Karantinas Vilniuje

Futurologas prognozuoja naujas pandemijas pasauliui

(atnaujinta 15:16 2021.01.03)
Anksčiau Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas teigė, kad išeinančių metų įvykiai ir koronaviruso pandemija pasaulį moko daug svarbių pamokų, kurias reikia išmokti ir 2021 metais

VILNIUS, sausio 2 — Sputnik. Pagrindinis Japonijos futuristas ir Japonijos vyriausybės konsultantas Morinosuke Kawaguchi prognozavo naujas pandemijas pasauliui. Jų priežastys išliks tos pačios: bloga bendra žmonių sveikata ir nenoras keisti savo gyvenimo būdo, praneša RIA Novosti.

Pasak specialisto, kritiniais momentais žmonės išsigąsta ir tikisi blogiausios situacijos raidos. "Bet kaip ir kitos problemos, ši taip pat praeis. Tada viskas vėl grįš į savo vietą, tarsi nieko nebūtų nutikę", — spėjo jis.

Tuo pačiu išliks "nemaloni tiesa" apie prastą sveikatos priežiūrą daugelyje šalių, taip pat apie diabeto ir nutukimo plitimą tarp pasaulio gyventojų.

Londonas koronaviruso pandemijos metu
© Sputnik / Алекс МакБрайд

"Ir akivaizdu, kad tai yra reikšminga problema, susijusi su mirštamumu nuo koronaviruso. Tiesiog niekas apie tai nekalba. Žmonės kalba apie skiepus, sanitarinę profilaktiką, visas medicinines problemas ar vyriausybės paramą ekonomikai", — sakė jis.

Tačiau net ir tokiomis sąlygomis žmonės nenori keisti savo gyvenimo būdo ir šios problemos nesureikšmina. Be to, politikai ir sveikatos priežiūros įmonės siekia pasinaudoti esama padėtimi. Šiuo atžvilgiu futuristas prognozavo, kad koronavirusas nebus paskutinė mirtina infekcija, išplitusi visoje planetoje. Padėtis gali pasikartoti, tačiau virusai prisidėjo prie žmonijos evoliucijos, padarė išvadą jis.

Anksčiau Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas teigė, kad išeinančių metų įvykiai ir koronaviruso pandemija pasaulį moko daug svarbių pamokų, kurias reikia išmokti ir 2021 metais. Taigi, vyriausybės turi padidinti investicijas į sveikatos apsaugą. Pirmiausia būtina užtikrinti, kad visi piliečiai galėtų skiepytis nuo koronaviruso. Be to, politikos formuotojai turi užtikrinti, kad sveikatos priežiūros sistemos būtų visiškai pasirengusios kitai neišvengiamai pandemijai.

Sausio 2 dieną pasaulyje yra daugiau kaip 83,9 milijonai žmonių, užsikrėtusių koronavirusu, iš kurių daugiau nei 1,82 milijono mirė, o dar 47,2 milijono pasveiko. Dauguma užsikrėtusiųjų yra registruoti JAV, Indijoje, Brazilijoje, Rusijoje ir Prancūzijoje.

Tegai:
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), karantinas, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1181)
Dar šia tema
Vengrija atsisakė pirkti koronaviruso vakciną iš Rusijos
Džonsonas žada paversti Britaniją mokslo supervalstybe
Kviečiai

Sibiro mokslininkai siūlo demenciją gydyti kviečiais

(atnaujinta 21:16 2021.01.27)
Mokslininkai kelerius metus, vykdydami dietinės terapijos, skirtos šiuo metu neišgydomoms neurodegeneracinėms ligoms, paieškos strategiją, stengėsi sukurti grūdinių kultūrų veisles, kuriose būtų daugiau vandenyje tirpių antocianinų pigmentų

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusijos citologijos ir genetikos instituto mokslininkai sukūrė kviečių veislę, galinčią kovoti su Alzheimerio ir Parkinsono ligomis, tai eksperimentinėms pelėms pagerino atmintį ir mokymosi gebėjimus, teigia RIA Novosti, su nuoroda į Federalinį citologinių ir genetinių tyrimų centrą.

Mokslininkai kartu su kolegomis iš visos Rusijos augalinės pramonės instituto kelerius metus, vykdydami dietinės terapijos, skirtos šiuo metu neišgydomoms neurodegeneracinėms ligoms, paieškos strategiją, stengėsi sukurti grūdinių kultūrų veisles, kuriose būtų daugiau vandenyje tirpių antocianinų pigmentų.

"Anksčiau tyrimai jau parodė, kad antocianinai turi platų biologinį aktyvumą, kuris yra naudingas žmogaus sveikatai, tačiau dažniausiai mes kalbame apie įvairius vaisius ir uogas, įvertinome grūdų turinčios dietos su antocianinais poveikį organizmui. Grūdai su antocianinais šiandien yra labai patraukli žaliava kuriant funkcinius maisto produktus, nes ji yra įtraukta į daugumos žmonių dienos racioną, yra geriau saugoma ir prieinama ištisus metus", — teigiama pranešime.

Tyrimui buvo paimtos transgeninės pelės, sergančios Alzheimerio liga ir Parkinsono liga. Vieni gyvūnai buvo šeriami paprastų kviečių grūdais, kiti — su dideliu antocianino kiekiu. Trečioji kontrolinė normalių pelių grupė gavo standartinį pašarą.

Eksperimentai parodė, kad antocianinų dietos laikantys gyvūnai pastebimai pagerino vadinamąją darbinę erdvinę atmintį, kuri viena pirmųjų kenčia ligos vystymosi metu, buvo slopinamas mokymosi gebėjimų sumažėjimas, pagerėjo kai kurie biocheminiai procesai smegenyse.

"Visa tai leidžia mokslininkams teigti, kad kviečiai, kuriuose gausu antocianinų, yra perspektyvus funkcinės mitybos šaltinis dėl teigiamo poveikio pažinimo funkcijoms ir svarbių patogeninių neurodegeneracinių sutrikimų procesų", — sakoma pranešime.

Tegai:
sveikata, mokslininkai
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Lietuvoje dėl pandemijos pablogėjo gyventojų psichikos sveikata
Rusija pirmoji pasaulyje gavo "britiškos" COVID-19 padermės nuotrauką
KGB šnipinėjimo muziejus Niujorke

JAV parduodami lietuvio kolekcionuoti KGB šnipinėjimo ginklai

(atnaujinta 21:03 2021.01.27)
Niujorke visam laikui uždaromas KGB šnipinėjimo muziejus, kurio įkūrėjas yra Lietuvos kolekcionierius, o visi eksponatai bus parduoti aukcione JAV

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Didelė šaltojo karo daiktų kolekcija, įskaitant užmaskuotus ginklus, kurie tariamai priklauso TSRS KGB, bus parduota aukcione JAV, praneša "Daily Mail".

Kolekcija priklauso KGB šnipinėjimo muziejaus Niujorke savininkui ir įkūrėjui, lietuvių kolekcininkui Juliui Urbaičiui.

Dėl koronaviruso pandemijos sukeltų nuostolių galeriją teko uždaryti, o kolekciją parduoti.

Urbaitis su KGB susijusius daiktus rinko daugiau nei 30 metų. 2019 metais atidarytame muziejuje buvo eksponuojami daiktai tiek iš jo asmeninės kolekcijos, tiek specialiai galerijai įsigyti artefaktai ir jų kopijos.

Tarp parduodamų eksponatuose yra miniatiūriniai pistoletai, paslėpti lūpų dažuose (jų vertė siekia apie 1 500 svarų sterlingų) ir tušinuke; specialios kameros, paslėptos kaklaraištyje, cigarečių pakelyje, peleninėje (įvertinta 900 svarų sterlingų), portsigare ir žiede.

Kaip pažymėta straipsnyje, vieni iš brangiausių daiktų — specialus rinkinys siauroms skylėms sienose gręžti, į kurias tada galima įdėti mikrofonus ir kameras. Šio rinkinio kaina siekia maždaug 4 400 svarų sterlingų.

Iš viso už kolekciją planuojama gauti 365 tūkstančius svarų sterlingų, praneša leidinys.

Tegai:
ginklai, aukcionas, JAV, Niujorkas, KGB
Pinigai ir antrankiai, archyvinė nuotrauka

Aliejaus pardavėjui gresia kalėjimas nesumokėjo beveik 800 tūkst. eurų mokesčių

(atnaujinta 13:04 2021.01.27)
Įmonės vadovas valstybei nesumokėjo 766 tūkst. eurų PVM, Kauno apygardos prokuroro sprendimu vyro laukia teismas

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Vilniaus įmonės vadovas valstybei nesumokėjo įspūdingo dydžio PVM – beveik 800 tūkst. eurų, jam pareikšti kaltinimai sukčiavimu ir apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu, praneša FNTT.

Į FNTT pareigūnų akiratį pakliuvo aliejumi prekiavusi mažoji bendrija, kurios vadovė – Baltarusijos pilietė. Atliekant ikiteisminį tyrimą paaiškėjo, kad prekybos įmonei neoficialiai vadovauja Lietuvos pilietis, organizavęs visą neskaidrią įmonės veiklą. Aliejus buvo įsigyjamas Lenkijoje ir  Latvijoje, o parduodamas Lietuvoje veikiančioms įmonėms.

Siekdamas išvengti susikaupusio PVM sumokėjimo valstybei, faktinis įmonės vadovas sugalvojo aferą – per 2015–2016 metus iš galimai veiklos nevykdančių 7 Lietuvoje registruotų įmonių neva įsigijo prekių ir paslaugų už 4,4 mln. eurų. PVM sudarė per 766 tūkst. eurų. 

Vėliau suformuotoje PVM deklaracijoje pažymėjo, kad pirktos prekės neva buvo parduotos Didžiojoje Britanijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje įsikūrusioms įmonėms, kurios, pareigūnų duomenimis, veiklos galimai nevykdo.

Valstybei padaryta žala siekia 766 tūkst. eurų nesumokėto PVM. Kaltinimai pareikšti dviem asmenims.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavo Kauno apygardos prokuratūros prokuroras. Jam surašius kaltinamąjį aktą, byla perduota Kauno apylinkės teismo Kauno rūmams. Civilinį ieškinį pareiškė VMI, ieškinio suma – per 766 tūkst. eurų.

Už apgaule įgytą didelės vertės svetimą turtą griežčiausiai baudžiama laisvės atėmimu iki aštuonerių metų. Griežčiausia bausmė už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą – iki ketverių metų nelaisvės.

Tegai:
pridėtinės vertės mokestis (PVM), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT)
Dar šia tema
Policija parodė dopingo sandėlį šiauliečio bute — video
Lietuvos policija išnarpliojo šuns vagystę Klaipėdoje
Lietuvos policija gavo pranešimą apie sprogmenį Prezidentūroje