Vakcina

Imunologas paneigė mitus apie vakcinaciją

(atnaujinta 21:19 2021.02.03)
Be to, jis patarė pasiskiepyti pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis, ir pagyvenusiems žmonėms, tačiau prieš tai jie turėtų kreiptis į savo gydytoją

VILNIUS, vasario 3 — Sputnik. Imunologas Vladimiras Bolibokas paragino netikėti įprastais mitais apie vakcinaciją nuo koronaviruso, praneša AIF portalas.

Anot jo, nėra prasmės prieš vakcinaciją atlikti antikūnų analizę, nes jų buvimas netrukdo vakcinai veikti.

"Net tie, kurie jau sirgo koronavirusine infekcija, neturėtų atsisakyti skiepijimo. Laikui bėgant antikūnų prieš COVID-19 kiekis sumažėja ir yra pakartotinės infekcijos pavojus", — sakė jis.

Imunologas paneigė mitą, kad po pirmojo skiepijimo etapo imunitetas sumažėja ir padidėja rizika užsikrėsti koronavirusine infekcija. Gydytojas tai pavadino įprasta situacija, kai paskiepyto žmogaus temperatūra pakyla. Jei reikia, galima vartoti temperatūrą mažinančius preparatus. Tai jokiu būdu neturės įtakos imuniteto vystymuisi.

"Jei blogai jaučiatės, galite vartoti įprastus karščiavimą mažinančius vaistus", — paaiškino jis.

Bolibokas pažymėjo, kad prieš vakcinaciją nebūtina atlikti koronaviruso testo, nes vakcinacija su besimptome koronavirusinės infekcijos eiga nepakenks sveikatai.

Specialistas taip pat paneigė gandus, kad vartojant alkoholį vakcina neveiks. Kita vertus, po vakcinacijos net ir nedidelės alkoholio dozės gali sukelti apsinuodijimą, kepenų ir kasos sutrikimus, sakė jis.

Be to, jis patarė pasiskiepyti pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis, ir pagyvenusiems žmonėms, tačiau prieš tai jie turėtų kreiptis į savo gydytoją.

"Vienintelė sąlyga yra ta, kad reikia skiepytis nepaūmėjus lėtinei ligai", — sakė jis.

Medikas padarė išvadą, kad vakcina apsaugo nuo visų žinomų COVID-19 padermių. Jis taip pat ragino po vakcinacijos dėvėti kaukę, nes infekcijos tikimybė išlieka.

Tegai:
koronavirusas, vakcinacija, vakcina, Rusija
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1479)
Vakcina nuo koronaviruso

Naujos koronaviruso padermės sumažino vakcinų veiksmingumą

(atnaujinta 00:47 2021.03.06)
Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 mutacijas, kilusias iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luise mokslininkai įrodė, kad trys naujos greitai plintančios SARS-CoV-2 koronaviruso padermės yra atsparios antikūnams prieš pradinę viruso formą, atsirandantiems skiepijant arba pasveikus nuo COVID-19. Tyrėjų straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos, sako mokslininkai. Nors kai kurie žmonės sukuria pakankamai antikūnų, kad būtų apsaugoti nuo šių atmainų, susilpnėjęs imunitetas yra rizikos faktorius vyresnio amžiaus žmonėms.

Vakcinos nukreiptos į koronaviruso S-baltymą, kuris užtikrina viruso gebėjimą prisitvirtinti prie ląstelių ir į jas patekti. Beveik metus pandemijos metu koronaviruso mutacijos nepaveikė šios molekulės, tačiau naujose padermėse buvo rasta reikšmingų pokyčių, kurie galėjo sumažinti vaistų ir vakcinų, atpažįstančių S baltymą, veiksmingumą.

Tyrėjai ištyrė antikūnų kiekį žmonių, kurie pasveiko po SARS-CoV-2 infekcijos ar buvo paskiepyti Pfizer vakcina, kraujyje. Jie taip pat ištyrė antikūnus pelių, žiurkėnų ir beždžionių, vakcinuotų eksperimentine COVID-19 vakcina, sukurta Vašingtono universiteto medicinos mokykloje, kraujyje. Paaiškėjo, kad įprasto antikūnų lygio pakako neutralizuoti padermę iš JK, tačiau kitoms dviem koronaviruso mutacijoms reikėjo 3,5–10 kartų daugiau antikūnų.

Nors mokslininkai negali pasakyti, kaip naujos galimybės paveiks pandemiją, mokslininkai tikisi, kad vakcinos nepraras efektyvumo ir koronavirusas nesukels atsparumo vaistams.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1479)
Smėlis

Pasauliui prognozuojamas vienos svarbiausių prekių trūkumas

(atnaujinta 00:43 2021.03.06)
Anksčiau pranešta, kad pasaulines prekybos įmones ištiko transporto krizė, nes trūko gabenamų konteinerių

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Pasaulyje baigiasi viena svarbiausių prekių — smėlis. Tai laikoma paklausiausiu ištekliu po vandens, rašo CNBC.

Smėlis yra pagrindinė medžiaga, naudojama tiesiant kelius, tiltus, taip pat gaminant stiklą, silicio drožles ir kt. Ekspertai prognozuoja, kad pasaulis jau susiduria su deficitu, kuris bus vienas didžiausių XXI amžiaus iššūkių.

"Mes niekada negalvojome, kad mums pritrūks smėlio, bet kai kuriose vietose tai jau vyksta", — sakė JT klimato mokslininkas Paskalis Peducis (Pascal Peduzzi). Norint pagaminti toną cemento, reikia 10 tonų smėlio. Tai reiškia, kad vien statyboms per metus sunaudojama nuo 40 iki 50 milijardų tonų smėlio.

Per pastaruosius du dešimtmečius trigubai padidėjęs jo naudojimo greitis gerokai viršija natūralų papildymo mechanizmą. Smėlis "suvokiamas kaip pigus, prieinamas ir nesibaigiantis produktas, tačiau taip nėra", sako ekspertai. Gyventojų skaičiaus augimas ir urbanizacija gali dar labiau padidinti šio produkto paklausą.

Anksčiau buvo pranešta, kad pasaulines prekybos įmones ištiko transporto krizė, nes trūko gabenamų konteinerių. Siuntimo išlaidos pastaruoju metu padidėjo 300 proc. Ekspertai tai sieja su netolygiu pasaulio ekonomikos atsigavimu koronaviruso pandemijos metu.

Tegai:
ekonomika