ES vėliava

Lenkija palaiko draudimą eksportuoti vakcinas nuo COVID-19 Europos Sąjungos

(atnaujinta 12:46 2021.02.01)
Šalies vyriausybės atstovas priminė, kad praėjusį pavasarį "daugelis šalių, įskaitant Lenkiją, įvedė apribojimus, pavyzdžiui, dėl kaukių ar medicinos įrangos eksporto"

VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Lenkija pasisako už koronaviruso vakcinų eksporto iš ES draudimą, sakė šalies vyriausybės atstovas Piotras Miuleris. 

"Mes taip pat žinome, kad daugelis Europos Sąjungos šalių sutelkė Europos Komisiją nustatyti apribojimus galimybei eksportuoti vakcinas iš Europos Sąjungos", — "Polskie radio" sakė jis.

Miuleris pažymėjo, kad Lenkija taip pat pasisako už vakcinų eksporto draudimą. "Žinoma, taip, jei kalbėsime apie galimybę įgyvendinti pasirašytas sutartis", — sakė vyriausybės atstovas.

"Jei paaiškės, tikiuosi, kad taip nėra, bet jei paaiškės, kad atskiros firmos nevykdo sutarčių su Europos Sąjunga ir kartu turi galimybę įgyvendinti šias sutartis, o tuo pačiu ir eksportuoti vakcinų už Europos Sąjungos ribų, tada atsiduriame absurdiškoje situacijoje", — aiškino jis.

Politikas priminė, kad praėjusį pavasarį "daugelis šalių, įskaitant Lenkiją, įvedė apribojimus, pavyzdžiui, dėl kaukių ir medicinos įrangos eksporto".

"Tai yra mechanizmai, kurie įvedami kritinėje situacijoje, ir šiuo atveju manome, kad tokius mechanizmus reikėtų įvesti", — apibendrino vyriausybės atstovas.

Lenkija šiuo metu gauna dviejų gamintojų — "Pfizer" ir "Moderna" — vakcinas. Neseniai "Pfizer" sumažino vakcinų tiekimo į kelias šalis, įskaitant Lenkiją, kiekį, tai paaiškindama gamyklos rekonstrukcija Belgijoje. "Moderna" taip pat delsia gabenti vaistą į Lenkiją.

Lenkijos valdžios institucijos taip pat pareiškia pretenzijas Vokietijai, kuri tariamai pažeidė Europos susitarimą ir sudarė atskirą papildomą sutartį su "Pfizer" dėl vakcinos pirkimo.

Lenkijoje gruodžio 27 dieną prasidėjo vakcinacija nuo COVID-19. Pirmiausia skiepijami sveikatos priežiūros darbuotojai ir pensininkai. Pirmojo ketvirčio pabaigoje šalies valdžia tikisi paskiepyti apie 3,1 mln. Remiantis naujausia informacija, jau paskiepyta daugiau nei milijonas žmonių.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Lenkija, ES
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1501)
Balti dantys

Odontologė įvardijo maisto produktus, dėl kurių pagelsta dantys

(atnaujinta 17:23 2021.03.08)
Sniego baltumo šypsena turi daug priešų: gazuoti gėrimai, juodieji serbentai ir net raudonasis vynas gali ją sunaikinti per trumpą laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Yra daugybė vaistų ir produktų, kurie keičia dantų spalvą, sakė Irina Makejeva, Borovskio Sečenovo universiteto odontologijos instituto direktorė.

Paprastai tai yra maistas, kuriame yra rūgšties ir pigmentų. Tarp sniego baltumo šypsenos priešų pirmiausia yra mėlynės, juodieji serbentai, marinuoti burokėliai, vyšnios, vyšnių sultys, raudonasis vynas. Gazuoti gėrimai, padažai, prieskoniai ir, žinoma, arbata ir kava daro įtaką dantų spalvai.

"Be to, arbata yra daug stipresnė. Taip yra dėl to, kad joje yra ne tik pigmentų ir rūgščių, bet ir taninų", — agentūrai "Moskva" sakė Irina Makejeva.

Odontologai visada atpažįsta arbatos mėgėjus. Tačiau neturėtumėte atsisakyti mėgstamo gėrimo. Gydytoja pataria po kiekvieno arbatos gėrimo praskalauti burną ar ištepti specialiomis putomis, taip pat nepamiršti valytis dantų ryte ir vakare.

Tegai:
šypsena, dantys
Jeep emblema

"Jeep" susimąstė apie pavadinimo keitimą dėl indėnų

(atnaujinta 10:23 2021.03.08)
Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje, jų nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. "Jeep" modeliai susimąstė apie tai, kad pakeistų pavadinimą ir atsisakyti žodžio "Cherokee" vartojimo dėl kritikos iš indėnų pusės, praneša "The Wall Street Journal".

Korporacijos "Stellantis" vadovas Karlosas Tavaresas pasakė, kad įmonė yra pasirengusi žengti tokį žingsnį. Kartu jis patikslino, kad įmonė "yra pasirengusi aptarti šį klausimą su atitinkamais žmonėmis ir be tarpininkų".

Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje. Genties vadas Čakas Hoskinas jaunesnysis šia proga sakė: "Esu įsitikinęs, kad tai buvo padaryta su geriausiais ketinimais, tačiau mūsų pavadinimo tvirtinimas automobilio šone mūsų niekaip negerbia". Jo nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus, jų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui.

Kalbėdamas su "The Wall Street Journal" Čerokių genties atstovas pranešė, kad dabar "gentis ir "Stellantis" vadovybė vykdo atvirą dialogą ir nusiteikę tęsti diskusijas". Tačiau apie jokius konkrečius sprendimus kol kas nekalbama. "Jeep" žodį "Cherokee" daugelyje modelių pavadinime vartoja nuo aštuntojo dešimtmečio, dabar automobilis yra vienas populiariausių eilutėje.

2020 m. vasarą, "Black Lives Matter" ir masinių protestų įkaščio metu kai kurios sporto komandos keitė savo pavadinimus. Pavyzdžiui, "Vašington Redskins" dėl kaltinimų rasizmu turėjo pakeisti savo pavadinimą ir logotipą. (Redskins iš anglų kalbos — raudonodis — Sputnik). Tas pats įvyko ir su Kanados futbolo lygos "Edmonton Eksimos" klubu, ten iš pavadinimo buvo pašalintas žodis "eskimai".

Tačiau klausimas neapsiribojo tik sporto klubais. 2020 m. rugpjūčio mėnesį vokiečių prekės ženklas "Knorr" po diskusijų apie rasizmą nusprendė pakeisti egzistavusio nuo 1903 metų padažo "Zigeunersauce" ("čigonų padažas") pavadinimą.  Bendrovė pažymėjo, kad sąvoką "čigonų" gali būti neigiamai interpretuojama. Tas pats padažas dabar vadinamas "Paprikasauce Ungarische Art" (vengriškas padažas su paprika).

Tegai:
JAV, indėnai, automobiliai