Sovietų kariai. 1941-1945 metų Dydisis Tėvynės karas

Britanija tyčia neskubėjo padėti TSRS 1941 metų vasarą, rodo išslaptinti dokumentai

(atnaujinta 10:30 2021.01.01)
Iš išslaptintų Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos archyvinių medžiagų matyti, kad Londonas neketino perduoti Maskvai techninės informacijos, kurią pats turėjo

VILNIUS, sausio 1 — Sputnik. Didžioji Britanija 1941 metų vasarą tyčia neskubėjo suteikti karinės pagalbos Tarybų Sąjungai po jos įžengimo į karą su Vokietija, be to, Londonas neketino perduoti Maskvai tos techninės informacijos, kurią jis pats turėjo, matoma iš išslaptintų Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos archyvinių medžiagų, praneša RIA Novosti.

Šios medžiagos yra paskelbtos rinkinyje "Rusijos Federacijos užsienio žvalgybos tarnyba. 100 metų. Dokumentai ir liudijimai". Tarp visuomenei paviešintų dokumentų — šifruota telegrama, kurią 1941 metų liepos 2 dieną iš Londono į Maskvą išsiuntė iškilus žvalgybos pareigūnas, Didžiosios Britanijos rezidentas Anatolijus Gorskis su operatyviniu slapyvardžiu "Vadim".

Рассекреченный документ разведки
© Фото : предоставлено РИА Новости пресс-бюро СВР
Išslaptintas Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos archyvinis dokumentas

Buvo kalbama apie nurodymus, kuriuos Britanijos karinė vadovybė ketino duoti savo misijos TSRS vadovui Frankui Noeliui Meisonui-Makfarleinui (Frank Noel Mason-MacFarlane).

"Po misijos iš Maskvos pranešimo aptarimo buvo nuspręsta, kad generolas Makfarleinas turėtų būti informuotas apie dabartinę Rusijos reikalavimų dėl karinių atsargų tenkinimo padėtį ir tą liniją, kurios jis turėtų laikytis atsakydamas rusams", — pranešė Gorskis.

"Kalbant apie medžiagų teikimą, generolas Makfarleinas turėtų vilkinti laiką, remdamasis prielaida, kad vokiečiai netrukus uždarys prieigą prie Rusijos per Archangelską. Kalbant apie informacijos perdavimą, jis turėtų perduoti tik tuos duomenis, kuriuos jau turi vokiečiai, kaip, pavyzdžiui, apie padegamąsias bombas. Informacija apie slaptą naktinių naikintuvų radijo įrangą gali būti teikiama tik bendraisiais žodžiais", — pridūrė rezidentas.

Rinkinyje "Rusijos Federacijos užsienio žvalgybos tarnyba. 100 metų. Dokumentai ir liudijimai" pirmą kartą, pateikiant archyvines medžiagas, pasakojama apie pagrindinius Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos istorijos etapus nuo jos sukūrimo 1920 metų gruodžio 20 d. iki šių dienų.

Niurnbergo procesas
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Rinkinyje be kita ko pateikti nauji dokumentai apie Hitlerio agresijos prieš TSRS rengimą, apie Japonijos poziciją dėl stojimo į karą su Sovietų Sąjunga, apie sąjungininkų antrojo fronto atidarymo perspektyvas, apie atskiras JAV ir Didžiosios Britanijos derybas su naciais, apie Vašingtono ir Londono planus pokario pasaulinės tvarkos ir Maskvos sulaikymo atžvilgiu.

Dauguma dokumentų, įtrauktų į rinkinį, pirmą kartą įvedami į mokslinę apyvartą. Knygoje naudojamos medžiagos iš Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos archyvų, FSB centrinio archyvo, Rusijos Federacijos prezidento archyvo, Rusijos valstybinio socialinės ir politinės istorijos archyvo ir kitų.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ne kartą pabrėžė, kad užsienyje bandoma iškraipyti Antrojo pasaulinio karo istoriją, ir tai daro ne tik nacių bendrininkai, bet ir gerbiamos tarptautinės institucijos, siekiančios savo momentinių konjunktūrinių politinių tikslų. Rusija gins istorinę tiesą, atskleisdama archyvinius dokumentus, kurių ji turi užtektinai, pabrėžė Putinas.

Tegai:
išslaptinti dokumetai, žvalgyba, Antrasis pasaulinis karas, TSRS, Didžioji Britanija
Vakcina

Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį

(atnaujinta 15:27 2021.01.20)
Pasak "Rospotrebnadzor", nė vienas iš tų, kurie gavo dvi vakcinos dozes, nepageidaujamų reakcijų neturėjo

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Vakcinos nuo COVID-19 "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį, pranešė "Rospotrebnadzor" spaudos tarnyba.

Anksčiau "Rospotrebnadzor" paskelbė 100% imunologinį "EpiVacCorona" vakcinos veiksmingumą per pirmąjį — antrąjį klinikinių tyrimų etapą.

"Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį", — sakė "Vektor" centro direktorius Rinatas Maksiutovas, kurio žodžiai cituojami pranešime.

Jis pažymėjo, kad vakcinos veiksmingumą sudaro imunologinis ir prevencinis veiksmingumas. Jis paaiškino, kad imunologinis efektyvumas yra specifinių antikūnų gamyba paskiepytuose. Pasak jo, pagal "EpiVacCorona" klinikinių tyrimų pirmojo — antrojo etapų rezultatus specifiniai antikūnai išsivystė visiems savanoriams.

"Profilaktinis veiksmingumas yra paskiepytų asmenų apsauga nuo ligos. Profilaktinio veiksmingumo tyrimai tęsiami po registracijos atliktų klinikinių tyrimų metu, duomenys apie prevencinį veiksmingumą bus paskelbti vasario mėnesį", — sakė jis.

"Rospotrebnadzor" anksčiau pareiškė, kad antikūnų prieš koronavirusą buvimas nėra kontraindikacija skiepijant "EpiVacCorona", procedūra, priešingai, gali sustiprinti esamą imunitetą.

Departamentas taip pat pažymėjo, kad sprendimą dėl skiepijimo priima gydytojas: po ligos žmogui reikia pasveikti ir sustiprėti, todėl pasiskiepyti būtina pasitarus su specialistu. Be to, jei pacientas anksčiau yra sirgęs koronavirusine infekcija, galima skiepytis vienu "EpiVacCorona" vakcinos komponentu. "Įvedus vieną vakcinos "EpiVacCorona" dozę, nebus užtikrintas optimalus imuninio atsako stiprumas ir trukmė. Anksčiau sergančių asmenų skiepijimas viena doze yra įmanomas, tačiau šiuo metu tai nėra reglamentuota ir reikalauja papildomų tyrimų", — sakoma pranešime.

Anksčiau pasveikusiems, pasiskiepijus "EpiVacCorona", antikūnai prieš COVID-19 gali pasireikšti greičiau, tačiau nėra pagrindo manyti, kad antikūnų bus daugiau.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenovirusinio vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis poveikis.

Antroji tarpinė "Sputnik V" vakcinos klinikinių tyrimų duomenų analizė parodė 91,4 proc. veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95 proc.

Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas lapkritį sakė, kad RDIF pateikė Europos reguliavimo institucijai paraišką dėl vakcinos "Sputnik V" registravimo ir neatmetė galimybės ją gaminti Vokietijoje.

Tegai:
vakcina, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Į Lietuvą atkeliavo penkta COVID-19 vakcinos partija
PSO įvertino COVID-19 galimybę tapti sezonine infekcija
JAV prezidentas Džo Baidenas

Džo Baidenas pradėjo eiti JAV prezidento pareigas

(atnaujinta 19:39 2021.01.20)
Demokratas, buvęs viceprezidentas, kongresmenas Džo Baidenas tapo 46-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Džo Baidenas davė priesaiką ir pradėjo eiti JAV prezidento pareigas.

"Aš, Džo Baidenas, iškilmingai prisiekiu, kad ištikimai vykdysiu Jungtinių Valstijų prezidento pareigas ir visomis savo išgalėmis ginsiu, saugosiu ir puoselėsiu Jungtinių Valstijų Konstituciją", - sakė Baidenas.

Demokratas, buvęs viceprezidentas Džo Baidenas tapo 46-uoju JAV prezidentu. Jis laimėjo prezidento rinkimus lapkritį: Baidenas aplenkė į antrą kadenciją nesėkmingai kandidatavusį respublikoną Donaldą Trampą. Pats Trampas atsisakė dalyvauti Baideno inauguracijoje.

Охрана у западного фасада Капитолия перед инаугурацией избранного президента США Джо Байдена в Вашингтоне, США, 20 января 2021 года
© REUTERS / BRENDAN MCDERMID
Sargyba Kapitolijuje prieš JAV prezidento Džo Baideno inauguraciją Vašingtone, 2021 m. sausio 20 d.

Baidenas trečiuoju bandymu užims Baltųjų rūmų Ovalinį kabinetą būdamas 78 metų ir į istoriją įeis kaip vyriausias valstybės vadovas.

Iškart po prisiekimo Kapitolijuje, jis planuoja pasirašyti daugybę nutarimų, įskaitant įsakymus nutraukti sienos su Meksika statybas, grąžinti JAV į Paryžiaus klimato susitarimą ir atšaukti pasitraukimą iš Pasaulio sveikatos organizacijos.

Офицер полиции стоит на страже перд Белым домом в преддверии инаугурации Джо Байдена, 20 января 2021 года
© REUTERS / ANDREW KELLY
Policijos pareigūnas budi prie Baltųjų rūmų prieš Džo Baideno inauguraciją, 2021 m. sausio 20 d.

Kamila Haris taip pat davė priesaiką ir pradėjo eiti JAV viceprezidentės pareigas. Anksčiau Džo Baideno inauguracijos svečiai plojimais pasitiko kadenciją baigiantį viceprezidentą Mike'ą Pence'ą. Ceremonijoje jis atstovavo kadenciją baigiančiai administracijai, nes Donaldas Trampas atsisakė dalyvauti inauguracijoje.

Po Baideno inauguracijos Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad jie tikisi, jog naujoji JAV administracija užims konstruktyvesnę poziciją palaikydama dialogą su Rusija.

Tegai:
JAV prezidento administracija, JAV, Džo Baidenas
Dar šia tema
Seimo pirmininkė papasakojo apie lūkesčius iš naujojo JAV prezidento
Peskovas teigė, kad JAV nėra linkusios plėtoti santykių su Rusija
Baidenas paskelbė kaukių dėvėjimo iššūkį JAV
Maisto produktai, archyvinė nuotrauka

Pernai Lietuvos eksportuota 17% daugiau gyvūninių maisto produktų

(atnaujinta 16:17 2021.01.20)
Baltijos šalies įmonės šiuo metu gali eksportuoti maistą, pašarus ir gyvūnus į daugiau nei 150 pasaulio šalių

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Praėjusiais metais gyvūninių maisto produktų ir kitų siuntų eksportas į užsienį paaugo 17 proc., rašo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Tarnybos duomenimis, 2020 metų sausio-gruodžio mėnesiais šalies gamintojai iš viso eksportavo per 24 tūkst. gyvūninės kilmės maisto produktų ir kitų siuntų.

VMVT direktoriaus Dariaus Remeikos teigimu, nuo pat 2020 metų pradžios buvo fiksuojamas daugumos produktų iš Lietuvos eksporto augimas, o per metus išaugo ypač didelę pridėtinę vertę maisto grandinėje turinčių produktų — tai yra pieno, šviežios mėsos, žuvies ir kitų gaminių eksporto kiekiai.

Apibendrinti statistikos duomenys rodo, kad pernai pieno produktų užsienio rinkoms parduota 23 proc. daugiau (per 111 tūkst. tonų). Tiek pat augo (23 proc.) ir šviežios mėsos pardavimai (eksportuota 12,8 tūkst. tonų), labiausiai šioje grupėje didėjo jautienos (48 proc.) ir paukštienos (18 proc.) eksportas.

Tuo tarpu žuvies ir jos gaminių pernai buvo eksportuota 7 proc. daugiau (iš viso 113,2 tūkst. tonų) nei 2019-ais. Šalies įmonės 2020 metais užsienio rinkose aktyviai prekiavo ir ėdalu augintiniams (katėms, šunims) — jų išvežimai siekia 9,9 tūkst. tonų.

Lietuvos įmonės šiuo metu gali eksportuoti maistą, pašarus ir gyvūnus į daugiau nei 150 pasaulio šalių.

Tegai:
maisto produktai, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), eksportas, Lietuva
Dar šia tema
Statistikos departamentas: auga eksportuotų ir importuotų prekių kainos
Įvardytas galimas Baltarusijos eksporto iš Lietuvos į Rusiją perkėlimo laikas 
Gruodį infliacija Lietuvoje buvo mažiausia per pastaruosius 5 metus