Taip dailininko akimis atrodė Juros periodo voverė skraiduolė

Paleontologai nustatė, kaip žinduoliams susiformavo šiuolaikinės ausys

(atnaujinta 21:56 2021.02.05)
Buvo nustatyta, jog ankstyvųjų iškastinių žinduolių ausies kaulai buvo pritvirtinti prie apatinio žandikaulio ir atliko dar vieną vaidmenį — padėjo gyvūnams kramtyti

VILNIUS, sausio 31 — Sputnik. Ištyrę vieno seniausių žinduolių klausos aparato struktūrą, paleontologai nustatė, kad ausų kaulai iš pradžių buvo pritvirtinti prie apatinio žandikaulio ir taip pat buvo naudojami kramtyti. Šiandien tokius kaulus turi tik Australijos ančiasnapis ir echidna. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Nature".

Daugumos kitų žinduolių ausyje yra trys nedideli klausos kaulai — plaktukas, priekalas ir kilpa, kurie perduoda garso bangas ir padeda didinti klausos diapazoną, ypač esant aukštiems dažniams. Ankstyvųjų iškastinių žinduolių šie kaulai buvo pritvirtinti prie apatinio žandikaulio ir atliko dar vieną vaidmenį — padėjo gyvūnams kramtyti.

Manoma, kad perėjimas nuo dantų kaulų prie vidurinės ausies kaulų yra žinduolių būdingasis požymis. Neseniai padarytas paleontologų iš JAV, Kinijos ir Australijos atradimas leidžia geriau įsivaizduoti, kaip įvyko šis perėjimas nuo dvigubos (kramtomosios ir klausomosios) prie vieningos klausos funkcijos.

Mokslininkai ištyrė žinduolio iš haramidų Vilevolodon diplomylos rūšies kaukolę ir kitas skeleto dalis, rastas vidurio juros Tiaodžišano formacijos nuosėdose Kinijoje. 160 milijonų metų senumo radinys yra viena iš ankstyviausių žinomų žolėdžių žinduolių rūšių.

Vilevolodon — nedidelis voverės dydžio gyvūnas — gyveno medžiuose ir galėjo sklandyti ore, skrisdamas nuo šakos ant šakos kaip šiuolaikinės voverės skraiduolės. Remdamiesi morfologinėmis dantų savybėmis, mokslininkai mano, kad vilevolodon buvo žolėdis, kurio racioną greičiausiai sudarė sėklos ir augalų minkštieji audiniai.

Tiranozauro skeletas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Лариса Саенко

Iš gerai išsilaikiusių klausos kaulų — plaktuko, priekalo ir mažo kaulo, palaikančio ausies būgnelį, — paleontologai nustatė, kad vilevolodon ausies struktūra stebėtinai panaši į šiuolaikinių kloakinių būrio atstovų — ančiasnapio ir echidnos — ausį.

Anksčiau buvo manoma, kad šios endeminės Australijos faunos rūšys turi unikalią vidinės ausies struktūrą, tačiau dabar akivaizdu, kad jos tiesiog turi seniausią žinduolių variantą — iš tikrųjų pereinamąjį nuo ankstyvųjų žinduolių prie šiuolaikinių.

Tyrėjai mano, kad ankstyvąjį viso inkudomaleolinio sąnario, turinčio klausos kaulus, struktūros variantą turėjo žinduoliai per visą mezozojaus laikotarpį. Šiandien jis pasitaiko pas kloakinius, o ankstyvoje ontogenezėje — ir pas sterblinius bei placentinius gyvūnus.

Tegai:
žinduolis, mokslas
Dar šia tema
Mokslininkai sužinojo, kada gyvatės neteko kojų
Gyvenimo stabdis. Rasta lėčiausia būtybė pasaulyje
 Naikintuvas Eurofighter Typhoon FGR 4

Šventės metu virš Estijos skraidė NATO lėktuvai, tačiau niekas nepastebėjo 

(atnaujinta 09:57 2021.02.25)
Vakar Estija šventė 103-iąsias nepriklausomybės metines. Vietoj parado buvo suplanuotas iškilmingas lėktuvų skrydis

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Estijos nepriklausomybės 103-iųjų metinių minėjimo dieną NATO lėktuvai skraido virš respublikos, tačiau dėl blogų oro sąlygų jų niekas nepastebėjo, pranešė RIA Novosti, remdamasi Estijos žiniasklaida.

Trečiadienį Estija šventė valstybinę šventę — 103-iąsias respublikos nepriklausomybės metines. Šią dieną, 1918 metų vasario 24-ąją, Estijos gelbėjimo komitetas paskelbė manifestą, skelbiantį Estiją nepriklausoma ir demokratine respublika. Vietoj dėl koronaviruso atšaukto karinio parado buvo planuojamas NATO lėktuvų skrydis virš Estijos.

Trečiadienį Estijos kariškiai leidiniui sakė, kad dėl rūko ir žemų debesų ne visi iš pradžių planuoti skrydžiai galėjo būti atlikti.

"Dėl to skrydžiai vyko pagal sutrumpintą planą: pavyzdžiui, Italijos oro erdvės apsaugos padalinio virš Baltijos šalių naikintuvai "Eurofighter Typhoon" dėl oro sąlygų nepakilo iš Lietuvos oro bazės netoli Šiaulių", — sakoma pranešime.

Pažymima, kad, anot skaitytojų pranešimų, dėl debesuotumo daugumoje Estijos miestų nebuvo matyti jokių lėktuvų, buvo girdėti tik galingų variklių ošimas.

"Taline dešimtys žmonių susirinko į Laisvės aikštę, tikėdamiesi pamatyti lėktuvus savo akimis, tačiau dėl debesų šį kartą nieko nebuvo galima pamatyti iš centrinės sostinės aikštės", — sakoma straipsnyje.

Skrydžiai vyko virš Talino, Kardlos, Kuresarės, Pernu, Viljando, Tartu, Paidės ir Rakverės miestų mažiausiai 300 metrų aukštyje.

Skrydžiuose dalyvavo Estijos oro pajėgų mokomieji reaktyviniai lėktuvai L-39 ir transportiniai lėktuvai M-28, saugantys Baltijos šalių oro erdvę; Vokiečių naikintuvai "Eurofighter Typhoon", pakilę iš Amario aviacijos bazės netoli Talino; keturi JAV oro pajėgų naikintuvai F-15, lydimi dviejų KC-135, pakilę iš Leikenhito bazės Didžiojoje Britanijoje.

Tegai:
naikintuvai, Estija
Kalėjimas

Elžbietos II giminaitis nusiųstas į kalėjimą dėl seksualinio priekabiavimo

(atnaujinta 16:55 2021.02.24)
Stratmoro ir Kinghorno grafas teisme pripažino savo kaltę, už nusikaltimo padarymą pagal Britanijos įstatymus jam grėsė iki penkerių metų laisvės atėmimas

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Stratmoro ir Kinghorno grafas Saimonas Bouzas-Lajonas (Simon Bowes-Lyon) nusiųstas į kalėjimą už seksualinį priekabiavimą, praneša televizijos kanalas "Sky News".

Jo laisvės atėmimo bausmė sieks 10 mėnesių, nors grėsė iki penkerių metų.

Ši situacija sulaukė dar didesnio atgarsio ir dėl to, kad Bouzas-Lajonas yra Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II sūnėnas.

Kaip paaiškėjo, 2020 metų vasarį grafas savo dvare priėmė daugybę svečių. Naktį aristokratas įsiveržė į besiilsinčios merginos kambarį ir bandė priversti ją turėti su juo intymius santykius. Tačiau ji sugebėjo atsikirsti ir pasikvietė draugus, kurie taip pat buvo pilyje.

Ryte Bouzas-Lajonas bandė atsiprašyti, savo elgesį paaiškindamas tuo, kad jis buvo girtas. Pasak Elžbietos II giminaičio, jis nemanė, kad kada nors taip elgsis.

Tačiau nei atsiprašymas, nei giminystė su monarchu neatleido jo nuo bausmės. Grafas teismo posėdyje savo kaltę visiškai pripažino.

"Aš turėjau pažvelgti realybei į akis ir prisiimti atsakomybę už tai, kas įvyko", — pasakė Bouzas-Lajonas.

Anot jo, ištisus metus jam buvo reikalinga gydytojų psichologų pagalba.

Tegai:
Elžbieta II, seksualinis priekabiavimas, Didžioji Britanija, karališkoji šeima
Temos:
Karališkosios naujienos

Rusijos gynybos ministerija nufilmavo bepiločių orlaivių šviesos šou

(atnaujinta 21:49 2021.02.24)
Paskutinį kartą dešimtys bepiločių orlaivių į orą buvo paleisti sausio mėnesį, Naujųjų metų proga. Šį kartą renginys buvo skirtas karinei šlovei

Minint Tėvynės gynėjo dieną, danguje virš Anapos buvo surengtas dronų šviesos šou. Vaizdo įrašą Rusijos gynybos ministerija paskelbė savo YouTube kanale.

Šviesos šou organizavo "Era" karinio technopolio mokslo kuopų operatoriai. Jam sukurti reikėjo specialaus bepiločių orlaivių autonominės sąveikos algoritmo.

Naktiniame danguje bepiločiai orlaiviai suformavo žodį "Anapa", skaičių "23", rusišką trispalvę ir penkiakampę žvaigždę.

Sausį panašus šou jau vyko, tik tada jis buvo surengtas Naujųjų metų proga.

Tėvynės gynėjo diena minima Rusijoje, Baltarusijoje, Tadžikistane, Kirgizijoje vasario 23 dieną. Ši šventė yra karinės šlovės diena Rusijai, taip pat minima daugelyje kitų Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) šalių. Šią dieną sveikinami vyrai ir moterys, kurie gina Tėvynę.

Tegai:
Tėvynės gynėjo diena, Rusijos gynybos ministerija