Vašingtonas, archyvinė nuotrauka

Vašingtone prasidėjo protestai, įvesta komendanto valanda

(atnaujinta 00:02 2021.01.07)
Trampą palaikantys piliečiai pateko į Kongreso rūmus ir sutrikdė visuotinį Parlamento rūmų posėdį

VILNIUS, sausio 6 — Sputnik. Atstovų rūmai ir JAV Senatas nutraukė posėdžius dėl protestų Vašingtone, Kongreso nariai buvo evakuoti.

"Rūmai buvo paleisti iki pirmininkės sušaukimo", — Twitter puslapyje nurodė Atstovų rūmų spaudos tarnyba.

Vietos žiniasklaida praneša iš įvykio vietos, kad protestuotojai įėjo į Kongreso pastatą. Yra informacijos apie tai, kaip policija prieš juos naudojo ašarines dujas.

Dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trampas paragino protestuotojus elgtis taikiai.

"Prašau palaikyti mūsų didmiesčių policiją ir teisėsaugą: jie tikrai yra mūsų šalies pusėje. Likite taikūs", — parašė jis socialiniame tinkle Twitter.

Anksčiau kalbėdamas su savo šalininkais mitinge, valstybės vadovas pats paragino juos eiti į Kapitolijų. Po to minia prasiveržė į pastatą ir tada pateko į vidų.

Dėl protestų prie Kapitolijaus kalno Vašingtono merė Murielė Bowser mieste paskelbė komendanto valandą nuo 18:00 vietos laiku (01:00 Lietuvos laiku).

Remiantis JAV sostinės svetainėje paskelbta informacija, komendanto valanda galios iki sausio 7 dienos, ketvirtadienio, 06:00 vietos laiku.

JAV prezidentas Donaldas Trampas nurodė išsiųsti Nacionalinę gvardiją palaikyti tvarką Vašingtone, Twitter pranešė jo atstovė spaudai Kayleigh McEnany.

"Prezidento Trampo įsakymu Nacionalinė gvardija vyksta (į Vašingtoną) kartu su kitomis federalinėmis teisėsaugos agentūromis", — parašė McEnany.

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Vašingtono nacionalinė gvardija jau buvo išjudinta, Nacionalinės gvardijos kovotojai taip pat siunčiami iš kaimyninės Virdžinijos valstijos.

Moters, kuri buvo sužeista Kapitolijaus teritorijoje Vašingtone, būklė yra sunki, praneša CNN televizijos kanalas su nuoroda į šaltinius.

Anksčiau PBS televizijos kanalas su nuoroda į šaltinius teigė, kad vienas iš protestuotojų buvo nušautas JAV Kongreso pastate.

JAV respublikonų partijos būstinėje Vašingtone buvo rastas sprogmuo, jis jau sunaikintas, rašo "The New York Times" su nuoroda į šaltinius, žinančius situaciją.

Rinkimų biuleteniai yra saugūs ir buvo evakuoti iš protestuotojų užimto Kongreso pastato, pranešė "Reuters". Išsami informacija nepateikiama, tik pranešama, kad dokumentai yra pas Senato darbuotojus.

Išrinktasis JAV prezidentas Džo Baidenas paragino protestuotojus Vašingtone atsitraukti ir "užleisti vietą demokratijai".

"Raginu šią gaują pasitraukti ir leisti demokratijai veikti", — sakė Baidenas kreipdamasis į tautą neramumų Vašingtone fone. "Tai neatspindi Amerikos ir turėtų baigtis tuoj pat", — sakė išrinktasis prezidentas.

Baidenas paragino Donaldą Trampą pasirodyti televizijoje ir pareikalauti, kad protestuotojai nutrauktų Kongreso apgultį.

"Kviečiu prezidentą Trampą eiti į nacionalinę televiziją ir reikalauti tai nutraukti", — sakė Baidenas kreipdamasis dėl neramumų Vašingtone. "Užteks!" — sakė Baidenas, pripažindamas, kad jį "sukrėtė tai, kas vyksta", ir paragino Trampą daryti viską, kas būtina.

Trampas Twitter paskelbė pranešimą protestuotojams, ragindamas šalininkus eiti namo.

Trečiadienį, sausio 6 dieną, JAV Kongresas pradėjo lapkritį vykusių prezidento rinkimų rezultatų patvirtinimo procedūrą. Posėdyje buvo pareikšti pirmieji prieštaravimai dėl rezultatų pripažinimo ir pradėta diskusija. Ypač senatorių grupė pasisakė prieš Arizonos valstijos balsavimą dėl rinkimų. Po to pirmininkaudamas sesijai pirmininko pavaduotojas Maiklas Pensas paskelbė, kad posėdis baigtas, o rūmai atskirai aptars prieštaravimus ir surengs balsavimą.

