Sputnik V

Nuolatinis Rusijos atstovas ES papasakojo, kaip keitėsi požiūris į "Sputnik V" vakciną

(atnaujinta 10:09 2021.02.11)
Atsakydamas į klausimą, kada Europos Sąjunga patvirtins Rusijos vakciną, nuolatinis Rusijos atstovas ES pažymėjo, kad datos dabar niekas negali įvardyti, tačiau "procesas prasidėjo"

VILNIUS, vasario 11 — Sputnik. Požiūris į Rusijos vakciną nuo koronaviruso "Sputnik V" Europos Sąjungoje pastaruoju metu keitėsi nuo įtartino ir netgi priešiško iki kone entuziastingo, žurnalistams Briuselyje sakė nuolatinis Rusijos atstovas ES Vladimiras Čižovas.

"Su susidomėjimu stebėjome, kaip čia, Europos Sąjungoje, keitėsi požiūris į rusišką vaistą, kuris keletą mėnesių, praktiškai nuo pat jo atsiradimo momento, buvo priimamas atvirai įtariai, jei ne priešiškai. Ir visa tai dabar pakeista formuluote, kad "Sputnik V" — didžiausias Rusijos mokslo laimėjimas nuo pirmojo dirbtinio Žemės palydovo paleidimo 1957 metais", — cituoja jį RIA Novosti.

Čižovas šiame pozicijos pasikeitime mato ne tik "praregėjimą", bet ir supratimą, kad vakarietiškos vakcinos negarantuoja sėkmės. "Tikriausiai už to slypi ne tik praregėjimas dėl mūsų vakcinos nuopelnų. Buvo suprasta, kad alternatyvūs variantai, būtent vakcinos iš Vakarų šalių, dėl kurių tiekimo Europos Komisija pasirašė pusę tuzino sutarčių ir avansu sumokėjo 2 700 000 000 eurų, negavo pakankamo tiekimo kiekio mainais, tai negarantuoja sėkmės", — pabrėžė Čižovas.

Jo nuomone, tai patvirtina Rusijos poziciją, kad "pandemijos metu būtina ne varžytis, ne vakcinų lenktynes organizuoti, bet užmegzti platų tarptautinį bendradarbiavimą siekiant įveikti pandemiją, nepolitizuotai ir neideologiškai kartu kovoti su mūsų bendru priešu, kuris yra šis koronavirusas".

Atsakydamas į klausimą, kada Europos Sąjunga patvirtins Rusijos vakciną, nuolatinis Rusijos atstovas ES pažymėjo, kad datos dabar niekas negali įvardyti, tačiau "procesas prasidėjo".

"Kiek žinau, Rusijos tiesioginių investicijų fondas (RTIF), kuris užsiima mūsų vakcinos įtraukimu į užsienio rinkas, palaiko ryšį su minėta agentūra (Europos vaistų agentūra, EVA) ir dirba ties tuo, kad "Sputnik V" būtų užregistruota Europos Sąjungoje. Kiek laiko užtruks ši registracija šiuo metu, matyt, niekas negali nuspėti, tačiau procesas prasidėjo. Manau, kad visos šalys yra suinteresuotos jį užbaigti", — sakė Čižovas.

Rusijos vakcinos nuo koronaviruso "Sputnik V" kūrėjas šiuo metu derasi su EVA dėl vakcinos registravimo ES rinkoje.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos sveikatos apsaugos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną "Sputnik V" nuo COVID-19, kurią sukūrė Gamalėjaus centras kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu.

Vaistas yra paremtas žmogaus adenovirusinių vektorių platforma ir apima dviejų komponentų įvedimą trijų savaičių intervalu. Pagrindinis privalumas yra efektyvumas ir ilgalaikių neigiamų pasekmių nebuvimas.

Vasario 2 dieną "The Lancet" paskelbė vakcinos "Sputnik V" trečiojo klinikinių tyrimų etapo rezultatus. Ekspertai nustatė, kad vaisto veiksmingumas siekia 91,6 proc.

Tegai:
Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Rusija
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1483)
Dar šia tema
Lietuvos URM pripažįsta, kad "Sputnik V" pirkimo klausimas yra susijęs su politika
PSO paaiškino, kodėl per anksti švęsti COVID-19 atvejų sumažėjimą
Elektros perdavimo linijos, archyvinė nuotrauka

Ukrainoje paskelbta atskyrimo nuo Rusijos ir Baltarusijos energetikos sistemų data

(atnaujinta 14:46 2021.03.06)
Tuo pačiu metu laikinai einantis Ukrainos energetikos ministerijos vadovo pareigas Jurijus Vitrenko pripažino, kad šalis turi problemų su elektros energijos tiekimu iš Europos 

VILNIUS, kovo 6 - Sputnik. Ukrainos energetikos sistema atsiskirs nuo Rusijos ir Baltarusijos energetinių sistemų 2022 metais, per nuotolinį susitikimą su Lietuvos energetikos ministru Dainiumi Kreiviu pareiškė laikinai einantis energetikos ministro pareigas Jurijus Vitrenko, pranešė RIA Novosti

Sausio pabaigoje Vitrenko pažymėjo, kad jis pasisako už pagrįstus elektros importo iš Rusijos ir Baltarusijos apribojimus. Jis taip pat pasisakė už atjungimą nuo Rusijos ir Baltarusijos energetikos sistemu, teigdamas, kad Kijevas turi prisijungti prie Europos energetikos sistemos.

"Sinchronizacijos procesas išeina į finišo tiesiąją – 2022 metais Ukrainos energetinė sistema atsiskirs nuo Rusijos ir Baltarusijos energetinių sistemų ir pereis į izoliuotą darbo režimą. Po to, 2023 metais įvyks sinchronizacija su ENTSO-E", — Vitrenko cituoja Ukrainos ministrų kabineto spaudos tarnyba.

Pažymima, kad sinchronizavimas su ENTSO-E taip pat leis demonopolizuoti elektros energijos rinką Ukrainoje ir padės įvesti veiksmingas skaidrias Europos taisykles ir procedūras.

Vitrenko išdėstė daugybę uždavinių, leidžiančių pagreitinti sinchronizavimą, įskaitant energetikos infrastruktūros modernizavimą.

"Mes suprantame, kad Ukraina turi problemų su elektros energijos tiekimu iš Europos esant didžiausiai apkrovai. Todėl mes svarstome galimybę plėstis, kurti naujus gamybos pajėgumus, kurie patenkintų mūsų poreikius", - sakė Vitrenko.

Lietuvos pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atjungti ir sinchronizuoti su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, kurioms neišvengiamai kils tarifai.

Tuo tarpu Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

Energetikos ekspertas Borisas Marcnkevičius interviu Sputnik Lietuva paragino oficialųjį Vilnių, išeinant iš BRELL, prisiminti ir nubrėžti paraleles su situacija, kuri dabar susiklostė Teksase.

Tegai:
Baltarusija, Rusija, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina pasirengė paleisti "Nord Stream-2"
Kartu prieš Maskvą: ką ES žada Moldovai, Gruzijai ir Ukrainai
Koronavirusas

Virusologas numatė pandemijos pabaigą

(atnaujinta 08:05 2021.03.06)
Tuo pačiu pasak jo, žmonėms skirto koronaviruso eroje yra du įvykių vystymosi variantai: susirgti ar pasiskiepyti.

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Koronaviruso pandemija baigsis iki 2022 metų, taip pat ir dėl bandos imuniteto susiformavimo, sakė Vladimiras Oberemokas, Krymo federalinio universiteto Biochemijos katedros docentas, virusologas, praneša RIA Novosti.

"Sergamumo sumažėjimas šiuo metu yra natūralus reiškinys, susijęs su daugeliu žmonių, pasveikusių po ligos, susidariusiu bandos imunitetu ir skiepų pradžia. Vis dar galimi nedideli COVID-19 protrūkiai, tačiau iki 2022 metų pandemija pasibaigs, ir per vieną kartą koronavirusas taps ne blogesnis nei įprastas gripas", — sakė jis, kurio žodžius cituoja universiteto spaudos tarnyba.

Pasak jo, žmonėms skirto koronaviruso eroje yra du įvykių vystymosi variantai: susirgti ar pasiskiepyti.

"Vakcina tinka senyviems žmonėms, sergantiems gretutinėmis lėtinėmis ligomis, kurie nėra tikri, kad gali saugiai sirgti. Antikūnų titras paprastai išlieka aukštas maždaug metus po ligos, po vakcinacijos — tikėtina, kad tas pats. Bet ar nepamirškite apie vadinamąjį T-ląstelių imunitetą, kuris ligos atveju išlieka iki kelerių metų", — pažymėjo jis.

Pasak jo, remiantis glaudžiai susijusių SARS-CoV-2 koronavirusų tyrimų duomenimis, žmogus po ligos susiformavusios imunologinės atminties kasmet nesusirgs nauju koronavirusu.

"Daugumai sergančių žmonių tikimybė vėl susirgti bus ne dažniau kaip kartą per trejus ketverius metus. Vakcinų ir vaistų nuo koronaviruso klausimas išliks aktualus dar 10-20 metų, nors ir ne tiek kad tai šiandien jaudina mūsų protą", — pabrėžė mokslininkas.

Nuo pandemijos pradžios regione buvo užsikrėtę 35,9 tūkstančiai žmonių, daugiau nei 32 tūkstančiai pasveiko. Ligoninėse yra 1,4 tūkstantis pacientų, mirė 945 žmonės.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1483)