Obuoliai

Mokslininkai įrodė obuolių naudą smegenims

(atnaujinta 09:06 2021.02.13)
Mokslininkai pažymi, kad pastebėti kognityvinių funkcijų pagerėjimai pavartojus "obuolių" junginių iki šiol patvirtinti tik gyvūnams

VILNIUS, vasario 13 — Sputnik. Remiantis naujais tyrimais su pelėmis, obuoliuose ir kituose vaisiuose esantys natūralūs fitonutrientų junginiai skatina naujų smegenų ląstelių gamybą, o tai, pasak mokslininkų, turėtų padėti pagerinti atmintį ir kognityvines funkcijas. Straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Stem Cell Reports".

Anksčiau buvo žinoma, kad augaluose esančios cheminės medžiagos — vadinamieji fitonutrientai, tokie kaip raudonose vynuogėse esantis resveratrolis arba žaliojoje arbatoje esantis epigalokatechin-3-galatas (EGCG) — teigiamai veikia įvairius organus, įskaitant smegenis.

Australijos mokslininkai iš Kvinslando universiteto kartu su kolegomis iš Vokietijos Drezdeno neurodegeneracinių ligų centro nustatė, kad didelė kai kurių fitonutrientų koncentracija stimuliuoja neurogenezę — naujų smegenų neuronų generavimo procesą.

Jų eksperimento rezultatai parodė, kad laboratorijoje auginamos suaugusių pelių smegenų kamieninės ląstelės generavo daugiau neuronų ir buvo geriau apsaugotos nuo mirties, jei į ląstelių kultūras buvo pridėta kvercetino arba dihidroksibenzoinės rūgšties (DHBA), fitonutrientų, kurių randama obuoliuose.

Vėlesniuose tyrimuose su pelėmis mokslininkai nustatė, kad tam tikros kamieninės ląstelės, hipokampo pirmtakinės ląstelės suaugusių gyvūnų smegenų struktūrose, susijusios su mokymusi ir atmintimi, ypač aktyviai daugino ir generavo daugiau neuronų.

Kvercetino ir DHBA poveikis naujų neuronų generavimui buvo panašus į pastebėtą po fizinio krūvio, kuris yra gerai žinomas neurogenezės stimulas.

Tyrėjai teigia, kad kiti natūralūs vaisių junginiai, vartojami didelėmis koncentracijomis, turi teigiamą poveikį smegenų veiklai, ir šis poveikis greičiausiai sustiprės, kai jie bus vartojami kartu.

Tuo pačiu metu mokslininkai pažymi, kad pastebėti kognityvinių funkcijų pagerėjimai pavartojus "obuolių" junginių iki šiol patvirtinti tik gyvūnams. Ateityje mokslininkai planuoja išbandyti, ar šie ar kiti fitonutrientai gali pagerinti žmogaus smegenų veiklą.

Tegai:
mokslininkai, obuoliai
Temos:
Medicina ir sveikata (404)
Balti dantys

Odontologė įvardijo maisto produktus, dėl kurių pagelsta dantys

(atnaujinta 17:23 2021.03.08)
Sniego baltumo šypsena turi daug priešų: gazuoti gėrimai, juodieji serbentai ir net raudonasis vynas gali ją sunaikinti per trumpą laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Yra daugybė vaistų ir produktų, kurie keičia dantų spalvą, sakė Irina Makejeva, Borovskio Sečenovo universiteto odontologijos instituto direktorė.

Paprastai tai yra maistas, kuriame yra rūgšties ir pigmentų. Tarp sniego baltumo šypsenos priešų pirmiausia yra mėlynės, juodieji serbentai, marinuoti burokėliai, vyšnios, vyšnių sultys, raudonasis vynas. Gazuoti gėrimai, padažai, prieskoniai ir, žinoma, arbata ir kava daro įtaką dantų spalvai.

"Be to, arbata yra daug stipresnė. Taip yra dėl to, kad joje yra ne tik pigmentų ir rūgščių, bet ir taninų", — agentūrai "Moskva" sakė Irina Makejeva.

Odontologai visada atpažįsta arbatos mėgėjus. Tačiau neturėtumėte atsisakyti mėgstamo gėrimo. Gydytoja pataria po kiekvieno arbatos gėrimo praskalauti burną ar ištepti specialiomis putomis, taip pat nepamiršti valytis dantų ryte ir vakare.

Tegai:
šypsena, dantys
Jeep emblema

"Jeep" susimąstė apie pavadinimo keitimą dėl indėnų

(atnaujinta 10:23 2021.03.08)
Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje, jų nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. "Jeep" modeliai susimąstė apie tai, kad pakeistų pavadinimą ir atsisakyti žodžio "Cherokee" vartojimo dėl kritikos iš indėnų pusės, praneša "The Wall Street Journal".

Korporacijos "Stellantis" vadovas Karlosas Tavaresas pasakė, kad įmonė yra pasirengusi žengti tokį žingsnį. Kartu jis patikslino, kad įmonė "yra pasirengusi aptarti šį klausimą su atitinkamais žmonėmis ir be tarpininkų".

Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje. Genties vadas Čakas Hoskinas jaunesnysis šia proga sakė: "Esu įsitikinęs, kad tai buvo padaryta su geriausiais ketinimais, tačiau mūsų pavadinimo tvirtinimas automobilio šone mūsų niekaip negerbia". Jo nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus, jų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui.

Kalbėdamas su "The Wall Street Journal" Čerokių genties atstovas pranešė, kad dabar "gentis ir "Stellantis" vadovybė vykdo atvirą dialogą ir nusiteikę tęsti diskusijas". Tačiau apie jokius konkrečius sprendimus kol kas nekalbama. "Jeep" žodį "Cherokee" daugelyje modelių pavadinime vartoja nuo aštuntojo dešimtmečio, dabar automobilis yra vienas populiariausių eilutėje.

2020 m. vasarą, "Black Lives Matter" ir masinių protestų įkaščio metu kai kurios sporto komandos keitė savo pavadinimus. Pavyzdžiui, "Vašington Redskins" dėl kaltinimų rasizmu turėjo pakeisti savo pavadinimą ir logotipą. (Redskins iš anglų kalbos — raudonodis — Sputnik). Tas pats įvyko ir su Kanados futbolo lygos "Edmonton Eksimos" klubu, ten iš pavadinimo buvo pašalintas žodis "eskimai".

Tačiau klausimas neapsiribojo tik sporto klubais. 2020 m. rugpjūčio mėnesį vokiečių prekės ženklas "Knorr" po diskusijų apie rasizmą nusprendė pakeisti egzistavusio nuo 1903 metų padažo "Zigeunersauce" ("čigonų padažas") pavadinimą.  Bendrovė pažymėjo, kad sąvoką "čigonų" gali būti neigiamai interpretuojama. Tas pats padažas dabar vadinamas "Paprikasauce Ungarische Art" (vengriškas padažas su paprika).

Tegai:
JAV, indėnai, automobiliai