Betliejus prieš Kalėdas, archyvinė nuotrauka

Kalėdos Kristaus gimtinėje švenčiamos be turistų ir piligrimų

(atnaujinta 20:27 2020.12.25)
Kaip kalėdinio stebuklo Betliejaus krikščionys šiandien tikisi vakcinacijos. Šiemet šventė rengiama tik laikantis griežtų karantino apribojimų

VILNIUS, gruodžio 25 — Sputnik. Gūsingas vėjas ir šaltas lietus — to būtų pakakę priversti Betliejaus gyventojus likti namuose, tačiau pagrindinį smūgį paprastai sausakimšai ir triukšmingai šventei, kuriai jie ruošiasi visus metus, sukėlė koronaviruso pandemija. Infekcijos lygis Palestinoje smarkiai išaugo, valdžia nustatė ekstremalias priemones, uždarydama gyvenvietes naktimis ir savaitgaliais. Manžero aikštėje, paprastai triukšmingoje, užpildytoje turistų iš įvairių šalių Isos Žako Žakomo parduotuvėje, nebuvo nė vieno žmogaus per dieną. Turistų ir piligrimų mieste nebuvo nuo kovo mėnesio.

Предрождественский Вифлеем
© REUTERS / MUSSA ISSA QAWASMA
Prieškalėdinis Betliejus

"Turistai dingo prieš 9 mėnesius. Bažnyčia ir mūsų parduotuvės tuščios. Betliejus virto miestu vaiduokliu. Tai mums padarė didelę įtaką. Mes gaminame religinius atributus iš šventos alyvmedžio medienos. Ir mes parduodame kitoms šalims. Šiais metais mes neturėjome jokių pardavimų... Žmonės kenčia Palestinoje, žmonės yra ant skurdo ribos be pinigų, be darbo. Daugelis bažnyčių anksčiau padėdavo tiems, kuriems to reikia, tačiau dabar ir bažnyčios nuskurdo, nes nėra piligrimų. Dauguma žmonių dabar išgyvena labai sunkius laikus", — sakė RIA Novosti suvenyrų parduotuvės savininkas Isa Žakas Žakomas.

Празднование Рождества в Вифлееме
© Sputnik / Иссам Аль-Римави
Parapijiečiai Kalėdų išvakarėse Betliejaus Kristaus gimimo bažnyčioje

Mieste uždarytos mokyklos, masiniai renginiai atšaukti. Tačiau vyko tradicinis Palestinos krikščioniškų mokyklų orkestrų paradas. Nepaisant karantino ir lietaus, šimtai jaunų muzikantų: trimitininkai, būgnininkai, dūdmaišininkai — ėjo per Ėdžių aikštę iki Kristaus gimimo bazilikos, pro centre įrengtą 15 metrų dirbtinę eglutę. Tikroji eglė šiose platumose neauga.

Keli aikštėje susirinkę gyventojai ir jaunieji muzikantai dėvėjo kaukes. Dėl pandemijos policija sugriežtino sanitarinių standartų laikymosi kontrolę, RIA Novosti sakė Betliejaus provincijos policijos viršininkas generolas Tarekas El-Hadžas.

Belaukiant stebuklo

"Šiemet šventė vyksta ypač sunkiomis sąlygomis, policija deda visas pastangas, kad išvengtų žmonių susibūrimo. Dėl pandemijos šventės yra apribotos. Per šventes šiemet nebus Palestinos vadovybės ir užsienio delegacijų atstovų", — sakė El-Hadžas.

Kristaus gimimo bazilikoje, pastatytoje IV amžiuje Romos imperatorienės Elenos įsakymu, virš olos, kur, pasak legendos, gimė kūdikėlis Jėzus, — tuščia. Prieš metus norintys čia patekti stovėjo išsirikiavę į ilgą eilę, juos įleisdavo mažomis grupėmis, kad žmonės nesigrūstų. Šiandien šalia prakartėlės nėra gausios minios piligrimų, atvykusių čia iš įvairių pasaulio kampelių, tačiau pagrindinės pamaldos vyko Gimimo bazilikos šoninėje koplyčioje.

Предрождественский Вифлеем
© Sputnik / Артур Габдрахманов
Prieškalėdinis Betliejus

Prieš keletą mėnesių į šias pareigas paskirtas Lotynų Jeruzalės patriarchas Pierbatistas Picabala (Pierbattista Pizzaballa) pirmąsias kalėdines Mišias aukoja skambant vargonams tuščioje šventykloje, o maldininkų veidai uždengti kaukėmis. Prie seniausios krikščionių šventyklos įėjimo stovi plakatas, kuriame reikalaujama dėvėti kaukę. Lotynų patriarchą lydėjęs vyriausiasis Lotynų Jeruzalės patriarchato vikaras vyskupas Džasintas Markucas (Giacinto Marcuzzo) pasveikino rusus su artėjančiomis Kalėdomis.

"Tai ypatinga šventė. Ir aš tikiuosi, kad Dievas mus apsaugos. Ir COVID baigsis. Visų pirma, linksmų Kalėdų mums visiems. Visiems žmonėms, įskaitant rusus", — sakė jis.

Kaip kalėdinio stebuklo Betliejaus krikščionys šiandien tikisi vakcinacijos. Vakcinos Palestinoje dar nėra, o tai reiškia, kad viešbučiai, piligrimų centrai, restoranai ir šventyklos Kristaus mieste kol kas liks tušti.

Tegai:
šventė, Palestina, Kalėdų eglė, Kalėdos
Temos:
Linksmų Kalėdų! (223)
Dar šia tema
Kokias Kalėdas dabar švenčia Europa
Vakcina nuo COVID-19 Sputnik V

RF ir Vengrija pasirašė sutartį dėl Rusijos vakcinos nuo COVID tiekimo

(atnaujinta 14:09 2021.01.22)
Kaip pranešama, "Sputnik V" bus pristatyta trimis etapais. Budapeštas įsitikinęs, kad vakcinacija padės šaliai grįžti į įprastą gyvenimą

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Vengrija ir Rusija pasirašė sutartį dėl Rusijos vakcinos nuo koronaviruso tiekimo, pareiškė Vengrijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Pėteris Sijarto (Péter Szijjártó).

Vakcina
© Sputnik / Евгений Одиноков

"Nacionalinis prioritetas yra paspartinti vakcinaciją. Dėl lėto vakcinos pristatymo buvome priversti ieškoti naujo šaltinio, iš kurio galėtume greitai gauti patikimų vakcinų. Todėl man yra didelė garbė ir malonumas pranešti jums, kad šiandien mes sudarėme sutartį, pagal kurią Rusija vakciną tieks Vengrijai trimis etapais", — po derybų su Rusijos sveikatos apsaugos ministru Michailu Muraška Maskvoje sakė Sijarto.

Kaip pažymėjo Vengrijos užsienio reikalų ministerijos vadovas, spartesnė vakcinacija rusišku preparatu "Sputnik V" išgelbės daugelio piliečių gyvybes ir sušvelnins koronaviruso apribojimus respublikoje.

"Spartesnė vakcinacija išgelbės daugybę gyvybių Vengrijoje. Be to, pagreitinta vakcinacija suteiks mums galimybę grįžti prie ankstesnio gyvenimo, taip pat leis sušvelninti apribojimus, kurie leistų žmonėms grįžti į savo darbą", — cituoja RIA Novosti Sijarto.

Vengrijos nacionalinis farmacijos ir mitybos institutas ketvirtadienį užregistravo Rusijos koronaviruso "Sputnik V" vakciną. Taigi Vengrija tapo pirmąja ES valstybe, oficialiai leidusia savo teritorijoje naudoti "Sputnik V" vakciną. Vakcina yra registruota Vengrijoje pagal skubaus naudojimo leidimą, pagrįstą Rusijos "Sputnik V" klinikinių tyrimų duomenimis ir Vengrijos ekspertų atliktu išsamiu vaisto įvertinimu.

Tegai:
Sputnik V, koronavirusas, vakcina, Vengrija, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos
Ekspertas atskleidė "inovatyvų" "Sputnik V" skirtumą nuo kitų vakcinų
Kusturica planuoja pasiskiepyti Rusijos vakcina "Sputnik V"
F-35A Lightning II

Pentagono vadovas griežtai pasisakė apie F-35

(atnaujinta 13:18 2021.01.22)
Jį į šias pareigas paskyrė tuometinis prezidentas Donaldas Trampas 2020 metų lapkričio 9 dieną, tačiau Mileris atsistatydino atėjus naujajai JAV administracijai

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Laikinai einantis JAV gynybos ministro pareigas Kristoferis Mileris (Christopher Miller) prieš pat atsistatydinimą penktosios kartos naikintuvą F-35 pavadino "gabalu ...", pranešama Pentagono svetainėje, praneša RIA Novosti.

Renginio metu Mileris papasakojo apie savo pokalbį su amerikiečių pilotu. Pentagono vadovas paklausė, kokiu lėktuvu skraido pilotas, šis atsakė, kad su F-35.

Raketos paleidimas
© Sputnik / The Ministry of Defence of the Russian Federation

"Aš toks: tai gabalas... Ir jis ... nusijuokė, aš pasakiau: "Ne, rimtai, papasakokite man apie jį", — sakė Mileris. Tačiau jis pridūrė, kad pilotas pavadino F-35 "neįtikėtinu lėktuvu".

"Manau, kad mes sukūrėme monstrą, bet jūs tai jau žinote", — sakė Pentagono vadovas.

Milerį į šias pareigas paskyrė tuometinis prezidentas Donaldas Trampas 2020 metų lapkričio 9 dieną ir jis atsistatydino atėjus naujajai JAV administracijai.

Anksčiau "Bloomberg" su nuoroda į Pentagoną pranešė, kad F-35 turi 871 defektą, kuris pakerta jo kovinę parengtį. Pasak agentūros, trūkumai yra susiję su orlaivio programine ir technine įranga, kuri turi potencialiai rimtų pirmosios kategorijos problemų: tai yra kritiniai defektai, galintys pakenkti pilotų saugumui ir sumažinti karinių operacijų efektyvumą.

F-35 — penktos kartos naikintuvas, kuris, be JAV, aptarnauja ir JAV sąjungininkus. "Lockheed Martin F-35 Lightning II" programa jau kainavo apie 1,5 trln. USD — tai brangiausia ginklų programa istorijoje.

Tegai:
Pentagonas, naikintuvai
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda: per 6 mėnesius Lietuva gaus daugiau kaip 4 mln dozių vakcinų nuo COVID-19

(atnaujinta 12:48 2021.01.22)
Per vasarį šalyje ketinama atidaryti bent 70 vakcinavimo centrų bei sukurti aiškią ir skaidrią registravimo sistemą

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Per artimiausius šešis mėnesius Lietuva gaus daugiau kaip 4 milijonus dozių vakcinų nuo koronaviruso, pranešė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, remdamas į Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą von der Layen.

"Vakar EVT Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Layen užtikrino, kad Lietuva per artimiausius 6 mėnesius gaus daugiau kaip 4 milijonus dozių vakcinų nuo koronaviruso. To užteks paskiepyti 2 milijonams šalies gyventojų ir įgyti kolektyvinį imunitetą", — rašo prezidentas savo paskyroje Facebook.

Šalies vadovas pranešė, kad per vasarį reikai atidaryti bent 70 vakcinavimo centrų, sukurti aiškią ir skaidrią registravimo sistemą bei užtikrinti, kad kiekvienas, norintis išvengti ligos, būtų paskiepytas.

"Nėra ir negali būti klausimo, ar Lietuvos valstybė tai gali padaryti. Privalome. Juk kalbame apie žmonių gyvybes. Jei apmaudžiai nesugebėsime pasinaudoti mums suteikta galimybe paskiepyti kritinį skaičių piliečių, turėsime atsakyti prieš Lietuvos žmones", - rašo jis.

Ketvirtadienį prezidentas dalyvavo nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje koordinuotam ES atsakui į pandemijos plitimą. Posėdyje Nausėda akcentavo, kad būtina reikšmingai padidinti vakcinų tiekimo apimtis į visas ES šalis bei užtikrinti vakcinų tiekimo proceso skaidrumą ir atvirumą

Šią savaitę Lietuva gavo penktąją farmacijos kompanijų "BioNTech" ir "Pfizer" pagamintų vakcinų partiją, tačiau mažesnį apimtį nei buvo sutarta anksčiau.

Praėjusios savaitės pabaigoje paaiškėjo, kad netolimoje ateityje Lietuva gaus perpus mažiau "BioNTech" ir "Pfizer" vakcinų, nei buvo planuota anksčiau. Buvo pranešta, kad planuojamas vaisto nuo koronaviruso tiekimo mažinamas visose Europos Sąjungos šalyse. Per ateinančias keturias savaites buvo planuota į Lietuvą pristatyti 108 810 vakcinos dozių, tačiau iš viso bus pristatytos 54 405 dozės.

Penktadienio Statistikos departamento duomenimis, bendras patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius nuo pandemijos pradžios yra 174 846, bendras mirčių skaičius yra 2 591. Per praėjusią parą pirmu skiepu vakcinuoti 722 žmonės, antru skiepu — 317. Iš viso pilnai vakcinuotų — 8 739 žmonės. Šiuo metu panaudota 66 144 dozių.

Tegai:
COVID-19, Lietuva, Gitanas Nausėda
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Prezidentas paragino stiprinti atsparumą kibernetinėms grėsmėms
Nausėda: Lietuva netoleruos grasinimų "Sausio 13-osios bylos" teisėjams
Nausėda paskelbė apie ekstremalių situacijų valdymo sistemos trūkumus