Sputnik V vakcina nuo COVID-19

Čekijos medicinos ekspertas paragino neatmesti "Sputnik V" dėl politikos

(atnaujinta 19:35 2021.02.05)
Ekspertas mano, kad artimiausiu metu Europos vaistų agentūra patvirtins Rusijos vakcinos naudojimą ES šalyse

VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. Jei viena ar kita vakcina sėkmingai perėjo Europos valdžios registracijos procesą, negalima užkirsti kelio jos vartojimui dėl politinių ir kitų priežasčių, žurnalistams sakė Čekijos Olomouco miesto Palackio universiteto Molekulinės medicinos instituto direktorius Marianas Gaiduchas, komentuodamas galimą Rusijos vakcinos "Sputnik V" naudojimą Čekijoje. 

"Esant situacijai, kai pasaulinės pandemijos metu pastebimas vakcinų trūkumas, manyčiau, kad tiesiog neetiška neskatinti vienos ar kitos vakcinos naudoti dėl politinių ar kitų priežasčių. Be to, "Sputnik V" žymiai geresni rodikliai nei "AstraZeneca", kuri sukurta panašiu principu", — sakė Gaiduchas, iki 2020 metų gruodžio pabaigos dirbęs nacionaliniu COVID-19 bandymų koordinatoriumi.

Gaiduchas priminė, kad "Sputnik V" jau pateikta registruoti Europos vaistų agentūroje (EVA), kad būtų galima naudoti ES šalyse. Iki šiol tik Vengrija iš ES šalių pradėjo savarankiškai pirkti "Sputnik V".

Vakcina Sputnik V
© Sputnik / Сергей Аверин

"Manau, kad artimiausiu metu EVA [Rusijos vakcinos naudojimą ES šalyse — Sputnik] patvirtins", — cituoja ekspertą RIA Novosti.

Vienas iš vyresniųjų Čekijos epidemiologų Rastislavas Mad'aras, dar neseniai vadovavęs vyriausybinei medicinos patarėjų grupei, penktadienį "Twitter" parašė, kad preliminarūs "Sputnik V" vakcinos testavimo 25 Maskvos ligoninėse ir klinikose rezultatai, kuriuose dalyvavo daugiau nei 16 tūkst. žmonių, patvirtino jos veiksmingumą dideliu 91,6 % rodikliu 21 dieną po antrosios vakcinacijos.

Savo ruožtu ministro pirmininko patarėjas sveikatos klausimais ir buvęs Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Romanas Primula teigė, kad Čekija, jo nuomone, turėtų pasekti Vengrijos pavyzdžiu ir pati įsigyti "Sputnik V" vakciną, nelaukdama jos registracijos EVA. Pasak jo, Briuselis jau patvirtino, kad Vengrijos veiksmai neprieštarauja ES teisės aktams.

Penktadienį Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas su medicinos ekspertų grupe skrido į Budapeštą norėdamas susipažinti su "Sputnik V" naudojimu Vengrijoje. Kitą savaitę tuo pačiu tikslu Babišas nori aplankyti Serbiją, kuri taip pat pradėjo naudoti Rusijos vakciną.

Tegai:
Čekija, Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Rusija
Dar šia tema
Imunologas paneigė mitus apie vakcinaciją
Žiniasklaida: Vakarus nustebino Rusijos vakcina "Sputnik V"
Graikijos laikraštis paragino vyriausybę skubiai įsigyti "Sputnik V"
Kapitolijus, archyvinė nuotrauka

JAV Kongreso posėdis buvo atšauktas dėl išpuolio prieš Kapitolijų grėsmės

(atnaujinta 08:46 2021.03.04)
Teisėsaugos duomenimis, ekstremistinių pažiūrų Trampo šalininkai tiki, kad kovo 4-ąją buvęs prezidentas sugrįš į Vašingtoną ir bus prisaigdintas antrai kadencijai

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. JAV Kongreso Atstovų rūmai atšaukė posėdį kovo 4 dieną dėl saugumo tarnybos perspėjimo apie sąmokslą pulti Kapitolijų, rašo "Washington Post".

Dešinieji radikalai, kaip pažymi leidinys, skleidžia melagingą informaciją, kovo 4-ąją vadindami "tikra inauguracijos diena", kai buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas bus prisaikdintas antrai kadencijai. Kapitolijaus policija pranešė turinti informacijos apie kai kurių ekstremistų planus tą dieną vėl bandyti įsilaužti į Kongresą.

Saugumo tarnyba nedetalizavo tariamos atakos detalių, nurodydama slaptą informacijos pobūdį. Agentūra pranešime teigė, kad yra "pasirengusi bet kokioms galimoms grėsmėms".

Tuo pačiu metu JAV senatas neatšauks savo posėdžio, kuris taip pat numatytas kovo 4 dienai.

Trampo šalininkai įsiveržė į Kongresą sausio 6 dieną, kai jo nariai turėjo patvirtinti politiko pralaimėjimą prezidento rinkimuose. Protestuotojai pastate išbuvo kelias valandas, kol policijai pavyko juos išvyti. Teisėsaugininkai naudojo šaunamuosius ginklus, lazdas, ašarines dujas. Žuvo penki žmonės, įskaitant Kapitolijaus apsaugos pareigūną. JAV valdžios institucijos pradėjo daugiau nei 100 bylų prieš užpuolimo dalyvius.

Tegai:
Donaldas Trampas, JAV
Oro uostas

PSO nerekomenduoja šalims įvesti COVID-19 pasus

(atnaujinta 23:18 2021.03.03)
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen anksčiau pranešė, kad Europos Sąjungoje kuriamas elektroninis vakcinacijos pasas

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija kol kas nerekomenduoja šalims įvesti vakcinacijos nuo COVID-19 pasus, sakė PSO atstovė Rusijoje Melita Vujnovič.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas
© Photo : Пресс-служба МИД РФ

"PSO pasisakė, kad šiuo metu nerekomenduoja tokių pasų [vakcinacijos nuo COVID-19 — Sputnik]. Bet, žinoma, šalys eina savo keliu, visi stengiasi leisti didesnį gyventojų mobilumą, o PSO bendradarbiaus su visomis suinteresuotomis šalimis ir pateiks rekomendaciją, kas tokiame pase turėtų būti", — cituoja Vujnovič RIA Novosti.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen anksčiau pranešė, kad Europos Sąjungoje kuriamas elektroninis vakcinacijos pasas. Planuojama, kad pasas leistų žmonėms palaipsniui saugiai keliauti Europos Sąjungoje arba už jos ribų — darbo arba turizmo tikslais. Į pažymėjimą bus įrašyta informacija apie paciento skiepijimą, pasveikimą po COVID-19 ir koronaviruso tyrimo rezultatus.

Dokumento sukūrimo teisinis pagrindas bus pateiktas kovo mėnesį. Vakcinacijos pasą planuojama parengti iki vasaros.

Tegai:
pasas, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuva paskolins trims ES valstybėms 1,8 tūkst. dozių vakcinos nuo COVID-19
Lietuvos VRM parodė, kaip supakuoti krepšį ekstremalių situacijų atveju
Estijoje mirė vyras, pasiskiepijęs "AstraZeneca" vakcina nuo COVID-19
 Energijos skirstymo operatorius (ESO)

ESO pirks Bulgarijos gamintojo transformatorius vietoj baltarusiškų

(atnaujinta 08:53 2021.03.04)
Anksčiau pirkimų laimėtoja buvo pripažinta "Ekobana", importuojanti transformatorius iš Baltarusijos, tačiau vėliau bendrovės pasiūlymas buvo atmestas

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Priėmus sprendimą nepirkti baltarusiškos kilmės transformatorių, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ nusprendė pirkimo laimėtoju paskelbti tiekėją UAB "SLO Lithuania".

Šių metų vasario 15 dieną pirkimų laimėtoja pripažinta mažesnę kainą pasiūliusi UAB "Ekobana", importuojanti Baltarusijos gamintojo transformatorius. Bendrovės pasiūlymo kaina buvo 5 mln. eurų be PVM.  Tačiau vėliau buvo nuspręsta nesudaryti sutarties su šiuo tiekėju. UAB "Ekobana" pasiūlymas vasario 18 dieną buvo atmestas.

Bendrovė "SLO Lithuania" siūlo Bulgarijoje pagamintas prekes ir atitinka pirkimo sąlygose keltus reikalavimus.

Bendrovės pasiūlymo kaina 5,429 mln. eurų. Maksimali konkurso pirkimo vertė – 5,7 mln. eurų be PVM. 

Viešuoju pirkimu perkami kelių rūšių (25, 40, 63 ir 100 kVA) transformatoriai. Sutartis, praėjus apskundimo terminams, būtų sudaroma trejiems metams, ESO neįsipareigojant išpirkti visų kiekių – užsakomi ir išperkami kiekiai priklausys nuo konkrečių įgyvendinamų projektų.

Vasario 18 dieną, įvertinusi žiniasklaidoje pateiktą informaciją apie V. I. Kozlovo Minsko elektrotechnikos gamyklą, kuri gamintų transformatorius ESO, Tarptautinė energetikos bendrovė "Ignitis grupė" nurodė dukterinei įmonei nesudaryti sutarties su baltarusiškus transformatorius tiekiančia bendrove. 

Be to, anksčiau Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas pasipiktino tuo, kad Lietuva perka produkciją iš Minsko elektrotechnikos gamyklos, kurį yra "pavaldi" šalies prezidento Aleksandro Lukašenkos "režimui".

Saudargas, remdamasis Lietuvos žiniasklaidos atliktu tyrimu, teigė, kad bendrovės vadovybė esą išdavė savo protestuojančius darbuotojus juos persekiodama ir atleisdama iš darbo už opozocionenę veiklą.

Tegai:
Energijos skirstymo operatorius
Dar šia tema
ESO operatorius parodė, kaip veikia dispečerinės Vilniuje ir Kaune