Naikintuvas F-15 Eagle

"Visiškai kitos galimybės": kokiomis priemonėmis JAV nori kovoti ore

(atnaujinta 15:42 2021.02.15)
Jungtinės Valstijos sėkmingai išbandė modernizuoto naikintuvo F-15EX prototipą

VILNIUS, vasario 15 — Sputnik. Šis įvykis reikšmingas Amerikos gynybos pramonei — paskutinis "penkioliktukas" į armiją pateko beveik prieš 20 metų. Pentagonas labai tikisi atnaujinto orlaivio ir tikina, kad ši programa neturės įtakos penktos kartos orlaivių pirkimams. Kas žinoma apie F-15EX — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Naujas senas lėktuvas

Naujos naikintuvo veterano modifikacijos, pradėtos eksploatuoti dar 1976 metais, prototipas pakilo vasario pradžioje iš oro bazės Misūryje. Skrydis truko 90 minučių ir nesulaukė jokių pastabų. Kovo pabaigoje JAV oro pajėgos gaus du tokio tipo orlaivius tolesniems bandymams, o iš viso Pentagonas ketina iki 2030 metų užsisakyti apie 200 F-15EX. Numatoma, kad serijiniai naikintuvai bus tiekiami oro pajėgoms nuo 2023 metų. Programa kainuos 23 mlrd. USD.

"Sėkmingas pirmasis skrydis įrodė, kad orlaivis yra saugus ir paruoštas prisijungti prie šalies oro gynybos parko, — žurnalistams sakė "Boeing" viceprezidentas Pratas Kumaras. — F-15EX mes įdiegėme naujausius kovos valdymo sistemų, jutiklių, ginklų ir borto elektronikos pasiekimus. Tai visiškai naujas orlaivis, kuris gerokai skiriasi nuo ankstesnių F-15 versijų."

Patobulintas naikintuvas yra tolimesnis "F-15E Strike Eagle" dviviečio naikintuvo-bombonešio vystymosi etapas, skirtas įgauti pranašumą ore ir smogti ant žemės esantiems tikslams. Įrengta moderni borto įranga, pagrįsta "skaitmeninio greitkelio" koncepcija ir "Open Mission Systems" architektūra, kuri leidžia lengvai įdiegti pažangias technologijas į dizainą.

Orlaivis bus aprūpintas galinga elektroninio karo sistema, patobulinta kabina, "Raytheon AN / APG-82" serijos radaru su aktyviomis fazinėmis antenomis. Naujieji "GE F110" varikliai užtikrina puikų skrydžio našumą ir didesnę naudingąją apkrovą. Yra žinoma, kad keliamoji galia padidėjo nuo 10,4 iki 13,4 tonos. Planuojama, kad F-15EX pakels iki 22 valdomų "oras-oras" raketų arba trijų tonų viršgarsinių raketų, kurių ilgis beveik septyni metrai.

Pralenkti garsą

Pentagonas bando gana seniems naikintuvams suteikti galimybę efektyviai sunaikinti taikinius, kuriems taikoma šiuolaikinė oro gynybos sistema. Jungtinėse Valstijose yra kuriamos trys viršgarsinės raketos — pagal projektus "Tactical Boost Glide" (TBG), "Hypersonic Air-Respearing Weapon Concept" (HAWC) ir iš oro paleisto greitojo reagavimo ginklo (ARRW). Šie produktai bus įtraukti į serijinę gamybą ne anksčiau kaip 2024–2025 metais.

"F-15EX yra pažangiausia F-15 versija. Neprilygstamas diapazonas, kaina ir geriausia klasėje naudingoji apkrova daro šį orlaivį labai patrauklų JAV oro pajėgoms, — sakė programos vadovė Laurie Schneider. — F-15EX gali nešti daugiau ginklų nei bet kuris kitas šios kategorijos naikintuvas, tarp jų visas perspektyvias kuriamas raketas."

Sprendimas gaminti ketvirtosios kartos orlaivius JAV buvo priimtas prieš dvejus metus. F-15 naikintuvai oro pajėgoms nebuvo tiekiami nuo 2001 metų, o lengvesni F-16 — nuo 2004 metų. Tikėtasi, kad Pentagonas sutelks dėmesį į modernesnį ir technologiškai pažangesnį "F-35 Lightning". Tačiau penktos kartos slapta programa vis dar stringa: orlaivis vis dar serga daugybe "vaikiškų ligų", o jo kaina nuolat auga. Paaiškėjo, kad dar per anksti siųsti veteranus į pensiją.

Naikintuvas F-35
© Sputnik / Антон Балашов

Jungtinių Valstijų oro pajėgos ir Nacionalinė gvardija šiuo metu turi apie 230 naikintuvų F-15C ir F-15D nuo Šaltojo karo laikų. Jų tarnavimo laikas pagaliau baigsis 2030 metais. Pentagonas turi 219 modernesnių F-15E, tačiau savo charakteristikomis jie nusileidžia, pavyzdžiui, Rusijos naikintuvams Su-34 ir Su-35. Pirmieji F-15EX gaus Nacionalinės gvardijos pilotai, skraidantys tik pasenusiais F-15C ir F-15D.

"Tylusis erelis"

Tai nėra pirmas kartas, kai Pentagonas bando įkvėpti naują gyvybę F-15. 2000-ųjų pabaigoje "Boeing" pristatė naikintuvo F-15SE "Silent Eagle" prototipą. Amerikos dizaineriai bandė pasenusį orlaivį padaryti panašų į penktos kartos orlaivius. "Tylusis erelis" turėjo tapti mažiau matomas ore: projektuojant buvo plačiai naudojamos radijo bangas sugeriančios medžiagos, ginklai buvo fiuzeliažo viduje, kaip ir F-35 ir F-22.

Modifikuotuose orlaivio skyriuose skirtingų paskirčių raketos vienu metu buvo išdėstytos poromis: "oras-žemė" ir "oras-oras". Naikintuvas galėjo nešti dvi AIM-120 valdomas AMRAAM raketas, dvi JDAM pataisytas bombas arba keturias JDAMS. Vidinės pakabos atlaikė iki 450 kilogramų šaudmenų. Orlaiviui buvo suteiktas iš esmės naujas elektroninis kovinis kompleksas, moderni skaitmeninė valdymo sistema.

"Tylusis erelis" daugiausia buvo paruoštas eksportui. Manoma, kad etiketė su 100 milijonų dolerių kaina pavers jį patrauklia preke. Amerikiečiai naikintuvą pasiūlė Izraeliui, Saudo Arabijai, Japonijai ir Pietų Korėjai, kurios jau yra susipažinusios su F-15. Tačiau jie pirmenybę teikė modernesniems F-35. Todėl programa buvo nutraukta, sukūrus tik vieną F-15SE prototipą.

Tegai:
naikintuvai, JAV
Buvęs JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas

Pompėjas paskelbė apie galimybę dalyvauti prezidento rinkimuose 2024 metais

(atnaujinta 14:30 2021.03.04)
Pompėjas pažymėjo, kad jei buvęs valstybės vadovas Donaldas Trampas nekandidatuos, jis pats svarstys galimybę kandidatuoti į prezidentus

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Buvęs JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas paskelbė apie savo galimybę dalyvauti prezidento rinkimuose 2024 metais. Apie tai jis pasakojo interviu "Fox News".

Kapitolijus, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Астапкович

Pompėjas pažymėjo, kad jei buvęs valstybės vadovas Donaldas Trampas nekandidatuos, jis pats svarstys galimybę kandidatuoti į prezidentus.

"Aš visada buvau pasirengęs kovai. Man rūpi Amerika", — pabrėžė buvęs Valstybės departamento vadovas.

Anksčiau Donaldas Trampas neatmetė, kad per kitus prezidento rinkimus jis pats save nominuos. Buvęs valstybės vadovas teigė laimėjęs 2020 metų rinkimus. "Kas žino? Aš netgi galėčiau laimėti prieš juos ir trečią kartą/;, — pasiūlė jis.

Džo Baidenas sausio 20 dieną oficialiai perėmė JAV prezidento postą. Donaldas Trampas ir jo žmona Melanija išvyko į Floridą, į savo rezidenciją.

78 metų demokratas Baidenas tapo 46-uoju JAV prezidentu. Lapkritį jis nugalėjo antrai kadencijai nesėkmingai kandidatavusį respublikoną Donaldą Trampą.

Tegai:
rinkimai, prezidentas, JAV
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020
Baltieji rūmai

Ekspertas įvertino JAV pareiškimą apie prasmingą dialogą su Rusija

(atnaujinta 16:05 2021.03.04)
Anksčiau Baltieji rūmai išplatino nacionalinio saugumo strategijos pereinamojo laikotarpio nuostatas, kuriose teigiama, kad JAV nori esminio dialogo su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Baltųjų rūmų pareiškimas, kad Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios prasmingam dialogui su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą, įkvepia viltį, jog Amerikos vadovybė pagaliau pereis nuo žodžių prie darbų, RIA Novosti pasakojo JAV ir Kanados instituto Politinių-karinių studijų centro vadovas Vladimiras Batiukas.

"Norėčiau tikėtis, kad JAV pagaliau pereis nuo žodžių prie darbų, bus suformuotos delegacijos ir, kas ypač svarbu, bus suformuota šalių derybinė pozicija", — sakė agentūros pašnekovas.

Ekspertas tikisi, kad kalbama apie visavertes derybas dėl ginklu ribojimo.

"Kadangi START-3 sutartis, kuri buvo pratęsta šių metų vasario pradžioje, yra skirta tik penkeriems metams. Penkeri metai yra labai trumpas laikas sudaryti naują susitarimą, o svarbu jį priimti atsižvelgiant į Rusijos ir Amerikos santykiuose susiklosčiusias labai sunkias politines aplinkybes. Ir yra techninių sunkumų, susijusių su vykstančiomis ginklavimosi varžybomis", — sakė jis.

Kalbėdamas apie KLR, jis pažymėjo, kad šiuo metu Amerikos ir Kinijos dialogas šiuo klausimu apskritai nevyksta.

"Kinija pabrėžia, kad toks dialogas yra neįmanomas, nes Kinija pagal savo branduolinio arsenalo dydį smarkiai atsilieka nuo Jungtinių Amerikos Valstijų, o šio dialogo idėja gali būti įgyvendinta, jei tik Vašingtonas ir Pekinas yra lygūs. jų strateginius branduolinius pajėgumus", — sakė šaltinis.

Anksčiau Baltieji rūmai išplatino nacionalinio saugumo strategijos pereinamojo laikotarpio nuostatas, kuriose teigiama, kad JAV nori esminio dialogo su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą.

Tegai:
Rusija, Kinija, JAV