Sputnik V

"Sputnik V" vakcina perėjo mokslinių konsultacijų su ES reguliuotoju etapą

(atnaujinta 09:42 2021.02.09)
Jei Europos Komisija išduos ir patvirtins sąlyginę rinkodaros teisę, Rusijos vakcina gali būti centralizuotai tiekiama ES

VILNIUS, vasario 9 — Sputnik. Europos Sąjungos vaistų reguliavimo institucija — Europos vaistų agentūra (EVA) — baigė konsultuotis su Rusijos vakcinos nuo koronaviruso "Sputnik V" kūrėju: dabar galima kreiptis dėl registracijos ES rinkoje, agentūra pranešė RIA Novosti.

"Šiame etape galime pasakyti, kad Gamalėjaus nacionalinis epidemiologinių ir mikrobiologinių tyrimų centras iš EVA gavo mokslinių patarimų dėl jų "Sputnik V" vakcinos kūrimo siekiant užkirsti kelią COVID-19 (dar vadinamam "Gam-COVID-Vac")... Kaip kitą žingsnį įmonė gali parengti paraišką dėl leidimo prekiauti", — teigė agentūros šaltinis.

Jis paaiškino, kad "mokslinių konsultacijų procesas yra nusistovėjęs EVA procesas, prieinamas visoms įmonėms, jog būtų lengviau parengti jų plėtros programą. EVA konsultuos įmones remdamasi naujausiomis mokslinėmis rekomendacijomis".

EVA atstovas spaudai pridūrė, kad agentūra dar negavo "Sputnik V" kūrėjo paraiškos, laikas gauti patvirtinimą ES rinkai iš EVA gali būti aptartas gavus tokią paraišką. "Kadangi dar negavome paraiškos dėl vakcinos registravimo, negalime nurodyti šiuo metu sutarto tvarkaraščio. Kai tik gausime tokią įmonės paraišką, apie tai informuosime", — sakė Europos narkotikų reguliavimo atstovas, atsakydamas į RIA Novosti klausimą apie galimą registracijos pažymėjimo gavimo terminą.

Jei Europos Komisija išduoda ir patvirtina sąlyginę rinkodaros teisę, Rusijos vakcina gali būti centralizuotai tiekiama ES. Europos Sąjunga, dar prieš pasirodant pirmosioms patvirtintoms vakcinoms nuo koronaviruso, priėmė sprendimą dėl jų centralizuoto įsigijimo. Iš viso sutartys buvo pasirašytos su šešiais gamintojais.

Šiuo metu ES rinkoje yra leidžiamos vakcinos iš "Pfizer/BioNTech" (galima įsigyti iki 600 mln. dozių), "Moderna" (160 mln. dozių) ir "AstraZeneca" (iki 400 mln. dozių). Be to, EK sudarė vakcinų tiekimo į ES sutartis su "Johnson&Johnson", "Sanofi-GSK", "CureVac". Iki šiol šie kūrėjai dar nesikreipė dėl leidimo prekiauti savo vaistais ES rinkoje, tačiau artimiausiu metu laukiama "J&J" paraiškos.

Dėl Europos Komisijos sutarčių ES šalys galės gauti daugiau nei 2,3 milijardo antikoronavirusinių vakcinų dozių. ES tikisi, kad iki vasaros pabaigos bus paskiepyta apie 70 % europiečių.

Pastarosiomis savaitėmis ES susidūrė su daugybe problemų, susijusių su aljanso patvirtintų vakcinų tiekimu iš "Pfizer/BioNTech" ir "AstraZeneca". Vėluojant pristatyti, gali būti pažeisti ambicingi Briuselio skiepijimo planai.

Vengrija neseniai patvirtino Rusijos vakcinos "Sputnik V" naudojimą šalyje ir sudarė susitarimą su savo gamintoju dėl vaisto tiekimo. Vis daugiau susidomėjimo Rusijos vakcina rodo ir kitos Europos Sąjungos šalys.

Anksčiau ES pareigūnas teigė, kad Sąjunga jau turi pakankamai vakcinų nuo COVID-19 užsakymų, leidžiančių paskiepyti visus ES gyventojus. Tačiau kartu, pasak jo, Briuselis neuždaro durų naujiems vakcinų gamintojams.

Tegai:
ES, vakcina, Sputnik V
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1469)
Daiginti grūdai

Į Kaliningradą neleista įvežti 20 tonų daigintų grūdų Lietuvos

(atnaujinta 15:52 2021.03.04)
Paieškos metu paaiškėjo, kad fitosanitariniame pažymėjime ir gabenimo dokumentuose esantys duomenys neatitinka

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Į Kaliningradą neleista įvežti 20 tonų daigintų grūdų, pranešė Kaliningrado srities "Rosselchoznadzor" administracijos spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko praėjusią savaitę pasienyje su Lietuva esančiame pasienio punkte Černyševskojės (Kybartų). Prekių kilmė — Suomija, Lietuva.

Paieškos metu paaiškėjo, kad fitosanitariniame pažymėjime ir gabenimo dokumentuose esantys duomenys neatitinka.

Todėl prekės buvo grąžintos į importuojančią šalį.

Tegai:
Lietuva, Kaliningradas, Rosselchoznadzor
Dar šia tema
"Rosselchoznadzor" vadovė papasakojo, kada galėtų baigtis COVID-19 pandemija
Į Rusiją neleista įvežti daugiau nei 26 tūkst persikų sodinukų iš Lietuvos
Rusija neįleido apie 25 kg produktų iš Lietuvos
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Putinas pasidalijo kolegos Europos įspūdžiais apie padėtį Rusijoje

(atnaujinta 15:13 2021.03.04)
Putinas nenurodė su kuo konkrečiai jis kalbėjosi, tačiau pabrėžė, kad žmogus iš Europos

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad vakare vėlai vakare Kremliuje kalbėjosi su draugu iš užsienio, atvykusiu į Maskvą, ir aptarė gyvenimą pandemijos metu. Rusijos vadovas nenurodė, kas tai, praneša RIA Novosti.

Tai Putinas sakė ketvirtadienį susitikime su savanoriais, dalyvaujančiais akcijoje "Mes esame kartu".

"Žinote, galiu pasidalinti keletu tokio pobūdžio dalykų — praėjusią naktį čia, Kremliuje, dirbdamas labai vėlai sutikau vieną iš savo pažįstamų, atvykusį kolegą. Jis yra užsienietis ir atvyko į Rusiją verslo reikalais", — sakė prezidentas.

Putinas pažymėjo, kad jo draugas, dalindamasis įspūdžiais, nustebo, kad "Maskva gyvena".

"Mes, sako jis, didžiųjų, didžiausių Europos miestuose, gatvėse retos mašinos, žmonių beveik nėra, viskas uždaryta", — kolegos žodžius pacitavo Putinas.

Per praėjusią parą Rusijoje buvo nustatyta 11 385 nauji COVID-19 atvejai, 1409 pacientams nepasižymi simptomais. Per dieną mirė 475 žmonės, iš ligoninių išrašyta 16 123.

Bendras žmonių, užsikrėtusių koronavirusu, skaičius Rusijoje pasiekė 4 290 135. Per visą laiką pandemijos aukomis tapo 87 823 žmonės, 3 869 857 pasveiko.

Pasaulyje, remiantis naujausiais PSO duomenimis, yra 114,4 milijono užsikrėtusių, o pagal Džono Hopkinso universiteto vertinimus jų skaičius jau viršijo 115 milijonų. Gydytojams nepavyko išgelbėti daugiau nei pustrečio milijono žmonių.

Anksčiau Maskvos valdžia skelbė, kad stabilizavus COVID-19 padėtį Ruisjos sostinėje jau pašalinti daugybė apribojimų. Vidurinių mokyklų moksleiviai grįžo į dienines pamokas mokyklose, restoranams ir klubams leista dirbti po 23:00.

Mieste tęsiama vakcinacija nuo COVID-19. Pasiskiepyti galima viename iš 100 centrų. Be to pasiskiepyti galim ir privačiose gydymo įstaigose.

Tegai:
Vladimiras Putinas, pandemija, Europa, Rusija
Kaziuko mugė

Vilniaus Kaziuko mugė keliasi į internetą

(atnaujinta 16:05 2021.03.04)
Autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai ištisus metus galės pristatyti savo dirbinius sprekybineje platformoje internete

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Šiais metais tradicinė Kaziuko mugė vyks ne sostinės senamiesčio gatvėse, o internete, ir truks ištisus metus, ketvirtadienį praneša Vilniaus savivaldybė.

Kaip pažymėjo Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė, saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę neįmanoma.

"Akivaizdu, kad kovą planuota Kaziuko mugė Vilniuje tikrai neįvyks. Sausį svarstėme galimybę perkelti renginį į balandį, tačiau matydami situaciją ir visų pirma galvodami apie žmonių saugumą, nusprendėme šiais metais Vilniaus senamiestyje mugės neorganizuoti. Kad ir kokie būtų karantino ribojimų sušvelninimai balandžio – gegužės mėnesiais, galimybė saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę yra praktiškai neįmanoma", – sakė Tamošiūnaitė.

Amatininkai ir ne maisto gaminių kūrėjai savo e-parduotuvės atidarė platformoje craftson.lt. Mugė prasidės kovo 4-ąją.

Kaip teigia vienas iš šio projekto iniciatorių Renaldas Gražys, Craftson.lt – vieta, kur autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai savo dirbinius, kupinus rankų šilumos, širdies ir gerų emocijų, galės pristatyti ištisus metus. 

"Ko gero, daugeliui tradicinės Kaziuko mugės dalyvių, kuriančių tradicinius, rankų darbo gaminius yra didelis iššūkis susikurti ir administruoti savo e-parduotuvę, o lankytojui – atrasti šiuos talentus. Tikiu, kad ši platforma padės sujungti kūrybiškumą ir meistrystę, tradiciją ir šių dienų galimybes lengvai, o svarbiausia saugiai įsigyti kažką originalaus, gražaus ir ypatingo", – teigė Gražys.

Mugės dalyviams skirtoje elektroninėje parduotuvėje kiekvienas nekeldamas kojos iš namų galės ne tik pasigrožėti menininkų darbais, bet ir juos įsigyti saugiai bei patogiai. 

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių ir manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais.