Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Europos ekspertų vizitas į Astravo AE vyks vasario mėnesį

(atnaujinta 16:39 2021.01.27)
Pranešama, kad vizito Astravo AE metu Europos ekspertai turės susipažinti su apsaugos sistema ir dokumentais

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupės (ENSREG) ekspertų vizitą į Baltarusijos atominę elektrinę planuojamą surengti šių metų vasarį, šiandien žurnalistams sakė Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamento ("Gosatomnadzor") konsultantas Olegas Sobolevas, praneša BelTA.

"Techninį Europos ekspertų vizitą Baltarusijos AE kaip mūsų atlikto testavimo nepalankiausiomis sąlygomis parengto nacionalinio veiksmų plano partnerinės apžvalgos dalis planuojama surengti savaitę, kuri prasidės vasario 8 dieną", — sakė Olegas Sobolevas.

Vizito Astravo AE metu Europos ekspertai turės susipažinti su apsaugos sistema ir dokumentais.

Vizito išvakarėse šalys nagrinėja įvairius jo įgyvendinimo aspektus. "Šią savaitę buvo surengtos techninių ekspertų konsultacijos trimis temomis, susijusiomis su testavimais nepalankiausiomis sąlygomis. Šiandien buvo surengtas administracinis renginys, skirtas pasiruošti vizitui", — paaiškino "Gosatomnadzor" atstovas.

Baltarusija savanoriškai atliko Astravo AE testavimą nepalankiausiomis sąlygomis pagal Europos Sąjungos procedūrą. Testavimo nepalankiausiomis sąlygomis vertinimą atliko ENSREG grupė. 2018 metų liepos mėnesio pradžioje Europos Komisija ir ENSREG patvirtino testavimo vertinimo rezultatus.

Atlikusi bandymus Baltarusija parengė atitinkamą nacionalinį veiksmų planą. Dokumente yra 23 renginiai su jų įgyvendinimo terminu nuo 2019 iki 2025 m. Kai kurios rekomendacijos jau įgyvendintos.

Europos Komisijos ir ENSREG ekspertų vizitas buvo planuotas 2020 metų gruodžio 16–18 dienomis, tačiau neįvyko.

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pranešė, kad pirmasis Astravo AE blokas jau veikia 100 proc. pajėgumu.

Tegai:
Astravo AE, Europa
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (515)
Dar šia tema
Lietuva griežtai sureagavo į ENSREG vizito į Astravo AE atšaukimą
Astravo AE blokadai sukurta speciali Vyriausybės komisija
 Naikintuvas Eurofighter Typhoon FGR 4

Šventės metu virš Estijos skraidė NATO lėktuvai, tačiau niekas nepastebėjo 

(atnaujinta 09:57 2021.02.25)
Vakar Estija šventė 103-iąsias nepriklausomybės metines. Vietoj parado buvo suplanuotas iškilmingas lėktuvų skrydis

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Estijos nepriklausomybės 103-iųjų metinių minėjimo dieną NATO lėktuvai skraido virš respublikos, tačiau dėl blogų oro sąlygų jų niekas nepastebėjo, pranešė RIA Novosti, remdamasi Estijos žiniasklaida.

Trečiadienį Estija šventė valstybinę šventę — 103-iąsias respublikos nepriklausomybės metines. Šią dieną, 1918 metų vasario 24-ąją, Estijos gelbėjimo komitetas paskelbė manifestą, skelbiantį Estiją nepriklausoma ir demokratine respublika. Vietoj dėl koronaviruso atšaukto karinio parado buvo planuojamas NATO lėktuvų skrydis virš Estijos.

Trečiadienį Estijos kariškiai leidiniui sakė, kad dėl rūko ir žemų debesų ne visi iš pradžių planuoti skrydžiai galėjo būti atlikti.

"Dėl to skrydžiai vyko pagal sutrumpintą planą: pavyzdžiui, Italijos oro erdvės apsaugos padalinio virš Baltijos šalių naikintuvai "Eurofighter Typhoon" dėl oro sąlygų nepakilo iš Lietuvos oro bazės netoli Šiaulių", — sakoma pranešime.

Pažymima, kad, anot skaitytojų pranešimų, dėl debesuotumo daugumoje Estijos miestų nebuvo matyti jokių lėktuvų, buvo girdėti tik galingų variklių ošimas.

"Taline dešimtys žmonių susirinko į Laisvės aikštę, tikėdamiesi pamatyti lėktuvus savo akimis, tačiau dėl debesų šį kartą nieko nebuvo galima pamatyti iš centrinės sostinės aikštės", — sakoma straipsnyje.

Skrydžiai vyko virš Talino, Kardlos, Kuresarės, Pernu, Viljando, Tartu, Paidės ir Rakverės miestų mažiausiai 300 metrų aukštyje.

Skrydžiuose dalyvavo Estijos oro pajėgų mokomieji reaktyviniai lėktuvai L-39 ir transportiniai lėktuvai M-28, saugantys Baltijos šalių oro erdvę; Vokiečių naikintuvai "Eurofighter Typhoon", pakilę iš Amario aviacijos bazės netoli Talino; keturi JAV oro pajėgų naikintuvai F-15, lydimi dviejų KC-135, pakilę iš Leikenhito bazės Didžiojoje Britanijoje.

Tegai:
naikintuvai, Estija
Kalėjimas

Elžbietos II giminaitis nusiųstas į kalėjimą dėl seksualinio priekabiavimo

(atnaujinta 16:55 2021.02.24)
Stratmoro ir Kinghorno grafas teisme pripažino savo kaltę, už nusikaltimo padarymą pagal Britanijos įstatymus jam grėsė iki penkerių metų laisvės atėmimas

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Stratmoro ir Kinghorno grafas Saimonas Bouzas-Lajonas (Simon Bowes-Lyon) nusiųstas į kalėjimą už seksualinį priekabiavimą, praneša televizijos kanalas "Sky News".

Jo laisvės atėmimo bausmė sieks 10 mėnesių, nors grėsė iki penkerių metų.

Ši situacija sulaukė dar didesnio atgarsio ir dėl to, kad Bouzas-Lajonas yra Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II sūnėnas.

Kaip paaiškėjo, 2020 metų vasarį grafas savo dvare priėmė daugybę svečių. Naktį aristokratas įsiveržė į besiilsinčios merginos kambarį ir bandė priversti ją turėti su juo intymius santykius. Tačiau ji sugebėjo atsikirsti ir pasikvietė draugus, kurie taip pat buvo pilyje.

Ryte Bouzas-Lajonas bandė atsiprašyti, savo elgesį paaiškindamas tuo, kad jis buvo girtas. Pasak Elžbietos II giminaičio, jis nemanė, kad kada nors taip elgsis.

Tačiau nei atsiprašymas, nei giminystė su monarchu neatleido jo nuo bausmės. Grafas teismo posėdyje savo kaltę visiškai pripažino.

"Aš turėjau pažvelgti realybei į akis ir prisiimti atsakomybę už tai, kas įvyko", — pasakė Bouzas-Lajonas.

Anot jo, ištisus metus jam buvo reikalinga gydytojų psichologų pagalba.

Tegai:
Elžbieta II, seksualinis priekabiavimas, Didžioji Britanija, karališkoji šeima
Temos:
Karališkosios naujienos

Rusijos gynybos ministerija nufilmavo bepiločių orlaivių šviesos šou

(atnaujinta 21:49 2021.02.24)
Paskutinį kartą dešimtys bepiločių orlaivių į orą buvo paleisti sausio mėnesį, Naujųjų metų proga. Šį kartą renginys buvo skirtas karinei šlovei

Minint Tėvynės gynėjo dieną, danguje virš Anapos buvo surengtas dronų šviesos šou. Vaizdo įrašą Rusijos gynybos ministerija paskelbė savo YouTube kanale.

Šviesos šou organizavo "Era" karinio technopolio mokslo kuopų operatoriai. Jam sukurti reikėjo specialaus bepiločių orlaivių autonominės sąveikos algoritmo.

Naktiniame danguje bepiločiai orlaiviai suformavo žodį "Anapa", skaičių "23", rusišką trispalvę ir penkiakampę žvaigždę.

Sausį panašus šou jau vyko, tik tada jis buvo surengtas Naujųjų metų proga.

Tėvynės gynėjo diena minima Rusijoje, Baltarusijoje, Tadžikistane, Kirgizijoje vasario 23 dieną. Ši šventė yra karinės šlovės diena Rusijai, taip pat minima daugelyje kitų Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) šalių. Šią dieną sveikinami vyrai ir moterys, kurie gina Tėvynę.

Tegai:
Tėvynės gynėjo diena, Rusijos gynybos ministerija