Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Atstovų rūmai balsavo apkaltą Trampui

(atnaujinta 15:04 2021.01.14)
Iki naujojo JAV prezidento inauguracijos liko savaitė, o demokratai buvusiam lyderiui nori pateikti atsisveikinimo pamoką — atimti iš jo valdžią visiems laikams

VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. JAV Kongreso Atstovų rūmai balsavo už apkaltą Donaldui Trampui didžiausiu balsų skaičiumi istorijoje. "Už" — 232 Kongreso nariai, dešimt iš jų yra prezidento partijos nariai. Apie tai, kodėl jam neleidžiama ramiai palikti savo posto, rašo Sofija Melničiuk straipsnyje RIA Novosti.

"Ban'as" viskam

Donaldas Trampas jau užblokuotas Twitter'yje, kur jis aktyviai bendravo su rinkėjais. Dabar ruošiasi jį uždrausti Baltuosiuose rūmuose. JAV Kongreso Atstovų rūmai priėmė rezoliuciją, kurioje viceprezidentui Maikui Pensui buvo pasiūlyta nušalinti Trampą nuo pareigų.

Demokratai mano, kad Trampas ragino rėmėjus sukelti riaušes, dėl ko įvyko sausio 6-osios išpuolis prieš Kapitolijų — pirmasis per du šimtmečius. Tokių veiksmų kurstymas yra sunkus nusikaltimas prieš šalį, tvirtina jie ir reikalauja, kad lyderis būtų nedelsiant nušalintas nuo pareigų.

Pats Pensas pasmerkė šiuos veiksmus ir, pasak gandų, kurį laiką net nesikalbėjo su Trampu dėl to, kad sukilėliai esą ketino pulti Kapitolijaus viceprezidentą — jis dalyvavo rinkikų balsavimo patvirtinime. Tačiau apkaltos idėjai jis nepritarė. 25-ojo Konstitucijos straipsnio, kuris galėtų nušalinti Trampą nuo pareigų dėl jo "nesugebėjimo atlikti savo pareigų", pritaikymu būtų sukurtas pavojingas precedentas, mano Pensas.

Per nenoriu

Demokratai gali apsieiti be valstybės vadovo pavaduotojo pagalbos, pakaks ir daugumos Atstovų rūmuose. Be to, šį procesą palaikė respublikonai. Tarp jų yra trečia pagal vyresnumą partijos atstovė rūmuose — Liza Čeni (Liz Cheney), buvusio viceprezidento Diko Čenio dukra.

"Dar niekada Jungtinių Valstijų lyderis taip neišdavė savo administracijos ir Konstitucijos, — sakė ji prieš susitikimą. — Aš balsuosiu už apkaltą Trampui". Dar keturi respublikonai atvirai sutiko, kad jis sulaužė priesaiką. "Mums to pakanka. Kongresas turi pareikalauti iš Trampo atsakymo ir parodyti, kad šalis netoleruos bandymų kištis į taikų valdžios perdavimą", — sakė Fredas Aptonas (Fred Upton) iš Mičigano.

Kongreso žemųjų rūmų pirmininkė Nensi Pelosi balsavimo išvakarėse jau paskyrė devynis prokurorus byloje dėl Trampo nušalinimo nuo pareigų Senate. Sėkmei reikia dviejų trečdalių balsų "už". Jei visi aukštųjų rūmų demokratai palaikytų kolegų sprendimą, patvirtinimui prireiktų dar 17 "už" — iš senatorių-respublikonų.

Kaip rašė laikraštis "The New York Times", apkaltinti Trampą yra pasirengę 20 respublikonų. Tačiau nežinoma, kaip jie elgsis, kai reikės veikti. Jei visi, kaip skelbia dabar, balsuos už Trampo nušalinimą nuo pareigų, Maikas Pensas užims valstybės vadovo vietą, nori jis to ar ne.

Tačiau Senate yra ir apkaltos priešininkų. Visų pirma, buvęs Trampo šalininkas senatorius Lindsis Grehamas (Lindsey Graham) pasisakė prieš lyderio nušalinimą nuo pareigų, tačiau pridūrė: "Jei kas nors atsitiks, viskas bus įmanoma". Vienintelis senato respublikonas Mitas Romnis (Mitt Romney), palaikantis ankstesnę Trampo apkaltą, teigė, kad bylos nagrinėjimui nėra laiko. Ir tikrai, kiekvieną dieną tam lieka vis mažiau laiko.

Skubos tvarka

Iki sausio 19 dienos Senatas atostogauja, ir vargu ar spės iki Baideno inauguracijos. Daugumos lyderis Mičas Makonelis (Mitch McConnell) atmetė sprendimo dėl apkaltos priėmimą iki sausio 20 dienos. Jis taip pat priminė, kad šis procesas nėra greitas: ankstesni procesai truko 83 dienas, 37 dienas ir 21 dieną. Be to, nė vienas Amerikos lyderis nebuvo nušalintas nuo pareigų Senato nutarimu.

Dabar ekspertai diskutuoja, ar Kongreso aukštieji rūmai gali paskelbti nuosprendį Trampui, jam palikus pareigas. Kaip senatoriai turėtų atlikti procedūrą, nei Konstitucija, nei kiti JAV įstatymai nenurodo. Vienaip ar kitaip, deputatai nebegalės visko sustabdyti, interviu RIA Novosti pažymi amerikanistas Jurijus Roguliovas, Maskvos valstybinio universiteto Franklino Delano Ruzvelto JAV studijų fondo direktorius.

"Kiekvienas ankstesnis apkaltos bandymas buvo svarstomas skirtinga tvarka, Konstitucija procedūrą apibūdina bendrai, — aiškina jis. — Vienintelis dalykas yra tas, kad abu Kongreso rūmai turi skirtingas funkcijas apkaltos atžvilgiu, taigi, jei žemieji balsuos už, aukštieji turės kažkaip užbaigti procesą".

Tai galima padaryti ir po Džo Baideno inauguracijos — atnaujinus Senato sudėtį. Atėjus naujam lyderiui, daugumą aukštuosiuose rūmuose užims demokratai, o lemiamą balsą gaus nauja viceprezidentė Kamala Haris.

"Kai Senato kontrolė atiteks demokratams, gali būti, kad procesas vyks pasibaigus Trampo kadencijai, — daro prielaidą Deividas Šulcas (David Schultz), Minesotos universiteto politikos mokslų profesorius. — Net jei jam nebus paskelbta apkalta, tai yra būdas jį nubausti, o demokratams — padaryti spaudimą respublikonams nuo jo atsiriboti".

Kitos nuomonės laikosi Džeimsas Gardneris (James Gardner), Bufalo universiteto Teisės mokyklos politikos mokslų profesorius: "Manau, kad kuo daugiau laiko praeis, tuo mažiau tikėtina, kad Kongresas ką nors padarys. Kai prasidės Baideno kadencija, Kongresas užsiims demokratijos darbotvarke. Jie gali tiesiog nenorėti gaišti laiko ir jėgų buvusiam lyderiui".

Bet ar Senatas spės patvirtinti sprendimą, ar ne, tai netrukdys Trampui tapti vieninteliu prezidentu JAV istorijoje, kuriam du kartus buvo paskelbta apkalta Atstovų rūmuose.

Iki pabaigos

Bet vis tiek demokratai yra suinteresuoti užbaigti procedūrą, mano Jurijus Roguliovas. Jei demokratai prastums apkaltos procesą, jie vienu akmeniu užmuš du paukščius, sako jis. "Baidenas yra vienos kadencijos prezidentas. 2024 metais prasidės nauja rinkimų kampanija, iškils iškėlimo klausimas. Kaip pasirodys Haris — niekas nežino, 2020 metų partijos vidaus rinkimuose nebuvo daug palaikymo. Respublikonai taip pat turi ką nors paskirti. Bus kova, o neramiuose vandenyse gali vėl pasirodyti Trampas. Dabar jis yra vienintelis politikas, turintis tokį milžinišką palaikymą", — aiškina amerikanistas.

Antrasis taikinys yra Respublikonų partija. Jos nariai dabar susiduria su nelengvu pasirinkimu: jei palaikys apkaltą, jie atstums Trampo elektoratą, nes jo šalininkai gali nusisukti nuo visos partijos.

Kaip bebūtų, Trampui procesas gresia ne tik kelio į Baltuosius rūmus uždarymu. Kiti šalutiniai poveikiai yra pensijos iki gyvos galvos, teisės kartą per metus keliauti valstybės lėšomis ir gauti biudžeto lėšų buvusio prezidento kabinetui išlaikyti atėmimas. Tiesa, milijardierius ne panaudojo prezidento atlyginimą, o siuntė jį labdarai, todėl vargu ar tai bus smūgis jam. Yra ir rimtesnių pasekmių — bankai jau atsisako aptarnauti jo sąskaitas, o Profesionalaus golfo asociacija neketina rengti turnyrų jo golfo klube.

Be to, kadenciją baigiančiam prezidentui, kuris sausio 20 dieną neteks imuniteto nuo baudžiamojo persekiojimo, gresia teismo procesas dėl mokesčių vengimo ir politinio šantažo — už tai pastarąjį kartą Trampą bandyta nušalinti nuo pareigų. Ir taip pat dėl ​​kaltinimų išžaginimu ir priekabiavimu.

Pastaraisiais mėnesiais stebėtojai diskutavo apie tai, kad prezidentas pats galėtų suteikti malonę sau ir savo šalininkams. Kol kas Trampas tokio žingsnio nesiėmė, jis yra tikras, kad jo nėra už ką bausti. "Kam, jei nieko nepadariau?" — samprotavo Trampas. Tačiau, atsižvelgiant į įvykių raidą, jam, galbūt, reikėtų apie tai pagalvoti.

Tegai:
JAV, Donaldas Trampas
Dar šia tema
JAV pakvietė Rusiją į Baideno inauguraciją
Ekspertas: Baidenas įves naujas sankcijas Rusijai
Trampas pasmerkė Kapitolijaus šturmo dalyvius ir pažadėjo perduoti valdžią Baidenui
JAV

Naujoji JAV administracija vykdys finansinius įsipareigojimus PSO

(atnaujinta 12:24 2021.01.21)
Pažymima, kad grąžinant JAV į PSO, naujoji administracija nustos atšaukti savo ekspertus iš Pasaulio organizacijos struktūros, taip pat atnaujins nuolatinį Amerikos personalo bendravimą tiek tiesiogiai su PSO, tiek per su ja bendradarbiaujančius centrus

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Naujoji JAV administracija vykdys visus finansinius įsipareigojimus PSO, sakė Entonis Faučis, naujos JAV administracijos delegacijos vadovas, JAV Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto (NIAID) direktorius, rašo RIA Novosti autorė Elizabeta Isakova.

"Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios vykdyti savo finansinius įsipareigojimus PSO. Jungtinės Valstijos visais lygmenimis techninį bendradarbiavimą laiko pagrindiniu partnerystės su PSO pagrindu, kuri yra nepaprastai vertinama ir kurią ketiname plėtoti toliau", — sakė jis PSO vykdomosios valdybos 148-ojoje sesijoje.

Pasak jo, grąžinant JAV į PSO, naujoji administracija nustos atšaukti savo ekspertus iš Pasaulio organizacijos struktūros, taip pat atnaujins nuolatinį Amerikos personalo bendravimą tiek tiesiogiai su PSO, tiek per su ja bendradarbiaujančius centrus.

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas praėjusių metų liepos pradžioje Kongresui išsiuntė oficialų pranešimą apie šalies pasitraukimą iš PSO. Išstojimo procesas turėjo baigtis 2021 metų liepos mėnesį. Trampas teigė, kad šalis nutraukia santykius su PSO ir jos finansavimą, nes organizacija "atsisakė vykdyti reikalingas reformas". Jis apkaltino PSO koronaviruso epidemijos masto nuslėpimu Kinijos naudai.

Pirmąją savo prezidentavimo dieną Baidenas pasirašė dekretą dėl JAV grąžinimo PSO. Guteresas palankiai įvertino šį sprendimą.

Tegai:
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), JAV
JAV ir Rusijos vėliavos

Rusijos ambasadorius JAV įvertino galimybę susitarti dėl START-III pratęsimo

(atnaujinta 11:51 2021.01.21)
Jis pažymėjo, kad Donaldo Trampo administracija iškėlė nepriimtinas START-III pratęsimo sąlygas ir iš tikrųjų "vienintelį galiojantį Rusijos ir Amerikos susitarimą dėl branduolinių ginklų kontrolės pavertė politinių derybų objektu"

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Maskva yra atvira dialogui dėl START-III pratęsimo su naujojo JAV prezidento Džo Baideno administracija, dar yra galimybė dėl to susitarti iki vasario 5 dienos, interviu RIA Novosti sakė Rusijos ambasadorius Vašingtone Anatolijus Antonovas.

Antonovas pažymėjo, kad Donaldo Trampo administracija iškėlė nepriimtinas START-III pratęsimo sąlygas ir iš tikrųjų "vienintelį galiojantį Rusijos ir Amerikos susitarimą dėl branduolinių ginklų kontrolės pavertė politinių derybų objektu".

"Nenuostabu, kad tokia pozicija galų gale vedė į aklavietę dvišales konsultacijas dėl START-III likimo. Ir nepaisant to, kad keliais klausimais mes nuėjome susitikti su Vašingtonu pusiaukelėje. Tikimės, kad dabartinė administracija vadovausis patikimesniais ir realistiškesniais principais", — sakė jis.

Diplomatas pabrėžė, kad Rusija yra atvira dialogui dėl START-III sutarties pratęsimo. "Kamuolys yra Vašingtono pusėje — laukiame konstruktyvių pasiūlymų", — pridūrė jis.

Donaldas Trampas anksčiau START-III paskelbė nepalankiu Vašingtonui susitarimu; jo administracija pasisakė už naujo dokumento sukūrimą dalyvaujant Kinijai derybose. START-III pratęsimo galimybė buvo leista, tačiau tam tikromis sąlygomis, įskaitant patikrinimo režimą. Rusija pasiūlė besąlygiškai pratęsti sutartį metams, išreikšdama savo pasirengimą prisiimti politinį įsipareigojimą Vašingtonui įšaldyti šiam laikotarpiui turimą branduolinių ginklų kiekį.

Kandidatas į valstybės sekretoriaus postą Antonis Blinkenas antradienį vykusiame Senato posėdyje sakė, kad Džo Baidenas ieško būdų pratęsti START su Rusija.

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų raketų.

Šiandien START-III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus.

Tegai:
Rusija, JAV
Antanas Guoga

VRK nenutraukė Guogos įgaliojimų, nes jis neatvyko į posėdį

(atnaujinta 13:59 2021.01.21)
Įstatymų nustatyta tvarka parlamentaras turi pats posėdyje perskaityti pareiškimą, tačiau Guoga išvyko į užsienį. Padaryti jam išimti buvo atsisakyta

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) netenkino Seimo nario Antano Guogos prašymo nutraukti jo, kaip Seimo nario, įgaliojimus, kai jis pats į posėdį atvykti atsisakė.

Anksčiau Guoga po konflikto su Darbo partijos lyderiu Viktoru Uspaskichu paskelbė apie atsistatydinimą iš Seimo nario pareigų. Parlamentaras pasipiktino partijos pirmininko iniciatyva platinti "stebuklingą vandenį", kuris "gydo nuo COVID-19", ir paragino jį atsistatydinti.

Tačiau sausio 12 dieną Guoga VRK įteikė prašymą panaikinti jo Seimo nario mandatą, nes nebemato galimybių su Darbo partija įgyvendinti rinkiminių pažadų. Guogos vietą Seime turėjo užimti Artūras Skardžius.

Komisijos posėdyje VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė sakė, kad Guoga sausio 12 dieną elektroniniu paštu informavo apie sprendimą palikti Seimą. Laiške, pasak VRK vadovės, politikas sausio 14 dieną paprašė sušaukti komisijos posėdį, kuriame jo įgaliojimai bus panaikinti, nuotoliniu būdu. Tačiau taisyklėse teigiama, kad parlamentaras turi fiziškai perskaityti pareiškimą.

Taip pat, pasak Matjošaitytės, numatyta, kad VRK gavusi prašymą nutraukti Seimo nario įgaliojimus sprendimą turi priimti per 15 dienų.

Pasak VRK vadovės, vėliau Guoga komisijai pranešė, kad fiziškai galėtų dalyvauti posėdyje tik nuo kovo 9 dienos, ses trečiadienį išvyko į užsienį.

"Suprantu ir Antano Guogos prašymą dalyvauti nuotoliniu būdu, bet yra klausimų grupė, kuri yra nesprendžiama per nuotolį. Kaip ir priesaikos davimas, taip ir mandato atsisakymas, kaip slaptas balsavimas Seime, tai tokie klausimai, kurie yra aiškiai reglamentuoti ir yra priimta juos spręsti tik gyvai", — komentavo VRK narė Gitana Matiekuvienė.

Pats Guoga savo Facebook paskyroje pranešė, kad gauna daug pasiūlymų iš įmonių, į kurias anksčiau investavo, ir neatsisako padėti. Tačiau pridūrė, kad pradės darbą ir gaus atlygį įvairiuose projektuose tik po to, kai bus oficialiai atleistas iš Seimo nario pareigų.

"Visose pareigose, kur esu sutikęs būti anksčiau, esu be jokių išimčių suspendavęs visus įgaliojimus. Jokių aktyvių pozicijų neturiu. Atlygio negaunu ir negavau nuo pirmos iki paskutinės dienos, kol esu Seimo narys. Jeigu kažkam reikės, tai pasiruošęs pateikti visus įrodymus. Tai neieškokime juodos katės juodame kambaryje, ypatingai, jeigu jos ten iš viso nėra", — rašė jis.

"Stebuklingo" vandens skandalas

Anksčiau Uspaskichas atsidūrė skandalo centre, kai savo Facebook puslapyje reklamavo mineralinį vandenį, kuris neva apsaugo nuo koronaviruso ir sukuria stiprų imunitetą prieš COVID-19.
Politikas tvirtino, kad jau dešimtmetį naudojasi ypatingai struktūrizuoto vandens technologija ir taip padeda sau sukurti imunitetą nuo daugumos virusų ir bakterijų.

Tame savo įraše politikas ne kartą mini japonų tyrėją Masaru Emoto, kuris yra žinomas dėl eksperimentų su vandeniu. Savo darbais jis bandė įrodyti, kad vanduo sugeba "suvokti informaciją iš aplinkos". Mokslo bendruomenė Emoto tyrimų duomenis vertina kaip pseudomokslinius.

Daugelis politikų, taip pat socialinių tinklų komentatorių sukritikavo europarlamentarą. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Karolina Štelmokaitė rašė, kad Uspaskichas jau ne pirmą kartą manipuliuoja sveikatos tema ir sugebėjo ją paversti savo reklamos dalimi.

Darbo partijos atstovas, Seimo narys Antanas Guoga teigė, kad Uspaskicho prekyba vandeniu jokiu būdu nėra susijusi su politinės jėgos, kuria rinkėjai pasitikėjo, tikslais. Jis pabrėžė, kad tai yra vieno žmogaus, o ne visos partijos, iniciatyva, bei paragino partijos pirmininką atsistatydinti.

Medikai ir visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, kad natūralus mineralinis vanduo bei kiti maisto produktai iš esmės nepasižymi gydomosiomis savybėmis ir nėra vartojami koronaviruso infekcijos COVID-19 profilaktikai ir gydymui.

Tegai:
mandatas, Antanas Guoga, Vyriausioji rinkimų komisija
Dar šia tema
Viktoras Uspaskichas pašalintas iš EP frakcijos dėl homofobiškų pareiškimų
Uspaskichas sukėlė dar vieną skandalą: šį kartą su LGBT
Gamintojas paneigė sąsajas su Uspaskicho skleidžiama "antikovidinio vandens" reklama