VILNIUS, gruodžio 29 — Sputnik. Prancūzijoje mirė garsus mados dizaineris Pjeras Kardenas (Pierre Cardin), pranešė "Agence France-Presse".
Remiantis žiniasklaidos pranešimais, 98 metų dizaineris mirė Amerikos ligoninėje Paryžiaus priemiestyje.
Pjeras Kardenas gimė 1922 metais Italijos San Biadžijo di Kalalta komunoje ūkininkų šeimoje. Savo karjerą jis pradėjo kaip siuvėjas ir teatro dailininkas.
Nuo 1940-ųjų pabaigos jis dirbo Kristiano Dioro ateljė, po kelerių metų sukūrė savo mados namus, o vėliau ir baldų butiką Paryžiuje. Kartu su Andrė Kurežu (André Courreges) ir Paku Rabanu (Paco Rabanne) jis dalyvavo atgimstant aukštajai madai pokario Prancūzijoje.
Jis yra užpatentavęs daugiau nei 500 išradimų, įskaitant spalvotas kojines, aukštaaulius batus, mini sarafanus ir gėlėtus kaklaraiščius.
"The Beatles" koncertavo su Kardeno striukėmis be apykaklių. Be to, dizaineris kūrė kostiumus ir vakarines sukneles balerinai Majai Pliseckajai, kurią jis laikė savo mūza.
VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Tie, kurie sirgo COVID-19, įgauna imunitetą nuo viruso mažiausiai penkiems mėnesiams, tačiau gali likti ligos nešiotojais, rodo Anglijos visuomenės sveikatos (PHE) tyrimas, rašo RIA Novosti autorė Marija Tabak.
"Tyrime dalyvavę mokslininkai padarė išvadą, kad natūraliai įgytas imunitetas dėl ligos 83% labiau apsaugo nuo pakartotinės infekcijos nei tie, kurie nesusirgo. Imunitetas trunka mažiausiai penkis mėnesius nuo ligos momento", — teigiama pranešime.
Tai reiškia, kad žmonėms, susirgusiems per pirmąją koronaviruso bangą praėjusį pavasarį, jau yra rizika vėl susirgti.
"PHE taip pat įspėja, kad nors tie, kurie turi antikūnų, tam tikru mastu yra apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19, pirminiai kito tyrimo etapo duomenys rodo, kad kai kurie iš šių žmonių sulaiko didelius viruso kiekius ir gali juos perduoti kitiems", — sakoma pranešime.
"Todėl labai svarbu, kad visi ir toliau laikytųsi taisyklių ir liktų namuose, net jei turėjo COVID-19, kad išvengtų viruso perdavimo kitiems", — sakė agentūra.
Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą.
VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.
Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.
"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.
Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.
Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.
Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.
"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.
Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.
"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.