Kalibr-NK paleidimas, archyvinė nuotrauka

Amerikiečių atsakymas "Kalibr": gali naujausia "Tomahawk"

(atnaujinta 14:59 2020.12.28)
Skristi toliau, pataikyti tiksliau, ignoruoti pasipriešinimą — amerikiečiai išbandė naują sparnuotosios raketos "Tomahawk — Block V" modifikaciją

VILNIUS, gruodžio 28 — Sputnik.  Ramiajame vandenyne, netoli Havajų salų, naikintuvas "Chafee" šovė į taikinį jūros diapazone. JAV karinis jūrų laivynas lakoniškai pasakė: viskas pavyko gerai. Kas yra žinoma apie V bloką ir kaip Rusijos "Kalibr" atrodo jo fone — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Du variantai

"Block V" plėtra Pentagone yra pagrįsta didžiuliais Kinijos jūrų potencialo stiprinimo tempais. KLR iš tiesų labai greitai stato didelius paviršinius ir povandeninius laivus, aktyviai plėtodama savo ginklus ir borto sistemas. Amerikiečiai rimtai bijo prarasti savo pranašumą vandenynuose — ekspertų teigimu, Kinija iki 2035 metų turės 420 "vimpelų".

Taigi, Pentagonas padidino priešlaivinių ginklų užsakymą. Iki 2025 metų planuojama įsigyti 850 raketų, galinčių sunaikinti didelius antžeminius taikinius dideliu atstumu. Dar neseniai amerikiečių jūreivių arsenale buvo tik priešlaiviniai "Harpūnai", sukurti dar 1970-aisiais, o jų nuotolis siekė 280 kilometrų. Tačiau 2018 metais karinis jūrų laivynas gavo viršgarsinį "AGM-158C LRASM", galintį smogti jūrų taikiniams iki 900 kilometrų atstumu.

Tačiau naujasis ginklas dar nebuvo pradėtas gaminti. Todėl lygiagrečiai gamindamas LRASM Pentagonas nusprendė grąžinti senus gerus viršgarsinius "Tomahawk" priešlaivinius pajėgumus, kuriuos ši raketa prarado 1990-ųjų viduryje, įdiegus II bloko variantą. Yra žinoma, kad visus esamus ketvirtosios kartos "Tomahawks" planuojama paversti "Block V" .

Pirmoji versija bus pažymėta "Block Va" ir bus naudojama iš laivų ir povandeninių laivų prieš paviršinius taikinius. Šis variantas, vadinamas "MST" ("Maritime Strike Tomahawk"), sujungs aktyviuosius ir pasyviuosius radarų ir šiluminių vaizdų nukreipimo kanalus, taip pat galingą duomenų procesorių ir naują inercinį vedimo bloką. Šis "Tomahawk" galės pataikyti į didelius paviršiaus judančius taikinius iki 1 600 kilometrų atstumu.

Taip pat yra "Block Vb". Tai "klasikinė" "Tomahawk", skirta smūgiams į ant žemės paviršiaus esančius taikinius. Ji turi naują skvarbią galvutę — "Joint Multiple Effects Warhead System" (JMEWS), kuri sujungia kaupiamąjį išankstinį įkrovimą su įsiskverbiančia galvute. Sprogdiklis yra programuojamas, daugiafunkcis, galintis susprogdinti ore esančią kovinę galvutę. Ši raketa gali būti nukreipta ir į sustiprintus požeminius bunkerius, ir į įprastinius karinius taikinius.

Penkios priežastys

Interneto portalo "Defense News" specialistai paaiškino, kodėl "Tomahawk" vis dar aktualios viršgarsinių ginklų amžiuje. Pirma, "Block V" yra daug tikslesnė nei jos pirmtakai, ir diapazonas yra pakankamas, kad būtų galima veiksmingai atremti Kinijos DF-26 ir DF-21 raketas Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Antra, modifikuota "Tomahawk" buvo apsaugota nuo radioaktyviųjų ginklų ir pagaminta naudojant slaptas technologijas, o tai žymiai padidina atsparumą.

Trečia, raketos viršgarsinis greitis suteikia pranašumą prieš greitesnius konkurentus. Penktos versijos "Tomahawk" yra ekonomiškesnė kuro sąnaudų atžvilgiu, todėl jos efektyvusis diapazonas yra daug didesnis. Ketvirta, ši raketa yra palyginti pigi. Vienas "Block V" paleidimas mokesčių mokėtojams kainuos 1 mln. Pavyzdžiui, viršgarsinė "laivas-oras" raketa SM-6 kainuoja, pavyzdžiui, keturis kartus daugiau.

Galiausiai dydžiu "Block V" nesiskiria nuo savo pirmtakų, o tai leis ją naudoti senuose vertikalaus paleidimo įrenginiuose "Mk41", kuriuose įrengti naikintuvai "Arleigh Burke" ir kreiseriai "Ticonderoga". Be to, atominiai povandeniniai laivai, tokie kaip "Los Andželas", kai kurie "Ohajo", "Virdžinija" ir "Seawulf", galės paleisti šias raketas, nepakeisdami jų konstrukcijos. Tikimasi, kad "Tomahawk Block V" abiejų variantų serijinė gamyba prasidės iki 2023 metų.

Pagrindinis konkurentas

Artimiausiu amerikiečių "Tomahawk" analogu laikomos sparnuotosios raketos "Kalibr", kurias Rusija pirmą kartą kovinėmis sąlygomis išbandė 2015 metų rudenį. Karinio jūrų laivyno laivai vienu metu naujausiais ginklais užpuolė 26 teroristų taikinius Sirijoje, sėkmingai pataikydami į juos visus. Šiomis raketomis aprūpintos 22350 ir 11356 projektų fregatos, 20385 projekto korvetės, 21631 ir 22800 projektų mažieji raketiniai laivai, taip pat 885, 636,3, 677, 971 ir 877 projektų povandeniniai laivai. 

Tikslios raketų "Kalibr" charakteristikos nežinomos. Tačiau Vladimiras Putinas, kalbėdamas "Valdai" klube 2017 metų spalio 19 dieną, teigė, kad jūrinės raketos nuotolis iki paviršinio taikinio yra 1 400 kilometrų, o tai yra panašu į naująją "Tomahawk". Šaudymo į taikinius ant žemės variantas yra nuo dviejų iki 2 600 kilometrų. Tačiau tai toli gražu nėra riba.

2018 metų sausio mėnesį kai kurios žiniasklaidos priemonės, remdamosi Gynybos ministerijos šaltiniais, pranešė, kad Rusija kuria modernizuotą sparnuotąją raketą "Kalibr-M", kurios didžiausias šaudymo nuotolis viršija 4,5 tūkstančio kilometrų. Pažymima, kad naujumas yra didesnis nei pirmtakų, o galvutės svoris artės prie tonos. Raketa galės nešti tiek įprastas, tiek branduolines galvutes.

Sprendžiant iš turimų duomenų, "Kalibr-M" taktinėmis ir techninėmis savybėmis pranoks naująjį amerikiečių "Tomahawk". Tačiau vieta, kur amerikiečiai turi neginčijamą pranašumą, yra raketnešių skaičius. JAV karinis jūrų laivynas turi per šimtą paviršinių ir povandeninių laivų, ginkluotų daugybe tiksliųjų ginklų. Rusija šiandien turi kiek daugiau nei 20 tokių laivų.

Tegai:
Tomahawks, sparnuotosios raketos "Kalibr"
Vyriškis su kauke, archyvinė nuotrauka

Vokietija nori įsteigti "kalėjimą" karantino pažeidėjams

(atnaujinta 23:09 2021.01.15)
Kokios bus apgyvendinimo naujojoje įstaigoje sąlygos ir kaina, nepranešama. Tačiau teritorija yra aptverta, ją stebės policija

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Saksonijos federalinė žemė ruošiasi sukurti įstaigą "priverstiniam apgyvendinimui" tiems, kurie ne kartą buvo sučiupti už koronaviruso karantino pažeidimus, rašo leidinys Bild.

Šiems tikslams planuojama įrengti pirminį pabėgėlių priėmimo centrą Drezdene, pastatytą 2017 metais. Kaip rašė bulvarinis leidinys, 2020 metų pavasarį Saksonijos sveikatos apsaugos ministrė Petra Köpping pasiūlė karantino pažeidėjus siųsti į psichiatrijos ligonines. Šių planų atsisakyta, kaip ir idėjų juos apgyvendinti viešbučiuose ar ligoninėse.

Kokios bus apgyvendinimo naujojoje įstaigoje sąlygos ir kaina, nepranešama. Tačiau teritorija yra aptverta, ją stebės policija.

Socialinės apsaugos ministerija patvirtino planus įrengti centrą. Tuo tarpu "priverstinis apgyvendinimas" gali kelti grėsmę pakartotinai nusikaltimus padariusiems žmonėms.

"Procedūra yra laipsniška: nuolatinis siūlymas, bauda, ​​teismo nutartis", — sakė jie.

Sveikatos apsaugos ministerija turi pateikti prašymą teismui. Iki šiol Saksonijoje nebuvo tokių precedentų, tačiau valdžia nori ruoštis.

Vokietijoje nustatyta 2 000 958 naujo tipo koronaviruso užkrato atvejai, rodo Roberto Kocho instituto, kuris yra Vokietijos sveikatos apsaugos ministerijos dalis ir tvarko statistinius duomenis apie COVID-19 paplitimą šalyje, duomenys.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos

 

Tegai:
karantinas, ribojimas, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
FNTT pareigūnai tikrins karantino režimo reikalavimų laikymąsi
Apklausa rodo, kad per antrą karantiną būsto kainų lūkesčiai nemažėja
Socialdemokratai ragino kuo greičiau persvarstyti dalį karantino draudimų
Dujotiekis, archyvinė nuotrauka

Pernai Baltijos šalims buvo perduota rekordiškai daug dujų

(atnaujinta 23:00 2021.01.15)
Išskirtinius dujų perdavimo rezultatus iš esmės lėmė itin palankios dujų kainos ir ypač konkurencingas SGD kainų lygis

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid" 2020 metais Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos vartotojams transportavo 33 teravatvalandes (TWh) gamtinių dujų, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Nepaisant pernai metų šiltesnių žiemos orų, 2020 metais buvo perduota 12 proc. daugiau gamtinių dujų, palyginti su 2019 metais, kai šio regiono poreikiams buvo transportuota 29,5 TWh kuro.

Tuo tarpu dujų transportavimas per Lietuvą į Kaliningrado sritį 2020 metais sudarė 24,9 TWh ir buvo 4,2 proc. mažesnis nei 2019 metais, kai į Kaliningradą buvo perduota 26 TWh gamtinių dujų. 

Iš viso per metus "Amber Grid" valdoma Lietuvos dujų perdavimo sistema buvo transportuotas itin didelis 58 TWh dujų kiekis.

"Išskirtinius dujų perdavimo rezultatus iš esmės lėmė itin palankios dujų kainos ir ypač konkurencingas SGD kainų lygis, jų ženklus transportavimas Baltijos šalims ir Suomijai bei išaugęs dujų suvartojimas Lietuvoje dėl didesnės elektros gamybos. Tai skatino rinkos dalyvius naudotis sukurta Lietuvos dujų infrastruktūra, lanksčiomis paslaugomis ir 16 proc. mažesne nei 2019 m. dujų perdavimo kaina", — sako "Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius.

Dujų tranzitas į Latviją per Lietuvos dujų perdavimo infrastruktūrą Baltijos šalių ir Suomijos poreikiams bei dujų saugojimui Latvijos Inčiukalnio dujų saugykloje išaugo iki 8 TWh per metus. Tai — 33 proc. daugiau nei 2019 metais ir didžiausias istorijoje perduotas dujų kiekis Latvijos kryptimi, pažymi bendrovė. Tikėtina, tam turėjo įtakos ir nuo 2020 metų pradžios veikianti dujų perdavimo jungtis tarp Estijos ir Suomijos. 

Dėl suskystintų gamtinių dujų konkurencingumo rinkoje, didelis buvo ir dujų transportavimas per Klaipėdos SGD terminalą. 2020 metais, kaip ir 2019 metais dujų importas per SGD terminalą sudarė 65 proc. (21,9 TWh) viso per Lietuvą į ES dujų rinką patiekto dujų kiekio. 2018 metais šis rodiklis siekė 35 proc. 

Dujų vartojimas Lietuvoje

Per metus toliau augo dujų vartojimas Lietuvoje.  2020 metais šalyje buvo suvartota 25,1 TWh dujų arba 7 proc. daugiau nei 2019-aisiais, kai buvo fiksuojamas 5 proc. dujų vartojimo augimas. 

Dėl palankių kainų pasaulio rinkose dujas kaip kurą vėl pradėjus naudoti Lietuvos elektros gamybos sektoriuje, pernai šalyje buvo suvartotas didžiausias dujų kiekis per pastaruosius penkerius metus.

Dujos į Lietuvą bei kaimyninėms Baltijos šalims ir Suomijai tiekiamos per Klaipėdos SGD terminalą bei dujotiekiais iš Rusijos per Baltarusiją ir Latviją. Iš Latvijos taip pat dažniausiai šaltuoju metų laiku gaunamos dujos iš Inčiukalnio požeminės dujų saugyklos.

Tegai:
SGD, Baltijos šalys
Dar šia tema
Laivas "Fortūna" išvyko iš Vismaro "Nord Stream-2" tiesti
Ekspertas papasakojo, kada galima tikėtis BelAE pramoninės eksploatacijos pradžios
Žiniasklaida paskelbė "Nord Stream-2" statybų užbaigimo datą
Sausio 16-oji

Kokia šiandien diena: sausio 16-osios šventės

(atnaujinta 18:49 2021.01.15)
Šią dieną 1969 metais SSRS kosmonautai pirmą kartą orbitoje perėjo iš vieno kosminio laivo į kitą

Sausio 16 yra 16-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 349 dienos.

2021 metų sausio 16 dieną saulė saulė teka 08:34, leidžiasi 16:24, dienos ilgis — 7 val. 50min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Marcelis, Norgailas, Norgailė.

Sausio 16-oji Lietuvos istorijoje

1891 metais gimė poetas, vertėjas Nadas Rastenis. Mirė 1980 m.

1891 metais gimė Stanislovas Puzinas, lietuvių poetas. Mirė 1936 m.

1897 metais gimė Kazys Juršys, aktorius, režisierius. Mirė 1967 m.

1906 metais gimė poetas Jonas Gutauskas. Mirė 1986 m.

1917 metais gimė ilgametis Lietuvos operos solistas Vladas Česas. Mirė 2008 m.

1922 metais gimė publicistas, dramaturgas Anatolijus Beriozovas. Mirė 1986 m.

1932 metais gimė dailėtyrininkas Stasys Budrys. Mirė 1970 m.

1941 metais įkurta Lietuvos Mokslų akademija ir jos biblioteka.

1991 metais Vilniuje palaidotos Sausio 13-osios aukos.

2009 metais prie Seimo rūmų įvyko mitingas, kuris baigėsi kruvinomis riaušėmis. Mitinge įvairių profesijų atstovai iš visos šalies protestavo prieš valdžios taupymo planus, slegiančius pačius skurdžiausius visuomenės sluoksnius.

2012 metais 26-oji rašytojos Ievos Simonaitytės literatūrinė premija skirta poetei Elenai Karnauskaitei už eilėraščių rinkinį "Pasaulio krašte".

Sausio 16-oji pasaulio istorijoje

1547 metais karūnuotas Rusijos caras Ivanas IV (Rūstusis).

1778 metais Prancūzija pripažino JAV nepriklausomybę.

1909 metais britų tyrėjas Ernestas Šakletonas atrado magnetinį Pietų polių.

1920 metais JAV uždrausta gaminti ir pardavinėti alkoholį.

1933 metais Niujorke gimė garsi amerikiečių eseistė ir novelistė Siuzan Zontag.

1964 metais Kaire susitikę trylikos arabų tautų lyderiai nutarė suvienyti karines pajėgas, sprendžiant arabų problemas su Izraeliu.

1969 metais SSRS kosmonautai pirmą kartą orbitoje perėjo iš vieno kosminio laivo į kitą.

1987 metais atsistatydino Kinijos komunistų partijos lyderis Hu Jaobangas, prisiimdamas kaltę už politines klaidas per studentų neramumams.

1990 metais Bulgarijos vyriausybė suteikė opozicijai teisę spausdinti laikraščius.

1992 metais Aukščiausiasis Teismas išteisino Graikijos premjerą Andreasą Papandreu 210 mln. dolerių iššvaistymo byloje.

1999 metais keli tūkstančiai Bagdado gyventojų Irake, pažymėdami Persijos įlankos karo aštuntąsias metines, išėjo į gatves, skanduodami antiamerikietiškus šūkius ir degindami JAV vėliavas.

2009 metais sulaukęs 91-erių metų amžiaus savo namuose Filadelfijos priemiestyje mirė garsus amerikiečių tapytojas Endriu Vajetas. 1948 m. dailininkas nutapė savo žymiausią paveikslą "Kristinos pasaulis" (Christina's World).

2012 — būdamas 89 metų mirė paskutinis buvęs Ispanijos diktatoriaus Franco ministrų kabineto narys Manuelis Fraga.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai