Koronaviruso testas

Gauti tikslūs duomenys apie imuniteto nuo COVID-19 trukmę

(atnaujinta 12:35 2021.01.01)
Nuo pat pandemijos pradžios mokslininkai visame pasaulyje ieškojo atsakymo į klausimą, kiek ilgai trunka imunitetas nuo COVID-19 ir kokia yra pakartotinės infekcijos rizika

VILNIUS, sausio 1 — Sputnik. Australijos mokslininkai sukūrė specialų imuniteto tyrimo metodą, naudodami pacientų, pasveikusių po COVID-19, kraujo ląsteles. Rezultatai parodė, kad imunitetas naujajai koronaviruso infekcijai išlieka mažiausiai aštuonis mėnesius. Tyrimas paskelbtas žurnale "Science Immunology".

Nuo pat pandemijos pradžios mokslininkai visame pasaulyje ieškojo atsakymo į klausimą, kiek ilgai trunka imunitetas nuo COVID-19 ir kokia yra pakartotinės infekcijos rizika.

Mokslininkai iš Monašo universiteto, Burnet instituto ir Melburno Alfredo ligoninės aštuonis mėnesius analizavo 25 savanorių, kuriems diagnozuota COVID-19 infekcija, kraujo mėginius. Kiekvienam dalyviui mokslininkai padarė seriją "momentinių vaizdų" apie imuninės sistemos būklę nuo 4 iki 242 ligos dienos. Dar 36 žmonės, neturintys ligos požymių, sudarė kontrolinę grupę.

Rezultatai parodė, kad laisvųjų antikūnų prieš SARS-CoV-2 koncentracija kraujyje pradėjo kristi jau po 20 dienų nuo pirmųjų simptomų atsiradimo. Tai atitinka ankstesnių tyrimų išvadas, rodančias, kad antikūnų kiekis greitai mažėja, ypač lengvais COVID-19 atvejais.

Tačiau mokslininkų užduotis buvo išsiaiškinti ne tai, kiek ilgai išlieka patys antikūnai, bet kiek laiko imuninė sistema išsaugo susidūrimo su virusu atmintį.

Antikūnai, perkeltine prasme, yra tarsi sviediniai, kuriais imuninė sistema puola patogeną, o antikūnų gamybos signalą siunčia baltosios kraujo ląstelės, vadinamos atminties B ląstelėmis.

Kai kurių ligų sukėlėjų atveju šios ląstelės išlieka metus. Pavyzdžiui, tymai sukelia antikūnų atsaką, kuris išlieka pastovus beveik visą gyvenimą. Dėl kitų ligų sukėlėjų, po kurio laiko imuninei sistemai reikia "priminimo", kurį galima suteikti per vakcinas.

Norėdami patikrinti, ar imuninė sistema, susidūrusi su COVID-19, išlaiko pakankamai B atminties ląstelių, kad galėtų susidoroti su virusu, jei jis vėl atsirastų po kelių mėnesių, mokslininkai į tiriamųjų kraujo mėginius suleido pažymėtas SARS-CoV-2 daleles.

Analizė atskleidė ne tik reikšmingą atsaką į COVID-19 kiekviename kraujo mėginyje, bet ir leido mokslininkams nustatyti, kurie atminties B ląstelių tipai reaguoja į tam tikrą viruso dalį.

Rezultatai nedviprasmiškai parodė, kad praėjus aštuoniems mėnesiams po užsikrėtimo asmens, kuriam anksčiau buvo nustatytas COVID-19, kraujyje susidaro stiprus imuninis atsakas.

Tyrimo autorių naudojami virusiniai baltymai laikomi pagrindiniais kuriamų vakcinų taikiniais. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad dauguma vakcinų taip pat turėtų suteikti gerą imunitetą mažiausiai aštuonis mėnesius. Tai gera žinia susirūpinusiems, kad vakcinos nuo COVID-19 nesuteiks tinkamo apsaugos laikotarpio, reikalingo viruso plitimui kontroliuoti.

"Tai buvo tarsi juodas debesis, sklandantis virš galimos apsaugos, kurią gali suteikti vakcina nuo COVID-19, — Monašo universiteto pranešime spaudai sakė tyrimo vadovas imunologas Menno van Zelmas. — Mūsų rezultatai teikia vilties, kad kuriamos vakcinos užtikrins ilgalaikę apsaugą".

Pasak tyrėjų, norint suvaldyti pandemiją, būtina, kad 70 procentų gyventojų įgytų imunitetą. 

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1124)
Dar šia tema
"Prisivirė košės": Didžiojoje Britanijoje įstrigę lietuviai pasipiktino šalies uždarymu
Lietuvoje patvirtinta apie 3,8 tūkst. naujų COVID-19 atvejų
Koronavirusas

PSO įvertino vakcinacijos poveikį imuniteto COVID-19 vystymuisi

(atnaujinta 22:08 2021.01.19)
Organizacijos atstovės spaudai teigimu, prireiks daugelio mėnesių, kol bus pasiektas pakankamas imunitetas, galintis apsaugoti nuo viruso

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Reikės daugelio mėnesių, kol vakcina sukurs didžiulį imunitetą COVID-19, ir nežinoma, ar tai padės sustabdyti infekcijų plitimą, antradienį pranešė PSO atstovė spaudai Margaret Haris, rašo RIA Novosti autorė Jelizaveta Isakova.

"Vakcinos padės, bet ne iš karto. Prireiks daugelio mėnesių, kol bus pasiektas pakankamas imunitetas, galintis apsaugoti. Mes net nežinome, kada sustos viruso plitimas. Mes tik žinome, kad vakcinos sustabdys šią ligą", — sakė ji.

Lietuvoje bendras patvirtintų koronaviruso atvejų konkretiems žmonėms skaičius nuo pandemijos pradžios yra 168 708. Bendras COVID-19 mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios yra 2 494.

Karantinas Lietuvoje dėl koronaviruso pandemijos galioja iki sausio 31 dienos. Vyriausybė anksčiau atsisakė svarstyti verslo atstovų prašymą atidaryti ne maisto prekių parduotuves ir grožio salonus.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1124)
JAV Valstybės departamento pastatas

JAV svarsto įvesti naujas sankcijas Rusijai pagal CAATSA

(atnaujinta 21:55 2021.01.19)
JAV antradienį įvedė sankcijas "Fortuna" laivui ir jo savininkui "KVT-RUS", dalyvavusiems dujotiekio "Nord Stream-2" projekte

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. JAV netrukus svarstys papildomas sankcijas Rusijai pagal "Countering America's Adversaries Through Sanctions Act" (CAATSA), sakė JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas, praneša RIA Novosti.

"JAV artimiausiu metu apsvarstys papildomas sankcijas pagal CAATSA ir Europos energetinio saugumo aktą (PEESA)", — rašoma Pompėjaus, kuris sausio 20 dieną palieka pareigas Trampo administracijoje, pareiškime.

Jis priminė, kad JAV antradienį įvedė sankcijas "Fortuna" laivui ir jo savininkui "KVT-RUS", dalyvavusiems dujotiekio "Nord Stream-2" projekte.

"Jei "Nord Stream-2" bus baigtas, tai suteiks Rusijai galimybę visiškai apeiti Ukrainą, atimant iš jos gyvybiškai svarbias pajamas ir atveriant ją tolesniems agresyviems Rusijos veiksmams, taip pat skirs lėšų gamtos ištekliams naudoti kaip spaudimo ir piktavališkos įtakos Vakarų Europoje priemonę", — sakė jis.

"Šiandien paskelbtas pranešimas apie sankcijas parodo, kad JAV nebijo patraukti atsakomybėn tų, kurie ir toliau padeda bei sutinka su šiuo Rusijos prievartos instrumentu", — teigė Pompėjas.

Tegai:
Nord Stream-2, sankcijos, Rusija, JAV
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai