Koronaviruso testas

PSO paragino nepasikliauti vien JAV žvalgybos duomenimis apie koronavirusą

(atnaujinta 09:40 2021.02.15)
Šiuo metu Kinijoje yra tarptautinė PSO ekspertų grupė, tirianti COVID-19 kilmę. PSO ekspertai jau lankėsi Uhano virusologijos institute, kur tiriama viruso "nutekėjimo" versija

VILNIUS, vasario 10 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų komandos narys, atvykęs į Kinijos Uhano miestą COVID-19 šaltinio nustatyti, paragino nesiremti vien JAV žvalgybos duomenimis apie koronaviruso kilmę po JAV Valstybės departamento atstovo žodžių apie būtinybę patikrinti ekspertų informaciją, praneša RIA Novosti.

Anksčiau Valstybės departamento atstovas Nedas Praisas (Ned Price) teigė, kad Jungtinės Valstijos laukia Pasaulio sveikatos organizacijos informacijos apie naujojo koronaviruso kilmę ir reikalauja skaidrumo.

Jis pabrėžė, kad JAV tikisi gauti pranešimą ir išsamią informaciją apie PSO tyrimą šiuo klausimu. Be to, jis teigė, kad JAV naudos "Amerikos žvalgybos bendruomenės surinktą ir analizuojamą" informaciją, "įvertindama ataskaitą" ir "PSO išanalizuotus duomenis".

"Džo Baidenas turi laikytis griežtos pozicijos Kinijos atžvilgiu. Nepasitikėkite vien JAV žvalgyba: ji (buvusio prezidento Donaldo) Trampo laikais tapo vis labiau suskaidyta ir daugeliu atžvilgių buvo akivaizdžiai neteisinga. Mes džiaugiamės galėdami padėti Baltiesiems rūmams, atlikdami patikrinimo užduotis, tačiau nepamirškite, kad pirmiausia turite "pasitikėti", o paskui "patikrinti!" — savo "Twitter'yje" rašė tarptautinės PSO misijos narys, britų ir amerikiečių ekspertas Piteris Dašakas (Peter Daszak). 

Savo ruožtu komandos ekspertė Mariona Kupmans (Marion Koopmans) taip pat pakomentavo JAV Valstybės departamento atstovo pareiškimus.

"Tai prasidėjo. Nereikia laukti pranešimo, tiesa?" — tokį klausimą ji uždavė savo "Twitter".

Šiuo metu Kinijoje yra tarptautinė PSO ekspertų grupė, tirianti COVID-19 kilmę. PSO ekspertai jau lankėsi Uhano virusologijos institute, įskaitant labai izoliuotą BSL-4 laboratoriją, kuri buvo susijusi su gandais apie tariamą viruso "nutekėjimą" ar galimą dirbtinę COVID-19 kilmę, ligoninę, Huanano jūrų gėrybių turgų, kur aptiktas pirmasis COVID-19 atvejis, taip pat Ligų kontrolės ir prevencijos centrą.

Šiuo metu nežinoma, kokį vaidmenį jūros gėrybių turgus Uhane atliko plintant naujajam koronavirusui. Taip pat tiesioginį COVID-19 plitimą iš šikšnosparnių Uhano turguje jie laiko mažai tikėtinu ir daro prielaidą, kad šie gyvūnai greičiausiai buvo tarpiniai viruso nešiotojai. PSO ekspertai ketina tai išnagrinėti ateityje. Jie pridūrė, kad viruso nutekėjimas iš laboratorijos yra labai mažai tikėtinas.

Tegai:
JAV, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1503)
Balti dantys

Odontologė įvardijo maisto produktus, dėl kurių pagelsta dantys

(atnaujinta 17:23 2021.03.08)
Sniego baltumo šypsena turi daug priešų: gazuoti gėrimai, juodieji serbentai ir net raudonasis vynas gali ją sunaikinti per trumpą laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Yra daugybė vaistų ir produktų, kurie keičia dantų spalvą, sakė Irina Makejeva, Borovskio Sečenovo universiteto odontologijos instituto direktorė.

Paprastai tai yra maistas, kuriame yra rūgšties ir pigmentų. Tarp sniego baltumo šypsenos priešų pirmiausia yra mėlynės, juodieji serbentai, marinuoti burokėliai, vyšnios, vyšnių sultys, raudonasis vynas. Gazuoti gėrimai, padažai, prieskoniai ir, žinoma, arbata ir kava daro įtaką dantų spalvai.

"Be to, arbata yra daug stipresnė. Taip yra dėl to, kad joje yra ne tik pigmentų ir rūgščių, bet ir taninų", — agentūrai "Moskva" sakė Irina Makejeva.

Odontologai visada atpažįsta arbatos mėgėjus. Tačiau neturėtumėte atsisakyti mėgstamo gėrimo. Gydytoja pataria po kiekvieno arbatos gėrimo praskalauti burną ar ištepti specialiomis putomis, taip pat nepamiršti valytis dantų ryte ir vakare.

Tegai:
šypsena, dantys
Jeep emblema

"Jeep" susimąstė apie pavadinimo keitimą dėl indėnų

(atnaujinta 10:23 2021.03.08)
Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje, jų nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. "Jeep" modeliai susimąstė apie tai, kad pakeistų pavadinimą ir atsisakyti žodžio "Cherokee" vartojimo dėl kritikos iš indėnų pusės, praneša "The Wall Street Journal".

Korporacijos "Stellantis" vadovas Karlosas Tavaresas pasakė, kad įmonė yra pasirengusi žengti tokį žingsnį. Kartu jis patikslino, kad įmonė "yra pasirengusi aptarti šį klausimą su atitinkamais žmonėmis ir be tarpininkų".

Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje. Genties vadas Čakas Hoskinas jaunesnysis šia proga sakė: "Esu įsitikinęs, kad tai buvo padaryta su geriausiais ketinimais, tačiau mūsų pavadinimo tvirtinimas automobilio šone mūsų niekaip negerbia". Jo nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus, jų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui.

Kalbėdamas su "The Wall Street Journal" Čerokių genties atstovas pranešė, kad dabar "gentis ir "Stellantis" vadovybė vykdo atvirą dialogą ir nusiteikę tęsti diskusijas". Tačiau apie jokius konkrečius sprendimus kol kas nekalbama. "Jeep" žodį "Cherokee" daugelyje modelių pavadinime vartoja nuo aštuntojo dešimtmečio, dabar automobilis yra vienas populiariausių eilutėje.

2020 m. vasarą, "Black Lives Matter" ir masinių protestų įkaščio metu kai kurios sporto komandos keitė savo pavadinimus. Pavyzdžiui, "Vašington Redskins" dėl kaltinimų rasizmu turėjo pakeisti savo pavadinimą ir logotipą. (Redskins iš anglų kalbos — raudonodis — Sputnik). Tas pats įvyko ir su Kanados futbolo lygos "Edmonton Eksimos" klubu, ten iš pavadinimo buvo pašalintas žodis "eskimai".

Tačiau klausimas neapsiribojo tik sporto klubais. 2020 m. rugpjūčio mėnesį vokiečių prekės ženklas "Knorr" po diskusijų apie rasizmą nusprendė pakeisti egzistavusio nuo 1903 metų padažo "Zigeunersauce" ("čigonų padažas") pavadinimą.  Bendrovė pažymėjo, kad sąvoką "čigonų" gali būti neigiamai interpretuojama. Tas pats padažas dabar vadinamas "Paprikasauce Ungarische Art" (vengriškas padažas su paprika).

Tegai:
JAV, indėnai, automobiliai
Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga neteko "išminties"

Buvęs sveikatos apsaugos ministras socialiniuose tinkluose parašė, jog oficialiai tapo "bepročiu", nes jam pašalino "protinius" dantis

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Lietuvos Seimo deputatas Aurelijus Veryga savo Facebook paskyroje pasidalijo nuotrauka iš ligoninės, kur jam buvo atlikta "protinių" dantų pašalinimo operacija.

"Nieko rimto, tik žurnalistams bendravimą turėjau atsakyti. Netekau "protinių" dantų, tai dabar jau oficialiai "beprotis", — pajuokavo politikas.

Veryga padėkojo LSMU ligoninės Kauno klinikos Veido ir žandikalių klinikos medikams už atkaklumą jį motyvuojant, už puikiai atliktą operaciją, gyd. anesteziologei už saldų miegą, o visam personalui — už priežiūrą ir gerą nuotaiką.

Komentaruose socialinio tinklo vartotojai atkreipė dėmesį į byvusio sveikatos apsaugos ministro humoro jausmą ir palinkėjo jam greičiau pasveikti.

Tegai:
Lietuva, Aurelijus Veryga