Antarktida, archyvinė nuotrauka

Tyrimų stotis "Molodežnaja". Senieji ir naujieji Antarktidos spąstai

(atnaujinta 09:32 2021.01.18)
1963 metų sausio 14 dieną Antarktidoje pradėjo veikti sovietinė tyrimų stotis "Molodežnaja"

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Vakarais mokslininkai žiūrėjo filmus, svajojo apie virtą dešrą ir alų. Nuo namų iki namų teko vaikščioti, laikantis virvių, kitaip juos nuneštų vėjas. Pagrindinis kraštovaizdžio elementas — ledkalniai. Pagrindiniai gyvi padarai — pingvinai. 1963 metų sausio 14 dieną Antarktidoje pradėjo veikti tyrimų stotis "Molodežnaja". Daugiau apie tyrimus Antarktidoje skaitykite Sputnik radijo autorės Olgos Bugrovos straipsnyje.

Станция Молодежная в Антарктиде
© Sputnik / В.Чистяков
Stotis "Molodežnaja"

Tai buvo ketvirtoji sovietų gyvenvietė Antarktidoje. Aštuntajame dešimtmetyje — didžiausia tarp 30 iš dešimties šalių. "Molodežka" nuo seno buvo laikoma vietos sostine: nuosavas oro uostas, 70 namų, gatvės su pavadinimais. Aišku, elektrinė ir radijo centras. Vyšnia ant torto — marmurinė pirtis.

Mirtina pūga

Sovietų "Molodežnaja" garsėjo kaip geriausias mokslo centras Antarktidoje. Stotyje mokslininkai sudarinėjo ledo žemėlapius, užsiėmė sniego tyrimais, tyrinėjo poliarinius žiburius ir atliko meteorologinius stebėjimus. Kažkas buvo padaryta pirmiausia pasaulyje: nuo 1979 metų tyrėjai zondavo atmosferą meteorologiniu lazeriu. "Sezono metu "Molodežkoje" buvo iki tūkstančio žmonių, žiemojo nuo 100 iki 150 žmonių", — sako Rusijos garbės tyrinėtojas Viktoras Bojarskis.

Оазис Ширмахера в Антарктиде
© Sputnik / Алексей Никольский
Antarktida

"Darbas tokiose stotyse tęsiasi Antarktidos sezono metu — nuo lapkričio iki vasario. Tada žiemojame. Pridedame "sezoną" ir gauname 14–15 mėnesių: standartinę programą. Kartais žmonės likdavo antrai žiemai. Tačiau tokių atvejų jie stengėsi išvengti. Žiema — tai birželis, liepa ir rugpjūtis: labai sunkus laikas Antarktidoje. Net ne dėl poliarinės nakties — ji yra trumpalaikė, bet todėl, kad nuolat pučia audros vėjai. Tai nemalonu. Pūga yra tokia stipri, kad labai lengva nuskristi kažkur toli", — pasakojo jis.

Bojarskis teigė, kad poliariniai tyrinėtojai ilgėjosi virtos dešros ir alaus ne todėl, kad būtų blogai maitinami. Tiesiog dešra buvo tik sunkiai rūkyta, kad atlaikytų ilgalaikį laikymą šaltyje. O alus būdavo skardinėje kas 10 dienų. Antarktidoje draudžiama mėgautis alkoholiu: ten nėra saugu.

"Neužsiciklink"!

Ilgus metus būti Antarktidoje nesveika. Gydytojai sako, kad jei žmogus penkerius metus praleis Antarkties ledo zonoje, jo kūno gynyba bus visiškai sunaikinta. Yra dar viena rizika — psichologinis stresas. Pastebėta: kai žmonės kelis mėnesius stebi monotonišką kraštovaizdį, jų pavojaus jausmas blanksta. Ir tai jau kelia grėsmę gyvybei. Viktoras Bojarskis su tuo nesutinka:

"Monotoniškas peizažas yra literatūrinė sąvoka. Žmonės juk nėra dykumoje! Namai yra patogūs, sąlygos yra puikios: jie paprastai gyvena po vieną, norintys pasodina gėlių ir daržovių. Jie susitinka valgomajame tris kartus per dieną. Yra daug daugiau įvairovės, nei atrodo".

Tačiau rizika psichikos sveikatai visgi yra, sako Bojarskis. Be to, šiuolaikinėse stotyse, skirtingai nei senosiuose, kai namai ir darbas, gyvenimo ir maisto taškai buvo skirtinguose pastatuose, nauji statomi monoblokais. Viskas po vienu stogu. Nereikia eiti į lauką. Tai garantuoja saugumą. Tačiau tai taip pat sustiprina izoliacijos jausmą. Svarbiausia "neužsiciklinti".

Tegai:
tyrimas, TSRS, Antarktida
Ausinės

Gydytojai pateikė rekomendacijas dėl ausinių naudojimo

Jis pabrėžia, kad taip pat svarbu dažnai valyti ausines ir gydyti jas antimikrobinėmis medžiagomis, pageidautina kuo dažniau

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Garsiai klausydamiesi muzikos per ausines, galite pakenkti klausai, jos taip pat turėtų būti kiek įmanoma dažniau dezinfekuojami, RIA Novosti sakė apklausti gydytojai.

"Pirmiausia ausinės yra prietaisas, skirtas individualiam naudojimui ir bet ko klausymuisi, kad netrukdytų kitiems. Šiuo atžvilgiu ausinės yra naudingas dalykas. Kitas dalykas yra tas, kad jei jos naudojamos neteisingai, įskaitant per daug nekontroliuojamą stiprinimo garsą, galite sukelti nemalonių pasekmių klausos organui. Turime naudingą dalyką, kurį reikia naudoti teisingai, jei norime juo naudotis", — sakė Andrejus Kriukovas, Maskvos sveikatos priežiūros departamento vyriausiasis laisvasis otorinolaringologas.

Ekspertas pažymi, kad kokias ausines naudoti, nusprendžia jas naudojantis asmuo, atsižvelgiant į tai, kuri jam yra patogesnė konkretiems tikslams. Vyresnio amžiaus žmonės dažniau renkasi ausines, su ilgu laidu arba belaidžiu ryšiu, klausydamiesi televizoriaus, o tarp jaunų žmonių yra populiarios vakuuminės arba ausinės ausinės, su triukšmo slopinimu ar be jo.

"Svarbiausia žinoti, kaip juos pasirinkti. Į ausį įkištos silikoninės ausinės turi būti tokio dydžio, kad neišlystų ir tuo pačiu nepakenktų subtiliai išorinio klausos kanalo odai, nes išorinio klausos kanalo oda prisideda prie tolesnio jos užkrėtimo dideliu tikimybe išsivystyti uždegiminiam procesui", — sako jis.

Jis pabrėžia, kad taip pat svarbu dažnai valyti ausines ir gydyti jas antimikrobinėmis medžiagomis, pageidautina kuo dažniau.

"Be to, įkišus ausinę į ausį, siera, uždengianti išorinio klausos kanalo odą ir atliekanti apsauginę funkciją, minkština, dezinfekuoja, maitina klausos kanalo odą, juda giliau. Šiuo atveju siera neturi laiko nudžiūti ir išsiimti iš ausies, ji kaupiasi ausies kanale ir formuoja kamštį", — įspėja Audiologijos ir vidinių ausų patologijos skyriaus vedėja Elena Zagorskaja.

Ji pažymi, kad ausį taip pat galima sugadinti staiga pašalinus vakuuminės ausinės "su būdingu garsu", sukeliant barotraumą. Tai gali pakenkti tiek vidurinei, tiek vidinei ausiai.

"Kalbant apie muzikos klausymą su bet kokiomis ausinėmis, rekomenduočiau kai kuriuos garso failus — muziką ir pokalbius — klausytis tyloje, kad nereikėtų pridėti garso, užblokuodami išorinį triukšmą. Nė viena ausinė negali užtikrinti šimtu procentų triukšmo slopinimas. Bet kokiu atveju, kai kurie garsai, triukšmas gali būti girdimas net per vakuumines ar ausines ausines, net ir pašalinant triukšmą. Todėl šį atskirą klausymo įrenginį reikėtų naudoti patogioje aplinkoje, bet kokiu atveju ne metro" , — sako virusologas Kriukovas.

Tuo pačiu agentūros pašnekovas pažymi, kad metro, automobiliuose triukšmas yra nuo 80 iki 95 decibelų. Ir norint klausytis muzikos, reikia kiek įmanoma padidinti garsumą, bet ne daugiau kaip 120 decibelų.

"Šis garsas yra per garsus. Klausos organai yra skirti maksimaliam patogiam garsui nuo 75 iki 90 decibelų, tada suveikia apsauga nuo stipraus garso. Be to, ši riba yra individuali kiekvienam. Garsas virš 100 decibelų yra skausmo slenkstis. Esant tokiai garso stiprumui, nėra ausų apsaugos. nepadės išvengti nemalonių klausos padarinių, ypač nuolatinio klausymo režimu. Tokiu atveju, esant didelei tikimybei, galite tikėtis, kad vidinė ausis. Įdomu tai, kad metro garsiai girdint garsą, per didelis garso efektas naudojant ausines nėra jaučiamas, muzika skamba gana patogiai. Bet jei išvažiuosite iš metro ir nenutildysite garso, iškart pajusite skirtumas", — pridūrė jis.

Maskvos sveikatos departamento otorinolaringologo vyriausiasis laisvai samdomas specialistas patikslina, kad, pavyzdžiui, garsių pokalbių metu garso lygis yra 70 decibelų, klyksmas, motociklo su duslintuvu garsas yra 80 decibelų, krovininio geležinkelio vagono septyni metrų nuo jo yra 90 decibelų, orkestras, metro automobilis, griausmingas griaustinis - 100 decibelų. Tuo pačiu metu didžiausias ausinių garsumas yra 110–120 decibelų. Pagal Europos triukšmo standartus, aštuonias valandas su pertraukomis galite klausytis 85 decibelų, o septynių minučių — 103 decibelų garsų.

Savo ruožtu Zagorskaja pažymi, kad nuolatinis ausinių dėvėjimas kartais kelia grėsmę gyvybei. "Jei nešiojate ausines ir šiuo metu naudojamas vakuumines ausines, išoriniai garsai yra riboti, o tai savo ruožtu gali sukelti gyvybei pavojingą situaciją. Pavyzdžiui, gatvėje galite negirdėti automobilio triukšmo ir patekti į nelaimingas atsitikimas. Mano nuomone, klausymasis į vieną pusę yra nepatogus", — sako ji.

Pasak Zagorskajos, negalima sakyti, kad yra daugiau pacientų, besiskundžiančių klausos problemomis, tačiau padaugėja jaunų žmonių ir mergaičių skambučių. Nedaugelis jų pripažįsta, kad garsiai klausosi muzikos per ausines.

Kartu Kriukovas pabrėžia, kad jei žmogus jaučia klausos sutrikimą, tuomet būtina skubiai kreiptis į gydytoją ir nustoti klausytis ausinių triukšmingai, kol bus išspręstas klausos klausimas.

Gydytojas pažymi, kad klausos praradimą ne visada įmanoma sugrąžinti, arba tai padaryti gali būti gana problematiška. "Jei klausos organą reguliariai veikiate garsiu garsu ir muzika, klausos praradimas gali atsirasti lėtai ir pačioje pradžioje yra beveik nepastebimas. Kai kuriais atvejais laikas yra lemiamas veiksnys klausos atsigavimui. Ir kuo greičiau tai atsitiks , pavyzdžiui, tai nutiko vakar, o šiandien jūs jau atėjote pasikonsultuoti su gydytoju, tada sėkmingo gydymo tikimybė yra daug didesnė. Atsargus ir dėmesingas požiūris į klausos organą, jo apsauga nuo garsių garsų yra taisyklė, kurią būtina nuo mažens", — apibendrina Kriukovas.

Tegai:
sveikata, gydytojai
AstraZeneca

Virusologas įvertino vakcinos "AstraZeneca" veiksmingumą

(atnaujinta 08:04 2021.03.06)
Kalbant apie vakciną, jis pridūrė, kad ji yra "gana efektyvi", remiantis naujausiais Škotijos duomenimis, po pirmojo naudojimo ji "suteikia didelę apsaugą" nuo COVID-19

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. "AstraZeneca" koronaviruso vakcina, kuri anksčiau buvo sertifikuota ES, yra veiksminga, tačiau vokiečiai ją vertina šiek tiek skeptiškai dėl prastos informacinės kampanijos, RIA Novosti sakė Brandenburgo medicinos instituto Mikrobiologijos ir virusologijos instituto vadovas profesorius Frankas T. Hufertas.

Roberto Kocho instituto duomenimis, šiuo metu Vokietijos sandėliuose yra daugiau nei milijonas angliškų švedų bendrovės "AstraZeneca" vakcinos dozių, o artimiausiu metu į šalį bus pristatyta dar 1,7 mln. Pagal Vokietijoje priimtą nacionalinį skiepijimo planą prioritetinė vakcinacijos grupė apima vyresnius nei 80 metų žmones ir slaugos namų darbuotojus, ligoninių intensyviosios terapijos skyrius.

Po jų seka vyresni nei 70 metų žmonės ir pacientai, sergantys tam tikromis kompleksinėmis ligomis. "AstraZeneca" vakcina naudojama Vokietijoje, norint skiepyti žmones iki 64 metų. Todėl, nepaisant bendro koronaviruso profilaktikai skirtų vaistų trūkumo, kol kas lieka neprašoma daug vakcinų dozių.

Vokietijos vyriausybė taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad "AstraZeneca" vakcina buvo sertifikuota visuotinai ES, Vokietijos reguliavimo institucija rekomendavo ją naudoti konkrečiai amžiaus grupei, tai yra veiksminga ir saugi vakcina, oficialus ministrų kabineto atstovas Steffenas Seibertas. 

Anksčiau laikraštis "Berliner Zeitung" pranešė, kad Berlyno policijos pareigūnai, priklausantys sostinės prioritetinei koronaviruso vakcinos grupei, abejoja "AstraZeneca" vaisto veiksmingumu, taip pat reiškia susirūpinimą dėl nepageidaujamo šalutinio poveikio. Policijos reikmėms miestas skyrė 24 tūkstančius vakcinos "AstraZeneca" dozių.

Vokietijos Federacinės Respublikos sveikatos apsaugos ministerija atsisakė komentuoti šią žinią, motyvuodama tuo, kad neturi informacijos apie narkotikų vertinimą atskiruose departamentuose. Vokietijos Federacinės Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Jensas Spahnas paneigė vasario vidurio žiniasklaidos pranešimus, kad medicinos personalas regionuose masiškai atsisako vakcinos "AstraZeneca" dėl jos nereikšmingo veiksmingumo, ypač prieš Pietų Afrikos mutaciją.

"Pažvelgus į informaciją apie vakcinos leidimą ES ir Vokietijoje, "AstraZeneca" problema yra labiau komunikacinio pobūdžio. Kitos vakcinos nuo koronaviruso apsaugo nuo sunkių ligų ir mirties. Vienintelis potencialas "AstraZeneca" trūkumas yra tas, kad kas šeštas paskiepytas asmuo patiria šalutinį poveikį, kuriam būdingi gripo simptomai. Tai rodo, kad imuninė sistema gerai atlieka savo darbą. Naudojant mRNR vakcinas yra šalutinis poveikis, nors ir mažesniu mastu", — RIA Novosti sakė vokiečių virusologas.

Jis pridūrė, kad "tiesiog nėra argumento prieš "AstraZeneca" vakciną", paaiškindamas, kad šiuo metu "visi, kas tik gali, turėtų pasiskiepyti" nuo koronaviruso. Kalbėdamas apie prioritetines vakcinacijos grupes Vokietijoje, Hufertas teigė, kad tai yra pagrindinė ypač pažeidžiamo amžiaus ir profesinių grupių apsaugos sąlyga.

Svarbu, kad vakcinas pirmiausia gautų žmonės, artimai bendraujantys su potencialiais pacientais, pabrėžė virusologas.

"Mes neturime prarasti nė vienos vakcinos dozės, turime kuo greičiau judėti į priekį. Pirmiausia turėtų pasiskiepyti žmonės, turintys daug kontaktų. Tai, pavyzdžiui, kirpėjai, viešojo transporto kontrolieriai, mokytojai, darželio auklėtojai čia reikia galvoti, kaip skiepyti šiuos žmones, jei vakcinos šiandien nepakanka, ne visiems. Žinoma, neturime pamiršti ir ypač pažeidžiamų grupių, nes vyresni nei 65 metų žmonės miršta nuo koronaviruso. Šie žmonės pirmiausia turėtų gauti apsaugą", — sako profesorius Hufertas.

Atsakydamas į klausimą, kaip įmanoma surengti tokią skiepijimo kampaniją, teisiškai neįpareigojant visų piliečių skiepytis, ekspertas paaiškino, kad toks pasiūlymas "dabar Vokietijoje negali būti palaikomas". Svarbu "gauti kuo daugiau skiepų naudojant bet kokią vakciną, kuri yra sertifikuota Europoje, tai yra techniškai patikima ir veiksminga", — sakė jis.

Kalbant apie "AstraZeneca" vakciną, virusologas pridūrė, kad ji yra "gana efektyvi", remiantis naujausiais Škotijos duomenimis, po pirmojo naudojimo ji "suteikia didelę apsaugą" nuo koronaviruso, kaip, pavyzdžiui, visos vektorinės vakcinos, pavyzdžiui, Rusijos "Sputnik V", kuris "dar nėra priimtas į ES, tačiau tokios derybos vyksta".

Tegai:
koronavirusas, vakcinacija, vakcina
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
(0:57 / 6.34Mb / просмотров видео: 4277)

Putinas papasakojo, kuo Maskva nustebino jo kolegą Europos

(atnaujinta 11:45 2021.03.06)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas surengė susitikimą Kremliuje ir pasidalino įspūdžiu, kurį Maskva padarė jo svečiui

Pasak Rusijos lyderio Vladimiro Putino, jo kolega iš Europos, atvykęs į Maskvą verslo reikalais, nustebo, kad Rusijos sostinė "gyva". "Pas mus, mūsų miestuose (o tai yra vienas didžiausių miestų Europoje) gatvėse važinėja mažai mašinų, žmonių beveik nėra, viskas uždaryta", - savo pašnekovą cituoja Putinas.

"Mes remiamės prielaida, kad tik suvieniję pastangas, taip pat ir tarptautinėje arenoje, galime pasiekti galutinę pergalę prieš koronavirusą", - pabrėžė Rusijos prezidentas.

Koronaviruso pandemija išplito beveik visose šalyse. PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta beveik 115 milijonų naujų koronaviruso infekcijos atvejų, daugiau kaip 2,5 milijono žmonių mirė.

Tegai:
Europa, Vladimiras Putinas
Dar šia tema
Europos Sąjunga pradėjo "Sputnik V" vakcinos ekspertizę
Putinas pasidalijo kolegos iš Europos įspūdžiais apie padėtį Rusijoje
Lietuva pagerino sergamumo COVID-19 rodiklius ES
Vokietija paragino ES paspartinti "Sputnik V" vakcinos sertifikavimą