Vilnius

Gydytoja papasakojo, kas dažniausiai miršta nuo COVID-19

(atnaujinta 01:01 2021.02.07)
Kaip paaiškino gydytoja, skirtumas slypi lytinėse chromosomose. Moterų X chromosoma ir vyrų Y chromosoma, pasak gydytojos, skiriasi "viena lazdele"

VILNIUS, vasario 6 — Sputnik. Gydytoja ir televizijos laidų vedėja Jelena Malyševa savo "Instagram" paskyroje papasakojo, kad koronaviruso "veidas nemoteriškas".

Tyrimai, pasak jos, patvirtina šią mintį. Taigi, COVID-19 sunkiausiai perserga vyrai ir būtent jie dažniausiai miršta nuo šios ligos.

Kaip paaiškino gydytoja, skirtumas slypi lytinėse chromosomose. Moterų X chromosoma ir vyrų Y chromosoma, pasak Malyševos, skiriasi "viena lazdele".

"Šia nedidele dalele gamta mums, moterims, davė didžiulius apsauginius bruožus", — paaiškino ji.

Malyševa priminė, kad koronavirusas patenka į organizmą per baltymus. Moterų kraujas ne taip greitai sukreša. Moterys turi apsauginius receptorius, kurie jas apsaugo nuo to. Vyrui, kaip paaiškino gydytoja, reikia greitesnio kraujo krešulių susidarymo — istoriškai taip susiklostė, kad vyrai kovojo, galėjo būti sužeisti. Jei kraujas tekėtų ilgai nesustodamas, vyras galėtų mirti. Tai paaiškina, kodėl vyrai turi daugiau veiksnių, kurie lemia kraujo krešulių susidarymą.

Moterys turi daug daugiau citotoksinių limfocitų ląstelių — jos "suvalgo" viską, kas nepanašu į kūno ląsteles, įskaitant koronavirusą.

"Tai yra mūsų priešų žudikių ląstelės", — sakė Malyševa ir priminė, kad moterys jų turi daugiau nei vyrai.

Pagrindinė sunkiausios ligos eigos priežastis yra citokinų audra, tai yra hiperuždegimas organizme.

"Gamta šiuo "ketvirtadaliu" moteriai suteikė uždegimo slopinimo mechanizmus. Tai yra, mes susergame, bet dažniau persergame lengviau. Visa tai yra natūralus mechanizmas", — sakė gydytoja.

Nepaisant to, Malyševa paragino moteris pasiskiepyti nuo koronaviruso ir paaiškinti savo šeimoms būtinybę skiepytis.

Anksčiau Jeilio universiteto mokslininkai nustatė, kad vyrai 1,7 karto dažniau nei moterys miršta nuo koronaviruso.

Tegai:
mirtis, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1503)
Dar šia tema
Mokslininkai paaiškino, kodėl "britų" koronaviruso padermė yra pavojinga
Virusologas paskelbė svarbų "Sputnik V" vaidmenį kovoje su pandemija visame pasaulyje
Nauji koronaviruso atvejai Lietuvoje smarkiai šoktelėjo
Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Sputnik V" kūrėjai pareikalavo EVA atsiprašyti žodžius apie vakciną

Vakcinos "Sputnik V" kūrėjai pareikalavo, kad Europos vaistų agentūros pirmininkė Krista Virtumer-Hohe atsiprašytų už savo poziciją dėl preparato patvirtinimo prieš reguliavimo institucijos sprendimą

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Rusijos vakcinos "Sputnik V" kūrėjai pareikalavo atsiprašymo iš Europos vaistų agentūros (EMA) pirmininkės Kristos Virtumer-Hohe, kuri palygino skubaus preparato patvirtinimo Austrijoje perspektyvą su "rusiška rulete".

Virtumer-Hohe, kuri taip pat atstovauja Austrijos sveikatos agentūrai, anksčiau pasakė tokius žodžius ORF televizijos kanalo eteryje, nurodydama, kad trūksta duomenų apie skiepijimą.

