Koronavirusas

Mokslininkai atrado dar vieną pavojingą COVID-19 pasekmę

(atnaujinta 19:09 2020.12.30)
Mokslininkai iš Alabamos universiteto atliko tyrimą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kaip keičiasi ląstelių imuninis atsakas pacientams, sergantiems COVID-19

VILNIUS, gruodžio 30 — Sputnik. Amerikos mokslininkai nustatė, kad COVID-19 sirgę žmonės dažnai patiria ilgalaikį ląstelių imuniteto pažeidimą. Tai gali padidinti polinkį į antrines infekcijas arba užkirsti kelią tinkamos apsaugos nuo SARS-CoV-2 vystymuisi. Tyrimas paskelbtas "Journal of Clinical Investigation".

Mokslininkai iš Alabamos universiteto atliko tyrimą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, kaip keičiasi ląstelių imuninis atsakas pacientams, sergantiems COVID-19.

Iš kraujo, gauto iš 46 hospitalizuotų pacientų, sergančių COVID-19, ir 39 žmonių, turinčių patvirtintą koronaviruso infekciją ir kurie buvo gydomi namuose, autoriai išskyrė specifinius imuninių ląstelių pogrupius ir išanalizavo jų paviršiaus žymenis. Duomenys buvo lyginami su sveikomis kontrolinėmis grupėmis.

Remdamiesi gautais rezultatais, mokslininkai nustatė, kaip kiekvieno žmogaus imuninė sistema reaguoja į infekciją ir kaip ji elgiasi sveikstant.

Paaiškėjo, kad daugeliui tų, kurie sirgo COVID-19, infekcija išeikvojo imunines ląsteles. Tyrėjai pažymi, kad išeikvotos imuninės ląstelės yra mažiau atsparios antrinėms infekcijoms ir neleidžia vystytis visaverčiam apsauginiam imunitetui nuo COVID-19.

Į šią informaciją reikia atsižvelgti kuriant ir modifikuojant vakcinas ir gydymą COVID-19, taip pat aiškinantis imuninį atsaką, kuris kilo vakcinos bandymų dalyviams, teigė mokslininkai.

Tyrėjai analizavo ląstelių imuniteto pokyčius laikui bėgant dviem būdais: nuolat stebėdami paviršiaus žymenų pokyčius mėginiuose ir tiesiogiai palygindami šių žymenų dažnį tarp pirmojo ir antrojo kraujo tyrimų.

Tyrimo metu buvo nuodugniai apibūdintas CD4 + T ląstelių, CD8 + T ląstelių ir B ląstelių aktyvacijos ir išeikvojimo fenotipas. Abiejų pacientų grupių B- ir T-ląstelės atitiko aktyvacijos ir ląstelių išeikvojimo fenotipą per pirmuosius du infekcijos mėnesius, tuo tarpu hospitalizuotiems asmenims aktyvacijos ir ląstelių išeikvojimo žymenys laikui bėgant padidėjo.

Keista, kad atradimas, jog pacientams, turintiems lengvus COVID-19 simptomus, imuninė reguliacija išliko ilgiau nei hospitalizuotiems pacientams. Tai ypač akivaizdu tarp vyresnio amžiaus žmonių.

"Šie rezultatai rodo adaptacinės imuninės sistemos pokyčių pobūdį COVID-19 ir rodo ilgalaikį sutrikusio imuniteto nuo SARS-CoV-2 poveikį", — rašo tyrimo autoriai.

Tyrėjai pažymi, kad jų darbas yra pirmasis nuolatinės imuninės sistemos sutrikimų, susijusių su COVID-19, aprašymas sveikstantiems pacientams. Šiuo metu mokslininkai ieško atsakymo į klausimą, ar pastebėti imunologiniai pokyčiai siejami su vadinamojo "ilgalaikio COVID" simptomais.

Tegai:
mokslininkai, moksliniai tyrimai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1130)
Dar šia tema
Mokslininkai teigia, kad britiškoji viruso padermė Lietuvoje dar neišplito
Čaplinskas: negalime atmesti tikimybės, kad nauja COVID-19 atmaina plinta Lietuvoje
Tyrimai laboratorijoje

Mokslininkai atrado naują vėžio susidarymo mechanizmą

(atnaujinta 22:14 2021.01.20)
Pasak tyrimo autorių, gauti duomenys padės rasti būdą suaktyvinti vėžio slopinimo procesus, redaguojant ląstelėje esančią RNR

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Mokslininkai nustatė anksčiau nežinomą vėžio susidarymo mechanizmą, praneša "Medicalxpress".

Singapūro nacionalinio universiteto tyrėjų grupė ištyrė RPA, koduojančią COPA baltymą, kuris veikia kepenų, stemplės, skrandžio ir krūties vėžio vystymąsi. Jie klinikinėje aplinkoje analizavo, ar iš COPA geno perrašyta RNR buvo redaguota ar pakeista.

Jie nustatė, kad kiekviename langelyje yra redaguota ir neredaguota COPA versija. Jei vyrauja antroji versija, labiau tikėtina, kad ląstelė taps piktybine. Pažymima, kad redaguotas COPA slopina sudėtingą molekulinių signalų tinklą, kurio padidėjęs aktyvumas sukelia per didelį ląstelių dauginimąsi, o tai gali sukelti navikų atsiradimą.

Pasak tyrimo autorių, gauti duomenys padės rasti būdą suaktyvinti vėžio slopinimo procesus, tarpininkaujant redaguojant ląstelėje esančią RNR.

Tegai:
vėžys, mokslininkai
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
NVSC primena apie izoliacijos taisyklių laikymąsi
Keitė Midlton konferencijoje vilkėjo seną striukę ir sukėlė diskusijas tarp žiūrovų
Koronaviruso testas

Kinija ir PSO apkaltintos lėtu atsaku į koronavirusą

(atnaujinta 22:13 2021.01.20)
Ekspertai padarė išvadą, kad organizacija sureagavo lėtai, kai jau buvo žinoma apie COVID-19 plitimą. Nors apie tai buvo įspėta jau gruodį, organizacijos atstovai pandemijos neįvardijo iki sausio pabaigos

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Kinijos valdžios institucijos ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nesiėmė pakankamai greitos ir ryžtingos kovos su koronaviruso pandemija prevencijos. Jas tuo apkaltino nepriklausoma Šveicarijos tyrėjų taryba, praneša CNN

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Mums tikrai aišku, kad visuomenės sveikatos priemonės galėjo būti įvestos tiek vietiniu, tiek nacionaliniu lygiu Kinijoje 2020 metų sausio mėnesį", — sakoma tarybos pranešime. 

Ekspertai padarė išvadą, kad organizacija sureagavo lėtai, kai jau buvo žinoma apie COVID-19 plitimą. Nors apie tai buvo įspėta jau gruodį, organizacijos atstovai pandemijos neįvardijo iki sausio pabaigos.

Jie ragino reformuoti organizaciją: anot jų, ji neturi pakankamai galių vykdyti funkcijas, kurių iš jos tikimasi. Todėl, tarybos manymu, pasauliui reikia "iš naujo nustatyti" savo reagavimo į epidemiologines grėsmes mechanizmus.

Sausio 18 dieną buvo pranešta, kad PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas perspėjo žmoniją, jog ji atsidūrė ant moralinės katastrofos slenksčio: dėl to, kaip nevienodai vakcinos paskirstomos tarp šalių, daugeliui žmonių neturtingiausiose šalyse gresia mirtis.

Tegai:
koronavirusas, Kinija, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1130)