Sparnuotosios raketos AGM-86B paleidimas iš strateginio bombonešio B-52H Stratofortress per bandymus Jutoje

Karo mokslininkai pasiūlė garantuotą apsaugą nuo NATO

(atnaujinta 10:32 2021.02.08)
Pastaraisiais metais Rusija ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl precedento neturinčios NATO veiklos prie šalies vakarinių sienų

VILNIUS, vasario 8 — Sputnik. Rusijos karo mokslininkai pasiūlė kovos su aviacijos ir kosmoso pajėgomis (VKS) variantą, kuris užtikrins garantuotą apsaugą nuo galimos NATO operacijos, naujas požiūris pateikiamas žurnale "Aerospace Forces. Theory and Practice".

NATO ir Jungtinės Valstijos anksčiau sukūrė kelių sferų kovinių operacijų, kurios iškart vyks sausumoje, jūroje, ore, kosmose ir elektroninėje erdvėje, koncepciją. Šios operacijos, kurias sumanė Amerikos kariuomenė, prasidės integruotu didžiuliu oro smūgiu, kad per kelias valandas būtų galima išjungti priešo branduolines pajėgas, labiausiai kovai parengtus dalinius, vadovavimo ir ryšių centrus, energiją ir pan.

Paleidimo įrenginys Jars, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Вильф

Kaip pažymėta jų straipsnyje, karo mokslų daktaras Vladilenas Stučinskis ir karo mokslų kandidatas Michailas Korolkovas, vykdydama tokius smūgius, NATO planuoja vienu metu pradėti smūgiuoti priešui viršgarsinėmis, operacinėmis-taktinėmis ir sparnuotosiomis raketomis, naudoti atakos dronus ir tada pilotuojamus orlaivius, kurie nepatirs beveik jokių nuostolių.

Norint sutrikdyti galimas kelių sričių operacijas, autoriai siūlo suduoti aviacijos ir kosminėms pajėgoms priešpriešinį arba prevencinį streiką, kuriame būtų paveiktos visos smūgio diapazone esančios priemonės vienu metu, o tai leis padaryti nepataisomą žalą priešui dar pradinėje jo agresijos stadijoje.

"Įgyvendinant integruoto masinio priešo oro smūgio nutraukimą pradiniame "daugiasferinės operacijos" etape, būtina koordinuoti aviacijos naudojimą su nepilotuojamais orlaiviais, raketiniais ginklais įvairiems tikslams, elektronine karo įranga, ginklais, paremtais naujais fizikiniais principais, kuriant pajėgų grupavimo žvalgybos ir puolimo sistemą", — pažymėta leidinyje.

Iki 2025–2040 metų, kaip rašo tyrimo autoriai, tipiniai vidaus žvalgybos ir smūgio sistemos elementai bus lėktuvai, sraigtasparniai, taktinėms ir operacinėms-taktinėms reikmėms skirtos kruizinės ir balistinės raketos, bepiločiai orlaiviai ir kt. Kaip konkretus sistemos elementų pavyzdys publikacijoje minimos viršgarsinės raketos "Kinžal", kurias šiandien naudoja lėktuvai MiG-31K.

Remdamiesi ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko Valerijaus Gerasimovo kalba Karo mokslų akademijos konferencijoje, susijusioje su Rusijos karinės doktrinos gynybiniu pobūdžiu, autoriai svarsto prevencinius veiksmus ("vienas žingsnis — du į priekį") yra svarbiausias kovos su galima agresija principas. Mokslininkų manymu, Rusija turėtų sugebėti pereiti nuo branduolinės atgrasymo politikos prie prevencinės žalos priešui padarymo visų rūšių ginklais.

NATO smūgio žlugimas nuo pat pradžių neleis pasiekti "kelių sričių operacijos" tikslų, o karinio bloko vadovybė garantuotai atsisakys ją vykdyti toliau, teigia pranešimo autoriai.

Pastaraisiais metais Rusija ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl precedento neturinčios NATO veiklos prie šalies vakarinių sienų. Aljansas tai vadina "Rusijos agresijos valdymu" ir toliau plečia savo pajėgas. Maskva pabrėžė, kad Rusija niekam nekelia grėsmės, tačiau neignoruos veiksmų, potencialiai pavojingų jos interesams.

Alkoholis stiklinėse

Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė daugiausia "geriančias" profesijas

(atnaujinta 11:07 2021.02.27)
Liverpulio universiteto mokslininkai išanalizavo didžiausio ilgalaikio tyrimo "UK Biobank" dalyvių duomenis, tyrinėdami paveldimumo ir aplinkos įtaką tam tikrų ligų vystymuisi

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. JK atlikto tyrimo metu didžiausias alkoholio vartojimo lygis buvo tarp vyrų, dirbančių statybos ir gamybos pramonėje, ir tarp moterų lyderių. Straipsnis paskelbtas BMC Public Health žurnale.

Liverpulio universiteto mokslininkai išanalizavo didžiausio ilgalaikio tyrimo "UK Biobank" dalyvių duomenis, tyrinėdami paveldimumo ir aplinkos įtaką tam tikrų ligų vystymuisi. Norėdami įvertinti profesijos ir alkoholio vartojimo ryšį, autoriai išanalizavo daugiau nei šimto tūkstančių žmonių nuo 40 iki 69 metų duomenis, įtrauktus į JK "Biobank" duomenų bazę 2006–2010 metais.

Anketoje dalyviai pranešė apie savo savaitinį alkoholio vartojimą ir profesinę veiklą. Į tyrimus buvo įtraukti vyrai ir moterys, kurie per savaitę išgeria daugiau nei 35 ir 50 alkoholio vienetų. Vienetas — 10 mililitrų arba 8 gramai gryno alkoholio. Pavyzdžiui, taurėje vyno ar bokale alaus yra nuo vieno iki trijų alkoholio vienetų.

Tarp vyrų mokslininkai pastebėjo didžiausią alkoholio vartojimo lygį tarp statybų ir pramonės specialybių darbuotojų, taip pat tarp valytojų, o mažiausią — tarp dvasininkų, gydytojų, fizikų, geologų ir meteorologų.

Tarp moterų daugiausia girtaujančių buvo aukščiausio ir vidurinio lygio vadovės, o mažiausiai nuo alkoholio vartojimo priklausė mokyklos mokytojos, gydytojos ir mokslininkės.

Tyrėjai pažymi, kad jų tyrimai atskleidžia tik polinkio išgerti ir profesijos ryšį, neieškant priežasties ir pasekmės, todėl negalima sakyti, kad, pavyzdžiui, darbas statybose ar gamyboje prisideda prie priklausomybės nuo alkoholio vystymosi.

"Pernelyg didelis alkoholio vartojimas padidina fizinės ir psichinės žalos riziką, ir suprasdami, kurios profesijos yra susijusios su piktnaudžiavimu alkoholiu, galime geriau planuoti intervencijas", — sakė tyrimo vadovas Andrew Thompson'as iš "Wolfson" individualizuotos medicinos centro pranešime spaudai.

Rezultatai rodo, kad nustatant rizikos grupes, be veiklos rūšies, reikėtų atsižvelgti ir į lytį.

"Pastebėti vyrų ir moterų skirtumai tarp profesijos ir alkoholio vartojimo gali parodyti, kaip darbo aplinka, taip pat lytis ir kiti sudėtingi veiksniai daro įtaką polinkiui į alkoholį", — sako Thompson'as. 

Pasak tyrėjų, jų išvados padeda nustatyti, kurie darbai ir platesnis užimtumo sektorius gali būti naudingiausi alkoholio prevencijos programoms.

Tegai:
profesija, Didžioji Britanija
Baltarusijos URM pastatas

Minskas patarė Lenkijai stebėti radikalus, o ne Baltarusiją

(atnaujinta 18:10 2021.02.27)
Lenkijos dešinieji radikalai ruošiasi surengti eilinį vadinamųjų "prakeiktų karių" heroizacijos renginį pasienyje su Baltarusija, Hainuvkoje

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Baltarusija suinteresuota normalizuoti santykius su Lenkija, jei ji atsisakys spaudimo ir pamokslaujančių metodų, įskaitant ir istorinėje bei memorialinėje srityje, šeštadienį pranešė respublikos Užsienio reikalų ministerija.

"Mes nuoširdžiai suinteresuoti santykių su kaimynine Lenkija normalizavimu, kurie, deja, šiandien ne mūsų iniciatyva, toli gražu nėra kaimyniški. Tačiau tai įmanoma tik tuo atveju, jei Varšuva atsisakys spaudimo ir pamokslaujančių metodų, įskaitant ir istorinėje bei memorialinėje srityje. Tokia objektyvi realybė", — rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Taip pat ministerija pakomentavo Lenkijos dešiniųjų radikalų planus vasario pabaigoje surengti eilinį renginį, siekiant pagerbti vadinamuosius "prakeiktus karius" Hainuvkoje, besiribojančioje su Baltarusija, vienoje iš etninių baltarusių gyvenamųjų vietų.

Dešiniųjų radikaliųjų "atminties maršas" tradiciškai vyksta vasario mėnesį, šiemet jis numatytas mėnesio pabaigoje. Šis renginys kelia nerimą Minske, apie ką ne kartą pareiškė Baltarusijos politikai.

Kaip nurodė ministerija, Varšuva taip įsijautė į bandymus sumenkinti Baltarusiją, kad "nėra pakankamai laiko spręsti daugybę problemų, susijusių su žmogaus teisėmis ir teismų sistema namuose", kur "tapo įprastas neonacizmo augimas, reguliarūs dešiniųjų radikalūs veiksmai ir vandalizmo aktai prieš paminklus tiems, kurie išvadavo Europą nuo "rudojo maro".

Be to, Baltarusija primygtinai reikalauja, kad Lenkija laikytųsi įsipareigojimų užkirsti kelią nacizmo šlovinimui, ir santykiuose su Varšuva atsižvelgs į savo požiūrį į "absoliučiai nepriimtiną karo nusikaltėlių šlovinimo praktiką".

"URM ryžtingai smerkia ketinimus surengti atminimo akciją vadinamųjų "prakeiktų karių" garbei Hainuvkoje. Pozicija šia mums šventa tema buvo ne kartą išsakyta ir lieka nepakitusi: dešiniųjų radikalų renginiai etninių baltarusių gyvenamosiose vietose Lenkijoje yra atviras ciniškas įžeidimas "pasmerktų kareivių" aukų grupių atminimui, akivaizdi nacizmo heroizacija... Mūsų principinė pozicija šiuo klausimu bus perduota Lenkijos ambasados ​​Minske vadovybei. Mes reikalaujame, kad Lenkija laikytųsi savo įsipareigojimų užkirsti kelią nacizmo heroizacijai. Ryšiuose su Varšuva atsižvelgsime į jos požiūrį į visiškai nepriimtiną karo nusikaltėlių šlovinimą", — rašoma pareiškime.

Kaip nurodė ministerija, "vienas iš vadinamųjų herojų, kaip maršo dalyviai Hainuvkoje bando jį pateikti, iš tiesų yra karo nusikaltėlis Romualdas Raisas, prieš 75 metus pravarde "Rudas", įvykdė kruviną reidą baltarusių kaimuose". Užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad ant Raiso ir jo bendrininkų sąžinės — "šimtai nužudytų ir suluošintų civilių, nusikaltusių tik tuo, kad jie baltarusiai". "Tada padaryti nusikaltimai šokiruoja žiaurumu. Atleidimo už tokius veiksmus nėra ir negali būti, o juo labiau, jų negalima pateisinti", — sakoma pranešime.

URM duomenimis, Lenkijoje dirbantys Baltarusijos diplomatai pamini "Rudojo" gaujos nužudytų ir gyvų sudegintų civilių atminimą; penktadienį ir šeštadienį jie kartu su gyventojais padėjo gėlių prie paminklų Zalešanų kaime, apgyvendintame baltarusių, ir pačioje Hainuvkoje.

"Atsižvelgiant į ilgalaikį Lenkijos valdžios sutikimą dėl dešiniųjų maršų Hainuvkoje, ypač karikatūriškai atrodo Lenkijos bandymai aptarti žmogaus teisių laikymąsi Baltarusijoje ir lobizmas dėl sankcijų prieš mūsų šalį", — pažymėjo Užsienio reikalų ministerija.

"Prakeikti kariai" — antisovietinių ir antikomunistinių pogrindžio organizacijų nariai Lenkijoje vėlyvuose Antrojo pasaulinio karo etapuose, taip pat jam pasibaigus. Vienas iš "herojų", kurio garbei rengiamas šis renginys, — Romualdas Raisas, pravarde "Rudasis" — karo nusikaltėlis, kaltas dėl masinių žmonių nužudymų dėl tautybės ir religijos.

Kuršių marios

Ugniagesiai išgelbėjo Kuršių mariose įlūžusį žveją

(atnaujinta 16:02 2021.02.27)
Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Ketvirtadienį Klaipėdos rajone, Kuršių mariose įlūžo žmogus. Jo pagalbos šauksmą išgirdę žvejai, iškvietė ugniagesius. Apie tai pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

Incidentas įvyko Priekulės seniūnijoje, ties Kairių kaimu. Gelbėti nelaimėlio atskubėjo keturi Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai.

Kuršių marių ledu jiems pusantro kilometro teko bėgti ir stumti 2 gelbėjimo roges. Išsilaikyti virš vandens 40 minučių vyrui padėjo smaigai.

Ugniagesiai rankomis iš vandens ištraukė įlūžusi vyrą ir įkėlė jį į gelbėjimo roges. Jis buvo saugiai nugabentas į krantą ir perduotas medikams. Vyras buvo sąmoningas, bet sušalęs.

"Šiuo metu upių ledas jau nėra saugus. Vakar atlikome jo stebėseną Šventojoje. Daug kur upėje ledą semia vanduo, jis jau gerokai aptirpęs. Nors šiemet gelbėti įlūžusių upėje dar neteko, bet esu matęs žmogų žygiuojantį upe. Gaila, kad daugelis nesuvokia, kad toks vaikščiojimas pražūtingas, nes upėje įlūžusio beveik neįmanoma išgelbėti. Įlūžus gan greitai atsiduriama po ledu. Pėdos ant upių ledo rodo, kad žmonės visiškai nebrangina savo gyvybės", — teigia Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Dainius Vyšniauskas.  

Nors ežerus vis dar kausto ledas, bet ir juose jau galima įlūžti, perspėja ugniagesiai.

"Daugelis ežerų dar yra padengta storu ledu, bet ten, kur įteka ar išteka vanduo, tos vietos jau gali būti pavojingos. Be to, ežeruose dabar gausu prigręžiotų žvejybai vietų. Palijus lietui, jos didėja, todėl reiktų elgtis labai saugiai", — sako Zarasų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Eugenijus Andrejevas.  

Vasario mėnesį ugniagesiams gelbėtojams pavyko išgelbėti keturis įlūžusius žmones. Per šį mėnesį buvo atlikta 19 gelbėjimo darbų vandenyje. Jų metu ištrauktas vienas skenduolis. 

Tegai:
Kuršių marios, ugniagesia
Dar šia tema
Ugniagesių kursantų rengimui papildomai skirta 3 milijonai eurų
Lietuvos gyventojai įspėjami dėl šiomis dienomis sustiprėsiančio vėjo