"Mes reikalaujame viešo Kristos Virtumer-Hohe iš EMA atsiprašymo už jos neigiamus komentarus apie ES valstybes, tiesiogiai pritariančias "Sputnik V". Jos komentarai kelia rimtų klausimų dėl galimo politinio kišimosi į dabartinį EMA peržiūros procesą", — rašoma Rusijos vakcinos atstovybės "Twitter" paskelbtame pranešime.

Pareiškimo autoriai pabrėžė, kad Europos reguliuotojas taip nekalbėjo apie jokius kitus preparatus. Agentūra, kaip pažymėjo Rusijos vakcinos kūrėjai, neturi teisės sumenkinti tų 46 šalių, kurios patvirtino "Sputnik V", reguliuotojų patikimumo.

Krista Virtumer-Hohe interviu ORF buvo paklausta apie Austrijos perspektyvas patvirtinti Rusijos vakciną, kol bus priimtas visos Europos reguliavimo institucijos sprendimas. "Tai panašu į savotišką rusišką ruletę", — sakė ji.

Europos vaistų agentūra anksčiau pradėjo nuolatinę Rusijos Gamalėjaus centros ir Rusijos tiesioginių investicijų fondo dukurtos vakcinos nuo COVID-19 registracijos dokumentacijos peržiūrą.

EMA kovo 4 dieną paskelbė "Sputnik V" patikrinimo pradžią. Reguliatorius patikrins vakcinos veiksmingumą ir saugumą. Tuo pat metu preparato vartojimą jau patvirtino dvi Europos valstybės — Vengrija ir Slovakija. "Sputnik V" yra registruotas daugiau nei 40 šalių.

Sveikatos apsaugos ministerija "Sputnik V" užregistravo 2020 metų rugpjūtį. Šis vaistas tapo pirmąja oficialiai patvirtinta vakcina nuo SARS-CoV-2 koronaviruso. Jis sukurtas ant ištirtos ir patvirtintos žmogaus adenovirusinių vektorių platformos.

Kūrėjai moksliniame žurnale "Lancet" paskelbė trečiojo klinikinių tyrimų "Sputnik V" etapo rezultatus, patvirtinančius vakcinos efektyvumą. Preparato kūrėjai parodė, kad jis suteikia visišką apsaugą nuo sunkių COVID-19 ligos atvejų.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, ES, Rusija, Sputnik V
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Vakcinacija emocijose: kaip žmonės reaguoja į skiepus prieš COVID-19
"Bloomberg" pranašauja, kad ES praras 100 milijardų eurų dėl "vangaus" vakcinacijos tempo
Perspektyviausios Rusijos vakcinos nuo COVID-19
Balti dantys

Odontologė įvardijo maisto produktus, dėl kurių pagelsta dantys

(atnaujinta 17:23 2021.03.08)
Sniego baltumo šypsena turi daug priešų: gazuoti gėrimai, juodieji serbentai ir net raudonasis vynas gali ją sunaikinti per trumpą laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Yra daugybė vaistų ir produktų, kurie keičia dantų spalvą, sakė Irina Makejeva, Borovskio Sečenovo universiteto odontologijos instituto direktorė.

Paprastai tai yra maistas, kuriame yra rūgšties ir pigmentų. Tarp sniego baltumo šypsenos priešų pirmiausia yra mėlynės, juodieji serbentai, marinuoti burokėliai, vyšnios, vyšnių sultys, raudonasis vynas. Gazuoti gėrimai, padažai, prieskoniai ir, žinoma, arbata ir kava daro įtaką dantų spalvai.

"Be to, arbata yra daug stipresnė. Taip yra dėl to, kad joje yra ne tik pigmentų ir rūgščių, bet ir taninų", — agentūrai "Moskva" sakė Irina Makejeva.

Odontologai visada atpažįsta arbatos mėgėjus. Tačiau neturėtumėte atsisakyti mėgstamo gėrimo. Gydytoja pataria po kiekvieno arbatos gėrimo praskalauti burną ar ištepti specialiomis putomis, taip pat nepamiršti valytis dantų ryte ir vakare.

Tegai:
šypsena, dantys