Dmitrijus Kozakas, archyvinė nuotrauka

Putino administracijos vadovo pavaduotojas atvyko į Berlyno susitikimą dėl Ukrainos

(atnaujinta 15:00 2021.01.12)
Ukrainos prezidento biuro vadovas Andrejus Jermakas taip pat atvyko į Vokietijos sostinę. Pasak šaltinių, dalyviai aptars 2019 metų Paryžiaus aukščiausiojo lygio susitikimo rezultatų įgyvendinimą siekiant politinio konflikto sprendimo

VILNIUS, sausio 12 — Sputnik. "Normandijos formato" politinių patarėjų susitikimas dėl Ukrainos vyks Berlyne, kur jau atvyko Rusijos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Dmitrijus Kozakas, praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos ambasadą Berlyne.

"Rusijos Federacijos prezidento administracijos viršininko pavaduotojas Dmitrijus Kozakas atvyko į Berlyną darbo tikslais dalyvauti "Normandijos formato" politinių patarėjų susitikime", — pranešė diplomatinė atstovybė.

Per pirmąjį per trejus metus "Normandijos ketverto" šalių aukščiausiojo lygio susitikimą, vykusį 2019 metų gruodžio 9 dieną Paryžiuje, šalys priėmė bendrą komunikatą ir susitarė po keturių mėnesių susitikti Berlyne, kad toliau dirbtų sprendžiant padėtį Donbase. Komunikate pabrėžiama, kad Minsko susitarimai tebėra pagrindas darbui "Normandijos formatu" ir kad jėgų atskyrimas iki 2020 metų kovo pabaigos numatytas trijuose naujuose Donbaso punktuose. Lyderiai taip pat paragino Donbase įvesti paliaubas.

Paskutinis politinių patarėjų susitikimas "Normandijos formatu" įvyko 2020 metų rugsėjo 11 dieną Berlyne. Kozakas, kuris jame atstovavo Rusijai, spaudai teigė, kad šalys pasidalino nuomonėmis visais susitarimo dėl Donbaso klausimais, tačiau po susitikimo nebuvo jokio proveržio, o "Normandijos ketverto" aukščiausiojo lygio susitikimo klausimas nebuvo aptartas.

2014 metų balandžio mėnesį Kijevas pradėjo karinę operaciją prieš nepriklausomomis pasiskelbusias LLR ir DLR, kurios paskelbė nepriklausomybę po tais pačiais metais Ukrainoje įvykusio perversmo.

Susitarimo klausimas, be kita ko, svarstomas per susitikimus Minske, kuriame dalyvavo kontaktinė grupė, kuri jau priėmė tris dokumentus dėl eskalacijos, tačiau vietiniai susirėmimai vis dar tęsiasi.

Anksčiau Ukraina paragino atnaujinti Minsko susitarimus.

Tegai:
Donbasas, Vokietija, Rusija, Ukraina
Koronaviruso testas

Mokslininkai išsiaiškino, ar prasirgę COVID-19 gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Tie, kurie sirgo COVID-19, įgauna imunitetą nuo viruso mažiausiai penkiems mėnesiams, tačiau gali likti ligos nešiotojais, rodo Anglijos visuomenės sveikatos (PHE) tyrimas, rašo RIA Novosti autorė Marija Tabak.

"Tyrime dalyvavę mokslininkai padarė išvadą, kad natūraliai įgytas imunitetas dėl ligos 83% labiau apsaugo nuo pakartotinės infekcijos nei tie, kurie nesusirgo. Imunitetas trunka mažiausiai penkis mėnesius nuo ligos momento", — teigiama pranešime.

Tai reiškia, kad žmonėms, susirgusiems per pirmąją koronaviruso bangą praėjusį pavasarį, jau yra rizika vėl susirgti.

"PHE taip pat įspėja, kad nors tie, kurie turi antikūnų, tam tikru mastu yra apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19, pirminiai kito tyrimo etapo duomenys rodo, kad kai kurie iš šių žmonių sulaiko didelius viruso kiekius ir gali juos perduoti kitiems", — sakoma pranešime.

"Todėl labai svarbu, kad visi ir toliau laikytųsi taisyklių ir liktų namuose, net jei turėjo COVID-19, kad išvengtų viruso perdavimo kitiems", — sakė agentūra.

Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai