Donaldas Trampas

Politologas įvertino Trampo apkaltos situaciją

(atnaujinta 12:29 2021.01.14)
Jo manymu, demokratai per "gana trumpą laiką" bandys įgyvendinti vieną iš paminėtų scenarijų, nesuteikdami Trampui galimybės grįžti į politiką po to, kas įvyko

VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. Senatoriai demokratai greičiausiai per trumpą laiką bandys pasiekti, kad dabartiniam valstybės vadovui Donaldui Trampui būtų uždrausta ateityje kandidatuoti į prezidentus, tačiau apkaltos procedūra prieš jį neturi nieko bendro, sako Rusijos politologas, Maskvos valstybinio universiteto Filosofijos fakulteto docentas Borisas Mežujevas, praneša RIA Novosti.

JAV Senato demokratų mažumos lyderis Čakas Šumeris (Chuck Schumer) anksčiau sakė, kad jei bus patvirtintas sprendimas pradėti Trampui apkaltą, jam taip pat bus uždrausta kandidatuoti į prezidento pareigas.

Kaip paaiškino ekspertas, demokratai greičiausiai bandys įgyvendinti tokį scenarijų, tačiau apkalta Trampui neturės su tuo nieko bendro.

"Apkaltos procedūra, netgi baigta, šiuo klausimu nieko neduoda. Be to, dviejų trečdalių Senate jie nesurinks. Kad ir kaip sumažėtų Trampo šalininkų skaičius Senate, nemanau, kad jie atliks šią procedūrą", — sakė jis.

Labiausiai tikėtinas, pasak eksperto, scenarijus yra tas, kad Senate bus sukurta speciali komisija, kuri tirs sausio 6-osios riaušes. Po to Trampas greičiausiai bus apkaltintas maišto kurstymu, kas, pabrėžia politologas, "dar turi būti paremta svariais faktais".

Jei tai bus galima padaryti, tada, prognozuoja jis, demokratai bandys pasinaudoti JAV Konstitucijos 14-osios pataisos trečiuoju punktu, kuriame numatyti valstybės tarnybos apribojimai riaušėse dalyvavusiems ar juos palaikiusiems asmenims.

"Ši pataisa buvo priimta po pilietinio karo Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir ji nebuvo iš tikrųjų panaudota. Dabar ją galima panaudoti. Tačiau tam reikia įrodyti, kad Trampo veiksmai buvo nukreipti būtent į sukilimą ar maišto kurstymą. Tai nėra taip lengva padaryti, nes viską, ką jis padarė, galima vertinti tiesiog kaip bandymą pakviesti savo šalininkus į taikų žygį. Manau, kad niekas niekada neras įsakymų "šturmuoti Kapitolijų". Čia klausimas yra gana politinis — kaip interpretuoti šią pataisą", — sakė agentūros šaltinis.

Ekspertas mano, kad demokratai bandys įgyvendinti šį scenarijų per "gana trumpą laiką", nesuteikdami Trampui galimybės grįžti į politiką po to, kas įvyko.

"Tuo pačiu metu tęsis maksimalus spaudimas Respublikonų partijai, kad būtų visiškai panaikintos Trampo šalininkų gretos. Tačiau tai bus labai sunku, nes, nepaisant visko, kas įvyko, dauguma vis tiek išlaiko pasitikėjimą Trampu. Tačiau tai, kas nutiko, neišvengiamai susilpnins respublikonus ir pavers demokratus pagrindine amerikiečių partija", — įsitikinęs jis.

Aleksejus Puškovas
© Sputnik / Илья Питалев

Ekspertai diskutuoja dėl apkaltos po Trampo pasitraukimo iš prezidento posto, tačiau nėra bendro sutarimo, ar taip bus. Kongreso demokratai dar nepateikė savo pozicijos šiuo klausimu. Įstatymas to nedraudžia, ir tai galėtų suteikti galimybę demokratams uždrausti Trampui eiti išrinktas pareigas, o tai garantuotai trukdys jam bandyti būti perrinktam 2024 metais. Tačiau jiems tai padaryti reikės dviejų trečdalių Senato daugumos, o tai reiškia, kad reikia sulaukti bent 17 iš 50 respublikonų palaikymo.

Atstovų rūmuose buvo priimta rezoliucija, kurioje viceprezidentui Maikui Pensui buvo pasiūlyta nušalinti Trampą nuo valdžios, pasinaudojant 25-ąja Konstitucijos pataisa dėl prezidento negalėjimo vykdyti savo pareigų. Tačiau Pensas to atsisakė.

Tegai:
apkalta, JAV, Donaldas Trampas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (105)
Dar šia tema
Ekspertas: Baidenas įves naujas sankcijas Rusijai
Atstovų rūmai ragina Pensą nušalinti Trampą nuo valdžios
Sputnik V vakcina vakcinacijos vietoje, archyvinė nuotrauka

"Bravo, Rusija!". Prancūzai pasisakė apie "Sputnik V" registraciją ES

(atnaujinta 21:00 2021.01.21)
Europoje trūksta vakcinos nuo COVID-19, todėl naujiena apie ketinimus registruoti "Sputnik V" vakciną prancūzams pasirodė gera žinia

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Prancūzijos laikraščio "Le Figaro" skaitytojai pasidžiaugė pranešimais, kad Rusijos tiesioginių investicijų fondas kreipėsi dėl vakcinos "Sputnik V" registravimo Europos Sąjungoje.

Vienas iš skaitytojų pažymėjo, kad Rusija jau turi ne vieną, o dvi vakcinas: "Sputnik V" ir "EpivacCorona", ir pastaroji yra trečioje bandymų fazėje, o "Pfizer" ją užbaigs tik 2022 metais.

"Kokie išankstiniai nusistatymai! Rusijoje yra daug puikių mokslininkų įvairiose srityse. Iki šiol astronomus į TKS nugabeno tik rusai. Tai tapo įprastu reiškiniu", — pažymėjo vienas komentatorius.

"Įdomu pamatyti šios vakcinos apžvalgą, atrodo, kad tai daroma pagal visas taisykles. Bravo, Rusija!" — parašė kitas.

Kitas skaitytojas teigė, kad atsisakius registruoti Rusijos vakciną Europos Sąjungoje, galima kalbėti apie politinius slaptus motyvus:

"Jūs nieko nežinote apie Rusijos mokslinius tyrimus, bet jau nepasitikite jais. Skiepijimas nuo raupų Rusijoje prasidėjo 30 metų anksčiau nei JAV. Būtų sąžiningiau pripažinti, kad čia politinis klausimas".

"Jie draudžia mums pirkti rusiškas dujas, kad galėtų pardavinėti skalūnų. Baidenas priims sprendimą Europos Sąjungai", — rašė vartotojas.

Be to, skaitytojai pastebėjo, kad Europoje trūksta vakcinos nuo COVID-19, todėl, jų nuomone, būtina registruoti "Sputnik V".

Vakcina
© Sputnik / Евгений Одиноков

"Sputnik V" yra pirmasis pasaulyje registruotas preparatas, skirtas COVID-19 profilaktikai. Jis buvo sukurtas Gamalėjaus centre bendradarbiaujant su Rusijos tiesioginių investicijų fondu. Sudėtyje yra adenovirusas, kuris nesugeba daugintis, ir koronaviruso fragmentas. Vakcina skiriama du kartus su 21 dienos pertrauka. Tyrimai parodė preparato veiksmingumą ir saugumą. Masinė vakcinacija "Sputnik V" Rusijoje prasidėjo gruodžio mėnesį.

Europos vaistų agentūra gruodžio pabaigoje patvirtino pirmąją vakciną, pagamintą Amerikos farmacijos milžinės "Pfizer" ir Vokietijos startuolio "BioNTech". Sausio mėnesį buvo užregistruotas antrasis preparatas, kurį sukūrė "Moderna". "AstraZeneca" vakcina, sukurta bendradarbiaujant su Oksfordo universitetu, šiuo metu laukia patvirtinimo.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
Rusija, Prancūzija, vakcinacija, vakcina, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Italijos ambasadorius Maskvoje pasiskiepijo Rusijos vakcina "Sputnik V"
Pateikta paraiška registruoti "Sputnik V" vakciną Europos Sąjungoje
Tiсhanovskaja paprašė ES pagalbos dėl baltarusių vakcinacijos nuo COVID-19
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
"Sputnik V" poveikio vaikams tyrimas bus atliktas iki 2021 metų pabaigos
Emiras Kusturica, archyvinė nuotrauka

Kusturica planuoja pasiskiepyti Rusijos vakcina "Sputnik V"

(atnaujinta 20:26 2021.01.21)
Serbija dar gruodžio pabaigoje gavo pirmą "Sputnik V" dozių partiją, artimiausiu metu tikisi dar 500 tūkst. vakcinų

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Serbų režisierius ir muzikantas Emiras Kusturica RIA Novosti sakė, kad planuoja nuo koronaviruso paskiepyti rusiška "Sputnik V" vakcina.

Serbijos ministrė pirmininkė Ana Brnabič anksčiau sakė, kad artimiausiu metu Serbija tikisi 500 000 "Sputnik V" vakcinos dozių. Pirmoji 2,4 tūkst. dozių partija buvo pristatyta iš Rusijos Federacijos į Belgradą 2020 metų gruodžio 30 dieną. Šiuo metu vaistui suteikiamas nuolatinis leidimas naudoti jį šalyje.

"Noriu pasiskiepyti "Sputnik V" vakcina, nes manau, kad tai geriausia vakcina. Ji pagrįsta tuo pačiu, kaip ir kitos vakcinos, kurias gaudavome būdami maži. Manau, kad tai yra geriausia", — cituojamas Kusturica.

Šiandien pranešta, kad Vengrijos nacionalinis farmakologijos ir mitybos institutas užregistravo Rusijos koronaviruso "Sputnik V" vakciną.

Vengrija tapo pirmąja ES valstybe, oficialiai leidusia savo teritorijoje naudoti "Sputnik V" vakciną. Vakcina buvo užregistruota Vengrijoje kaip leidimo naudoti skubos tvarka dalis, pagrįsta Rusijos "Sputnik V" klinikinių tyrimų duomenimis ir Vengrijos ekspertų atliktu išsamiu vaisto įvertinimu.

Šią savaitę Rusijos tiesioginių investicijų fondas (RTIF) kreipėsi dėl "Sputnik V" vakcinos registravimo Europos Sąjungoje. RTIF pateikė paraišką užregistruoti vakciną ir tikisi, kad laipsniškas ekspertizės procesas prasidės vasarį. Europos vaistų agentūros sprendimas suteikti "Sputnik V" registraciją bus priimtas atlikus keletą ekspertų apžvalgų.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V".

Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenovirusinio vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis poveikis.

Antroji tarpinė "Sputnik V" vakcinos klinikinių tyrimų duomenų analizė parodė 91,4 proc. veiksmingumą 28 dieną po pirmosios injekcijos, vakcinos veiksmingumas 42 dieną po pirmosios injekcijos viršijo 95 proc.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
Serbija, COVID-19, koronavirusas, vakcinacija, vakcina, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Tiсhanovskaja paprašė ES pagalbos dėl baltarusių vakcinacijos nuo COVID-19
Vakcinos "EpiVacCorona" veiksmingumo rezultatai bus paskelbti vasario mėnesį
Vengrija pirmoji Europos Sąjungoje patvirtino Rusijos "Sputnik V"
Ekspertas atskleidė "inovatyvų" "Sputnik V" skirtumą nuo kitų vakcinų
Sausio 22-oji

Kokia šiandien diena: sausio 22-osios šventės

(atnaujinta 21:32 2021.01.21)
Šią dieną 1260 metais prasidėjo prūsų ir vakarinių lietuvių sukilimas prieš vokiečių ordiną. Sukilimui vadovavo Herkus Mantas

Sausio 22 yra 22-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 343 dienos.

2021 metų sausio 22 dieną saulė saulė teka 08:27, leidžiasi 16:35, dienos ilgis — 8 val. 08 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Anastazas, Gaudentas, Vincentas, Aušrius, Skaistė, Džiugas, Vincas.

Sausio 22-oji Lietuvos istorijoje

1260 metais prasidėjo prūsų ir vakarinių lietuvių sukilimas prieš vokiečių ordiną. Sukilimui vadovavo Herkus Mantas.

1902 metais gimė Lietuvos operos solistė ir kamerinio liaudies dainų atlikimo puoselėtoja Vincė Jonuškaitė-Zaunienė-Leskaitienė. Mirė 1997 m.

1921 metais Kaune įsteigtas Karo muziejus.

1922 metais įsteigtas Klaipėdos muziejus.

1951 metais gimė poetas Kornelijus Platelis. 2014 — būdamas 88 metų mirė žinomas vitražistas Kazys Morkūnas.

Sausio 22-oji pasaulio istorijoje

1528 metais Anglija ir Prancūzija paskelbė karą Romos katalikų valdovui Karoliui V.

1561 metais gimė anglų filosofas, valstybės veikėjas Fransis Bakonas.

1775 metais gimė prancūzų fizikas ir matematikas, elektrodinamikos pradininkas Andrė Mari Amperas.

1788 metais gimė anglų poetas lordas Džordžas Gordonas Baironas.

1811 metais Napoleonas Bonapartas galutinai susipyko su Rusijos caru Aleksandru.

1840 metais pirmieji britų kolonistai išsilaipino Naujojoje Zelandijoje.

1901 metais valdžiusi šalį 63-ejus metus, mirė Anglijos karalienė Viktorija.

1995 metais sulaukusi 104 metų amžiaus, mirė Amerikos prezidento Džono Kenedžio mama Rouz Fitžerald Kenedi.

1997 metais Europos Komisija pareiškė, jog Europos Sąjunga greičiausiai nepriims naujų narių iki 2002 metų.

2007 metais būdamas 94 metų mirė katalikų kunigas ir vienas labiausiai Prancūzijoje gerbtų žmonių tėvas Pjeras, kuris išsižadėjo turtų, kad padėtų skurstantiesiems.

2011 metais Japonijos raketa su daugiau kaip 5 t kroviniu išskrido į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS).

2011 metais Honkonge vykusiame aukcione už 5,6 mln. JAV dolerių (14,3 mln. litų) buvo parduota vyno kolekcija, kurią per gyvenimą surinko garsusis britų kompozitorius Endrius Loidas Veberis.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai