Brexit

Britų ekspertas įvardijo sunkumus, laukiančius šalies po "Brexit"

(atnaujinta 20:33 2020.12.23)
Pasak jo, net jei yra prekybos susitarimas, įmonės, ypač mažos, susidurs su dideliais sunkumais registruodamos produktus eksportui

VILNIUS, gruodžio 23 — Sputnik. Europa ir Didžioji Britanija susidurs su esminiais pokyčiais, neatsižvelgiant į tai, ar šalims pavyks sudaryti prekybos sutartį, RIA Novosti sakė Birmingamo universiteto "Brexit" tyrimų centro direktorius profesorius Aleksas de Riuiteris (Alex de Ruyter).

Londono ir Briuselio derybos dėl prekybos susitarimo nuostatų po "Brexit" užtruko keletą mėnesių. Pagrindinius šalių nesutarimus sukelia žvejybos režimas: Didžioji Britanija ketina išlaikyti suverenumą daugelyje žvejybos zonų, Europa bando užtikrinti, kad kelių ES šalių žvejai išsaugotų pramoninės žvejybos šiuose rajonuose teises. Terminas susitarti dėl prekybos sutarties jau yra pasibaigęs. Kad dokumentas įsigaliotų nuo 2021 metų sausio, jis turi būti ratifikuotas, todėl derybininkai turi mažai laiko ieškoti kompromisų.

"Neaišku ar Britanija sugebės derėtis dėl laisvosios prekybos sutarties su ES, tačiau akivaizdu, kad esminiai pokyčiai vyks nuo sausio 1 dienos. Norėdami pasinaudoti bet kokia laisvosios prekybos sutartimi, Didžiosios Britanijos eksportuotojai turės įrodyti, kad jie laikosi "kilmės taisyklės" (prekių priskyrimas kilmės šaliai, siekiant nustatyti jų kilmę). Priešingai, žinoma, yra Europos įmonėms, ieškančioms prekių eksporto į Didžiąją Britaniją būdų", — teigė ekspertas.

Pasak jo, net jei yra prekybos susitarimas, įmonės, ypač mažos, susidurs su dideliais sunkumais registruodamos produktus eksportui.

"Tai reiškia didelį papildomų dokumentų kiekį, o kai kurių sektorių įmonėms tai sukels precedento neturintį išlaidų padidėjimą... Tačiau net ir be to įmonės, gabenančios prekes iš Didžiosios Britanijos į Prancūziją, turės reguliariai pildyti muitinės deklaracijas", — sakė profesorius.

Pasak jo, nesant laisvosios prekybos sutarties, kils kitų papildomų problemų.

"Visų pirma, įvedus muitus, žymiai padidės maisto kainos Didžiojoje Britanijoje ir Britanijos žemės ūkio produktai taps nekonkurencingi eksporto perspektyvų požiūriu. Tas pats pasakytina ir apie pramonės sektorius, kuriems bus taikomi didesni muitai, ypač automobilių pramonėje. Šiuo atveju greičiausiai nuo pat pirmos dienos kils problemų dėl sertifikavimo ir keitimosi duomenimis", — teigė agentūros pašnekovas.

Pasak jo, sunkumų kils dėl vienodų standartų nenuoseklumo finansų ir skaitmeninėje srityje, taip pat dėl ​​to, kad bus panaikinta viena licencija Didžiosios Britanijos įmonėms prekėms judėti Europos keliais.

"Ilgainiui abi šalys greičiausiai patirs lėtą ekonomikos augimą dėl ne tokių artimų ryšių, tačiau tai bus asimetrija, nes Didžioji Britanija kentės labiau nei Europos Sąjunga", — sakė ekspertas.

Jis pažymėjo, kad yra ir kelios sritys, kurių perspektyva yra neaiški ir kurios visiškai priklausys nuo laisvosios prekybos susitarimo "tikslių kontūrų".

"Visų pirma, tai yra taisyklės, susijusios su sanitariniais ir fitosanitariniais standartais, konkrečiomis "taisyklių" detalėmis, taip pat su Europos ir Didžiosios Britanijos reguliavimo institucijų vaidmeniu. Išlieka klausimas (dėl britų kompanijų naudojimo — Sputnik) bendrosios licencijos (prekių judėjimui ES keliuose — Sputnik)", — sakė jis.

Derybose dėl prekybos susitarimo Didžioji Britanija apkaltino Briuselį proceso politizavimu ir reikalauja pakeisti toną, ES neatsisako savo pozicijos.

Anksčiau Riuiteris RIA Novosti sakė, kad tikimybė, jog susitarimas bus sudarytas laiku, yra labai maža, todėl šalys gali "išsiskirstyti" be susitarimo. Jis įvardijo žuvininkystę, darbo įstatymus, vyriausybės paramą ir aplinkosaugos standartus kaip pagrindines sritis, kuriose vis dar kyla nesutarimų tarp Londono ir Briuselio.

Jis pažymėjo, kad olandai, prancūzai, ispanai ir danai turi tokias pat jūrininkystės tradicijas kaip ir Didžioji Britanija, ir vargu ar sutiktų su susitarimu, kuris nenumato jų žvejybos laivams laisvo priėjimo prie Didžiosios Britanijos vandenų.

Jei susitarimas nepasiteisins, Didžioji Britanija ir ES atkurs visišką muitinių ir sienų kontrolę, kuri pirmaisiais 2021 metų mėnesiais gresia žlugimu prie sienų ir prekių tiekimo sutrikimais.

Tegai:
ES, Brexit
Temos:
Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (196)
Egiptas

Archeologai Egipte rado 54 senovinius sarkofagus

(atnaujinta 09:02 2021.01.23)
Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Archeologai Sakaro nekropolyje, į pietus nuo Kairo, atrado 54 medinius sarkofagus, kurių amžius daugiau nei 3 tūkstančiai metų, praneša Reuters.

Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą.

Archeologų darbui vadovavo Zahi Hawassas. Tarp svarbių radinių yra seni stalo žaidimai, figūrėlės ir kaukės, kurie taip pat datuojami Naujosios Karalystės laikotarpiu.

"Visi šie atradimai perrašys Sakaro ir Naujosios Karalystės istoriją", — sakė Hawassas.

Anksčiau toje pačioje vietoje senovės Egipto vėlyvojo laikotarpio (662–332 m. pr. m. e.) ir Ptolemėjo epochos (332–30 m. pr. Kr.) buvo rasti sarkofagai ir daiktai.

Archeologai nekantrauja pristatyti naujai atrastus artefaktus plačiajai visuomenei, nes Egipto turizmo pramonę labai paveikė koronaviruso pandemija. Turistų skaičius 2020 metais sumažėjo iki 3,5 mln., tuo tarpu 2019 metais jų buvo 13,1 mln.

Tegai:
Egipto piramidės, Egiptas
Ledynas

Mokslininkai nustatė "prarastą" Antarktidos šilumą

(atnaujinta 10:16 2021.01.23)
Jie 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL (Australijos vandenyno stebėjimas)

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Naujo Prancūzijos ir Australijos mokslininkų tyrimo rezultatai paaiškina, kodėl jūros vandens temperatūra aplink Antarktidą nepakilo tiek, kiek likę vandenynai. Straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Communications".

Visame pasaulyje vandenyno paviršiaus temperatūra kyla dėl visuotinio atšilimo, tačiau aplink Antarktidą esančios jūros išlieka šaltos, kai kur net krinta. Okeanologai šį reiškinį vadina "prarastos" Antarktidos šilumos paslaptimi.

Prancūzijos mokslininkai iš Nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS), Nacionalinio kosminių tyrimų centro (CNES), Plėtros tyrimų instituto (IRD), Paryžiaus Sorbonne universiteto, Tulūzos Paulo Paul Sabatier universiteto ir Tulūzos III Pauliaus Sabatierio universiteto bei jų kolegos iš Australijos iš Valstybinės mokslinių ir taikomųjų tyrimų asociacijos (CSIRO) ) 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL (Australijos vandenyno stebėjimas).

Tai yra ilgiausia temperatūros stebėjimų serija Pietų vandenyne per visą jos šiaurės — pietų sankryžą. Daugumą jų mokslininkai atliko prancūzų tiekimo laive "L'Astrolabe" reguliariais skrydžiais tarp Hobarto ir Prancūzijos tyrimų stoties Antarktidoje, Dumont d'Urville.

Mokslininkai nuleido XBT batermotografo zondą, kuris, nardęs iki 800 metrų, užfiksavo vandens gylį, temperatūrą ir druskingumą.

Paaiškėjo, kad nedidelį vandens temperatūros sumažėjimą, pastebėtą paviršiuje, gilumoje pakeičia greitas ir pastebimas atšilimas — maždaug 0,04 laipsnio Celsijaus per dešimtmetį, kuris yra penkis kartus greitesnis nei vidutinis pasaulio vandenyno rodiklis.

Šis dramatiškas atšilimas gali turėti rimtų pasekmių Antarkties ledui, sako mokslininkai. Faktas yra tas, kad vandenyne prie Antarktidos krantų yra pakėlimo mechanizmas — giliųjų vandenų iškilimas į paviršių dėl vertikalios cirkuliacijos. Jei gilieji vandenys yra šiltesni už paviršinius, jie reguliariai "pakerta" ledo lentynas iš apačios.

Be to, čia yra susluoksniuotas Pietų vandenynas — šalti gėlo vandens srautai, nutekantys į vandenyno paviršių dėl tirpstančio ledo ir sniego, nuolat verčia į gelmes šiltesnius ir sunkesnius sūrus vandenis.

Remiantis autorių vertinimais, šiltas vanduo į paviršių iškyla 39 metrų greičiu per dešimtmetį, tai yra daug greičiau, nei manyta anksčiau. Nerimaujama, kad toks dramatiškas giluminis atšilimas galų gale gali susilpninti galingą cirkuliarinę srovę, supančią Antarktidą, suardydamas visą pasaulinės jūrų cirkuliacijos mechanizmą — vieną iš pagrindinių pasaulinės klimato sistemos veiksnių.

Tegai:
Antarktida, mokslininkai