Mergina žiūri pro langą

Mokslininkai išsiaiškino, kaip emocijos ir vertybės padeda mums matyti objektus

(atnaujinta 19:06 2021.01.03)
Teigiama, kad vizualiniame suvokime smegenys turi nuolat spręsti daugybę problemų, kurias sukelia tai, kad duomenų iš receptorių nepakanka, jog būtų galima vienareikšmiškai nustatyti, su kuo būtent žmogus susiduria

VILNIUS, sausio 2 — Sputnik. Emocinių vertinimų vaidmenį regos suvokimo procese tyrė Maskvos valstybinio psichologijos ir pedagogikos universiteto mokslininkai kartu su britų kolegomis. Pasak darbo autorių, jie pirmiausia nustatė smegenų vertybių sistemos kritinę svarbą regos funkcionavimui. Rezultatai paskelbti žurnale "NeuroImage".

Vizualiniame suvokime smegenys turi nuolat spręsti daugybę problemų, kurias sukelia tai, kad duomenų iš receptorių nepakanka, jog būtų galima vienareikšmiškai nustatyti, su kuo būtent žmogus susiduria. Tokios problemos yra susijusios su atvirkštinių problemų sprendimu, pavyzdžiui, su realaus objekto trimatės formos atstatymu nuo jo projekcijos ant tinklainės dvimačio paviršiaus.

Tokios problemos, kaip paaiškino mokslininkai, turi begalę galimų atsakymų, todėl smegenys naudoja anksčiau sukauptą informaciją joms tinkamai išspręsti. Tai galima įgyti motorinėje patirtyje, pavyzdžiui, manipuliuojant objektais — taip stimulų skirstymas vyksta adaptyviuose robotuose, veikiančiuose dinamiškoje aplinkoje.

Mokslininkai nustatė, kad žmogaus suvokimas iš esmės skiriasi nuo schemos, šiandien įgyvendinamos kompiuterinio regėjimo algoritmuose. Anot jų, jie pirmą kartą parodė, kad regėjimas taip pat remiasi tam tikro regėjimo dirgiklio verte ar emocinėmis savybėmis.

"Eksperimente mes panaudojome vaizdus, ​​kurie iš pradžių buvo suvokiami kaip beprasmis dėmių rinkinys, o po treniruotės procedūros — kaip prasmingas objektas. Palyginę smegenų atsakus dviejose situacijose, nustatėme, kad lygiagrečiai su erdvinių ypatybių išskyrimu, regimasis stimulas yra vertinamas remiantis subjektyvia verte. Pripažįstant prasmingą dalyką, vertinimas iškyla pakankamai greitai, kad būtų galima integruoti erdvinius požymius", — sakė Maskvos valstybinio psichologijos ir edukologijos universiteto centro tyrėjas Vladimiras Kozunovas.

Mokslininkų teigimu, kai prieš ir po treniruotės buvo suvokiamas tas pats vaizdas, signalas ant receptorių buvo vienodas, tačiau jų vertinimo patirtis, kurią pritraukė stebėtojo smegenys, buvo skirtinga. Po treniruotės, veikiami vertybinės patirties tiriamajam pateikti vaizdai buvo suvokiami kaip prasmingi objektai.

"Mes išsiaiškinome, kad po treniruotės smegenų vertybių sistemos sritys — salelė, entorinalinė žievė, cinguline gyrus ir dešiniojo pusrutulio orbitofrontalinė žievė — gavus regimąjį stimulą, per 210–230 ms pertvarko savo nervinę veiklą. Tai lemia žemyn nukreiptą ryšį iš vertybių sistemos į regimąją žievę. Vertybių vertinimo struktūra, sklindanti šiuo keliu, suteikia regos žievei informaciją, leidžiančią išspręsti atvirkštinę suvokimo problemą", — aiškino Vladimiras Kozunovas.

Mokslininkai pabrėžė, kad funkcinio suvokimo organizavimo tyrimas yra svarbus tiek kuriant neuropsichiatrinių ligų korekcijos metodus, tiek plečiant žmogaus kūno galimybes artimiausioje ateityje.

Norėdami ištirti nervinio aktyvumo erdvės ir laiko modelius, kuriais grindžiamas modelio atpažinimas, mokslininkai naudojo magnetoencefalografiją (MEG). Mokslininkai teigė, kad šis metodas fiksuoja įvairių smegenų sričių veiklą, susietą su specifinėmis kūno funkcijomis.

Tyrime dalyvavo Oksfordo universiteto ir Londono universiteto koledžo (JK) darbuotojai. Tyrėjų grupė planuoja tęsti eksperimentų seriją, visų pirma siekdama ištirti ankstesnių dirgiklių įtaką vertinimų vertinimo vizualiniam suvokimui.

Tegai:
smegenys, mokslininkai
Dar šia tema
PSO ragina šalis pranešti apie naują COVID-19 padermę
Liga ar vakcinacija: kas geriau sustiprina imunitetą COVID, paaiškino gydytojas
JAV ir Rusijos vėliavos

Rusijos ambasadorius JAV įvertino galimybę susitarti su JAV dėl START-III pratęsimo

(atnaujinta 10:53 2021.01.21)
Jis pažymėjo, kad Donaldo Trampo administracija iškėlė nepriimtinas START-III pratęsimo sąlygas ir iš tikrųjų "vienintelį galiojantį Rusijos ir Amerikos susitarimą dėl branduolinių ginklų kontrolės pavertė politinių derybų objektu"

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Maskva yra atvira dialogui dėl START-III pratęsimo su naujojo JAV prezidento Džo Baideno administracija, dar yra galimybė dėl to susitarti iki vasario 5 dienos, interviu RIA Novosti sakė Rusijos ambasadorius Vašingtone Anatolijus Antonovas.

Antonovas pažymėjo, kad Donaldo Trampo administracija iškėlė nepriimtinas START-III pratęsimo sąlygas ir iš tikrųjų "vienintelį galiojantį Rusijos ir Amerikos susitarimą dėl branduolinių ginklų kontrolės pavertė politinių derybų objektu".

"Nenuostabu, kad tokia pozicija galų gale vedė į aklavietę dvišales konsultacijas dėl START-III likimo. Ir nepaisant to, kad keliais klausimais mes nuėjome susitikti su Vašingtonu pusiaukelėje. Tikimės, kad dabartinė administracija vadovausis patikimesniais ir realistiškesniais principais", — sakė jis.

Diplomatas pabrėžė, kad Rusija yra atvira dialogui dėl START-III sutarties pratęsimo. "Kamuolys yra Vašingtono pusėje — laukiame konstruktyvių pasiūlymų", — pridūrė jis.

Donaldas Trampas anksčiau START-III paskelbė nepalankiu Vašingtonui susitarimu; jo administracija pasisakė už naujo dokumento sukūrimą dalyvaujant Kinijai derybose. START-III pratęsimo galimybė buvo leista, tačiau tam tikromis sąlygomis, įskaitant patikrinimo režimą. Rusija pasiūlė besąlygiškai pratęsti sutartį metams, išreikšdama savo pasirengimą prisiimti politinį įsipareigojimą Vašingtonui įšaldyti šiam laikotarpiui turimą branduolinių ginklų kiekį.

Kandidatas į valstybės sekretoriaus postą Antonis Blinkenas antradienį vykusiame Senato posėdyje sakė, kad Džo Baidenas ieško būdų pratęsti START su Rusija.

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų raketų.

Šiandien START-III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus.

Tegai:
Rusija, JAV
Naikintuvai Su-57, archyvinė nuotrauka

"The National Interest" įvertino Su-57 galimybes oro dvikovoje su F-35

(atnaujinta 10:23 2021.01.21)
Anot straipsnio autoriaus, Su-57 ir F-35 oro mūšis yra labai mažai tikėtinas, nes jis neatitinka šiuolaikinio karo realijų

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Amerikos leidinyje "The National Interest" buvo lyginamos penktosios kartos naikintuvų Su-57 ir F-35 galimybės oro dvikovoje.

Kaip pažymėjo straipsnio autorius žurnalistas Markas Episkoposas, hipotetinis dviejų kovos mašinų susidūrimas įvyks plačiai naudojant priešraketinės gynybos sistemas, pažangius radarus ir daugybę pagalbinių orlaivių. Jo teigimu, oro pilotų dvikova, kurioje dalyvauja du pilotai, neturi nieko bendra su XXI amžiaus karo realijomis.

Pasak Episkoposo, turint omenyje visas lygiavertes abiejų naikintuvų galimybes, F-35 pilotas padarys viską, kas jo galioje, kad visiškai netektų kovoti su Su-57, nes Rusijos kovinė transporto priemonė yra patobulintas oro pranašumo naikintuvas, turintis atitinkamas technines savybes, tuo tarpu amerikiečių orlaivis visų pirma yra smogiamasis naikintuvas, kuris įsiskverbia į priešo oro erdvę, kad sunaikintų gyvybiškai svarbius taikinius ar infrastruktūrą.

"Labai tikėtina, kad F-35, atsidūręs šioje sugalvotoje, hipotetinėje situacijoje (oro dvikova — Sputnik), naudodamasis savo pranašumais, atlikdamas kai kurias slaptas funkcijas bandytų išvengti susidūrimo su artėjančiu Su-57", — sakė jis.

Anot žurnalisto, Su-57 ir F-35 oro mūšis yra labai mažai tikėtinas ne tik dėl to, kad jis neatitinka šiuolaikinio karo realijų, bet ir dėl to, kad toks scenarijus reiškia "katastrofišką ir, laimei, išgalvotą didelio NATO ir Rusijos karo perspektyvą".

Su-57 yra penktos kartos Rusijos naikintuvas, skirtas sunaikinti visų tipų taikinius ore, žemėje ir vandenyje. Pirmą skrydį jis atliko 2010 metais. Sutartis dėl 76 naikintuvų Su-57 tiekimo Rusijos oro ir kosmoso pajėgoms buvo pasirašyta forume "Armija-2019". Šiuo metu vyksta šio orlaivio bandymai, kurių metu tikrinamas jo sistemų veikimas, taip pat antrojo etapo variklio darbo režimai. Rusijos gynybos ministerija ne kartą pareiškė, kad Su-57 sėkmingai išlaikė bandymus Sirijoje.

F-35 yra penktosios kartos naikintuvas, kuris, be JAV, aptarnauja savo sąjungininkus. "Lockheed Martin F-35 Lightning II" programa jau kainavo apie 1,5 trln. JAV dolerių — tai brangiausia ginklų programa istorijoje.

Tegai:
JAV, Rusija, SU-57
Dar šia tema
Rusijos naikintuvas Su-57 užkariauja pasaulį. Kas toliau?
Rusijos naikintuvai "užkariavo" Japoniją