Tegai:
Vašingtonas, protestai, Donaldas Trampas, JAV
Egiptas

Archeologai Egipte rado 54 senovinius sarkofagus

(atnaujinta 09:02 2021.01.23)
Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Archeologai Sakaro nekropolyje, į pietus nuo Kairo, atrado 54 medinius sarkofagus, kurių amžius daugiau nei 3 tūkstančiai metų, praneša Reuters.

Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą.

Archeologų darbui vadovavo Zahi Hawassas. Tarp svarbių radinių yra seni stalo žaidimai, figūrėlės ir kaukės, kurie taip pat datuojami Naujosios Karalystės laikotarpiu.

"Visi šie atradimai perrašys Sakaro ir Naujosios Karalystės istoriją", — sakė Hawassas.

Anksčiau toje pačioje vietoje senovės Egipto vėlyvojo laikotarpio (662–332 m. pr. m. e.) ir Ptolemėjo epochos (332–30 m. pr. Kr.) buvo rasti sarkofagai ir daiktai.

Archeologai nekantrauja pristatyti naujai atrastus artefaktus plačiajai visuomenei, nes Egipto turizmo pramonę labai paveikė koronaviruso pandemija. Turistų skaičius 2020 metais sumažėjo iki 3,5 mln., tuo tarpu 2019 metais jų buvo 13,1 mln.

Tegai:
Egipto piramidės, Egiptas
Ledynas

Mokslininkai nustatė "prarastą" Antarktidos šilumą

(atnaujinta 10:16 2021.01.23)
Jie 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL (Australijos vandenyno stebėjimas)

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Naujo Prancūzijos ir Australijos mokslininkų tyrimo rezultatai paaiškina, kodėl jūros vandens temperatūra aplink Antarktidą nepakilo tiek, kiek likę vandenynai. Straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Communications".

Visame pasaulyje vandenyno paviršiaus temperatūra kyla dėl visuotinio atšilimo, tačiau aplink Antarktidą esančios jūros išlieka šaltos, kai kur net krinta. Okeanologai šį reiškinį vadina "prarastos" Antarktidos šilumos paslaptimi.

Prancūzijos mokslininkai iš Nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS), Nacionalinio kosminių tyrimų centro (CNES), Plėtros tyrimų instituto (IRD), Paryžiaus Sorbonne universiteto, Tulūzos Paulo Paul Sabatier universiteto ir Tulūzos III Pauliaus Sabatierio universiteto bei jų kolegos iš Australijos iš Valstybinės mokslinių ir taikomųjų tyrimų asociacijos (CSIRO) ) 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL (Australijos vandenyno stebėjimas).

Tai yra ilgiausia temperatūros stebėjimų serija Pietų vandenyne per visą jos šiaurės — pietų sankryžą. Daugumą jų mokslininkai atliko prancūzų tiekimo laive "L'Astrolabe" reguliariais skrydžiais tarp Hobarto ir Prancūzijos tyrimų stoties Antarktidoje, Dumont d'Urville.

Mokslininkai nuleido XBT batermotografo zondą, kuris, nardęs iki 800 metrų, užfiksavo vandens gylį, temperatūrą ir druskingumą.

Paaiškėjo, kad nedidelį vandens temperatūros sumažėjimą, pastebėtą paviršiuje, gilumoje pakeičia greitas ir pastebimas atšilimas — maždaug 0,04 laipsnio Celsijaus per dešimtmetį, kuris yra penkis kartus greitesnis nei vidutinis pasaulio vandenyno rodiklis.

Šis dramatiškas atšilimas gali turėti rimtų pasekmių Antarkties ledui, sako mokslininkai. Faktas yra tas, kad vandenyne prie Antarktidos krantų yra pakėlimo mechanizmas — giliųjų vandenų iškilimas į paviršių dėl vertikalios cirkuliacijos. Jei gilieji vandenys yra šiltesni už paviršinius, jie reguliariai "pakerta" ledo lentynas iš apačios.

Be to, čia yra susluoksniuotas Pietų vandenynas — šalti gėlo vandens srautai, nutekantys į vandenyno paviršių dėl tirpstančio ledo ir sniego, nuolat verčia į gelmes šiltesnius ir sunkesnius sūrus vandenis.

Remiantis autorių vertinimais, šiltas vanduo į paviršių iškyla 39 metrų greičiu per dešimtmetį, tai yra daug greičiau, nei manyta anksčiau. Nerimaujama, kad toks dramatiškas giluminis atšilimas galų gale gali susilpninti galingą cirkuliarinę srovę, supančią Antarktidą, suardydamas visą pasaulinės jūrų cirkuliacijos mechanizmą — vieną iš pagrindinių pasaulinės klimato sistemos veiksnių.

Tegai:
Antarktida, mokslininkai