Mėnulis

Mėnulyje atrasta daugiau nei šimtas tūkstančių naujų kraterių

(atnaujinta 17:59 2021.01.03)
Krateriai užima didžiąją dalį Mėnulio paviršiaus. Jie priklauso penkiems Mėnulio geologiniams laikotarpiams: donektarui, nektarui, imbrui, eratosthenikui ir kopernikui — iš viso apimantiems maždaug keturių milijardų metų Mėnulio istoriją

VILNIUS, sausio 2 — Sputnik. Mokslininkai naudojo mašininio mokymo metodus, kad nustatytų apie 109 000 anksčiau nežinomų kraterių ant Mėnulio paviršiaus. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Nature Communications".

Krateriai užima didžiąją dalį Mėnulio paviršiaus. Jie priklauso penkiems Mėnulio geologiniams laikotarpiams: donektarui, nektarui, imbrui, eratosthenikui ir kopernikui — iš viso apimantiems maždaug keturių milijardų metų Mėnulio istoriją.

Tarptautinė astronomų sąjunga užfiksavo 9 137 Mėnulio kraterius nuo 1919 metų iki šių dienų. 1 675 iš jų amžius buvo nustatytas ir naudojamas kaip pamatinė vertė atliekant kitų kraterių susidarymo santykinio laiko analizę.

Tačiau rankiniai vertinimo metodai ir naujesnės automatinio kraterio aptikimo programos davė prieštaringų rezultatų. Ypač dviprasmiški yra netaisyklingi krateriai, laikui bėgant sunaikintos struktūros arba susidariusios dėl jaunesnių kraterių.

Kinų mokslininkai iš Džilino universiteto ir Kinijos mokslų akademijos kartu su kolegomis iš Italijos ir Islandijos naudojo duomenis iš Kinijos Mėnulio programos "Chang'e-1" ir "Chang'e-2", kurie 2007–2010 metais sudarė topografinį žemėlapį, nustatydami Mėnulio kraterius.

Šie prietaisai užfiksavo visą Žemės palydovo paviršių 500, 120 ir 7 metrų raiška. Didelio mastelio vaizdai leidžia atsekti didelių struktūrų kontūrus, o mažo mastelio vaizdai leidžia suprasti smulkių kraterių struktūros detales.

Vaizdų apdorojimui mokslininkai taikė perkėlimo metodą, kai anksčiau įgytas žinias kompiuteriniai tinklai naudoja tolesnėms problemoms spręsti. Tyrėjai išmokė gilų neuronų tinklą atpažinti kraterius ir nustatyti jų amžių, naudodami 7 895 anksčiau identifikuotų ir 1 411 datuotų objektų pavyzdį.

Todėl sistema "Chang'e-1" ir "Chang'e-2" vaizduose sugebėjo nustatyti 109 956 naujus kraterius Mėnulio vidurinėse ir žemose platumose. Tai yra dešimtys kartų daugiau, nei buvo atrasta per visą ankstesnį laiką.

18 996 krateriams, kurių skersmuo didesnis nei aštuoni kilometrai, tinklas nustatė susidarymo laiką, kuris yra svarbus norint suprasti visos Saulės sistemos istoriją.

Varnos, archyvinė nuotrauka
© CC BY-SA 2.0 / User:Colin / Jubilee and Munin, Ravens, Tower of London

Sistema naudojo morfologinius ir stratografinius amžiaus nustatymo kriterijus. Paaiškėjo, kad dauguma didžiųjų kraterių, kurių skersmuo yra nuo 50 iki 550 kilometrų, priklauso ankstyviausiam donektarijos laikotarpiui, kuris baigėsi maždaug prieš 4 milijardus metų, o mažesni krateriai daugiausia apsiriboja nektaro ir koperniko laikotarpiais.

Mokslininkai mano, kad jų rezultatai gali būti pagrindas kuriant naują kraterių duomenų bazę vidurinėse ir žemose Mėnulio platumose. Jie taip pat spėja, kad jų sukurtą modelį galima pritaikyti ir kitiems Saulės sistemos kūnams.

Tegai:
mokslininkai, Mėnulis
Dar šia tema
Rastas būdas užkirsti kelią koronavirusui
Mokslininkai nustatė veiksnį, kuris padvigubina riziką susirgti vėžiu
Koronaviruso testas

Mokslininkai išsiaiškino, ar prasirgę COVID-19 gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Tie, kurie sirgo COVID-19, įgauna imunitetą nuo viruso mažiausiai penkiems mėnesiams, tačiau gali likti ligos nešiotojais, rodo Anglijos visuomenės sveikatos (PHE) tyrimas, rašo RIA Novosti autorė Marija Tabak.

"Tyrime dalyvavę mokslininkai padarė išvadą, kad natūraliai įgytas imunitetas dėl ligos 83% labiau apsaugo nuo pakartotinės infekcijos nei tie, kurie nesusirgo. Imunitetas trunka mažiausiai penkis mėnesius nuo ligos momento", — teigiama pranešime.

Tai reiškia, kad žmonėms, susirgusiems per pirmąją koronaviruso bangą praėjusį pavasarį, jau yra rizika vėl susirgti.

"PHE taip pat įspėja, kad nors tie, kurie turi antikūnų, tam tikru mastu yra apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19, pirminiai kito tyrimo etapo duomenys rodo, kad kai kurie iš šių žmonių sulaiko didelius viruso kiekius ir gali juos perduoti kitiems", — sakoma pranešime.

"Todėl labai svarbu, kad visi ir toliau laikytųsi taisyklių ir liktų namuose, net jei turėjo COVID-19, kad išvengtų viruso perdavimo kitiems", — sakė agentūra.

Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai