolerių;
— kas neparduoda juvelyrinių dirbinių, elektronikos, medicinos reikmenų ir įrangos — nustatyta, kad šie prekybos būdai yra rizikingi.

Buvo pasigailėta ir buvo pašalinta iš rizikos grupės sąrašo internetinė prekyba, drabužių ir dėvėtų prekių prekyba, restoranų ir viešbučių verslas, nuotolinių paslaugų teikėjai (tai yra, "sorošiukai).

Atsižvelgdama į šių veiklų įvairovę, Ukrainos valdžia, matyt, tikėjosi, kad protestai nurims, ir todėl dramblį jie valgys po gabalėlį, o ne visą.

Bet taip nenutiko. Jei manysime, kad už protestų yra žmonės, kontroliuojantys milijardų dolerių kontrabandą ir "pilkąjį" importą (ir tai labai tikėtina), jie akivaizdžiai nenori tapti tuo drambliu, kuris bus suvalgytas po gabalėlį po metų. Jie gali rizikuoti nustumti silpną vyriausybę į visišką fiskalizacijos panaikinimą. Laimei, jie turi tam daug pinigų, jie pasikliauja aktyvia gyventojų dalimi, užsiimančia smulkiuoju verslu, o ši aktyvi dalis turi daugiau nei pakankamai motyvacijos.

Neatmetama galimybė, kad stambūs žaidėjai, tokie kaip Petro Porošenka ar Igoris Kolomojskis, netrukus viešai ar slapta prisijungs prie protestų. Iš pradžių "Zelensky and Co." negalėjo susitvarkyti su pirmuoju, o dabar jie oficialiai patenka į koaliciją regioniniu lygiu, jie dalija "šiltas" vietas valdžioje (pavyzdžiui, neseniai Porošenkos žmogui buvo atiduota muitinė). Tačiau Petro Aleksejevičiaus apetitas yra puikus ir jis gali norėti daugiau. Igoris Valerijevičius, kuris užtikrino Zelenskiui prezidento postą, tačiau neperėmė visos šalies vienvaldės kontrolės, savo prigimtimi mėgsta kurti problemas ir užsidirbti pinigų jas spręsdamas.

Netgi tikri, o ne nominalūs smulkiojo verslo atstovai gali šį tą laimėti iš šios košės. Bet kokiu atveju jų laimėjimas bus nesulyginamas su tikrųjų organizatorių laimėjimais.

Tegai:
Maidanas, Vladimiras Zelenskis, Ukraina
Krymas

Kryme pareiškė, kad Šrėderis pamiršo svarbiausią dalyką vertindamas Krymo įvykius

(atnaujinta 17:21 2021.01.18)
Anksčiau buvęs kancleris pranešė, kad NATO plėtra į rytus buvo Krymo išstojimo iš Ukrainos priežastis

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Šrėderis, vertindamas Krymo įvykius, susijusius su pusiasalio suvienijimu su Rusija, pamiršo apie pagrindinį dalyką — nežabotą Krymo norą grįžti į savo istorinę tėvynę, sakė Krymo parlamentinio žmonių diplomatijos ir tarpetninių santykių komiteto vadovas Jurijus Gempelis.

Anksčiau Šrėderis teigė, kad NATO plėtra į rytus buvo Krymo pasitraukimo iš Ukrainos priežastis. Be to, jis mano, kad pusiasalio grąžinimas pažeidė tarptautinę teisę.

"Daugelis garsių politikų komentarų dėl Krymo grąžinimo į Rusijos Federaciją yra skirtingai interpretuojami, tačiau, deja, daugelis jų pamiršta svarbiausią dalyką — nežabotą Krymo norą grįžti į savo istorinę tėvynę. Referendumas buvo galutinis akordas grįžimo klausimu. Krymo gyventojai eina namo, į savo Rusiją, nes vienu metu dėl šiurkščios klaidos jie atsidūrė Ukrainos dalyje", — RIA Novosti sakė Gempelis.

Pasak jo, 2014 metų referendumas vyko griežtai laikantis visų tarptautinių normų, o paskui Ukrainos teisės aktų.

"Krymas turėjo teisę rengti referendumą. Konstitucija tai leido. Nors šiandien tai nepatinka daugeliui Vakarų šalių valdžios institucijų, Krymas yra neskandinamas Rusijos lėktuvnešis, ir visi turi su tuo skaitytis", — sakė Gempelis.

Krymas tapo Rusijos regionu po 2014 metų kovo mėnesį surengto referendumo, kuriame 96,77 proc. Krymo rinkėjų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų nubalsavo už prisijungimą prie Rusijos. Krymo valdžia surengė referendumą po Ukrainoje 2014 metų vasarį įvykusio perversmo. Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija.

Rusijos vadovybė ne kartą pažymėjo, kad Krymo gyventojai demokratiškai, visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT Chartijos, balsavo už susijungimą su Rusija. Anot Vladimiro Putino, Krymo klausimas uždarytas "visiems laikams".

Tegai:
Krymas, Vokietija, Rusija
JAV lėktuvnešiai, archyvinė nuotrauka

"Atskleisti rajonai": kur JAV karinis jūrų laivynas nukreipia ginklus

(atnaujinta 13:42 2021.01.18)
"Atgrasyti ir laimėti" — JAV karinio jūrų laivyno štabo viršininkas admirolas Michael'as M. Gilday'us pristatė ateinančio dešimtmečio "navigacijos planą"

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Svarbiausia dokumente yra tai, kad Amerikos laivynas turėtų dominuoti Pasauliniame vandenyne. Visuotinės kontrolės tikslas - ramus ir sotus amerikietiškas gyvenimas namuose. Tačiau tekste taip pat galima aiškiai atsekti atvirą agresiją prieš kitas šalis. Ką sugalvojo admirolai iš Vašingtono RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo straipsnyje.

Pasaulinės ramybės konkurentai

JAV karinis jūrų laivynas užsiima ilgalaikėmis varžybomis, kurios kelia grėsmę JAV piliečių saugumui ir gyvenimo būdui, pabrėžia dokumento autoriai. Karinio jūrų laivyno vadovybė negali gaišti nė minutės: reikia aktyviai veikti, kad išlaikytume jėgų pusiausvyrą ne tik ateinantį dešimtmetį, bet ir visą XXI amžių.

Pagrindinės pasaulinės ramybės konkurentės ir "drumstėjos" yra Rusija ir Kinija. Šios šalys, pasak Amerikos admirolų, kenkia laisvei jūroje, kuri ilgą laiką buvo naudinga visam pasauliui.

Rusija ir Pekinas bando "nesąžiningai kontroliuoti" prieigą prie vertingų jūros išteklių už teritorinių vandenų ribų, "įbauginti savo kaimynus", "priverstinai primesti jiems pretenzijas", "laiko svarbiausius vandens kelius tolimojo nuotolio raketų taikiklyje".

Amerikiečiams kategoriškai nepatinka Rusijos modernių raketinių laivų ir povandeninių laivų, viršgarsinių raketų ir taktinių branduolinių ginklų kūrimas. Rusijos laivynas, pasak Pentagono, intensyvina veiklą visame pasaulyje ir dislokuoja pajėgas vis arčiau JAV krantų. Todėl "Rusija turi būti patikimai kontroliuojama".
Sparčiai augantis Kinijos laivynas — didžiausias pasaulyje, pasak Amerikos analitikų, taip pat kelia nerimą.

Neva Pekinas meta iššūkį Vašingtonui ir jo sąjungininkams bei tampa opiausia ir ilgalaike grėsme.
Kartu pažymima, kad Jungtinės Valstijos yra jūrinė valstybė ir jos klestėjimas bei saugumas priklauso nuo sugebėjimo išlaikyti pranašumą jūroje. Tam būtina išplėsti savo jūrinę galią "kiekviename pasaulio vandenyno kampe". Amerikiečiai ir toliau plauks, skris ir skris visur, kur tai leidžia tarptautinė teisė, taip pat dislokuos pajėgas įvairiuose pasaulio regionuose, norėdami užginčyti konkurentų "per dideles jūrines ambicijas" ir neutralizuoti jų kovinius pajėgumus.

Запуск баллистической ракеты Trident II (D5LE) с подводной лодки USS Maine
© Photo : U.S. Navy
"Trident II" (D5LE) balistinių raketų paleidimas iš „USS Meine“ povandeninio laivo

Laivyno stiprinimas

Atominiai povandeniniai laivai su balistinėmis raketomis "apsaugo JAV nuo branduolinės atakos", o specialiųjų operacijų pajėgos "yra pasirengusios netikėtai užklupti stipriausią priešą". Admirolai tikina, kad karinis jūrų laivynas gali nusileisti kariuomenę bet kurioje pakrantėje, kad palaikytų sausumos pajėgas.

Karinis jūrų laivynas "turi visas priemones, reikalingas agresijai sulaikyti, tame tarpe — netradicines". Tai visų pirma susiję su informacija, kibernetinėmis technologijomis ir kitų rūšių ginklais, kurie leidžia atakuoti iš jūros, iš po vandens ir iš oro.

Per ateinančius metus JAV vaidins svarbų vaidmenį šiuolaikinėje akistatoje jūroje su dirbtiniu intelektu. Iš dalies kalbama apie informacines, kibernetines technologijas ir kitas ginkluotės rūšis, kurios leidžia pulti iš jūros, po vandeniu ir iš oro erdvės, todėl laivynas bus modernizuotas juos masiškai naudojant.

Nepilotuojamos platformos jūroje taip pat yra gyvybiškai svarbios. Jos suteiks pranašumų žvalgyboje, stebėjime ir padidins puolimo pajėgumus. Iki dešimtmečio pabaigos karinio jūrų laivyno personalas turėtų sugebėti užtikrintai ir harmoningai dirbti kartu su robotinėmis transporto priemonėmis.

JAV karinio jūrų laivyno vadovybė mano, kad norint įgyvendinti visus planus, laivynas turi būti sustiprintas ir išplėstas. Reikia daugiau branduolinių povandeninių laivų ir antžeminių laivų, turinčių didelių puolimo pajėgumų. Be to, nauji laivai turėtų būti kompaktiški, pavyzdžiui, perspektyvios "Constellation" klasės fregatos.

Первая подводная лодка США класса Вирджиния USS Virginia (SSN-774)
© Photo : U.S. Navy
JAV povandeninis laivas "Virdžinija"

Pentagonas neatsisako ir lėktuvnešių. Tai vis dar yra karinio jūrų laivyno pasididžiavimas ir pagrindinis jėgos demonstravimo instrumentas. Pažymima ypatinga laivyno povandeninių pajėgų reikšmė. Čia prioritetas yra "Columbia" klasės branduoliniais varikliais veikiantys strateginiai povandeniniai laivai, taip pat daugiafunkciniai "Virdžinija".

Karinis jūrų laivynas pripažįsta, kad vien technologijų nepakanka. Būtina nuodugniau mokyti personalą, taip pat ir geriau suprasti priešo elgesio niuansus. Anot admirolų, "jūreiviai turėtų ne tik stebėti ir greitai reaguoti į grėsmes, bet ir instinktyviai numatyti priešingos pusės veiksmus, giliai žinodami konkrečios šalies piliečių mentaliteto ypatumus".

"Būsimų konfliktų" scenarijai bus išbandyti pratybose visame pasaulyje — nuo Tolimosios Šiaurės iki vakarinės Ramiojo vandenyno dalies. Pavyzdžiui, šiais metais JAV karinis jūrų laivynas vykdys didelio masto kelių lėktuvnešių grupių manevrus, vykdant amfibijos operacijas.

Pirmą kartą joje bus dislokuotos mažos taktinės kibernetinės grupės, panaudojant naujus puolimo ginklus ir informacinius išteklius. Admirolas  Gilday'us anksčiau sakė, kad šių manevrų mastai bus "precedento neturintys naujausioje istorijoje".

Karinis laivas Boikij, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Гальперин

Informacijos ir skaitmeninės technologijos yra pagrindinės JAV karinio jūrų laivyno strategijos dalys. Karinės operacijos be jų dabar neįmanomos. "Skaičius" viską sprendžia, leidžia greitai ir efektyviai surengti jūrų ir sausumos kovas.

Jūrų laivynas mano, kad "Jungtinių Valstijų oponentai tikisi pralaužti laivyno gynybą didžiuliu raketų skaičiumi". Todėl Pentagonas naudos įvairias stacionarias ir mobilias aptikimo sistemas, povandeninių laivų ir jūrų dronų radarus bei sustiprins laivų ir lėktuvų gynybinius pajėgumus. Tuo pačiu metu artimoje kovoje kartu su įprastine kova planuojama naudoti energetinius ginklus.

Tegai:
ginklai, JAV
Vilnius

Visoje Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas

(atnaujinta 15:01 2021.01.18)
Pagrindinės kietųjų dalelių aplinkos ore padidėjimo priežastys — šalyje vyraujančios teršalų sklaidymuisi nepalankios meteorologinės sąlygos

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Nuo praėjusio penktadienio dėl šaltų orų suintensyvėjus kūrenimui šildant patalpas, fiksuojamas aplinkos oro užterštumo kietosiomis dalelėmis (KD10) padidėjimas visuose šalies miestuose. Apie tai pranešė Aplinkos apsaugos agentūra.

Sausio 17 dieną kietųjų dalelių KD10 koncentracija Šiauliuose, Panevėžyje, Jonavoje bei Kaune viršijo paros ribinę vertę (50 µg/m3).

Pagrindinės kietųjų dalelių aplinkos ore padidėjimo priežastys — šalyje vyraujančios teršalų sklaidymuisi nepalankios meteorologinės sąlygos (labai šalti orai, silpnas vėjas, kritulių trūkumas, temperatūros svyravimai) bei dėl to aplinkos ore besikaupiantys teršalai, išmetami vykstant intensyviai šiluminės energijos gamybai, tiek energetikos įmonėse, tiek individualiuose namuose.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, sausio 18-19 dienomis meteorologinės sąlygos vis dar bus nepalankios teršalų sklaidai, todėl manoma, jog KD10 paros ribinės vertės viršijimai bus fiksuojami ir artimiausiomis dienomis.

Gyventojams rekomenduojama apriboti fizinę veiklą lauke, turintiems lėtinių kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių ligų — vengti buvimo lauke. Santykinai žemesnės kietųjų dalelių koncentracijos fiksuojamos apie vidurdienį, todėl patalpų vėdinimą geriausia atlikti tik dienos metu.

Tegai:
oro tarša, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva sukūrė gyventojų aprūpinimo vandeniu planą "nelaimės BelAE" atveju
Lietuvoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl į Baltijos jūrą išsiliejusios naftos
NVSC priminė, kaip tinkamai apsirengti atšalus orams