Adolfas Hitleris, 1938 metų gegužės 1 d.

Britanija bijojo, kad TSRS sužinos apie jos slaptus ryšius su Hitleriu

(atnaujinta 12:33 2021.01.10)
Iš išslaptintų Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos archyvinių medžiagų matyti, jog Britanija nenorėjo, kad dokumentai apie užkulisinius kontaktus su naciais patektų į TSRS rankas

VILNIUS, sausio 9 — Sputnik. Po Trečiojo reicho pralaimėjimo asmeniniai Adolfo Hitlerio archyvai pateko pas britus, tačiau jie nenorėjo jais dalytis su Sovietų Sąjunga, nes bijojo, kad Maskva sužinos apie jų užkulisinius kontaktus su naciais.

Tai teigiama išslaptintose Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos archyvinėse medžiagose — jos buvo paskelbtos rinkinyje "Rusijos Federacijos užsienio žvalgybos tarnyba. 100 metų. Dokumentai ir liudijimai", praneša RIA Novosti.

Tarp viešai paskelbtų dokumentų yra šifrinė telegrama, 1945 metų birželio 5 d. išsiųsta į Maskvą iš Londono rezidentūros ir pasirašyta operatyviniu pseudonimu "Bob".

"Vokietijos teritorijoje (kuri įeina į sovietų okupacijos zoną) amerikiečių kariuomenės padaliniai užgrobė Vokietijos archyvus. Į britų rankas pateko Hitlerio asmeniniai archyvai. Britanijos valdžia ketina juos parodyti Amerikos, bet ne sovietų valdžiai. Britai bijo, kad jei jie parodys asmeninius Hitlerio archyvus sovietų valdžiai, tada pastarieji sužinos apie jų kontaktą su Hitleriu. Jie taip pat tikisi Hitlerio archyvuose rasti medžiagos apie sovietų ir vokiečių nepuolimo paktą", — buvo parašyta šifrinėje telegramoje.

Рассекреченный документ разведки
© Фото : Пресс-бюро СВР
Išslaptintas Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos archyvinis dokumentas

Londono ir Berlyno ryšius karo metais patvirtina dar vienas dokumentas, taip pat pateiktas naujame rinkinyje. Tai pranešimas, išsiųstas 1942 metų gegužės 27 d. į Maskvą iš Stokholmo žinomo žvalgybos pareigūno, Švedijos rezidento Boriso Rybkino su operatyvinius pseudonimu "Kin". Tas pranešimas buvo susijęs su taikos derybų su Anglija sąlygomis, kurias pateikė Hermannas Göringas.

"Pastaruoju metu Švedijos politiniai sluoksniai kalba apie Göringo memorandumą, kurį gavo Göringo žmonės Švedijoje ir kurio pagrindu rengiamos taikos derybos su britais. Tariamai Göringas nustatė šias sąlygas: Vokietija sudaro aljansą su Anglija ir Amerika prieš "geltonąjį pavojų". Prancūzija kaip didelė valstybė neegzistuos. Anglija liks su visais savo kolonijiniais valdymais, Vokietija kontroliuos Europą su TSRS europine dalimi. Britanijos imperiją garantuos Vokietija ir Amerika", — pranešė Rybkinas.

Rinkinyje "Rusijos Federacijos užsienio žvalgybos tarnyba. 100 metų. Dokumentai ir liudijimai" pirmą kartą, naudojant archyvines medžiagas, pasakojama apie pagrindinius Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos istorijos etapus nuo jos sukūrimo 1920 metų gruodžio 20 d. iki šių dienų.

Rinkinyje be kito ko pateikti nauji dokumentai apie Hitlerio agresijos prieš TSRS rengimą, apie Japonijos poziciją stojimo į karą su Sovietų Sąjunga atžvilgiu, apie sąjungininkų antrojo fronto atidarymo perspektyvas, apie separatines JAV ir Didžiosios Britanijos derybas su naciais, apie Vašingtono ir Londono planus pokario pasaulinės tvarkos ir Maskvos sulaikymo atžvilgiu.

Dauguma dokumentų, įtrauktų į rinkinį, pirmą kartą įvedami į mokslinę apyvartą. Knygoje naudojamos medžiagos iš Rusijos išorinės žvalgybos tarnybos archyvų, FSB centrinio archyvo, Rusijos Federacijos prezidento archyvo, Rusijos valstybinio socialinės ir politinės istorijos archyvo ir kitų.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ne kartą pabrėžė, kad užsienyje bandoma iškraipyti Antrojo pasaulinio karo istoriją, ir tai daro ne tik nacių bendrininkai, bet ir gerbiamos tarptautinės institucijos, siekiančios savo momentinių konjunktūrinių politinių tikslų. Rusija gins istorinę tiesą, tuo metu ir atskleisdama archyvinius dokumentus, kurių ji turi užtektinai, pabrėžė Putinas.

Tegai:
Adolfas Hitleris, Didžioji Britanija, TSRS, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Archyviniai dokumentai patvirtino Oberlanderio dalyvavimą egzekucijose TSRS pietuose
Rusijos užsienio žvalgyba išslaptino 1941 metų Vokietijos žvalgybos ataskaitas
Išslaptinti dokumentai rodo, kaip 1941 metais Vokietija slėpė planus pulti TSRS
Musolinis norėjo gauti TSRS dalį po nacių pergalės, rodo išslaptinti dokumentai
Vakcina

Vengrija planuoja Rusijos įsigyti du milijonus "Sputnik V" vakcinos dozių

(atnaujinta 13:24 2021.01.22)
Vakcina yra registruota Vengrijoje pagal skubaus naudojimo leidimą, pagrįstą Rusijos "Sputnik V" klinikinių tyrimų duomenimis ir Vengrijos ekspertų atliktu išsamiu vaisto įvertinimu

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Vengrija nupirks 2 milijonus Rusijos koronaviruso vakcinos "Sputnik V" dozių: planuojama, kad pristatymai bus atlikti per tris mėnesius, sakė Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Sijarto, praneša RIA Novosti.

Anksčiau jis sakė, kad Vengrija ir Rusija sudarė sutartį dėl Rusijos vakcinos nuo koronaviruso tiekimo.

"Mes jau gavome Rusijos pusės pasirašytos sutarties kopiją. Pagal šią sutartį turėsime prieigą prie vakcinos partijos, reikalingos 1 milijonui piliečių paskiepyti. Tai yra, mes kalbame apie potencialiai 2 milijonus dozių, atsižvelgiant į tai, kad tai yra dviejų komponentų vakcina", — sakė jis derybose su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

"Mes susitarėme dėl trijų etapų vakcinos pirkimo. Pirmą mėnesį — 300 tūkstančių, antrą mėnesį — pusė milijono, galiausiai trečią mėnesį — 200 tūkstančių dozių, reikalingų tam pačiam skaičiui žmonių pasėti", — pridūrė Vengrijos ministras.

Vengrijos nacionalinis farmakologijos ir mitybos institutas ketvirtadienį užregistravo Rusijos koronaviruso "Sputnik V" vakciną. Taigi Vengrija tapo pirmąja ES valstybe, oficialiai leidusia savo teritorijoje naudoti "Sputnik V" vakciną. Vakcina yra registruota Vengrijoje pagal skubaus naudojimo leidimą, pagrįstą Rusijos "Sputnik V" klinikinių tyrimų duomenimis ir Vengrijos ekspertų atliktu išsamiu vaisto įvertinimu.

Tegai:
Vengrija, vakcina, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Koronavirusui skirta vakcina

Įvardyta sunkios COVID-19 eigos priežastis

(atnaujinta 15:29 2021.01.22)
Mokslininkai ketina išsiaiškinti autoantikūnų gamybos mechanizmą, kuris, jų nuomone, dar labiau padės gydyti ne tik COVID-19, bet ir kitų virusinių ligų pasekmes

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Mokslininkai įvardijo naują sunkios koronaviruso eigos, susijusios su autoimunitetu, priežastis, rašo "Nature".

JAV
© Sputnik / Игорь Михалев

Pažymima, kad ekspertai nustatė "atvirkščių" antikūnų, kurie puola arba organizmo imuninės sistemos elementus, arba tam tikrus baltymus įvairiuose organuose, įskaitant širdį, vaidmenį.

"Skirtingai nuo citokinų audrų, kurios dažniau sukelia trumpalaikius sisteminius sutrikimus, autoantikūnai sukelia panašų, tačiau ilgalaikį pažeidimą", — sakė Jeilio universiteto imunologas Akiko Ivasakis.

Specialistai ištyrė 194 įvairaus sunkumo COVID-19 pacientus ir sveikatos priežiūros darbuotojus dėl įvairiausių autoantikūnų. Tyrimai parodė, kad SARS-CoV-2 gali sukelti autoantikūnų, kurie puola paties kūno audinius, gamybą. Kai kurie užkrėstieji parodė autoantikūnus baltymams kraujagyslėse, širdyje ir smegenyse, kurie dažnai siejami su koronaviruso poveikiu.

Mokslininkai ketina išsiaiškinti autoantikūnų gamybos mechanizmą, kuris, jų nuomone, dar labiau padės gydyti ne tik COVID-19, bet ir kitų virusinių ligų pasekmes.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje