Keleivis oro uoste

Apie 20 šalių nutraukė susisiekimą su Didžiąja Britanija dėl koronaviruso mutacijos

(atnaujinta 11:16 2020.12.21)
Mutacija buvo atrasta gruodžio viduryje. Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad naujasis SARS-CoV-2 plinta greičiau nei įprasta ir tapo dominuojančiu Londone

VILNIUS, gruodžio 21 — Sputnik. Beveik 20 šalių, įskaitant mažiausiai 14 ES valstybių narių, nutarė sustabdyti arba apriboti susisiekimą su Didžiąja Britanija po to, kai joje buvo nustatyta nauja, labiau užkrečiama koronaviruso padermė, praneša RIA Novosti.

Mutacija buvo atrasta gruodžio viduryje. Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad naujasis SARS-CoV-2 plinta greičiau nei įprasta ir tapo dominuojančiu Londone. Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Džonsonas teigė, kad padermė buvo 70 proc. užkrečiamesnė nei pradinė forma.

Olandijos valdžia pirmoji šeštadienį paskelbė apie skrydžių į Jungtinę Karalystę nutraukimą iki sausio 1 dienos. Tada Belgija uždarė sieną su Didžiąja Britanija mažiausiai parai. Šiuo atžvilgiu buvo atšaukta geležinkelio paslauga tarp Londono ir Briuselio bei Londono ir Amsterdamo.

Italija, Vokietija, Bulgarija, Airija, Lietuva, Latvija, Suomija ir Kroatija taip pat sustabdė skrydžius su Didžiąja Britanija.

Prancūzija 48 valandoms sustabdė visas transporto jungtis į JK. Švedija uždraudė lankytojus iš šios šalies, Graikija jiems paskyrė septynių dienų karantiną, Kipras — dviejų savaičių karantiną, o Ispanija sugriežtino atvykstančiųjų iš Jungtinės Karalystės kontrolę.

Be ES šalių, Turkijos, Šveicarijos, Kanados, Izraelio ir Argentinos valdžios institucijos taip pat sutiko sustabdyti skrydžius su Didžiąja Britanija. Saudo Arabija savaitei visiškai uždarė sienas ir atšaukė visus tarptautinius skrydžius.

Rusijos operacinė būstinė, stebinti koronaviruso situaciją, anksčiau pranešė, kad stebi situaciją JK, ir apie visus susijusius sprendimus jai bus pranešta papildomai.

Lietuvoje vakar skubiai sušauktame Vyriausybės posėdyje nuspręsta stabdyti visus keleivinius skrydžius iš Jungtinės karalystės, rašoma Vyriausybės pranešime.

Draudimas įsigalios nuo gruodžio 21 d. 04:00 val. ir truks iki gruodžio 31 d. 24 val.

Skrydžiai į Jungtinę Karalystę nėra stabdomi. Stabdyti visus keleivinius skrydžius iš Jungtinės Karalystės vieningai priėmė visos trys Baltijos šalys. 

Kaip elgtis norint saugiau sutikti šv. Kalėdas?
© Sputnik
Kaip elgtis norint saugiau sutikti šv. Kalėdas?
Tegai:
skrydžiai, koronavirusas, Didžioji Britanija
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1186)
Dar šia tema
Svarbu Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams: stabdomi keleiviniai skrydžiai
Lietuvos Vyriausybė paskelbė vaizdo įrašą ragindama nesusirinkti per Kalėdas
NATO ir Rusijos vėliavos

Karo ekspertas paaiškino NATO generalinio sekretoriaus žodžius apie Rusijos "agresiją"

(atnaujinta 13:37 2021.01.28)
Pasak jo, tokiu būdu aljansas ketina įtraukti Maskvą į naujas ginklavimosi varžybas ir išprovokuoti gynybos išlaidų padidėjimą

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Karo ekspertas Aleksandras Žilinas pakomentavo NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo pareiškimą apie Rusijos "agresyvius veiksmus".

Pasak jo, tokiu būdu aljansas ketina tempti Maskvą į naujas ginklavimosi varžybas ir išprovokuoti gynybos išlaidų padidėjimą.

"Pagrindinis viso to, kas vyksta prieš Rusiją, tikslas yra sukurti sąlygas mums priimti bet kokį ultimatumą iš Vakarų, kaip tai darėme valdant Gorbačiovui", — komentare "Ura.ru" sakė jis.

Anksčiau Stoltenbergas, kreipdamasis į NATO generalinio štabo vadovus, paragino sąjungininkus toliau didinti išlaidas gynybai, visų pirma, investuoti į šiuolaikinius pokyčius, kad ateityje sėkmingai galėtų įveikti tokius globalius iššūkius kaip "agresyvūs Rusijos veiksmai, terorizmas ir Kinijos augimas".

Rusija sureagavo į Stoltenbergo pareiškimą. Federacijos tarybos Informacijos politikos ir ryšių su žiniasklaida komisijos pirmininkas Aleksejus Puškovas savo Twitter paskyroje pabrėžė, jog laikas generaliniam sekretoriui suvokti, kad pasaulis, paremtas trijose ar keturiose Vakarų sostinėse sukurtomis taisyklėmis, artėja prie pabaigos.

"Yra per mažai žmonių, norinčių laikytis šių taisyklių, kurios pagrįstos ne tarptautine teise, o tik stipriųjų teisėmis. Juo labiau, kad tai buvusio stipriojo teisės", — pažymėjo senatorius.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, susitikęs su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu, sakė, kad NATO turėtų imtis priemonių toliau stiprinti rytinį flangą.

Tegai:
Rusija, NATO
ETPA posėdis, archyvinė nuotrauka

ETPA patvirtino Rusijos delegacijos įgaliojimus

(atnaujinta 13:49 2021.01.28)
Sausio 25 dieną, atidarant Asamblėjos žiemos sesiją, Ukrainos delegacijos vadovė Marija Mezenceva pasiūlė užginčyti Rusijos delegacijos įgaliojimus

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) priėmė rezoliuciją, kuria patvirtinami Rusijos delegacijos įgaliojimai. 

ETPA pastatas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Федоренко

Už rezoliuciją balsavo 107 parlamentarai, prieš — 36, susilaikė 24 parlamentarai. Transliacija vyko ETPA svetainėje. 

Rengiant rezoliucijos į projektą buvo įtrauktos 11 pataisos, įskaitant pasiūlymą nepatvirtinti delegacijos įgaliojimų ir pasiūlymą atidėti klausimo svarstymą birželio sesijai. Parlamentarai balsavo prieš abu pakeitimus. 

Pirmąją sesijos dieną, sausio 25 dieną, Ukrainos delegacijos vadovė Marija Mezenceva pasiūlė iš esmės ginčyti Rusijos delegacijos įgaliojimus. Po jos pareiškimo dėl darbo tvarkos taisyklių buvo balsuojama, todėl dauguma palaikė Ukrainos atstovės idėją užginčyti delegacijos įgaliojimus pagal organizacijos taisyklių 8 straipsnį — 38 parlamentarai iš penkių skirtingų nacionalinių delegacijos balsavo už. 

Rusijos parlamentarai ne kartą pareiškė, kad jų teisių ribojimas yra nepriimtinas, ir jei asamblėja palaikys šį sprendimą, jie paliks aikštelę. 

Antradienį Asamblėjos profilio komitetas rekomendavo ratifikuoti rusų įgaliojimus. 

Maskvos ir Strasbūro santykiai jau išgyveno krizę. 2014 metų balandžio mėnesį delegacijai buvo atimta balsavimo teisė dėl įvykių Ukrainoje ir Krymo grąžinimo Rusijai. 

2015 metais ETPA du kartus svarstė Rusijos delegacijos įgaliojimų atkūrimo klausimą, tačiau tada sankcijos buvo tik sugriežtintos. 

Reaguodama į tai, Maskva atsisakė dirbti tokiomis sąlygomis ir 2016–2018 metais dėl Strasbūre tvyrančių antirusiškų nuotaikų nesiuntė prašymo patvirtinti savo įgaliojimų ir nustojo mokėti įnašą į Europos Tarybos biudžetą. 

2019 metų birželio mėnesį ETPA atkūrė delegacijos teises, o Rusijos parlamentarai grįžo prie visapusiško darbo Asamblėjoje. Paskutinį kartą Rusijos atstovų įgaliojimų klausimas buvo iškeltas 2020 metų sausį, prieš tai — 2019 metų birželio mėnesį. 

Tegai:
Rusija, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA)
Amerikos ZRK Patriot

Amerikiečių "Patriot" vėl nepadėjo: hučiai smogė Saudo Arabijai

(atnaujinta 12:18 2021.01.28)
Amerikos oro gynybos sistemos technologinę ir koncepcinę krizę patvirtina nauji faktai. Saudo Arabija du kartus per tris dienas patyrė balistinių raketų išpuolį iš Jemeno, o oro gynybos zonos su raketų sistemomis "Patriot" nesureagavo į hučių raketų atakas

Amerikos oro gynybos sistemos technologinę ir koncepcinę krizę patvirtina nauji faktai. Saudo Arabija du kartus per tris dienas patyrė balistinių raketų išpuolį iš Jemeno, o dar kartą pozicinės oro gynybos zonos su priešlėktuvinių raketų sistemomis "Patriot" (pagamintos JAV) nereagavo į hučių raketų atakas.

Remiantis įvairiais Irano šaltiniais, sausio 23 ir 26 dienomis Jemeno sukilėliai vėl reagavo į Saudo Arabijos smūgius balistinių raketų salvėmis. Visos keturios vidutinio nuotolio raketos sėkmingai įveikė apie 1000 km, šešis "Patriot" dislokavimo rajonus (du — pasienyje su Jemenu ir keturis — Saudo Arabijos centre), ir beveik paskutinę akimirką THAAD sistemos juos perėmė Rijado pakraštyje.

Sausio 26 dieną žiniasklaida pranešė apie vienos balistinių raketų sunaikinimą tiesiai virš sostinės ir sprogimą diplomatiniame kvartale. Taigi pastarasis oro gynybos zonų "tankinimas" papildomomis oro gynybos sistemomis "Patriot" nedavė laukiamų rezultatų.

2020 metų lapkričio 23 dieną hučiai paleido raketas "Quds-2" valstybinės naftos ir dujų bendrovės "Saudi Aramco" paskirstymo stotyje Saudo Arabijos mieste Jeddah.

2019 metų gruodžio mėnesį Jemeno raketos smūgis sugriovė karinę stovyklą Najrano provincijoje. Tų pačių metų rugsėjį sukilėliai sparnuotosiomis raketomis ir dronais užpuolė daugybę Saudo Arabijos "Aramco" objektų ir laikinai atėmė beveik 60% naftos gavybos iš Saudo Arabijos. Jizano karinį oro uostą husitai atakavo balistinėmis raketomis 2019 metų rugpjūtį. Visais šiais atvejais oro gynybos sistema, sukurta remiantis "Patriot", neapsaugojo Saudo Arabijos objektų nuo oro smūgių.

Aukštos kainos ir technologijos

Daugiafunkcinė (universali) priešlėktuvinių raketų sistema skirta priešraketinei gynybai padėties zonose, aerodinaminių taikinių aptikimui ir sunaikinimui — iki 100 km atstumu, balistinių taikinių — iki 20 km.

Tikimybė pataikyti į taikinį kovos sąlygomis yra apie 50% (kiekvienam taikiniui reikia mažiausiai dviejų raketų). PAC-1 ir PAC-2 modifikacijų oro gynybos raketų sistemos "Patriot" fragmentinė galvutė, net pataikiusi, negali sunaikinti technologiškai pasenusių "R-17" ar "Scud" tipo balistinių raketų. Viena oro gynybos sistemos "Patriot" baterija kainuoja apie 600 mln. USD.

Kariniuose pastarųjų metų konfliktuose kompleksas "Patriot" pralaimi beveik "sausai" net tada, kai su juo dirba Amerikos specialistai. Pentagono duomenimis, 2020 metų sausio mėnesį daugiau nei 100 amerikiečių karių Irake nukentėjo nuo Irano raketų smūgių. Sunku įsivaizduoti, kad JAV užjūrio karinė bazė apskritai neturi oro gynybos sistemos. Matome technologinę degradaciją. Oro gynybos sistemos "Patriot" modernizavimo galimybės buvo išnaudotos, dizainas konceptualiai paseno.

Buvęs Izraelio antibalistinių raketų organizacijos direktorius Uzi Rubinas paaiškino Amerikos oro gynybos sistemos fiasko Saudo Arabijoje tuo, kad "Patriot" taikinius aptinka tik virš horizonto ir
S-400
© Sputnik / Михаил Воскресенский
"nemato" žemai skraidančių.

Rubinas rekomendavo vertą alternatyvą — Rusijos priešlėktuvinių raketų sistemą  "Pancir S-1", galinčią sunaikinti bet kokius žemai skriejančius ir net ant žemės esančius taikinius. Rijade paklausė patarimo ir, nepaisydami JAV draudimų, aktyviai diskutuoja apie Sirijoje išbandytų Rusijos oro gynybos raketų sistemų pirkimą. Gynybos linijose iki 150 km "Pancir" neturi konkurentų (išskyrus Rusijos oro gynybos sistemą "S-350 Vityaz").

JAV valstybės departamentas anksčiau pritarė THAAD sistemų (44 įrenginiai, 360 raketos ir septyni radarai) pristatymui į Saudo Arabiją 15 mlrd. USD sumai. Viename komplekse yra radaras, šeši paleidimo įrenginiai ir 48 raketos. Pirkimas saugumo negarantuoja.

Moderniausia amerikiečių priešraketinė plėtra THAAD įgyvendina "kinetinio perėmimo" koncepciją, tai yra, aparatūros bloko kinetinė energija naudojama tikslui pasiekti. Tradicinės kovinės galvutės nėra, viena raketa gali sunaikinti vieną taikinį, kurio trajektorija žinoma tiksliai. THAAD sunaikinimo nuotolis siekia iki 200 km, tačiau "siauro profilio" THAAD yra neveiksminga kovojant su aerodinaminiais taikiniais  dronais ir sparnuotosiomis raketomis. Objektyviai tai susiaurina Amerikos oro gynybos priešraketinės gynybos sistemos galimybes. Ekspertų teigimu, THAAD sistema nesustabdys didžiulės hučių raketų atakos (kompleksas gali pataikyti iki trijų vidutinio nuotolio balistinių raketų).

Regioniniai ypatumai

Jemene nuo 2014 metų Vyko pilietinis karas tarp vyriausybės pajėgų ir hučių sukilėlių iš šiitų judėjimo "Ansar Allah". Nuo 2015 metų kovo mėnesio vyriausybės pajėgas remia Saudo Arabijos vadovaujama arabų šalių karinė koalicija (be JT sankcijų). Hučiams padeda šiitų Iranas.

Šiitų judėjimo "Ansar-Allah" aukščiausia politinė taryba valdo apie 20% Jemeno teritorijos, tačiau yra ir daugiau 70% šalies gyventojų.

Hučiai praktiškai neturi karinių bazių nuolatiniam dislokavimui, jas gali sunaikinti arabų koalicijos orlaiviai. Sukilėlių būriai nuolat juda, uždengdami kalnų urvus ir požeminių tunelių tinklus. Savos gamybos pakrančių raketų  sistemos priešo laivus laiko pagarbiu atstumu.

Saudo Arabija turi modernių Vakarų šalių ginklų. Jemeno sukilėliai naudoja Irane pagamintas raketas, taip pat savo modifikuotas priešlėktuvines raketas "S-75" (prieškariniai tiekimai Šiaurės Korėjai) — balistines "Qaher M-1" ir "Qaher M-2".

Atrodytų, kad didžiuliai finansiniai ištekliai ir šiuolaikinės ginklų technologijos yra Saudo Arabijos pusėje, o hučiai yra pasmerkti. Iš tikrųjų net ir moderni mobili THAAD ("Terminal High Altitude Area Defense") sistema, jau nekalbant apie "seną gerą" "Patriot" kompleksą, neapdraudžia Rijado nuo reguliarių ir tikslingų Jemeno sukilėlių smūgių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Amerika, Patriot