JAV prezidentas Donaldas Trampas

Ekspertas pasakojo, gali sukelti bandymai įvykdyti Trampo apkaltą

(atnaujinta 16:01 2021.01.07)
Po to, kai trečiadienį Trampo šalininkai šturmavo Kapitolijaus pastatą ir nutraukė ten vykusią prezidento rinkimų rezultatų patvirtinimo procedūrą, kai kurie Trampo kabineto nariai pradėjo svarstyti apkaltos paskelbimo galimybę

VILNIUS, sausio 7 — Sputnik. Bandymai įvykdyti dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo apkaltą po to, kai jo šalininkai šturmavo Kapitolijaus pastatą, dar labiau destabilizuos padėtį šalyje, RIA Novosti pareiškė Eurazijos centro nekomercinės organizacijos viceprezidentas Erlas Rasmusenas (Earl Rasmussen).

Vašingtonas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Астапкович

Anksčiau televizijos kanalas "CBS News" pranešė, kad kai kurie Trampo kabineto nariai svarsto galimybę pasinaudoti 25-ąja JAV Konstitucijos pataisa, kad pašalintų jį iš valdžios. JAV Atstovų rūmų teisės komiteto demokratai paragino viceprezidentą Maiką Pensą pasinaudoti pataisa Trampui pašalinti.

"Greičiausias būdas būtų Konstitucijos 25 straipsnis (pakeitimas — Sputnik). Bet aš nemanau, kad tai yra aktualu. Jei Kongresas bandys padaryti tą patį, jie greičiausiai taps dar masiškesnio atsako nei tai, kas įvyko šiandien, liudininkais. Jei jie nori įstumti šalį į visišką revoliuciją, tada tęskite ir bandykite pašalinti prezidentą Trampą iš pareigų", — pranešė Rasmusenas.

"Drįsiu pareikšti, kad valdančiųjų partijos pametė kelią, yra tikrai atsiribojusios nuo savo rinkėjų, ir kad gali atsirasti tikra trečioji, o gal ir ketvirtoji politinė partija", — mano Rasmusenas.

Trečiadienį dabartinio JAV prezidento Donaldo Trampo šalininkai, susirinkę Vašingtone į demonstraciją, skirtą jį palaikyti, šturmavo Kongreso pastatą ir nutraukė posėdį, kuriame turėjo būti patvirtinti praėjusių rinkimų rezultatai. Teisėsaugininkai naudojo ašarines dujas ir garsines granatas.

Remiantis paskutinio balsavimo rezultatais, išrinktu prezidentu laikomas demokratas Džo Baidenas, tačiau Trampas nepripažįsta pralaimėjimo.

Tegai:
apkalta, prezidento rinkimai, Donaldas Trampas, JAV
Džo Baidenas

Ekspertas: Baidenas derėsis su Rusija stipriosios pozicijos

(atnaujinta 09:18 2021.01.21)
Sausio 20 dieną Baidenas davė priesaiką ir pradėjo eiti JAV prezidento pareigas. Inauguraciniame pranešime jis paskelbė, kad Amerika atkurs aljansus ir vėl susisieks su pasauliu. Pasak jo, JAV bus tvirta ir patikima partnerė taikos ir saugumo srityje

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Naujasis JAV prezidentas Džo Baidenas elgsis tradiciškai ir derėsis su Rusija iš stipriosios pozicijos, rašo Agvanas Mikaelianas, tarptautinio audito ir konsultacijų tinklo "FinExpertiza" valdybos narys, praneša RIA Novosti.

Sausio 20 dieną Baidenas davė priesaiką ir pradėjo eiti JAV prezidento pareigas. Inauguraciniame pranešime jis paskelbė, kad Amerika atkurs aljansus ir vėl susisieks su pasauliu. Pasak jo, JAV bus tvirta ir patikima partnerė taikos ir saugumo srityje.

"Baidenas paskelbė ketinantis užmegzti partnerystę tarp JAV ir pasaulio, tačiau Amerika, pagal jo viziją, turėtų veikti iš lyderio pozicijos... Manau, kad naujasis JAV prezidentas veiks tradiciniu demokratiniu būdu ir derėsis su Rusija iš stiprios pozicijos. Rusija nebus pasirengusi tokiems susitarimams", — sakė jis.

Pasak jo, pastarieji 10 metų parodė, kad Rusija ir JAV vargu ar sugebės pasiekti tarpusavio supratimą.

Demokratas, buvęs viceprezidentas Džo Baidenas tapo 46-uoju JAV prezidentu. Jis laimėjo prezidento rinkimus lapkritį: Baidenas aplenkė į antrą kadenciją nesėkmingai kandidatavusį respublikoną Donaldą Trampą. Pats Trampas atsisakė dalyvauti Baideno inauguracijoje.

Po Baideno inauguracijos Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad tikisi, jog naujoji JAV administracija užims konstruktyvesnę poziciją palaikydama dialogą su Rusija.

Tegai:
JAV, Rusija, Džo Baidenas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020
Dar šia tema
Donaldas ir Melanija Tramp paliko Baltuosius rūmus
Baideno dukra pasiskundė nesvetingu Melanijos Tramp elgesiu
Džo Baidenas

Baidenas išsiuntė laišką JT generaliniam sekretoriui dėl JAV grįžimo į PSO

(atnaujinta 09:02 2021.01.21)
JAV pareiškia ketinanti visapusiškai dalyvauti kovoje su tokiomis grėsmėmis ir plėtoti pasaulio sveikatą, taip pat atlikti pasaulio lyderio vaidmenį šiuo klausimu

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Naujasis JAV prezidentas Džo Baidenas išsiuntė laišką JT generaliniam sekretoriui Antonijui Guteresui dėl JAV grąžinimo į Pasaulio sveikatos organizaciją, pranešė RIA Novosti su nuoroda į Baltuosius rūmus.

"Šiuo laišku Jungtinių Valstijų vyriausybė atsiima 2020 metų liepos 6 dienos laišką, kuriame teigiama, kad Jungtinių Valstijų vyriausybė ketina pasitraukti iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nuo 2021 metų liepos 6 dienos. JAV ketina likti Pasaulio sveikatos organizacijos nare", — teigiama jo laiške.

Baidenas pabrėžė pagrindinį PSO vaidmenį pasaulio kovoje su koronaviruso pandemija ir kitomis grėsmėmis pasaulio sveikatai. JAV pareiškia ketinanti visapusiškai dalyvauti kovoje su tokiomis grėsmėmis ir plėtoti pasaulio sveikatą, taip pat atlikti pasaulio lyderio vaidmenį šiuo klausimu. 

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas praėjusių metų liepos pradžioje Kongresui išsiuntė oficialų pranešimą apie šalies pasitraukimą iš PSO. Išstojimo procesas turėjo baigtis 2021 metų liepos mėnesį. Trampas teigė, kad šalis nutraukia santykius su PSO ir jos finansavimą, nes organizacija "atsisakė vykdyti reikalingas reformas". Jis apkaltino PSO koronaviruso epidemijos masto nuslėpimu Kinijos naudai.

Pirmąją savo prezidentavimo dieną Baidenas pasirašė dekretą dėl JAV grąžinimo PSO. Guteresas palankiai įvertino šį sprendimą.

Tegai:
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Džo Baidenas, JAV
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ekspertas: Baidenas įves naujas sankcijas Rusijai
Džo Baidenas pradėjo eiti JAV prezidento pareigas
Nord Stream-2

Vokietija pareiškė įsipareigojusi užbaigti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 08:51 2021.01.21)
Anksčiau Vokietijos vyriausybė ne kartą pareiškė, kad atmeta ekstrateritorines sankcijas, o patį "Nord Stream-2" projektą laiko komerciniu, o ne politiniu

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vokietijos ministrų kabinetas atkreipė dėmesį į naujas JAV sankcijas "Nord Stream-2", Berlynas laikosi ankstesnės pozicijos dėl šio projekto, sakė Vokietijos ministrų kabineto oficialaus atstovo pavaduotoja Martina Fitz, praneša RIA Novosti.

"Mes atkreipėme dėmesį į naujausius įvykius (sankcijas Fortunai). Mūsų pozicija dėl ekstrateritorinių sankcijų išlieka nepakitusi, mes tai pakartojome čia ne kartą. Užbaigus "Nord Stream-2" mūsų pozicija išlieka ta pati — tai yra ekonominis projektas. Situaciją ir ateities planus reikia nukreipti į projekto vykdytojus", — sakė ji.

Anksčiau Vokietijos vyriausybė ne kartą pareiškė, kad atmeta ekstrateritorines sankcijas, o patį "Nord Stream-2" projektą laiko komerciniu, o ne politiniu.

Pasak Vokietijos užsienio reikalų ministerijos atstovės Andrea Sasse, oficialus Berlynas per vaizdo konferenciją apie sankcijas pranešė JAV ambasadai Berlyne, o Vokietijos ambasada Vašingtone gavo pranešimą.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, siekiančios tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES, taip pat nemažai Europos šalių.

Sausio 1 dieną JAV Senatas balsavo už gynybos biudžetą 2021 metams. Dokumente, be kita ko, numatyta išplėsti sankcijas prieš "Nord Stream-2".

Gruodžio mėnesį Vokietijos vandenyse buvo baigta statyti 2,6 kilometro ilgio dujotiekio atkarpa. Dabar būtina pakloti atkarpą Danijos vandenyse, remiantis preliminariais žiniasklaidos vertinimais, jos ilgis sieks apie 150 kilometrų.

Dėl naujų JAV apribojimų Norvegijos bendrovė "Det Norske Veritas - Germanischer Lloyd" (DNV GL), Šveicarijos bendrovė "Zurich Insurance" ir Danijos bendrovė "Ramboll" atsisakė bendradarbiauti su "Nord Stream-2".

Tegai:
Nord Stream-2, Vokietija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba